Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 03:39:31 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 2 δρχ 1911 εκτιμηση  (Αναγνώστηκε 6367 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 16, 2012, 12:24:33 μμ »

Κε GKcollect, με τι καταστασης νομισμα το συγκρινετε?
και να ξερετε οτι στο συγκεκριμενο νομισμα (κυριως) παιζει ρολο ο φωτισμος στην φωτογραφηση καθως δημιουργουνται σκιες οπως στο αυτι που δειξατε και στην ουρα ή στον λαιμο, ακομη και στο μουστακι (εγω βλεπω την ακρη απο το μουστακι ενω στη φωτο δεν φαινεται). Οσον αφορα τα χτυπηματα, εχετε υποψη σας οτι υπαρχουν και die break. Εγω βλεπω λουστρο στο νομισμα που το κανει 62αρι ισως και παραπανω γιατι εχω 62αρια πιστοποιημενα (NGC) που δεν εχουν το λουστρο του.

Τελοσπαντων δεν επεκτεινομαι, κρινετε οτι ειναι κυκλοφορημενο με βαση την φωτογραφια που ανεβασα. Καλως!

ΥΓ. στο δικο σας νομισμα δεν φαινεται σκιαση στην μυτη του Γεωργιου, σε αντιθεση με το δικο μου. Αρα τι να πω??? οτι εχει φθορα στην μυτη το δικο σας??? με τιποτα!
Γι αυτο με προσοχη οι κρισεις. Ευχαριστω.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2012, 12:49:16 μμ από dimitra » Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 16, 2012, 12:53:01 μμ »

to νομισμα εχει δαχτυλιες μπρος και πισω.αν θελεις βουτηξε το στην ασετονη για λιγο
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 16, 2012, 12:54:13 μμ »

Κε Βασιλη (ευχαριστω καταρχας) , εχω καταλαβει τα εξης

1) η συλλογη νομισματων ειναι μια ομορφη και ενθουσιωδης ενασχοληση.
2) υπαρχουν νομισματα για ολα τα πορτοφολια.
3) τα υψηλης καταστασεως νομισματα δεν χανουν πολυ απο την αξια τους αλλα και σε αυτα υπαρχει πτωση.


Bεβαιως εχω την ιδια αποψη ,απλως να συμπληρωσω στο 3)οτι εαν τωρα απευθυνωνται ειδικα οι τιμες αυτων σε 100 για παραδειγμα σε ενα χρονο θα απευθυνωνται σε 30 η και σε στοκαδορους εμπορευματος που περιμενουν με μετρητο στη γωνια οπως λεμε ως σαραφηδες συλλεκτικων για οσους αντιλαμβανωνται επενδυωντας σε μελλοντικα μεγαλυτερες τιμες πωλησης η σε επιλεκτους πελατες..  
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 16, 2012, 12:58:33 μμ »

Και οντως πολυ σωστη η παρατηρηση του Αναργυρου ,υπαρχουν καποιες δαχτυλιες αλλα αυτο διορθωνεται ως ειπε
Καταγράφηκε
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 16, 2012, 01:00:23 μμ »

οκ, αναργυρε ποια ειναι η γνωμη σου?
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 16, 2012, 01:09:04 μμ »

το νομισμα κατα την γνωμη μου ειναι ms. Ms βεβαια χαμηλο, ισως 61-62.
Καλυτερα να μην χρησιμοποιουμε τον ορο ακυκλοφορητο οταν χρησιμοπουμε την κλιμακα
Sheldon(1-70). Tα stantards στην αμερικανικη βαθμολογηση ειναι τελειως διαφορετικα απο τα ευρωπαικα.Στην ευρωπαικη κλιμακα το νομισμα ειναι ενα πολυ καλο εξαιρετικο.Στην Γερμανικη vorzuglich-fast stempelganz. Οποτε αλαλουμ.
Αυτο που με προβληματιζει ειναι ομως τα δυο χτυπηματα στην περιμετρο , εννια και δωδεκα. Κυριως το δωδεκα ριχνει το κερμα 1-2 βαθμους αν δεν το κανει ungradable.
Καταγράφηκε
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 16, 2012, 05:38:22 μμ »

Αναργυρε νομιζω πως εισαι λιγο αυστηρος  Χαμόγελο. Στην παρακατω εικονα βλεπεις χτυπημα στο rim ή οχι? Με την ιδια λογικη που κρινεις το δικο μου...Το παρακατω νομισμα βγηκε ms πανω απο 61 ( για να μην καταλαβαινουμε για ποιο λεμε Χαμόγελο )

ΥΓ. στα υπολοιπα που ειπες συμφωνω απολυτως-μεχρι κεραιας!
ΥΓ.2 Το νομισμα της φωτο ειναι απειρως καλυτερο απο το δικο μου!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2012, 06:04:58 μμ από dimitra » Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 16, 2012, 06:36:11 μμ »

Δήμητρα με λένε Κώστα και σε παρακαλώ πολύ να μιλάμε στον ενικό, διότι όλοι ήμαστε φίλοι εδώ πέρα.
Δεν κρίνω το νόμισμα που έχεις στα χέρια σου... δεν μπορώ να το κάνω αυτό. Κρίνω τη φωτογραφία.
Όσο για το άλλο νόμισμα, είναι από το σάιτ της ΠΝΕ και δεν είναι δικό μου.
Για να αξιολογήσω ένα νόμισμα αν είναι ακυκλοφόρητο ή όχι πρέπει να το συγκρίνω με ακυκλοφόρητο.
Για όλους λοιπόν, παραθέτω τις βασικές γραμμές που ακολουθούνται για την βαθμολόγηση ανάμεσα σε AU58 και MS63.
(AU-58) Very Choice About Uncirculated - - Slightest hints of wear marks, no major contact marks, almost full luster, and positive eye appeal.
(MS-60) Mint State Basal - Strictly uncirculated but that's all; ugly coin with no luster, obvious contact marks, etc.
(MS-63) Mint State Acceptable - Uncirculated, but with contact marks and nicks, slightly impaired luster, overall basically appealing appearance. Strike is average to weak
Αλλά προσέξτε ότι σε περίπτωση που υπάρχουν χτυπήματα στο rim απ' ευθείας κατεβαίνουν σε VF-XF.
Αν δεχτούμε λοιπόν ότι έχουμε να κάνουμε με ένα MS63 ότι δηλαδή είναι χωρίς σημάδια φθοράς με μικροχτυπήματα και καλό λούστρο, με καλό "παρουσιαστικό" και χτύπημα μήτρας καλό, ρωτώ... τα σημάδια στο rim; Το ρουθούνι του αλόγου είναι από λάθος φωτισμό, δεν χτυπήθηκε καλά ή έχει κατεβεί; Το μπράτσο της Θέτιδας, είναι κυκλικό ή έχει λίγο πλάτυνση; Το κεφάλι της Θέτιδας είναι κυκλικό ή έχει προεξοχή σε ένα σημείο του; Το αυτί και ο λαιμός του Γεωργίου έχουν γωνία ή είναι κυκλικά; Και για να μην σας παιδεύω με πολλές ερωτήσεις, επειδή δεν φαίνεται καλά στη φωτογραφία, σε κάποια από τα γράμματα έχουν αρχίσει να στρογγυλεύουν οι γωνίες τους ή όχι;
Επίσης να σας αναφέρω ότι πολύ πιθανόν οι εταιρείες να το πιστοποιήσουν 63-64... αυτό όμως είναι δικό τους θέμα, εγώ απλά λέω την άποψή μου, βάσει των όσων μπορώ να δω.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 16, 2012, 06:43:57 μμ »

Kωστα εγω που κατα κορον ειμαι αυστηρος ειπα 62 ,
ο λογος που ειπα αυτο τον βαθμο ειναι διοτι αυτον θα του δωσουν!!
Εαν το νομισμα αυτο στελνωταν στην  δεκαετια του 1990 στον ANACS δεν θα πηγαινε πανω απο 60 βαθμολογηση!!
Η εταιριες εχουν αρχισει να γινωνται ποιο ελαστικες , ενα χτυπημα μικρο στο ριμ πχ παραβλεπεται εντελως!!
Ευχαριστημενους πελατες θελουν να εχουν (λεφτα ειναι αυτα) αν το καταλαβαινεις Κλείσιμο ματιού

Υ.Γ Δες τωρα ενα αλλο θεμα στο Γεωργιο και κανε και εκει κριτικη , την χρειαζωμαστε  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences