Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 06:57:32 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 Δραχμαί 1845  (Αναγνώστηκε 11436 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 18, 2014, 03:51:07 μμ »

Ναι άλλα παίρνουν κι άλλα όχι, δεκτό και γνωστό. Μια φορά όλα εχουν "υποστεί μιαν εππεξεργασίαννν...". Τώρα πώς μπορεί η κεφαλή να λάμπει σαν τον ήλιο με πλακέ αφτί και μέσα στα γράμματα να υπάρχει οξείδωση, αυτό ούτε εγώ μπορώ να το γνωρίζω ούτε εσύ παρα μόνον ο Θεός... κι ο grader  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 18, 2014, 04:05:32 μμ »

ασφαλως και ειναι καθαρισμενο , το ελεγε άλλωστε και στην περιγραφη ο δημοπρατης. Ασφαλως και ειναι πανσπανιο και θελκτικοτατο . τε σε φαιν δεν υπαρχει καλα καλα .
Μαλλον ειναι καλυτερο απο 45 σε κατασταση και η pcgs το ριξε μερικους βαθμους και του εδωσε νετ βαθμό. Γιώργο σε μας δεν θα το έκανε , το ξέρουμε αυτό φίλε μου. Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
gio196
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 272



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 18, 2014, 09:01:17 μμ »

Πανέμορφο δεν το λες  σπάνιο ναι εγω το είδα σήμερα αν εξερεσεις  την ημερομηνία δεν υπάρχει καμμια ομορφια αν έγραφε 1833 δεν γυρνάς να το κοιτάξεις
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 18, 2014, 09:51:58 μμ »

Έτσι μπράβο, αλλο σπάνιο, άλλο όμορφο, άλλο ούτε σπάνιο ούτε όμορφο κι αλλο και σπάνιο και όμορφο!
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 19, 2014, 09:26:17 πμ »

Σιγουρα Γιαννη μου μπροστα στην σπανιωτητα μπαινει σε Δευτερη μοιρα η Νομισματικη Ομορφια!Δυστηχως οπως και σε αλλα πολλα αντικειμενα.πχ τα 50 λεπτα του 1921.Σε ολους φαινεται πανεμορφο? ειδικα σε τελειες καταστασεις!ηθελα να ηξερα αν ειχε κοπει κανονικα,σε ποσους θα αρεσε σαν νομισμα?Οχι πως το Απαξιωνω! αλλα δυστηχως το ομορφο με το ακριβο εχουν ταυτιστει πλεον!Χαιρετω την Καλημερα μου,γιαννης.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 19, 2014, 09:33:19 πμ »

υπαρχουν κοπελιες με μετριο ob αλλα το rev ειναι απιστευτο , τρελα ερωτευσιμο


Καταγράφηκε

asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 19, 2014, 09:41:42 πμ »

Σιγουρα Γιαννη μου μπροστα στην σπανιωτητα μπαινει σε Δευτερη μοιρα η Νομισματικη Ομορφια!Δυστηχως οπως και σε αλλα πολλα αντικειμενα.πχ τα 50 λεπτα του 1921.Σε ολους φαινεται πανεμορφο? ειδικα σε τελειες καταστασεις!ηθελα να ηξερα αν ειχε κοπει κανονικα,σε ποσους θα αρεσε σαν νομισμα?Οχι πως το Απαξιωνω! αλλα δυστηχως το ομορφο με το ακριβο εχουν ταυτιστει πλεον!Χαιρετω την Καλημερα μου,γιαννης.
...τέλειο παράδειγμα συνονόματε, μπράβο. Καλημέρα κ καλή εβδομάδα.
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 19, 2014, 10:40:30 πμ »

Πανέμορφο δεν το λες  σπάνιο ναι εγω το είδα σήμερα αν εξερεσεις  την ημερομηνία δεν υπάρχει καμμια ομορφια αν έγραφε 1833 δεν γυρνάς να το κοιτάξεις
Έτσι ακριβώς.
Καταγράφηκε

enterk
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 34


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 19, 2014, 01:48:16 μμ »

Καλησπέρα, μιας και προκάλεσα συζήτηση με τον χαρακτηρισμό πανέμορφο και μου πήρε ώρα για να συνέλθω, θα προσπαθήσω να σας πω πώς το βλέπω εγώ.
Για το  «πανέμορφο», δεν είπα ότι  είναι ακυκλοφόρητο ούτε ότι το λούστρο περισσεύει, αλλά  αν  είχα στην συλλογή μου πεντάδραχμο  του 45 σε αυτήν την κατάσταση,  θα μου έδινε μεγάλη ευχαρίστηση και σίγουρα  θα ξέκλεβα χρόνο για να το κοιτάζω. Τι θα έλεγα δηλαδή ότι έχω ένα χρέπι , σκέτο μπάζο και δεν ξέρω  πώς να το ξεφορτωθώ. 
Για το «μου πήρε ώρα να συνέλθω», είχα την τύχη και ευχαριστώ γι αυτό τον Βασίλη, να δώ και να χαζέψω για αρκετή  ώρα ένα τάλιρο του 45. Φίλοι μου δεν ξέρω για εσάς, αλλά αυτό εμένα δεν μου συμβαίνει τακτικά, στην πραγματικότητα δεν μου είχε ξανασυμβεί και ούτε ξέρω αν θα έχω ξανά αυτήν την ευκαιρία.
Φιλικά
Κώστας
Καταγράφηκε
robin_hood59
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 111



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 19, 2014, 09:05:28 μμ »

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω το φόρουμ πόσοι έχουν δεί από κοντά αυτό το νόμισμα?
Μήπως μερικοί είναι πολύ αυστηροί στην κριτική τους κάποιες φορές?
Εγώ χάρηκα πάρα πολύ που κάποιος φίλος το έχει στη συλλογή του και εύχομαι σε κάποια χρόνια να το έχω και εγώ. Πιστεύω να προλάβω. Μικρός είμαι ακόμα  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Το λακωνιζειν εστι φιλοσοφειν
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 19, 2014, 09:33:52 μμ »

Μα κανεις δεν αμφισβητει την σπανιοτητα του νομισματος...εγω ειχα την τυχη να το δω
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 19, 2014, 11:18:34 μμ »


   Ενα απο τα σπανιοτερα ελληνικα, σημαντικοτατο αποκτημα σε μια συλλογη! ,σε οποιαδηποτε κατασταση
,ποσο μαλλον τοσο καλο...
   
   Μιας και συζηταμε την σπανιοτητα του, εχουν βγει στο φως μεχρι στιγμης στοιχεια ,που να μας οδηγουν
σε  ενα καποιο συμπερασμα για το   τιραζ   του? 
Πιθανοτατα να εχει ξανασυζητηθει το θεμα σε παλιοτερο ποστ,δεν γνωριζω, αλλα αν εχει προκυψει καποιο
νεο στοιχειο, καλο ειναι να το γνωριζουμε ολοι...
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 20, 2014, 09:54:16 πμ »

Σιγουρα το Ταλληρο ειναι Σπανιωτατο!!!και ολοι οι συλλεκτες Ελληνικων θα το ηθελαν στην Συλλογη τους!!!κανεις δεν απαξιωσε την αξια του!και ολοι πρεπει να χαιρομαστε!!! με τα αποκτηματα των φιλων οταν αποκτουν ενα σπανιο νομισμα.Το θεμα ομως περι ομορφων νομισματων,ισως ειναι τελικα και θεμα προσωπικου γουστου!!!και ολοι ξερουμε ποσα ειδη και τι? ειδη συλλογων υπαρχουν!!!θα γραψω παλι το γνωστο!περι ορεξεως?χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 20, 2014, 04:49:57 μμ »

Έχουμε μπερδέψει ,το Ακυκλοφόρητο, τα Superb Gems με τις Σπανιότητες.
Και γω Τάληρο για αρχή εννοείται θα κοίταγα ένα Μονάχου MS (UNC) αλλά μη λέμε και ότι θέλουμε επειδή δεν μπορούμε................Αν είχα την Οικονομική δυνατότητα να κάνω όλα τα Τάληρα ΣΑΦΩΣ και το εν λόγω Τάληρο 1845 θα το ήθελα.............αλλά είπαμε το χρήμα πάνω απ΄όλα άρα βολευόμαστε με Μονάχου άντε και Παρισσίων.
Εδώ κάναμε σαν τρελοί όταν είδαμε Κουκουβάγια Fine (Δεν θυμάμαι κατάσταση) και τώρα με xf45 Τάληρο 1845 το παίζουμε Snobbbb........αλλά ΟΛΟΙ θέλουμε να πάμε να δούμε το reverse του 1846 στο Νομισματικό Μουσείο.
Αυτά................ΓΟΥΣΤΑ είναι αυτά δε λέω αλλά προσωπική μου άποψη είναι ότι και το rareee έχει κάποιο λόγο το ρημάδι που το αποκαλούν έτσι.
Υ.Γ: (a)Το 2ο Τάληρο 1845 που έχω δει, αυτό και το ex Gus Papas.
       (b) Θυμάμαι και ένα pcgs Fine στο Ebay που ζήτάγαν περίπου 20Κ..........(βέβαια καμία σχέση με το xf45.)
Καταγράφηκε

lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 20, 2014, 04:57:43 μμ »

εγω παντως τρυπιο και σφυροκοπημενο να ειναι το θελω!!
ακομα δεν εχω δει live ταλιρο του 45!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences