Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 13, 2024, 01:46:35 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ  (Αναγνώστηκε 4722 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Ειρήνη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 22, 2013, 01:47:23 μμ »

Καλή μέρα και ευχαριστώ για την αποδοχή σας ως μέλους.
Κληρονόμησα διάφορα νομίσματα, τα περισσότερα καινούργια, κυρίως δραχμές. Υπάρχουν όμως και μερικά παλιά ελληνικά, τα περισσότερα όμως σε κακή κατάσταση. Επίσης υπάρχουν κάποια ξένα και κάποια παλιά μεν αγνώστου προελεύσεως (σε εμένα) δε. Επειδή ο αριθμός τους είναι μεγάλος και κάποιων η κατάσταση είναι πολύ κακή δεν είναι δυνατόν να τα φωτογραφίσω.
Θα ήθελα την συμβουλή σας που μπορώ να τα πάω να τα εκτιμήσει κάποιος ώστε να αποφασίσω για την τύχη τους. Η πρόθεσή μου είναι αν κάποιο έχει αξία να το πουλήσω και τα υπόλοιπα να τα χαρίσω σε όποιον μπορεί να τα θέλει. Για συναισθηματικούς λόγους δεν θέλω να τα κρατήσω.
Θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως την βοήθειά σας και την συμβουλή σας.
Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 22, 2013, 02:26:36 μμ »

Γεία σου Είρήνη και καλως ήρθες στο ΅Στέκι΅. Αν δεν μας αναφέρεις τί νομίσματα έχεις και κάποια από αυτά που έχουν κάποια αξία δεν βαλεις φωτογραφίες δεν νομίζω ότι μπορούμε να σε βοηθήσουμε.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 22, 2013, 02:32:03 μμ »

Ειρηνη καλωσηρθες!Βαλε καμμια φωτο να δουμε τι εχεις!! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 22, 2013, 02:54:26 μμ »

γεια σου Ειρηνη! Χαμόγελο Καλως ηλθες! Χαμόγελο

γενικα ειναι δυσκολο στο ετσι να σου πουμε επ ακριβως αξια κτλ... αν μπορεσεις να βγαλεις φωτο.. καθαρες.. ισως καταφερουμε...

τωρα.. οι νεες δραχμες που λες.. και με την υποθεση οτι ειναι κυκλοφορημενες.. δεν εχουν κατι ιδιαιτερο σε αξια...

τα ποιο παλια αν ειναι σε κακη κατασταση... μαλλον το ιδιο... με εξαιρεση καποια λιγα... του 1800 αλλα δεν ξερουμε τι εχεις...

για τα ξενα... μπορουμε επισεις με φωτο να βοηθησουμε!

εισαι αθηνα ή επαρχια; εχω την εντυπωση οτι ειμαστε μακρια οποτε..

καταλαβαινω και σεβομαι την θεση που εχεις στο να τα δωσεις και να μην τα κρατησεις... εστω κι αν με λυπει αυτο... Χαμόγελο μακαρι να ησουν κοντα.. θα τα δεχομουν με χαρα και θα εβρισκαν στεγη! Χαμόγελο

λοιπον.. αν θελεις.. βαλε φωτογραφιες να τα δουμε..  οπως μπορεις...

βαλε τα παλια που λες.. και τα ξενα... 
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 22, 2013, 03:02:32 μμ »

φυσικα... το καλλιτερο θα ηταν αυτα που δεν θελεις να πανε σε καποιον νεο συλλεκτη που τωρα ξεκιναει... οκ; Χαμόγελο να ειναι η πρωτη μαγια για την συλλογη του!
Καταγράφηκε
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 23, 2013, 10:38:06 μμ »

φυσικα... το καλλιτερο θα ηταν αυτα που δεν θελεις να πανε σε καποιον νεο συλλεκτη που τωρα ξεκιναει... οκ; Χαμόγελο να ειναι η πρωτη μαγια για την συλλογη του!

Ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!σε μενα!!!  Σαρκασμός  χαχαχαχαχαχα!!!!!
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 23, 2013, 11:02:22 μμ »

χαχαχαχαχαχα γιατι οχι Πωλινα μου;;; αν δεν τα θελει η Ειρηνη... Χαμόγελο

κι αν ειναι και αθηνα και εισαι κι εσυ εκει.. μια χαρα.. ετσι κι αλλιως.. εγω ειμαι ακριτας... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 23, 2013, 11:08:55 μμ »

χαχαχαχαχαχα γιατι οχι Πωλινα μου;;; αν δεν τα θελει η Ειρηνη... Χαμόγελο

κι αν ειναι και αθηνα και εισαι κι εσυ εκει.. μια χαρα.. ετσι κι αλλιως.. εγω ειμαι ακριτας... Κλείσιμο ματιού

 Σαρκασμός Πανταχού παρών είμαι!!!χαχαχαχα!!!!!!Μα που είναι η Ειρήνη την χάσαμε!!!!Ειρήνηηηηηηηηηηηηηη!!!χαχαχαχχαχαχαχ
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 25, 2013, 07:42:28 μμ »

Μετραω και εγω σαν νεος συλλεκτης? η τωρα που κερδισα τα χθεσινα χαρτονομισματα εχω παλιωσει ?? εβαλα σειρα μεσα η οχι ακομα ?  Γλώσσα
Καταγράφηκε
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 25, 2013, 09:06:36 μμ »

Ειρήνη μου καλησπέρα!
Κοντά σου είμαι και εγώ!
Οσο για εκτίμηση για τα νομισματάκια σου περιμενε τα μεγάλα κεφάλια του φορουμ γιατι εγώ ειμαι στα πολυ πολυ πρωτα μου βήματα και δε ξέρω να σου το τιποτα!! Μεγάλο χαμόγελο

Και σε ευχαριστώ για την ευγενή διάθεση σου!
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 25, 2013, 09:20:06 μμ »

Ειναι ο Νικος μεσα θα ετοιμαζει την αναφορα Σαρκασμός ;DΥπομονη!! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 25, 2013, 09:35:04 μμ »

χαχαχαχαχα μα δεν τα ξερω κι ολα! χαχαχαχαχα  παρακολουθητε ποτε ειμαι μεσα;; χαχαχαχαχα
πολλες φορες.. δειχνει να ειμαι αλλα δεν ειμαι... Κλείσιμο ματιού

ερωτευσιμο το νομισμα σου.. αν και κατι.... δεν ξερω.. το ενστικτο μου... μου λεει οτι ισως ειναι χυτη κοπια...

αν ειναι αυθεντικο... χμμ... ισως το πιανει ο νομος.. δεν ξερω...

ειναι μισο γκρος της Κυπρου και ειναι μεσαιωνικο ασημενιο! το εκοψε ενας σφεδεριστης του θρονου του βασιλειου της κυπρου... ονοματι Αμωρυ. αυτος ηταν το 1306 - 1310.

πανω γραφει... + AMALRIC TIRES P DOMINI, ET CIPRI GUBNATER (Αμωρυ κυριος της Τυρου και κυβερνητης της Κυπρου)
και στην αλλη μερια με τον θυραιο... + IRLM E CIPRI REGI FILIS  (Ιερουσαλημ και Κυπρος... πριγκιπισσες;;; ) σορρυ δεν τα παω καλα με τα λατινικα... Κλείσιμο ματιού

τι δειχνει;; το λεονταρι της κυπρου (νομιζω σημα των Λουζινιαν... που ειχαν στην κυπρο...) απο την μια και απο την αλλη ασπιδα με τον σταυρο της ιερουσαλημ και τον λεων της κυπρου..

Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 25, 2013, 09:36:01 μμ »

Το τελευταιο ειναι 20 λεπτα 1831 νομιζω αν βλεπω καλα,,,,,σε fine κατασταση το εχει ο κραους 100$,,,,το δικο σου ειναι πολυ χαμηλη κατασταση οποτε καταλαβαινεις,,,,
το δευτερο δεν ξερω τι ειναι αλλα το βλεπω πολυ παλιο και δεν γνωριζω αν εμπιπτει στο νομο,,,,
αν κανω λαθος θα με διορθωσει καποιος,,,,
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 25, 2013, 09:49:36 μμ »

Το δευτερο πρεπει να ειναι φραγκικο τορνεσι!Στην μια πλευρα απεικονιζει σταυροφορο σφαιρα με χαρακτηριστικο τον αγκυλωτο σταυρο και απο την αλλη τον αρχάγγελο Μιχαήλ να κρατά στο ένα χέρι ξίφος.Τα εκοψε ο ΔΕΣΠΟΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ Ιωαννης Β' 1271-1296.ΠΡΟΣΟΧΗ γιατι πρεπει να υποκειται στον νομο περι αρχαιοκαπηλιας και μονο μπελαδες μπορουν να σου φερουν!!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 25, 2013, 10:05:34 μμ »

οχι.. και το αλλο ειναι κοπια! χυτο και επαργυρωμενο απο το βασιλειο της Κυπρου τον μεσαιωνα!

ειναι η δευτερη κοπη του Γκρος ή του μισου γκρος... αναλογα μεγεθους (μαλλον ομως ειναι γκρος)..... μαλλον του ερικου Β'  (1285-1324).

το κανονικο ειναι ασημενιο.. με τον βασιλια καθιστο σε θρονο κρατοντας σκηπτρο και σφαιρα (συμβολα της βασιλειας), και ο θρονος δειχνει να εχει κατι σαν λεονταρι... στην αλλη μερια εχει τον σταυρο της Ιερουσαλημ!

δεν μπορω να πω με σιγουρια οτι ειναι αυτου...γιατι το ονομα δεν φαινεται.. αλλα απ οτο REI DE.. που εχει.. ειναι ειτε αυτος ειτε ο Ουγος Δ' (1324-59).

πανω γραφει  HENRI REI DE, και στην πισω οψη.. +IERVSALEME D' CHIPR.

αυτα φυσικα αν ηταν γνησιο ετσι; και φυσικα.. ο νομος το πιανει! αλλα αυτο.. μαλλον κοπια ειναι...


το τριτο ειναι 20 λεπτα του 1831 του καποδιστρια! χαμηλη κατασταση αλλα ιστορικο κομματι και ομορφο! Χαμόγελο
ειναι το μονο απο τα χαλκινα του καποδιστρια που εχει σχεδιο στο χειλος! υπαρχουν πολλες ποικιλιες στο σχεδιο.. αλλα υαρχουν και στο παχος! κανονικα ηταν παχια νομισματα... αλλα καποια στιγμη λογο ελλειψης χαλκου με διαταγη του Κυβερνητη μειωσαν το παχος και το βαρος! ετσι βλεπουμε καποια που ειναι πολυ λεπτα.. σαν τα 10 λεπτα.. ισως και λεπτοτερα!!! τα λεπτα νομιζω ειναι ποιο δυσκολα να τα βρεις... απο τα παχια!

μια φορα επιασα ενα 20 λεπτο στα χερια μου... ομορφο κομματι.. ηταν ενος ξαδερφου...
 
οτι και να ειναι... ειναι πανεμορφα! σκεψου οτι για να γινουν.. οτι χαλκο εβρισκαν το ελλιωναν! μεσα σε αυτα ηταν και παλια καταστραμμενα κανονια.. τουρκικα, βενετσιανικα... εξου και η ανομοιογενια του κραματος του μεταλλου που επεφερε και προβληματα... αλλα προσθετε και ομορφια!

βλεπουμε λοιπον οτι απο φονικα οπλα... φτιαχτηκαν νομισματα που ειναι και εργα τεχνης... ενω κρατας και ενα κομματι της ελληνικης ιστοριας στα χερια σου... ενα κομματι που μπορει.. να το επιασαν αγωνιστες της ελευθεριας μας... αλλα και ο ιδιος ο κυβερνητης!! Κλείσιμο ματιού απλα για να προσθεσω ρομαντισμο μερα που ειναι σημερα! Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences