Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 11:50:05 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γερμανική Σφραγίδα Ταχυδρομείου Β'ΠΠ  (Αναγνώστηκε 4179 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« στις: Ιούνιος 08, 2015, 09:31:54 μμ »

Χαιρετώ την όμορφη παρέα σας, είμαι και εγώ συλλέκτης στρατιωτικών θεμάτων γενικά, με ιδιαίτερο προσανατολισμό στα Ελληνικά και εποχής, από 1912 έως 1945, κυρίως.

Το θέμα για το οποίο θα αναφερθώ είναι μια σφραγίδα γερμανική Β'ΠΠ, ταχυδρομείου, για χρήση με κερί, η οποία έφτασε στα χέρια στην κυριολεξία μετά από διάφορες καραμπόλες. Αλλά όπως προείπα στην αρχή οι γνώσεις μου είναι αρκετές στα Ελληνικά και λιγότερο σίγουρα στα Γερμανικά θέματα. Οπότε λίγη βοήθεια θα ήταν χρήσιμη.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 08, 2015, 09:42:40 μμ »

και η πίσω πλευρά
Καταγράφηκε
ΤΑΛΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 09, 2015, 08:13:31 πμ »

Πολυ ωραια σφραγιδα.
Καλοριζικι.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 09, 2015, 11:48:21 πμ »

Γεια σου Πάνο! Δυσκολεύομαι λίγο να δω καθαρά τον αριθμό της σφραγίδας από τη φωτογραφία, μπορείς να μου επιβεβαιώσεις αν είναι "46938 Α";

Είναι το "Feldpostnummer", ο αριθμός στρατιωτικού ταχυδρομείου. Σε κάθε μονάδα αντιστοιχούσε και ένας αριθμός, είναι επομένως αρκετά πιθανό να μπορέσουμε να βρούμε με σχετική ακρίβεια σε ποια μονάδα ανήκε.

Και λέω με σχετική ακρίβεια γιατί οι αριθμοί άλλαζαν περιοδικά από μονάδα σε μονάδα για λόγους ασφάλειας. Ο αριθμός επομένως που χρησιμοποιούνταν από μια χ μονάδα μεταβιβάζονταν στην ψ και πάει λέγοντας. Στα έγγραφα είναι πολύ πιο εύκολα τα πράγματα, καθώς συνήθως υπάρχουν ημερομηνίες. Με την ίδια της σφραγίδα θα είναι λίγο πιο "φλου".

Αν διαβάζω σωστά τον αριθμό έχουμε:

Από 30/7/1941 έως 28/2/1942 4. Kompanie NSKK-Kraftwagen-Transport-Abteilung 500 (4ος Λόχος του Μηχανοκίνητου Αποσπάσματος Μεταφορών 500 του Εθνικοσοσιαλιστικού Σώματος Μηχανοκίνησης)

Από 12/3/1943 έως 7/9/1943/ 1. Kompanie NSKK-Kraftwagen-Transport-Regiment 10 (Todt) (1ος Λόχος 10ου Μηχανοκίνητου Συντάγματος Μεταφορών του NSKK, στην υπηρεσία του Οργανισμού Todt).
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 09, 2015, 03:30:05 μμ »

Γιώργο, ευχαριστώ για τις πληροφορίες, ο ακριβής αριθμός της σφραγίδας είναι 46936 Α.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 09, 2015, 05:22:43 μμ »

Γιώργο, ευχαριστώ για τις πληροφορίες, ο ακριβής αριθμός της σφραγίδας είναι 46936 Α.

Τότε έχουμε:

- 1/3/1942 - 7/9/1942 Regimentsstab u. Stabskompanie Gebirgsjäger-Regiment 1 SS-Freiwilligen-Gebirgs-Division Prinz Eugen (Επιτελείο Συντάγματος και Λόχος Διοικήσεως του 1ου Συντάγματος Ορεινών Κυνηγών της Μεραρχίας Εθελοντών των SS "Prinz Eugen")

- 12/3/1943 - 7/9/1943 Regimentsstab u. Stabskompanie SS-Gebirgsjäger-Regiment 1 (Prinz Eugen)

Επαναφορά του αριθμού δηλαδή, ενώ στο μεσοδιάστημα θα χρησιμοποιούνταν κάποιος άλλος.

- 8/9/1943 - 22/4/1944 Regimentsstab u. Stabskompanie Freiwilligen-Gebirgsjäger-Regiment 13 (7. SS-Division) (Επιτελείο Συντάγματος και Λόχος Διοικήσεως του 13ου Συντάγματος Ορεινών Κυνηγών "Artur Phleps" της 7ης Μεραρχίας Εθελοντών των SS "Prinz Eugen")
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 09, 2015, 05:50:09 μμ »

Γιώργο, ευχαριστώ και πάλι, πολύτιμες οι γνώσεις σου.
Απ' ότι φαίνεται πέτυχα κάτι καλό, σφραγίδα Μεραρχίας των εσ - εσ, είναι κάτι δύσκολο να βρεις στις μέρες μας. 
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 09, 2015, 06:03:55 μμ »

Aν είναι αυθεντική, όντως είναι όμορφο εύρημα. Υπάρχουν όμως δυστυχώς πολλά αντίγραφα, φτιαγμένα στην Πολωνία, είτε από λάστιχο είτε από μέταλλο.

Δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις πάνω στις γερμανικές σφραγίδες της εποχής, οπότε δεν μπορώ να κρίνω πολλά πράγματα, πέρα από εξόφθαλμες περιπτώσεις.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 09, 2015, 08:23:17 μμ »

θα ρίξω αρκετό ψάξιμο αλλά και διάβασμα για να βρω περισσότερες πληροφορίες. Τώρα σίγουρα δεν ψάχνω στην τύχη. Πάντως  γενικά με τα Γερμανικά δεν μπορείς να είσαι πάντα σίγουρος για την αυθεντικότητά τους. Απαιτείται μελέτη, εμπειρία αλλά και πάλι υπάρχει η περίπτωση να την ''πατήσεις'', όπως όλοι κάποια στιγμή πληρώσαμε ''μαϊμού'' για αυθεντικό.
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 09, 2015, 11:36:34 μμ »

Πολύ ομωρφη και ενδιαφεροντα οσα εχουν ειπωθεί για  αυτή τη σφραγιδα ,μπορει να μου διευκρινησει καποιος αν είναι για σφραγιδα για μελανι η σφραγιδα για βουλοκερι??
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 10, 2015, 11:41:07 πμ »

Θέλει πολύ προσοχή με τα γερμανικά και ιδιαίτερα με τις σφραγίδες.
Δεν ξέρω εαν η δική σου είχε ξύλινο στέλεγχος που χάθηκε πάντως στο Μοναστηράκι κάθε μαγαζί έχει και απο μία....
Μόνο η σύγκρισή της (λεπτομερής) με πιστοποιημένες αυθεντικές θα σου δώσει την απάντηση .
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 10, 2015, 05:18:14 μμ »

Πολύ ομωρφη και ενδιαφεροντα οσα εχουν ειπωθεί για  αυτή τη σφραγιδα ,μπορει να μου διευκρινησει καποιος αν είναι για σφραγιδα για μελανι η σφραγιδα για βουλοκερι??

Είναι σφραγίδα για βουλοκέρι.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 10, 2015, 05:24:48 μμ »

Θέλει πολύ προσοχή με τα γερμανικά και ιδιαίτερα με τις σφραγίδες.
Δεν ξέρω εαν η δική σου είχε ξύλινο στέλεγχος που χάθηκε πάντως στο Μοναστηράκι κάθε μαγαζί έχει και απο μία....
Μόνο η σύγκρισή της (λεπτομερής) με πιστοποιημένες αυθεντικές θα σου δώσει την απάντηση .

Δεν είχε από ότι ξέρω ξύλινο στέλεχος και την πήρα από δημοπρασία στο εξωτερικό μαζί μ άλλα αντικείμενα άσχετα με συλλογές. Δεν έχει πουθενά όμως πάνω της καμμία σφραγίδα αποδοχής ή σήμα κατασκευαστή.
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 10, 2015, 10:30:22 μμ »

https://www.google.gr/search?q=german+war+wax+seal&biw=1088&bih=520&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMIzvPd3vuFxgIVCTgUCh0jcQCf
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 16, 2015, 01:36:46 μμ »

Γενικα στα Γερμανικα κυκλοφορουν πολλα αντιγραφα.θελει προσοχη.Παλι καλα που υπαρχουν τα φορουμ
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences