Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 02:08:50 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ιουλιος βερν το εναεριο χωριο  (Αναγνώστηκε 3568 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΕΛΛΗΝΑΣ30
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 214


η ταν η επι τας


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 19, 2015, 09:55:38 μμ »

εκδοσεις μινωας εψαξα και λεει δεν υπαρχει...
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 19, 2015, 10:10:57 μμ »

Θα υπάρχει σε 10χιλιάδες άλλες εκδόσεις. Συλλεκτικό ενδιαφέρον θα έχει η πρώτη
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
ΕΛΛΗΝΑΣ30
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 214


η ταν η επι τας


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 19, 2015, 10:15:04 μμ »

σ ευχαριστο φιλε,ειμαι ασχετος με τα βιβλια ομως απο καπου πρεπει να κανω μια αρχη πιστευω ωστε να μαθω περισσοτερα...φυσικα μαθαινεις συζητωντας με ατομα που γνωριζουν οπως εσυ,σ ευχαριστω κ παλι,κ μια ερωτηση,εψαχνα το βιβλιο για τον nick the greek σχετικα με το ποκερ,αυτο γτ δεν υπαρχει;του μαρκ πετρακη ητανε,ειχε εξαντληθει κ δεν ξαναβγηκε,δεν ξερω τωρα αν εχει βγει κ παλι.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 20, 2015, 10:23:03 μμ »

Μη φανταστείς οτι εγώ έχω, λίγα πράγματα ξέρω, βασικά θα τα δείς και σε διάφορα βιντεάκια στο youtube. Το βιβλίο σαν συλλογή δεν είναι τόσο διαδεδομένο καθώς είναι δύσκολο να το κυνηγήσεις, να το παρακολουθήσεις και ακόμα πιο δύσκολο να το αποθηκεύσεις. 200 νομίσματα χωράνε σε μερικά αλμπουμ, τα 200 βιβλία θέλουν όμως έναν τοίχο.

Αν θές να ασχολήθεις με το βιβλίο επειδή είναι πολύ δύσκλο να πάς στα συλλεκτικά καθώς αγοράζονται και πωλούνται ανάμεσα σε βιβλιοθήκες και ιδρύματα που φτιάχνουν βιβλιοθήκες. Μάζευε βιβλιά για κάποιο θέμα που σε ενδιαφέρει γενικά τα βιβλία μελέτης κάποιου χομπι και τα ψαγμένα ιστορικά κράτανε κάποια αξία, πχ βιλία σχετικά με τη νομισματική, ή βιβλία ιστορίκά, στρατιωτικά (πχ η ιστορία του ελληνικού έθνους (πολύ ευκολο κομμάτι) (ή και τα στρατιωτικά ακόμακαι περιοδικά καθώς τα ψάχνουν οι μοντελιστές) κράτανε γενικά την αξία τους γιατί πάντα θα υπάρχει κάποιος άλλος που θα ψάχνει τέτοια βιβλία.

Σε βιβλία τόσο γνωστών όπως ο Ιούλιος Βερν αξία συλλέκτική έχει μόνο η πρώτη έκδοση καθώς είναι και η πρώτη επαφή του βιβλίου με το κοινό.

Το μικρό τιράζ μη σε ξεγελά γενικά μπορεί το βιβλίο να έχει συγκεκριμένο κοινό ή μπορεί μόνο ή πρώτη έκδοση να έχει μικρό τιράζ και οι άλλες εκδόσεις πολλαπλάσια. Έτσι αν εξαντληθεί δεν γίνεται και συλλεκτικό.
Το βιβλίο που ψάχνεις http://www.ebay.co.uk/itm/Nick-the-Greek-/251852479607?hash=item3aa393dc77   Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
ΕΛΛΗΝΑΣ30
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 214


η ταν η επι τας


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 20, 2015, 10:41:36 μμ »

σ ευχαριστω φιλε,γενικα τα ψαχνω ολα,χτες βρηκα εγκυκλοπαιδειες λεξικα παλιες του ελευθερουδακη στα ντουλαπια μας,κατι πολυ χοντρα βιβλια,δεν θυμομουνα ουτε που τα ειχαμε και αν αξιζουν τπτ,ειδα αξιζουν...πολλες φορες εχουμε κατι αξιας και δεν το ξερουμε και τα πεταμε η καταστρεφοντε απο κακη συντηρηση.το βιβλιο που εβαλες ειναι στα αγγλικα στο ebay,το βρηκα αλου στην ελληνικη εκδοση ομως το εχουν λιγο ακριβα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2015, 10:52:27 μμ από ΕΛΛΗΝΑΣ30 » Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 20, 2015, 11:20:05 μμ »

Πάντα το μεταφρασμένο είναι πιο ακριβό γιατί έχει και τα κόστη μετάφρασης, αν δεν έχεις πρόβλημα με αγγλικά και είσαι άνετος ίσως να αξίζει που είναι λίγο φθηνό αλλιώς στήριξε έναν Έλληνα εκδότη.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 21, 2015, 12:13:24 πμ »

Γενικά, το κόστος του βιβλίου είναι τα "δικαιώματα" (του συγγραφέα, του μεταφραστή κλπ). Το χαρτί και το μελάνι δεν κοστίζουν τίποτα. (Εκτός αν μιλάμε για τιράζ 100 αντιτύπων ή για πολύ κυριλέ χαρτί.)
Καταγράφηκε
ΕΛΛΗΝΑΣ30
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 214


η ταν η επι τας


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 21, 2015, 01:18:13 μμ »

σας ευχαριστω ολους για τις γνωμες σας,
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences