Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 06:35:11 πμ
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 2 Θυρεοί ζητούν την γνώμη σας  (Αναγνώστηκε 40163 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #150 στις: Μάρτιος 27, 2014, 11:43:56 μμ »

Που πάει δηλαδή, μην του λές τέτοια και τον έχω σε καταστολή.
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #151 στις: Μάρτιος 27, 2014, 11:45:44 μμ »

αλλα μονο ατομικα ο καθενας μας γνωριζει για τον εαυτο του την αληθεια..

Συμφωνώ απόλυτα Δημήτρη με το άνωθεν γραπτό σου.
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #152 στις: Μάρτιος 27, 2014, 11:45:58 μμ »

Πωλίνα το περίμενες ότι αυτός ο θυρεός θα έγραφε 11 σελίδες μηνύματα !  Μεγάλο χαμόγελο  Μεγάλο χαμόγελο !
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #153 στις: Μάρτιος 27, 2014, 11:46:25 μμ »

Κάποιος που έχει στη σειρά
2~3 θυρεούς από διαφορετικά νομισματοκοπεία
2~3 Βικτωρίες νεαρές με Αη Γιώργη και διαφορετικά μιντμαρκ
2~3 εστεμμένες με διαφορετικά μιντμαρκ
2~3 χήρες με διαφορετικά μιντμαρκ
3~4 Εδουάρδους
3~4 Γιωργάκηδες μικρή-μεγάλη κεφαλή και διάφορα μίντμαρκ
5~6 Ελισάβετ 1ο, 2ο, 4ο, πορτραίτο
1~2 μισόλιρα
1~2 προύφ χρυσά Αγγλικά

χωρίς καμία ιδιαίτερη σπανιότητα τα παραπάνω

στη σειρά ταξινομημένα και τα καμαρώνει και τα χαίρεται είναι συλλέκτης ?

Κάποιος που θα έδινε μέχρι και 100 ευρώ παραπάνω από το μέταλλο (γιατί μέχρι τόσο μπορεί η τσέπη του) για ένα όμορφο -προυφ -δύσκολο κομμάτι είναι συλλέκτης?

Και κάποια πανάκριβα κομμάτια που δεν τα φτάνει το πορτοφόλι του και απλά τα χαίρεται από φωτογραφίες
είναι συλλέκτης ?


Κάποιος που έχει στη σειρά
2~3 θυρεούς από διαφορετικά νομισματοκοπεία
2~3 Βικτωρίες νεαρές με Αη Γιώργη και διαφορετικά μιντμαρκ
2~3 εστεμμένες με διαφορετικά μιντμαρκ
2~3 χήρες με διαφορετικά μιντμαρκ
3~4 Εδουάρδους
3~4 Γιωργάκηδες μικρή-μεγάλη κεφαλή και διάφορα μίντμαρκ
5~6 Ελισάβετ 1ο, 2ο, 4ο, πορτραίτο
1~2 μισόλιρα
1~2 προύφ χρυσά Αγγλικά

στη σειρά ταξινομημένα και τα καμαρώνει και τα χαίρεται είναι συλλέκτης ?

Κάποιος που θα έδινε μέχρι και 100 ευρώ παραπάνω από το μέταλλο (γιατί μέχρι τόσο μπορεί η τσέπη του) για ένα όμορφο -προυφ -δύσκολο κομμάτι είναι συλλέκτης?

Και κάποια πανάκριβα κομμάτια που δεν τα φτάνει το πορτοφόλι του και απλά τα χαίρεται από φωτογραφίες
είναι συλλέκτης ?

Αγαπητέ μόλις αποτυπωσες τον ορισμό type collector (σε αντίθεση του date collector)!  Αλλα ναι μπορει να είναι  συλλέκτης.
Αβυςςος η ψυχή του ανθρώπου όπως έγραψαν πολλοί και θα γράψουν και άλλοι αλλα ο συλεκτισμος είναι κάτι ξεχωριστά ιδιαίτερο, νομιζω δεν μπαίνει σε καλούπι.


 
 

 
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #154 στις: Μάρτιος 27, 2014, 11:58:41 μμ »

Πωλίνα το περίμενες ότι αυτός ο θυρεός θα έγραφε 11 σελίδες μηνύματα !  Μεγάλο χαμόγελο  Μεγάλο χαμόγελο !

Μιχάλη μου και παλιότερα παλι το ιδιο κάναμε χτυπουσαμε δεκα σελιδες ετσι για πλακα...και μου ελεγε ενα φιλος οτι τι θες και μιλας χαχχαχαχαχαχαχχαχαχ
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #155 στις: Μάρτιος 28, 2014, 12:00:05 πμ »

Που πάει δηλαδή, μην του λές τέτοια και τον έχω σε καταστολή.

τον κράτησα φυσικά... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #156 στις: Μάρτιος 28, 2014, 12:03:40 πμ »

Τσάμπα η φασαρία και τα.......πμ  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #157 στις: Μάρτιος 28, 2014, 12:11:26 πμ »

Τσάμπα η φασαρία και τα.......πμ  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Βασικά και τους 2 κράτησα!!!τι να κάνω?παραλίγο να κρατουσα και το μισο...αλλα δε γινόταν! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

τσάμπα τσάμπα... Γλώσσα
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #158 στις: Μάρτιος 28, 2014, 08:45:00 πμ »

Γιατί ασχολείστε με τον ορισμό του συλλέκτη ;
Αυτή είναι άλλη συζήτηση και δεν χρειάζεται να την μπερδεύετε μ' αυτά που είπα.

Επειδή ο γραπτός λόγος είναι σχετικά 'φτωχός', παρά τον πλούτο της Ελληνικής γλώσσας, θα ξαναπώ όλα όσα είπα μέχρι τώρα, με διαφορετικό τρόπο.

Από τα χιλιάδες άτομα που είναι μέλη στο Στέκι (αλλά και εκτός), φαίνεται να υπάρχει ένα τεράστιο ποσοστό, οι οποίοι μαζεύουν λίρες χωρίς να ασχολούνται ούτε με σειρές, ούτε με ημερομηνίες, ούτε με ποικιλίες, ούτε με νομισματοκοπεία, ούτε... μήτε και μηδέ. Ο καθένας που έχει στην κατοχή του 1-2... 100 κομμάτια, είτε σε σειρά, είτε σκόρπια, είτε κυκλικά, είτε... είτε... δεν είναι συλλέκτης.
Σας ανέφερα τον εαυτό μου για παράδειγμα, γιατί ενώ και γω έχω κάποιες λίρες, δεν είμαι συλλέκτης λιρών. Και μάλιστα αν μπορώ θα πάρω κι άλλες... αλλά και πάλι δεν θα είμαι συλλέκτης λιρών.

Αυτό που κάνει τη διαφορά του συλλέκτη (με την στενή έννοια) από τον 'σμαζούκο' (αυτόν που απλά μαζεύει, και δεν παύει να είναι συλλέκτης με την ευρεία έννοια)... είναι η σχέση μ' αυτό που συλλέγει.
Η γνώση, η προσπάθεια, η αναζήτηση, ο χρόνος, η διάθεση, το συναίσθημα είναι η διαφορά και όχι μόνο το χρήμα. Δε λέω, χωρίς αυτό ίσως 'κολλάει' ο συλλέκτης, αλλά δεν είναι μόνο αυτό που κάνει τον συλλέκτη.

Συλλεκτικές Μάχες ;;
Από ποιους συλλέκτες ;;

Οι περισσότεροι που 'μαζεύουν' λίρες το κάνουν επενδυτικά.
Λιγοστοί είναι οι συλλέκτες... που ψάχνουν σπανιότητες και κλείνουν σειρές.
Σκεφτείτε το λίγο... έχω άδικο ;;
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #159 στις: Μάρτιος 28, 2014, 09:14:36 πμ »



αυτος που δίνει 2 και 3κ για μια λίρα φυσικα ειναι συλλεκτης , τι αλλο θα μπορουσε να ναι?

Βρε Βασιλη δεν κανει η χρηματικη διαφορα τον συλλεκτη....δλδ αυτος που δινει 2-3 χιλιαδες πανω απο την αξια του μεταλου για ενα νομισμα ειναι συλλεκτης και αυτος που δινει 100-200 ευρω δεν ειναι ??

Δεν ειναι απαραιτητο να παρεις 16γρμ χαλκο με 1500 για να εισαι συλλεκτης....και με 50 -100 ευρω να τον παρεις παλι συλλεκτης εισαι  Κλείσιμο ματιού

Oχι δεν ειναι Αντώνη αυτός που δίνει 100 ευρώ πανω απο το μέταλλο διότι αν ρωτήσεις οποιονδηποτε συλλεκτη αυτου του είσους θα σου πει πως αγοράζει χρυσά με μικρό premium για να εχει το μαξιλαρακι του μεταλλου. Τα 2/3 της συλλογής του ειναι μεταλλο.
Το τι ειναι συλλεκτης ειναι για τον καθεεναν διαφορετικό. Δεν ειναι χρηματικό το θέμα Αντώνη. Αν ρωτάς τη γνώμη μου ειναι θέμα ΑΦΟΣΙΩΣΗΣ στο χομπυ σου.
Αν για παράδειγμα καποιος εχει 300.000 caheri και τσιγκουνευται να δώσει 50 και 100 ευρώ παραπανω για μια λίρα ή για ενα ασημενιο crown δεν ειναι συλλεκτης ειναι γυφτολελες.
Αν βγαζει 700 ευρώ και κανει το σκατο τρου παξιμάδι για να αγοράσει ενα fine crown καθε μήνα του βγαζω το καπελο ειναι συλλεκτακι αρρωστακι πρώτο.
Δεν ειναι χρηματικό το θέμα  , νομίζω με το παραδειγμα μου να στο εδειξα.

καλημερα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Mefisto
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152



Προφίλ
« Απάντηση #160 στις: Μάρτιος 28, 2014, 09:23:11 πμ »

Επειδή ο γραπτός λόγος είναι σχετικά 'φτωχός', παρά τον πλούτο της Ελληνικής γλώσσας, θα ξαναπώ όλα όσα είπα μέχρι τώρα, με διαφορετικό τρόπο.

Από τα χιλιάδες άτομα που είναι μέλη στο Στέκι (αλλά και εκτός), φαίνεται να υπάρχει ένα τεράστιο ποσοστό, οι οποίοι μαζεύουν λίρες χωρίς να ασχολούνται ούτε με σειρές, ούτε με ημερομηνίες, ούτε με ποικιλίες, ούτε με νομισματοκοπεία, ούτε... μήτε και μηδέ. Ο καθένας που έχει στην κατοχή του 1-2... 100 κομμάτια, είτε σε σειρά, είτε σκόρπια, είτε κυκλικά, είτε... είτε... δεν είναι συλλέκτης.

Αυτό που κάνει τη διαφορά του συλλέκτη (με την στενή έννοια) από τον 'σμαζούκο' (αυτόν που απλά μαζεύει, και δεν παύει να είναι συλλέκτης με την ευρεία έννοια)... είναι η σχέση μ' αυτό που συλλέγει.
Η γνώση, η προσπάθεια, η αναζήτηση, ο χρόνος, η διάθεση, το συναίσθημα είναι η διαφορά και όχι μόνο το χρήμα. Δε λέω, χωρίς αυτό ίσως 'κολλάει' ο συλλέκτης, αλλά δεν είναι μόνο αυτό που κάνει τον συλλέκτη.

Σκεφτείτε το λίγο... έχω άδικο ;;[/i]
Παράθεση



Πάντως ο δικός σου λόγος δεν είναι καθόλου φτωχός.  Τα είπες όλα, όπως ακριβώς είναι.

Το συστηματικό μάζωμα (έως και σκούπισμα) της όποιας λίρας πέφτει στο δρόμο του καθενός, προφανώς δεν είναι συλλεκτισμός. Είναι σώρευση μετάλλου, είναι διασφάλιση κεφαλαίου έναντι πιθανών μελλοντικών κινδύνων, είναι επένδυση, είναι (κατά το κοινώς λεγόμενον) "καβάτζωμα", μπορεί να είναι και απλώς εμμονική χρυσολατρεία, αλλά πάντως συλλεκτισμός δεν είναι, με κανέναν τρόπο.

Σε όσα έχεις προαναφέρει, Κώστα, να προσθέσω μόνο ότι, κατά την άποψή μου, απαραίτητη προϋπόθεση προκειμένου να μιλάμε για νομισματικό συλλεκτισμό, είναι η αντίληψη -πρώτιστα- της ιστορικής αξίας και σημασίας του κάθε νομίσματος, αντίληψη η οποία, δυστυχώς, φαίνεται να απουσιάζει σε αρκετές περιπτώσεις.  Η ιστορική και μόνο αυτή, είναι -για τον συλλέκτη- η πραγματική αξία του νομίσματος και όχι φυσικά η αξία σε βάρος μετάλλου.  

Καταγράφηκε
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #161 στις: Μάρτιος 28, 2014, 09:29:45 πμ »

ναι!
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #162 στις: Μάρτιος 28, 2014, 10:49:31 πμ »

 Εγω προτεινω να σκαρωσουμε ενα "συλλεκτιομετρο" οπου ο καθε υποψηφιος για το χρισμα του συλλεκτη να περνα απο αυστηρα κριτηρια που οριζει ο καθενας μας οπως τα νοιωθει και αμα περναει το τεστ να του απονεμεται το πτυχιο του "αγνου συλλεκτη" και φυσικα να βαφτιζεται με σεμνη τελετη  αφου δηλωσει οτι "αποτασει τον σατανα των λιρων" και φτυσει τρεις φορες πισω απο τον ωμο του..
 Μετα το περας της τελετης οι παρευρισκομενοι θα τον ραινουν με Καποδιστριες και Οθωνες (τρουπιους) , ενω η ορχηστρα θα αδει το λαικο ασμα-υμνο του συλλεκτισμου "ησουνα ξυπολητη και μαζευες λιρακια, τωρα που σε πηρα εγω  γυρευεις MSακια..." Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #163 στις: Μάρτιος 28, 2014, 11:24:24 πμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #164 στις: Μάρτιος 28, 2014, 12:18:36 μμ »

Αποτάσεις τον χρυσό!  Απεταξάμενος!


Αποτάσεις τον χρυσό!  Είπαμε.............. απεταξάμενος!


 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences