Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 10, 2024, 12:57:25 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Πόσο θα δίνατε για την παρακάτω κασετίνα?
όσο είναι η αξία σε χρυσό
1500-2000 euro
2001-2500 euro
πάνω από 2500 euro

Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: κασετίνα 1989 proof  (Αναγνώστηκε 19150 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ig
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 282


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 05:06:01 μμ »

Η αιώνια και ατερμονη συζήτηση περι συλλέκτη και επενδυτή επέστρεψε!  Μεγάλο χαμόγελο

.... και είναι εκτος θέματος! (ως συνήθως...)
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 05:08:54 μμ »

φιλε μπαμπη συλλεγω νομισματα χρυσα κυκλοφορημενα με ιστορια με ενσημα οπως γαλλικα ελβετικα βελγικα ολλανδικα ιταλικα τυνησια αμερικη μεξικο χιλη κ αγγλια αφρικη νοτια καναδα αυστραλια,αλλα ολα κοντα στην τιμη του μετταλου κ οχι προοφιες που ουτε να κλασεις δεν μπορεις αν εισαι στο ιδιο δωματιο με αυτα..πανεμοραφα αυτα τα λιρακια αλλα νιωθω οταν τα βλεπω οπως κ πολλα αλλα παρομοια σαν να ειναι ψευτικα αφου δεν εχουν ενσημα κυκλοφοριας κ κυκλου στην παγκοσμια οικονομια..τα λεω αυτα χωρις να υποτιμω τα γουστα καμιανου απλα αυτη ειναι η αποψη μου σαν συλλεκτης..να το πιανω κ να το νιωθω το νομισμα..
Φιλε  μου η συγκεκριμενη απαντηση που έκανες παραθεση αφορούσε αυτο το ποστ.

Εδω λοιπον βλέπουμε τον φιλο να μην ενδιαφέρεται για αυτη την χρονολογία αλλα να σχολιάζει την τιμη της σαν ακριβη. Διαβασε λοιπον όλα οσα έγραψα πριν     Κλείσιμο ματιού
Και απαντω και επι αυτών  των οποίων είπες.
Προσωπικά εαν διαβάσεις δικά μου ποστ παλιά εδω μεσα θα δεις και θα διαβάσεις παρότρυνσης του τύπου:  μην χωνετε χρήματα παραπανω απο οσα σηκώνει η τσεπη σας για να παρετε νομίσματα που οι αλλοι σας δινουν σαν κορυφη και να μην αντεχει η τσεπη σας! ! Κοιτατε να αγοραζετε παντα βαση των δυναμεων σας και να μην ζηλευετε αυτά που εχουν οι αλλοι! Κάνετε το κεφι σας και αφηστε τούς άλλους να κοκορευωνται. Λόγια τέτοια Φιλε εχουν ειπωθεί πολλές φορες από το στόμα μου.
Απλά ο φίλος μίλησε για νομίσματα με ιστορία και ενσημα και εγω με την σειρά μου του εδειξα οτι πολλα νομίσματα με πολυ Ιστορία πισω τους δεν θα τα δει ποτέ του.
Ούτε αυτός ούτε εγω. Και πως και οι νεες κοπες με τα ελάχιστα κομμάτια αυξανωντας η ζητήσει έχουν και αυτα μια υπεραξια ανάλογη ιστορικών νομισματων. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 05:15:00 μμ »

Καταλαβα Γιωργο
Τα λογια που εχεις πει στο παρελθον τα εχω διαβασει και για αυτο παραξενευτηκα
Ολα καλα λοιπον
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 05:21:07 μμ »

Και για να δωσω σε όλους ενα παράδειγμα για τροφη του εγκεφάλου:
Πεντολιρα 1893 απλη , τιραζ 20,000 τμχ.
Τιμη σημερα; 3.500 ευρω &&&&&&
Πεντολιρα 2016 απλη τιραζ 250 τμχ.

Καντε μου μια ανάλυση το τι πιστεύεται να γίνεται σε 20 Χρόνια
Για να μην πω σε 10.  Απορία Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 06:23:42 μμ »

Που αναφέρεται ότι η έκδοση του BU πεντόλιρου του 2016 είναι 250 κομμάτια?
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 06:37:03 μμ »

Και για να δωσω σε όλους ενα παράδειγμα για τροφη του εγκεφάλου:
Πεντολιρα 1893 απλη , τιραζ 20,000 τμχ.
Τιμη σημερα; 3.500 ευρω &&&&&&
Πεντολιρα 2016 απλη τιραζ 250 τμχ.

Καντε μου μια ανάλυση το τι πιστεύεται να γίνεται σε 20 Χρόνια
Για να μην πω σε 10.  Απορία Στριφογύρισμα ματιών


Παντως όχι αυτό που εγινε σε 123, λαμβανοντας υπο οψιν ότι πεντόλιρα θα συνεχισουν ακάθεκτα να κοβονται
Προσωπικα δεν νομιζω ότι υπαρχει θεμα σύγκρισης.
1893 Δαγκωτο.
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 06:38:02 μμ »

Και να σου πω την άποψη μου στο ερώτημα σου. Και μετά από δέκα ή είκοσι χρόνια πάλι το τελευταίο σε κατάσταση γνήσιο πεντόλιρο του 1893 θα είναι ακριβότερο από αυτό του 2016 και οι λόγοι είναι απλοί, έχουμε να κάνουμε με μία περίοδο βασιλείας της Βικτωρίας που μας έχει δώσει δυο εκδόσεις πεντόλιρου συν  του 1839 και μια βασίλεια της Ελισσάβετ που έχει πήξει η αγορά στα πεντόλιρα.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 06:40:38 μμ »

Και να σου πω την άποψη μου στο ερώτημα σου. Και μετά από δέκα ή είκοσι χρόνια πάλι το τελευταίο σε κατάσταση γνήσιο πεντόλιρο του 1893 θα είναι ακριβότερο από αυτό του 2016 και οι λόγοι είναι απλοί, έχουμε να κάνουμε με μία περίοδο βασιλείας της Βικτωρίας που μας έχει δώσει δυο εκδόσεις πεντόλιρου συν  του 1839 και μια βασίλεια της Ελισσάβετ που έχει πήξει η αγορά στα πεντόλιρα.
Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 07:07:18 μμ »

Παντα ο αριθμος κοπης ειναι ενας σημαντικος παραγοντας στο αν θα αποκτησει μια υπεραξια ενα νομισμα αλλα τα δυο πεντολιρα ειναι σε διαφορετικα επιπεδα οποτε και δεν μπορει να γινει συγκριση.Κανεις δεν μπορει να προβλεψει .Τι θελω να πω;Ολα ειναι παιχνιδια της αγορας.Μια και μιλαμε για αυτο σε θεμα που αφορα τη λιρα 1989 θα κανω ενα απλο συλλογισμο.Γιατι η λιρα του 2012 που και αυτη εχει διαφορετικο σχεδιο και εχει και κατα 50% περιπου αν θυμαμαι καλα ποσοτητα κοπης δεν εχει πιασει την αξια αυτης του 89;Η μια ειναι πανω απο 10000 τεμαχια και η αλλη 5000-5500 τεμαχια
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 07:39:12 μμ »

Που αναφέρεται ότι η έκδοση του BU πεντόλιρου του 2016 είναι 250 κομμάτια?

Βγήκαν  500 τεμάχια  Χρήστο.
Τα 250 BU και το υπόλοιπα 250 πενταπλες κασετινες προυφ.
Ρωτα οποιον θες. Ετσι είναι ασχετος εαν οσοι το εψαξαν τα βρηκαν ολα προυφ γραμμένα. 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 07:46:19 μμ »

Παντα ο αριθμος κοπης ειναι ενας σημαντικος παραγοντας στο αν θα αποκτησει μια υπεραξια ενα νομισμα αλλα τα δυο πεντολιρα ειναι σε διαφορετικα επιπεδα οποτε και δεν μπορει να γινει συγκριση.Κανεις δεν μπορει να προβλεψει .Τι θελω να πω;Ολα ειναι παιχνιδια της αγορας.Μια και μιλαμε για αυτο σε θεμα που αφορα τη λιρα 1989 θα κανω ενα απλο συλλογισμο.Γιατι η λιρα του 2012 που και αυτη εχει διαφορετικο σχεδιο και εχει και κατα 50% περιπου αν θυμαμαι καλα ποσοτητα κοπης δεν εχει πιασει την αξια αυτης του 89;Η μια ειναι πανω απο 10000 τεμαχια και η αλλη 5000-5500 τεμαχια

Διοτι του 89 φιλε γιορτασαν τα 500 Χρόνια βασιλείας και επισεις αντιγραφηκε ένα σχέδιο παρα πολυ παλιο.
Του 2012 ηταν απλά ενα νεο σχεδιο φιλοσοφημενο.
Όπως και να έχει εγω εκλεισα την τετραδα του 89 οπότε οτι και να λέτε τώρα το ακουω βερεσε.
Βρείτε τα με την κορη μου σε καμια 20ρια χρονια αν ολα πανε καλα να δειτε ποσο θα την δώσει  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Αν δεν μου πανε καλα θα το παζαρεψουμε μαζι  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 07:55:31 μμ »

Και να σου πω την άποψη μου στο ερώτημα σου. Και μετά από δέκα ή είκοσι χρόνια πάλι το τελευταίο σε κατάσταση γνήσιο πεντόλιρο του 1893 θα είναι ακριβότερο από αυτό του 2016 και οι λόγοι είναι απλοί, έχουμε να κάνουμε με μία περίοδο βασιλείας της Βικτωρίας που μας έχει δώσει δυο εκδόσεις πεντόλιρου συν  του 1839 και μια βασίλεια της Ελισσάβετ που έχει πήξει η αγορά στα πεντόλιρα.

Και ο συλογισμος σου αυτός Χρηστο εχει ενα λαθος.
Εαν προσθεσεις μονο τις δυο χρονολογίες 1887&1893 τα απλα πεντολιρα της Βικτωρίας μας βγαζουν ενα τιραζ χοντρα χοντρα 74.000 τμχ!!
Εαν προσθεσεις  ΟΛΑ τα πεντολιρα της Ελισαβετ όλες τις χρονολογίεςτα 100.000 ίσως τα πιασει. Απλά η Ελισάβετ τα εχει διάσπαρτα σε χρονολογίες και αυτο μετά την αποδημηση της εις Κύριον θα προκαλεση μεγαλη αναταραχη όπου θα εχει κατω των 1000 τμχ !! Προσωπική αποψη.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2016, 08:10:16 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 09:24:43 μμ »

Παντα ο αριθμος κοπης ειναι ενας σημαντικος παραγοντας στο αν θα αποκτησει μια υπεραξια ενα νομισμα αλλα τα δυο πεντολιρα ειναι σε διαφορετικα επιπεδα οποτε και δεν μπορει να γινει συγκριση.Κανεις δεν μπορει να προβλεψει .Τι θελω να πω;Ολα ειναι παιχνιδια της αγορας.Μια και μιλαμε για αυτο σε θεμα που αφορα τη λιρα 1989 θα κανω ενα απλο συλλογισμο.Γιατι η λιρα του 2012 που και αυτη εχει διαφορετικο σχεδιο και εχει και κατα 50% περιπου αν θυμαμαι καλα ποσοτητα κοπης δεν εχει πιασει την αξια αυτης του 89;Η μια ειναι πανω απο 10000 τεμαχια και η αλλη 5000-5500 τεμαχια

Διοτι του 89 φιλε γιορτασαν τα 500 Χρόνια βασιλείας και επισεις αντιγραφηκε ένα σχέδιο παρα πολυ παλιο.
Του 2012 ηταν απλά ενα νεο σχεδιο φιλοσοφημενο.
Όπως και να έχει εγω εκλεισα την τετραδα του 89 οπότε οτι και να λέτε τώρα το ακουω βερεσε.
Βρείτε τα με την κορη μου σε καμια 20ρια χρονια αν ολα πανε καλα να δειτε ποσο θα την δώσει  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Αν δεν μου πανε καλα θα το παζαρεψουμε μαζι  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Ωραιοτατα και καλοριζικη η τετραδα λοιπον
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 11:01:24 μμ »

500 σε BU
http://www.royalmint.com/shop/The_Five_Sovereign_Piece_2016
Και 500 σε proof στις πενταπλές κασετίνες.
http://www.royalmint.com/shop/The_Sovereign_2016_Five_Coin_Set

Εκτός και αν ερμηνεύω λάθος αυτό που βλέπω.  Όσο για τον συλλογισμό μου η ιστορία θα δείξει αν είναι λάθος ή όχι.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 07:04:05 πμ »

500 σε BU
Και 500 σε proof στις πενταπλές κασετίνες.
Εκτός και αν ερμηνεύω λάθος αυτό που βλέπω.
Το ερμηνεύεις λάθος  Γλώσσα
Σε proof 575, κοίτα πάνω πάνω στο specification http://www.royalmint.com/shop/The_Sovereign_2016_Five_Coin_Set  Κλείσιμο ματιού



Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences