Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 08:42:58 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 18
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 50 Λεπτα 1868 στο ebay  (Αναγνώστηκε 76912 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 06, 2014, 04:01:13 μμ »

Δημητρη και ποιες ειναι οι τιμες για τα 50λεπτα?

πριν απο καιρο ακουσα οτι ενα ειναι διαθεσιμο στα 40 χιλ

Για πες μας λεπτομέρειες Λεωνίδα.

Οτι ειπα τιποτα παραπανω τιποτα παρακατω
Δεν ειχα τα χρήματα οποτε τελος η κουβεντα
Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 06, 2014, 04:10:45 μμ »

Δημήτρη μου ,

σου εξηγώ το εξήσ, εσύ μπορείσ να το αποτιμασ όσο θεσ. Και δεν πρόκειται να σου πω ότι εχει κλεισει 10000 ή 12000 αρα τόσο κανει, αλλά θα σου πω τούτο, ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΙ, αυτοσ που αυριο θα σκασει 10κ ή 15κ ή 20κ για 50ακι 68 ΘΕΛΕΙ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΓΕΩΡΓΙΟ ΑΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΟ!!!!!!! Μικρη κλίκα ειμαστε , ξερουμε ποιοι τα εχουνε, ξερουμε ποιοσ συλλεγει υψηλεσ καταστασεισ ποιοσ θελει πληροτητα ποιοσ δε θελει πληροτητα.
Αυτόσ ειναι και ο λόγο Δημήτρη - κατα την ταπεινη μου αποψη - που κλεινει (ομολογουμενωσ) τοσο χαμηλα σε σχεαη με την δυσκολια ευρεσησ του. Διοτι αυτοι οι 3-4 που εχεουν φραγκα να το παρουν τα θελουν ολα ακυκλοφορητα, και ακόμα τουσ λειπουν πολλά απο γεωργιο.
μου χαλασε το τελικό σιγμα οπωσ κτλβ  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 06, 2014, 04:17:31 μμ »

Και κατι τελευταίο Δημήτρη,

Συλλεγω απο τα 12 μου, απο Α γυμνασίου. Ειμαι νεος συλλεκτης στα νομισματα αλλά όχι γενικώς νεος συλλεκτης. Παντοτε μου αρεσαν οι καλές καταστάσεις ας πουμε superb στα γραμματοσημα. Και οι δυο μας ξερουμε κόσμο εσυ σιγουρα περισσοτερους στα νομίσματα.

Στα γραμματόσημα δεν υπαρχει συλλεκτης που να τον ενδιαφέρει η πληρότητα και να κανουν για παραδειγμα 500 ευρώ όλες οι μεγαλες κεφαλες που εχει , όλες σφραγισμένες με λειψα περιθώρια αλλά ταυτόχρονα να χει το 20λεπτο χωρισ ΑΕ που κανει 3000 στην καλυτερη , έτσι για την πληροτητα. Κ Α Ν Ε Ν Α Σ . Ξερω πανω απο 30 κατοχουσ του προσωρινου 20λεπτου , ολοι εχουν βαρβατεσ συλλογέσ. Ετσι και το 50ακι.

φιλικά παντα, χωρισ παρεξηγηση, μικροψιχοσ δεν ειμαι. Το θεωρω κόσμημα και μακαρι να με ευλογήσει ο θεοσ να παρω αλλά διαφωνω με την γεκικότερη τοποθετηση σου.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 06, 2014, 04:41:25 μμ »

Ανήκεις στη γενιά των μπερδεμένων συλλεκτών (Solferino).  Δυστυχώς η δικιά μου γενιά συλλεκτών σε ανέθρεψε οπότε δεν σε παρεξηγώ Χαμόγελο  Και εξηγούμαι:

Δεν μίλησα για πιστοποιημένα, δεν μίλησα για ακυκλοφόρητα, δεν μίλησα για καθαρισμένα ακαθάριστα κλπ.  20 λεπτο του 1893 βρίσκεις με 10 ευρώ, δίφραγκο του 1883 και όλα τα υπόλοιπα που λες με μερικά ευρώ.  Πληρώνεις κάτι παραπάνω και τα παίρνεις σε καλύτερη κατάσταση.  Κατοστάρικο και 50 δραχμο θα πληρώσεις αλλά βρίσκονται με πολύ μεγάλη ευκολία εφόσον υπάρχουν τα χρήματα.  Τα συγκεκριμένα βρίσκονται και μπαλωμένα στην ανάγκη.  Το 50 λεπτο του 1868Α δεν υπάρχει ούτε μπαλωμένο!  Ούτε καν στο μουσείο! Tirage 60 κομμάτια.  Διασωθέντα δεν πρέπει να είναι πάνω από 10!  Συγκλονιστικά νούμερα για νόμισμα κυκλοφορίας.  



Ακριβός έτσι είναι
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 06, 2014, 04:43:36 μμ »

Δεν ειναι ετσι Βασιλη.  Ξερω πολλες μεγαλες συλλογες που δεν ειναι οπως τα περιγραφεις.  Η πληροτητα ειναι ζητουμενο για ολους.  Επειδη ομως δεν ειναι εφικτο για ολους αρχιζουν οι συμβιβασμοι.  Ετσι οπως τα λες δεν θα επρεπε να εχει καμια μεγαλη συλλογη 5λεπτο του 1836.  
Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 06, 2014, 04:49:48 μμ »

αφού einai etsi κ.Φανη, αριμθμήστe μου συλλeκτeς που eχπυν όλον τον Γeωργιο Α σe vf, xf au και το μονο που του λeιπeι eιναι το 50ακι του 68 ? ΠΡΟΣΟΧΗ, θα πρeπeι να μου αριθμησeτe τοσους ουτωσ ώστe η ζητηση να eκτοξύσeι την τιμή........ αν μου βρeίτe πανω απο 10 θα γίνω αρχιeπισκοπος.

συγγνωμη το πληκτρολογιο δeν υπακουeι!!!!!

ΔΗΜΗΤΡΗ , Η πληροτητα eιναι ζητουμeνο για αυτόν που μπορeί να την eχeι ΡeΑΛΙΣΤΙΚΑ!!!!! Οχι για όλους.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 06, 2014, 05:01:26 μμ »

Έχει δίκιο ο dpodaras, παρόλα αυτά, κάποια νομίσματα έχουν μεγαλύτερη αίγλη απο το 50ρακι του 68.
Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 06, 2014, 05:03:52 μμ »

αφού einai etsi κ.Φανη, αριμθμήστe μου συλλeκτeς που eχπυν όλον τον Γeωργιο Α σe vf, xf au και το μονο που του λeιπeι eιναι το 50ακι του 68 ? ΠΡΟΣΟΧΗ, θα πρeπeι να μου αριθμησeτe τοσους ουτωσ ώστe η ζητηση να eκτοξύσeι την τιμή........ αν μου βρeίτe πανω απο 10 θα γίνω αρχιeπισκοπος.

συγγνωμη το πληκτρολογιο δeν υπακουeι!!!!!

ΔΗΜΗΤΡΗ , Η πληροτητα eιναι ζητουμeνο για αυτόν που μπορeί να την eχeι ΡeΑΛΙΣΤΙΚΑ!!!!! Οχι για όλους.


Ίσως να υπάρχουν τόσοι όσοι έχουν και το πενηνταράκι Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 06, 2014, 05:06:48 μμ »

Προφανως εχουν τα ευκολα κομματα bu και τα δυσκολα σε οσο καλυτερη κατασταση μπορουν
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 06, 2014, 05:23:20 μμ »

Και τι να την κάνει την πλήρη σειρά Γεωργίου Α΄(Παύλου ΟΚ) αλλά και πώς η νέα γενιά συλλεκτών όταν το πρώτο που μάθαμε ήταν το Slab και το MS??
Ναι Κύριοι έτσι είναι πλέον τα πράγματα, γιατί πέραν του χόμπι μας τοποθετείς και κάποια χρήματα που ως ΑΡΡΩΣΤΟΙ Κ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΙ παίζουμε τα ρέστα μας και όχι το περρίσευμα μας.........ΑΡΑ σε κανέναν δεν αρέσει όταν μόλις αποκτά κάποιο νόμισμα να ξέρει πως χάνει άμεσα ένα % του ποσού που έδωσε.(σημερινή εποχή)
Κοιτάξτε τη δημοπρασία Καραμίτσου της Τετάρτης και δείτε τιμές, τι vf,xf,au μου λέτε και πράσινα άλογα για πλήρης συλλογές όταν το ακυκλοφόρητο,UNC πέφτει ή κατακρυμνίζεται ή μένει Απούλητο όπως το Τάληρο Γεωργίου Α΄NGC MS62.
Εντάξει δε λέω κάποιος που μαζεύει δεκαετίες σίγουρα πάει για σειρά πλήρη και αν του λείπουν 2-3 κομμάτια τα παίρνει σε fine very fine γιατί έτσι κιόλας αποκτά μεγαλύτερη αξία η συλλογή του.
πόσο έκανε πόσο έφτασε και πόσο κάνει πλέον μια δρχ.1910 UNC.......άλλος την έβρισκε 30€ άλλος 400€ σε ms64-65 τώρα που πάει η τάση??
ΤΏΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΊΑ ΒΛΈΠΩ και πτώση στα περισσότερα χάλκινα , ακόμα και το BN ξυνίζει και οι περισσότεροι ψάχνουν για RB...........ΕΛΕΟΣ ...........προσωπικά προτιμώ τις μονάδες (κομμάτι) σε καταστάσεις που μπορώ και γουστάρω και αφήνω τις σειρές στους πιο παθιασμένους , δείτε Δημοπρασίες Εξωτερικού με Συλλογές βαρβάτες ,που είδατε τις πλήρης σειρές και πόσες?? (άντε κανα δυο Αμερικάνικα super Sets με cents USA,ή proof gold coins).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2014, 05:37:24 μμ από zobels » Καταγράφηκε

zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 06, 2014, 05:27:29 μμ »

Προφανως εχουν τα ευκολα κομματα bu και τα δυσκολα σε οσο καλυτερη κατασταση μπορουν
Αυτό συμβαίνει,συμφωνώ αλλά κυρίως στην παλιά γενιά.
Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 06, 2014, 05:28:32 μμ »

Καραμητσος 2 δρχ 1911 μσ62 550 (συν προμηθειες παει 650 περιπου) απουλητο....που ειναι οι παλιες εποχες...
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 06, 2014, 05:30:50 μμ »

Καραμητσος 2 δρχ 1911 μσ62 550 (συν προμηθειες παει 650 περιπου) απουλητο....που ειναι οι παλιες εποχες...
Αυτά βλέπω και γω φίλε και έχω αποπροσανατολιστεί.Θυμάμαι πριν κανά χρόνο να διατίθετο όχι σε δημοπρασία γύρω στα 1100€.
Καταγράφηκε

zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 06, 2014, 05:40:43 μμ »

αφού einai etsi κ.Φανη, αριμθμήστe μου συλλeκτeς που eχπυν όλον τον Γeωργιο Α σe vf, xf au και το μονο που του λeιπeι eιναι το 50ακι του 68 ? ΠΡΟΣΟΧΗ, θα πρeπeι να μου αριθμησeτe τοσους ουτωσ ώστe η ζητηση να eκτοξύσeι την τιμή........ αν μου βρeίτe πανω απο 10 θα γίνω αρχιeπισκοπος.

συγγνωμη το πληκτρολογιο δeν υπακουeι!!!!!

ΔΗΜΗΤΡΗ , Η πληροτητα eιναι ζητουμeνο για αυτόν που μπορeί να την eχeι ΡeΑΛΙΣΤΙΚΑ!!!!! Οχι για όλους.

Βασίλη τα έχουμε πει πολλάκις, μάζευε ότι δύνασαι ότι σου κάνει κέφι κ σε ευχαριστεί.(Να μην σε νοιάζει τι κάνουν οι άλλοι, εσύ μου το έμαθες αυτό)
Καταγράφηκε

d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 06, 2014, 05:52:20 μμ »

ρε παιδια αφου σας χαλαει η συλλογη , γιατι ασχολειστε ?

πανο δεν ειναι θεμα νεων η παλιων συλλεκτων , ειναι το πως πλασσαρετε η μοδα που ολοι δημιουργουμε . εσυ το ξερεις καλυτερα γιατι εχεις αναβαθμησει αρκετες φορες. οταν εγω εσυ ο καθενας αγοραζει, μοστραρει , μονο σουπερ καταστασεις σε νομισματα αυτο θα μιμηθουνε ολοι. εσυ ποσα εξαιρετικα νομισματα εχεις στην κατοχη σου ? μαλλον κανενα και καλα κανεις αφου το γουσταρεις , αρκει να μην σε χαλαει .  Σαρκασμός  
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 18
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences