Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 07, 2024, 03:56:18 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: δραχμη  (Αναγνώστηκε 9230 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 12:03:38 πμ »

Συμφωνω με coll.Δεν μπορω να καταλαβω τι συλλεκτικη αξια εχει ενα στραβοπατημενο νομισμα απο λαθος της πρεσσας. ουτε ποικιλια ειναι, ουτε τπτ. Αλλα αφου βρηκε και τα μοσχοπουλησε κιολας...μαγκας!
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 12:20:24 πμ »

οση αξια εχουν η πενταροδεκαρες που μαζευουμε για εναν μη συλλεκτη.
Αφου βρισκονται ανθρωποι που πληρωνουν για αυτα τα νομισματα τοτε σιγουρα εχουν αξια.
αν εμας δεν μας πολυαρεσουν ειναι αλλο καπελο.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 11:03:13 πμ »

Oπως ειπε ο Διονυσης (καποιοι) ειχαν αρκετα καλη θεση μεσα στο νομισματοκοπειο και εκαναν οτι ηθελαν !!
Συμφωνω απολυτα μαζι του οτι τα καθεαυτου σφαλματα ειναι ελαχιστα και αυτα αξιζουν περισσοτερο!
Θελει πειρα και γνωσεις για να τα ξεχωριζεις απο τα φτιαχτα!!
Το Μαρακι ηταν κληρονομος ενος τετοιου ατομου. (εφτιαχνε σφαλματα αβερτα)
Τα νομισματα της δε πουληθηκαν σε παρα πολυ καλη τιμη σε καποιον που τον γνωριζουν αρκετοι απο εδω μεσα.
Το Μαρακι το ειχα συμβουλεψει προσωπικα ανα νομισμα ποσο το κοστολογουσα , μου ειχε δε προτεινη και να τα στειλω σε συλλεκτες γνωστους μου εκτος σαιτ σε φωτογραφιες εαν ηθελαν να τις κανουν μια προσφορα!!
Τελκως μετα απο παρελευση μηνος μου προτεινε να τα παρω εγω!!
Η τιμη που μου προτεινε ηταν σχετικα πολυ καλη , τελικως βρεθηκε καποιος ο οποιος της εδωσε τα διπλασια απο αυτα που ζητουσε εμενα!! Αρα της βγηκε σε καλο!!
Η ιδιαιτεροτητα στα νομισματα της ηταν ενα συγκεκριμενο 100δρχ με διαφορετικη θεση νομισματοσημου το οποιο το καθιστα μεχρι σημερα ΜΟΝΑΔΙΚΟ !!
Δεν υπαρχει σε κανεναν καταλογο , σε καμια επισημη αναφορα παρα μονο εδω μεσα οπου εκανε την παρθενικη του εμφανιση τοτε!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
panosk
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 11:26:55 πμ »


Γιωργο καλημερα κ χρονια πολλα!
Το θυμαμαι αυτο το  100δραχμο! Ηταν οντως μοναδικη περιπτωση!
Κρατας ακομα τη φωτο του?! Ανεβασε το να το ξαναμελετησουμε..
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 12:15:19 μμ »

Όλα έχουν την αξία τους, κακέκτυπα, καλέκτυπα, παράτυπα κλπ. Το ενδιαφέρον ορίζει την σπανιότητα και η αγορά τις τιμές. Εκεί που υπάρχει όμως σίγουρη σπανιότητα και τιμές, είναι στα σφάλματα μετά του Καποδίστρια και πριν του Κων/νου Β' (με εξαίρεση κάποια του Όθωνα, που και πάλι κόπηκαν στην Ελλάδα). Εκεί σας θέλω μάγκες μου, εκεί που κόπηκαν σε ξένα νομισματοκοπεία. Βρείτε μου σφάλματα σε Νομίσματα του 1930, στα του 1910-11 στα του Γεωργίου και Όθωνα και σίγουρα θα πιάσετε την καλή.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 01:24:57 μμ »

Όλα έχουν την αξία τους, κακέκτυπα, καλέκτυπα, παράτυπα κλπ. Το ενδιαφέρον ορίζει την σπανιότητα και η αγορά τις τιμές. Εκεί που υπάρχει όμως σίγουρη σπανιότητα και τιμές, είναι στα σφάλματα μετά του Καποδίστρια και πριν του Κων/νου Β' (με εξαίρεση κάποια του Όθωνα, που και πάλι κόπηκαν στην Ελλάδα). Εκεί σας θέλω μάγκες μου, εκεί που κόπηκαν σε ξένα νομισματοκοπεία. Βρείτε μου σφάλματα σε Νομίσματα του 1930, στα του 1910-11 στα του Γεωργίου και Όθωνα και σίγουρα θα πιάσετε την καλή.
+1 σιγουρα υπαρχουν πολυ ενδιαφεροντα κακεκτυπα,αλλα η συλλογη τους ειναι καθαρα επιλογη του καθε συλλεκτη.οπως ανεφερε και ενας φιλος θα προτιμουσε ενα ομορφο BU απο ενα αλλο νομισμα με σφαλμα σε σημειο που δεν εχει καμμια σημασια!για εναν απλο συλλεκτη.ποσο μαλλον οταν μιλαμε για υπερογκα ποσα και ειδικα σημερα!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 01:36:20 μμ »

Η κλασσικότερη περίπτωση κακέκτυπων που αναζητούν οι συλλέκτες, είναι τα Τάλιρα 1833 'Βαρεία' και 'Κοτσίδα'. Εκεί οι τιμές ανεβαίνουν αισθητά, διότι 'βαπτίστηκαν' σαν ποικιλίες. Βρείτε μου άλλα σφάλματα σε Τάλιρα Όθωνα ή γενικώς σε ασημένια του Γεωργίου Α', του 1930, του Παύλου. Είναι εξαιρετικά σπάνιες αυτές οι περιπτώσεις, αλλά αντιμετωπίζονται με διαφορετικό τρόπο απ' ότι η 'Βαρεία' και η 'Κοτσίδα'.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 03:46:41 μμ »


Γιωργο καλημερα κ χρονια πολλα!
Το θυμαμαι αυτο το  100δραχμο! Ηταν οντως μοναδικη περιπτωση!
Κρατας ακομα τη φωτο του?! Ανεβασε το να το ξαναμελετησουμε..


Μελετησε το εδω  http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=1905.msg14840
οπου ειναι το θεμα του  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences