Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 08:05:31 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: συλλέκτες βιβλίων  (Αναγνώστηκε 3926 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
xristos1980
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 04, 2015, 09:22:37 μμ »

Καλησπέρα σας θα ήθελα να δώ αν βρίσκεται εδω μέσα κάποιος συλλέκτης σπάνιων βιβλίων ωστε να μου δώσει τα φώτα του μιάς και δεν έχω ιδέα!

πόσα άτομα συλλέκτες σπανίων βιβλίων έχουμε εδώ ?  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 04, 2015, 10:37:34 μμ »

ίσως και 1-2 το πολύ...για ρώτα.
Καταγράφηκε
kostantinos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 327


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 05, 2015, 07:29:18 πμ »

Ρωτα εσυ και η τυχη σου δουλευει Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
xristos1980
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 05, 2015, 02:04:16 μμ »

θα ήθελα να γνωρίσω άτομα που είναι συλλέκτες βιβλίων και να μου εξηγήσουνε τις βασικές αρχές εκτιμίσεως ενώς βιβλίου , να μάθω πώς ένα βιβλίο αν είναι γνήσιο η όχι και γενικα χωρις παρεξήγηση να διευρίνω τους πνευματικούς μου ορίζοντες. Πώς να το εξηγήσω ? πιστεύω ότι ο κύκλος των συλλεκτών βιβλίων είναι πολύ κλειστός και δεν αφήνουνε κάποιον να μπεί εύκολα ανάμεσα τους , έχω άδικο ? και νομίζω ότι θα είναι ωραίο να ξεκινήσω και εγώ να κάνω την δικιά μου συλλογή!!!
Καταγράφηκε
kostantinos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 327


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 05, 2015, 03:36:25 μμ »

Χρηστο καλησπερα!Κι εγω εγινα μελος στο στεκι για να γνωρισω και να κανω καποιες συζητησεις καποιου καλου επιπεδου με ανθρωπους με γνωσεις!Εισαι στο σωστο μερος Κλείσιμο ματιού.Εχω ανεβασει ενα θεμα για τις βασικες αρχες εκτιμησεως ενος βιβλιου λιγο πιο κατω λεγεται σπανια και συλλεκτικα βιβλια.Δεν νομιζω οτι υπαρχει κλειστος κυκλος στους συλλεκτες τουλαχιστον εδω μεσα σε ολες τις κατηγοριες που εχεις απορια καποιος θα βρεθει και θα σου απαντησει.Διαβασε καποια θεματα στην κατηγορια που ειμαστε τωρα και θα σου λυθουν πολλες αποριες,ωστε να ξεκινησεις σιγα σιγα την δικια σου συλλογη!Καλως ηρθες και καλο διαβασμα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Doctor2010
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 11, 2015, 12:28:19 πμ »

Καλησπεριζω ολους τους φιλους μετα απο μια αρκετα μεγαλη αποχη στο στεκι κ ευχομαι να ειστε ολοι καλα.
Πολυ ωραια η ερωτηση αναφορικα με τα βιβλια αλλα χρηστο μου η απαντηση ειναι αρκετα δυσκολη.
Ειχα την τυχη εδω κ 20 χρονια που συλλεγω βιβλια να μου δειξει καποιος τεραστιος συλλεκτης αυστριακος ολους τους κανονες κ μη που διεπουν αυτο το δυσκολο χομπι.
Θελω να καταληξω πως καποια πραγματα πρεπει να σου τα δειξουν.
Ετοιμαζω ενα βιντεο με ολα αυτα που θα επρεπε ενας συλλεκτης βιβλιου να προσεξει στην πραξη κ να καταλαβει αν αυτο που εχει στα χερια του μπορει να θεωρηθει σπανιο κ γιατι καθως και για τον καθαρισμο κ αποθηκευση τους.
Θα βοηθησει πολλους απο εμας.
Εως τοτε το στεκι εχει τους καταλληλους ανθρωπους κ πολυ αξιολογους να βοηθησουν σε οτιδηποτε.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences