Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 03:45:57 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 11
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 Δραχμαί 1876  (Αναγνώστηκε 35130 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 04:54:38 μμ »

πολύ ωραίο Δημήτρη. Το χρωματάκι ετσι όπως φαίνεται υπέροχο. να το χαίρεσαι.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 05:07:06 μμ »

να τα χαιρεστε!!!!
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 06:13:04 μμ »

Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 06:16:30 μμ »

Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 06:55:31 μμ »

Με καλύτερη φωτογραφία, ωραιότατο, αλλά... πράγματι MS62  Απορία Απορία και όχι αναφορά στη μήτρα  Απορία Απορία
Του Ηλία το τάλιρο 1876 βαθμολογήθηκε 55. Αν και δεν γίνεται σύγκριση λόγω διαφορετικής ημερομηνίας, νομίζω ότι οι Graders μάλλον κοιτούσαν κάποιο άλλο.
Δεν το ξεχνάω... άκου AU55 - planchet flaw !!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο  Τι άλλο θα δούμε !!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 07:21:43 μμ »

Με καλύτερη φωτογραφία, ωραιότατο, αλλά... πράγματι MS62  Απορία Απορία και όχι αναφορά στη μήτρα  Απορία Απορία
Του Ηλία το τάλιρο 1876 βαθμολογήθηκε 55. Αν και δεν γίνεται σύγκριση λόγω διαφορετικής ημερομηνίας, νομίζω ότι οι Graders μάλλον κοιτούσαν κάποιο άλλο.
Δεν το ξεχνάω... άκου AU55 - planchet flaw !!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο  Τι άλλο θα δούμε !!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Του '75 Κώστα όντως έχει μικρή φθορά αλλά το γλύτωσε το πολύ καθαρό πεδίο η όμορφη πατίνα και το λούστρο αλλά πιστεύω ότι έστω και οριακά τον αξίζει το βαθμό.
Για το '76 AU55............ένα τελευταίο regrade θα το προσπαθήσω.
Εκεί που στις φώτο του Ανάργυρου πρασινίζει έχει ροζ πατινούλα.
Ωραίες φώτο Ανάργυρε, σπάω και το AU55  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός.
Και για του λόγου το αληθές....

http://www.pcgs.com/Cert/17258170/


Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 07:38:24 μμ »

Ηλια μου αστα εξω απο τα κουτια τα διαμαντια αυτα που εχεις στα χερια σου να τα βλεπεις και να τα πιανεις και να κανεις κεφι και μην σου γινεται εμμονη ο βαθμος αν θα ειναι καλος-μετριος-κακος.Κοιτα να το ευχαριστηθεις εσυ γιατι το αγαπας το νομισμα(γενικα μιλαω)και το δειχνεις.Μακαρι να ειχα στα χερια μου και εγω ενα απο τα χειροτερα σου και κατα προτιμηση αυτο που πουλησες και να δεις τι θα παθαινε το κουτακι Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο :DΗ αποψη μου διατυπωμενη με ολο τον σεβασμο.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 07:39:10 μμ »

Ηλια μου αστα εξω απο τα κουτια τα διαμαντια αυτα που εχεις στα χερια σου να τα βλεπεις και να τα πιανεις και να κανεις κεφι και μην σου γινεται εμμονη ο βαθμος αν θα ειναι καλος-μετριος-κακος.Κοιτα να το ευχαριστηθεις εσυ γιατι το αγαπας το νομισμα(γενικα μιλαω)και το δειχνεις.Μακαρι να ειχα στα χερια μου και εγω ενα απο τα χειροτερα σου και κατα προτιμηση αυτο που πουλησες και να δεις τι θα παθαινε το κουτακι Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο :DΗ αποψη μου διατυπωμενη με ολο τον σεβασμο.
+10000000000000
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 07:42:45 μμ »

και θα ηθελα και την γνωμη σας για αυτο,,,και που λετε να φτασει ,,,,αν ειναι καθαρισμενο,,,κ.λ.π.
http://www.ebay.co.uk/itm/1875A-GREECE-5-DRACHMAI-SILVER-RARE-George-1863-1913-THALER-CROWN-/170986334888?_trksid=p5197.m1997&_trkparms=aid%3D222002%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%26asc%3D16%26meid%3D5569287908036500703%26pid%3D100016%26prg%3D1006%26rk%3D3%26sd%3D271145857658%26
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 07:44:23 μμ »

Ηλια μου αστα εξω απο τα κουτια τα διαμαντια αυτα που εχεις στα χερια σου να τα βλεπεις και να τα πιανεις και να κανεις κεφι και μην σου γινεται εμμονη ο βαθμος αν θα ειναι καλος-μετριος-κακος.Κοιτα να το ευχαριστηθεις εσυ γιατι το αγαπας το νομισμα(γενικα μιλαω)και το δειχνεις.Μακαρι να ειχα στα χερια μου και εγω ενα απο τα χειροτερα σου και κατα προτιμηση αυτο που πουλησες και να δεις τι θα παθαινε το κουτακι Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο :DΗ αποψη μου διατυπωμενη με ολο τον σεβασμο.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, δυστυχώς όμως το κουτί είναι δηλωτικό της εμπορικής αξίας.
Μέχρι στιγμής τουλάχιστον.
Το συγκεκριμένο τάλιρο το έχω σπασμένο εδώ και πολύ καιρό και το χαίρομαι ζωντανό.
Απλά σκέπτομαι για το ####το να το στείλω και NGC να δω τι θα γράψει.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 07:45:43 μμ »


Χαμηλής κατάστασης Θανάση αλλά όμορφο από τη φώτο.
Στο κατοστάρικο πιστεύω.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 07:51:13 μμ »

Ηλια μου αστα εξω απο τα κουτια τα διαμαντια αυτα που εχεις στα χερια σου να τα βλεπεις και να τα πιανεις και να κανεις κεφι και μην σου γινεται εμμονη ο βαθμος αν θα ειναι καλος-μετριος-κακος.Κοιτα να το ευχαριστηθεις εσυ γιατι το αγαπας το νομισμα(γενικα μιλαω)και το δειχνεις.Μακαρι να ειχα στα χερια μου και εγω ενα απο τα χειροτερα σου και κατα προτιμηση αυτο που πουλησες και να δεις τι θα παθαινε το κουτακι Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο :DΗ αποψη μου διατυπωμενη με ολο τον σεβασμο.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, δυστυχώς όμως το κουτί είναι δηλωτικό της εμπορικής αξίας.
Μέχρι στιγμής τουλάχιστον.
Το συγκεκριμένο τάλιρο το έχω σπασμένο εδώ και πολύ καιρό και το χαίρομαι ζωντανό.
Απλά σκέπτομαι για το ####το να το στείλω και NGC να δω τι θα γράψει.
Παω πασο αλλα αυτη την στιγμη σκεπτεσαι σαν εμπορος( δηλωτικό της εμπορικής αξίας)και οχι σαν συλλεκτης.Ποιος πατερας θα ορισει τιμη, αν του ζητηθει υποθετικα,για τα παιδια του προκειμενου αυτα να εχουν μια δηλωμενη εμπορικη αξια.
Καταγράφηκε
robin_hood59
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 111



Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 09:17:11 μμ »

Το πιο κάτω είναι αυτό που έδωσα και ακόμη το μετανοιώνω.
Μου είχε γράψει PCGS AU58.
Έκανες ρε Ηλία το λάθος και έδωσες αυτό το νόμισμα?
Δεν σε πιστεύω. Είναι αδικημένο στο βαθμό. Για μένα είναι MS.
Το θυμάσαι αυτό το 1875 με την πατίνα AU53. Δεν το δίνω με τίποτα. Μου αρέσει να το βλέπω.
Καταγράφηκε

Το λακωνιζειν εστι φιλοσοφειν
GERY
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 187


Όταν ξέρεις να χάνεις, κερδισμένος είσαι πάλι.!!


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 09:23:57 μμ »

και θα ηθελα και την γνωμη σας για αυτο,,,και που λετε να φτασει ,,,,αν ειναι καθαρισμενο,,,κ.λ.π.


Οχι απλά καθάρισμενο αλλά και γιαλισμένο .
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 11:55:32 μμ »

Ηλια μου αστα εξω απο τα κουτια τα διαμαντια αυτα που εχεις στα χερια σου να τα βλεπεις και να τα πιανεις και να κανεις κεφι και μην σου γινεται εμμονη ο βαθμος αν θα ειναι καλος-μετριος-κακος.Κοιτα να το ευχαριστηθεις εσυ γιατι το αγαπας το νομισμα(γενικα μιλαω)και το δειχνεις.Μακαρι να ειχα στα χερια μου και εγω ενα απο τα χειροτερα σου και κατα προτιμηση αυτο που πουλησες και να δεις τι θα παθαινε το κουτακι Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο :DΗ αποψη μου διατυπωμενη με ολο τον σεβασμο.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, δυστυχώς όμως το κουτί είναι δηλωτικό της εμπορικής αξίας.
Μέχρι στιγμής τουλάχιστον.
Το συγκεκριμένο τάλιρο το έχω σπασμένο εδώ και πολύ καιρό και το χαίρομαι ζωντανό.
Απλά σκέπτομαι για το ####το να το στείλω και NGC να δω τι θα γράψει.
Παω πασο αλλα αυτη την στιγμη σκεπτεσαι σαν εμπορος( δηλωτικό της εμπορικής αξίας)και οχι σαν συλλεκτης.Ποιος πατερας θα ορισει τιμη, αν του ζητηθει υποθετικα,για τα παιδια του προκειμενου αυτα να εχουν μια δηλωμενη εμπορικη αξια.
Τώρα μας τάπωσες.... αλλά λίγο πολύ όλοι το έχουμε μέσα μας.
Βέβαια μη συγκρίνουμε τα νομίσματα με τα παιδιά μας.......
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 11
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences