Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 02:05:39 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 100 ευρω χρύσο των παραολυμπιακών αγωνων  (Αναγνώστηκε 16577 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 19, 2011, 12:19:25 μμ »

το οτι σιγουρα θα φθασει και θα ξεπερασει, το-οχι-ειναι σιγουρο.αλλα πιστευω δημητρη,ακομη ειναι προωρο,αφου αυτοι που το ηθελαν το απεκτησαν.τωρα, σε λιγο καιρο σιγουρα,οι καινουργιοι συλλεκτες που θα ενφανισθουν,η οσοι δεν το αγορασαν τωρα για διαφορους λογους,και οι ξενοι συλλεκτες αν θες,αν γενικα, λογω μικρου αριθμου κοπης,θελησουν να επενδυσουν σε αυτο,σιγουρα θα γινει αναρπαστο.χιλια κοματια επισημη κοπη κρατους,ειναι αρκετα δελεαστικο,στους διεθνεις νομισματικους κυκλους.αν ειδες ομως τα τελευταια 100-120 κοματτια,αργησαν μερικες μερες! να εξαντληθουν,και σιγουρα στοκαρισθηκαν, απο εμπορους.με αυτα πιστευω,θα κινηθει η αγορα,με αυτα που μερικοι πηραν διπλα, η παραπανω,και με την κριση,που  μερικοι λογω αξιας, θα αναγκασθουν να τα πουλησουν.παντως το ξανατονιζω,η μεγαλη ρεμουλα,εγινε με τα ακριβα αργυρα,που θα δεις οτι θα πλησιασουν καποτε,και την τιμη των χρυσων,μην πω οτι θα την ξεπερασουν!!!αυτη ειναι η γνωμη μου.τωρα να το πουλησει καποιος, για να βγαλει το πολυ ενα χιλιαρικο,(λεω ενα ποσο)ειναι πιστευω λαθος κινηση.σιγουρα σε βαθος χρονου θα χασει οποσδηποτε.καποιος συλλεκτης βαζω τον εαυτο μου αγορασε ενα,και πιστευω,δυσκολα θα το πουλησει,οσο και να ανεβει.αρα οπως παντα τον λογο εχουν οι γνωστοι μεγαλοι, που εχοντας 30- 40κομματια, θα κουμανταρουν και τις τιμες,ηδη ξερω ατομο που εχει πανω απο 20,επαιρνε φιλους του και με διπλες ταυτοτητες(γυναικας, παιδιου κλπ)αγορασε εναντι αμοιβης κοματτια, οπως γινονταν παλια με την αγορα λιρων,απο την τραπεζα.σε χαιρετω οπως και ολην την παρεα γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 19, 2011, 12:50:06 μμ »

Εμένα δεν με ενδιέφεραν τα κομμάτια και δεν κατέβηκα την πρώτη ημέρα.  Άλλωστε βαριέμαι και τις ουρές.  Την δεύτερη μέρα είχα μια δουλειά στην Αθήνα και κατέβηκα το πρωϊ.  Επειδή ήταν στο δρόμο μου πέρασα από την Τράπεζα Ελλάδος και μου είπαν πως είχαν μείνει τα χρυσά.  Έτσι έκανα προεγγραφή για ένα τεμάχιο.  Τα ασημένια τα πήρα από ένα φίλο στην τιμή εγγραφής.  Η πλάκα με τα ασημένια είναι ότι ήταν 40 ευρώ το κομμάτι με τιραζ 2.000 και πεντε τεμάχια στον καθένα!  Τζάμπα!!!!
Καταγράφηκε

sotis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 56


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 19, 2011, 01:01:12 μμ »

Η ΤΤΕ καλώς ή κακώς δεν έχει φιλοσοφία και πολιτική νομισματοκοπείου ή Τραπέζης κράτους που πρέπει να έχει σκοπό το κέρδος. Αυτό φαίνεται από τον τρόπο που διατέθηκαν τα κομμάτια, τον περιορισμένο αριθμό τους, το θέμα που επέλεξαν και τη ροή αναμνηστικών που εκδίδουν ειδικά χρυσών (ελάτε πάλι σε 5 χρόνια και βλέπουμε...)

Το συγκεκριμένο νόμισμα το αγοράζεις όταν το εκδίδει η Τράπεζα. Πήγα το παρήγγειλα και το πήρα. Αυτός που ήθελε να το αγοράσει προφανώς ήξερε από συλλεκτισμό και νομίσματα (δεν πάει ο άσχετος να το αγοράσει) και είχε πολύ χρόνο να δραστηριοποιηθεί, ειδικά στα τελευταία 100 κομμάτια που άργησαν να δωθούν όπως είπε και ο φίλος παραπάνω. Από εκεί και πέρα πληρώσαμε 450 ευρώ για 8 γρ χρυσό με θέμα, δηλαδή χοντρικά 50%-60% πάνω από την τιμή της αντίστοιχης ισοβαρούς χρυσής λίρας με την γερασμένη ελισάβετ κοπής 2011 bu. Δεν θα το έλεγα και τρελή ευκαιρία, αλλά επειδή τα ποσά δεν είναι τόσο υψηλά (150 ευρώ παραπάνω) λες άντε κομμάτια να γίνει ας το πάρω. Το να το πληρώσεις σήμερα 3 και 4 φορές πάνω το βρίσκω εγκληματικό. Απορώ γιατί κανείς να το κάνει, ειδικά από όσους το ψάχνουν τώρα που πρέπει να γνωρίζουν. Η απάντηση είναι μία: προσπαθούν να το πάρουν τώρα 800-1000 ευρώ γιατί σε 5 χρόνια θα κάνει 1500. Συμφωνώ, μπορεί να φτάσει και τα 2000, όπως το συμπαθέστατο ΟΧΙ ή το δελφινάκι. Το ερώτημα είναι εγώ που το πήρα 450 προχθές ποιός θα βρεθεί να μου δώσει 2000 ή 3000 σε 5 χρόνια? Ο ίδιος που σήμερα θα δώσει τα ίδια λεφτά να πάρει το ΟΧΙ. Για αυτό τα βλέπουμε και ανακυκλώνονται συνέχεια φάχνωντας τον αγοραστή θύμα. τον παθιασμένο συλλέκτη, τον άσχετο του forum, τον πλούσιο...Γιατί να διαμορφώνουμε τιμές είναι εύκολο, να λέμε ότι το τάδε νόμισμα κάνει τόσα χιλιάρικα ευρώ... να βλέπουμε όμως και πιθανούς αγοραστές.

Προσωπικά με συμφέρει να ανεβαίνει η αξία του αλλά με πειράζει περισσότερο η κερδοσκοπία ορισμένων. Το νόμισμα το πήρα για ΜΕΝΑ και όχι για να βγάλω μηνιάτικο εις βάρος του αλλουνού. Από εκεί και πέρα θα πρότεινα στο φίλο να αγοράσει με τα ίδια λεφτά 20-25 γρ χρυσό πλακέτα με μια ωραία πιστοποίηση και να έχει τα ίδια αποτελέσματα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2011, 01:12:47 μμ από sotis » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 19, 2011, 01:29:10 μμ »

αυτα τα εξυπνα, και προτοτυπα,κανει η τραπεζα ελλαδος,και αντι να προωθει τον συλλεκτισμο,με τα αναμενομενα κερδη,οπως κανουν ολες οι χωρες,τον απωθει προς ωφελος παντα, ολιγων ημετερων (καλα πληροφορημενων,δεν εξηγηται αλλιως?). εδω κοβουν αναμνηστικα χωρες,που ουτε ο χαρτης δεν τις αναφερει,και βγαζουν πανεμορφα,και προσεγμενα αναμνηστικα,και σε λογικες τιμες!!!ενω οι δικοι μας σταθεροι στις πατροπαραδοτες ρεμουλες,τιραζ 1000,2000?και παρανοικες αξιες αγορας(8 γραμ,χρυσος 918-τοις χιλιοις, 500 ευρω?).γιαυτο βλεπω πολλα ατομα, που ενω αρχιζουν να συλλεγουν,με παθος και μερακι,μετα απο λιγα χρονια αηδιαζουν,και τα παρατουν,αφου πουλαν οτι αγορασαν,σε τιμες εξευτελιστικες.εσυ θα τα βλεπεις καλυτερα,σαν μελος του προεδρειου της πνε καθε κυριακη, μιας και εγω λογω υγειας δεν πολυκατεβαινω. μια εποχη θυμαμαι, ειχα γινει σχεδον γραφικος,καθημερινα σχεδον,του μοναστηρακιου και των περιξ,αριστειδου κλπ.δεν βαριεσαι σκοπος ειναι να κανουμε το κεφι μας,χωρις οικονομικη ζημια,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
sotis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 56


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 19, 2011, 02:29:18 μμ »

Τουλάχιστον το 80% των νομισμάτων αγοράστηκε με σκοπό την μεταπώληση και όχι για να μπεί σε συλλογές. Λογικό όταν βγάζεις αναμνηστικό όταν το θυμάσαι με τιράζ 1000 και χρυσό. Καταδικασμένο να πάει ψηλά. Σαν σύνολο αμφιβάλλω αν πήγαν σε περισσότερα από 300 άτομα και τα 1000 νομίσματα.  

Όποιος θέλει να βγάλει μηνιάτικο ας το κάνει. Προσωπικά τον απομονώνω και συνεχίζω.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 19, 2011, 07:00:51 μμ »

πραγματικα δεν το περιμενα,υπαρχουν ακομη ατομα με συνειδηση?το να το πουλα καποιος στην τιμη του γερμανικου αμβαυ,ειναι κατι το λογικο,προχτες οι δικοι μας, στο αμερικανικο,ζητουσαν,1800$ ο ενας, 2700$ ο αλλος?για την μικρη κοπη, και σπανιοτητα τους.σιγουρα εγω λεω,παντα κατα την ταπεινη μου γνωμη, οτι γυρω στα μισα μπηκαν σε συλλογες,τα υπολοιπα μισα,θα ειναι παντα στην κριση των εκαστοτε κατοχων τους.ισως ειναι και στο χερι των συλλεκτων, να μην αφησουν τα γνωστα τρωκτικα,να κερδοσκοπησουν σε βαρος των απλων και γνησιων συλλεκτων.αλλα υπαρχει και η μεγαλομανια που μας πιανει,να αποκτησουμε ,ενα προχειρο(για μενα παντα)αναμνηστικο,μονο και μονο το κινητρο της μικρης κοπης,σιγουρα και εγω δεν θα τα εδινα,καλυτερα να αγορασω ενα καλο νομισμα κυκλοφοριας,παρα την κρατικη  σφραγιδα,της τραπεζας της ελλαδος με το καλλιμαρμαρο,και πισω ενα σημα, καποιου τυχαιου(ετσι οπως το οργανωσαν,οι ιθυνοντες, υπευθυνοανευθυνοι,)αθλητικου γεγονοτος,για διωργανωτες  με στερηση γουστου, και σεβασμου, προς αυτα τα παιδια.και σε μας επειτα, αν και αυτο ειναι αδιαφορο,γιατι εμας ηταν,τουλαχιστον στην κριση μας,εδω το κλεινω,και ας φθασει ενα εκατομυριο,χαιρετω ολους και συγνωμη αν παραφερθηκα ,αλλα επηρεασθηκα,απο μια κρατικη εκπομπη,με αυτο το θεμα, το τοσο ευαισθητο,και με τα νομισματα τωρα,αλλα ειπαμε,- φοβου τους δαναους,και δωρα φεροντες-.
Καταγράφηκε
melios
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 16


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 20, 2011, 12:01:33 πμ »

Αν και έχουμε ξεφύγει από το θέμα λόγω το ότι είναι αγγελία ζήτησης, κάποιες διορθώσεις,
Το φυλλάδιο της ΤΤΕ για τα συλλεκτικά νομισματα special olympics γράφει πάνω "κάθε συλλέκτης δικαιούται μέχρι 5 τεμάχια" για τα αργυρά, οπότε κάθε άτομο μπορούσε να πάρει σίγουρα 5 τεμάχια.

Εγώ είχα γράψει ότι στην αρχή είχαν πει μέχρι δυο και την ίδια μέρα το άλλαξαν. Στο πρώτο flyer που έβγαλε η τράπεζα Ελλάδος κατά τον Απρίλη δεν έλεγε τίποτα σχετικό. Τα επόμενα flyer που κυκλοφόρησαν το γράφουν. Άξιο απορίας είναι γιατί τα κυκλοφόρησαν κιόλας αφού τα νομίσματα είχαν κάνει φτερά όταν τα μοίραζαν. Μετά κατά τις αρχές Μαϊού υπήρξε η "φήμη" ότι ίσως δώσουν 5 και τέλος το "αποτέλεσμα" ότι δώσανε 5 και τα νομίσματα κάνανε φτερά. Στην πρώτη ηλεκτρονική φόρμα κιόλας λέγανε 2, αλλά κανείς δεν πρόλαβε να παραγγείλει από εκεί...Τώρα στην φόρμα λέει Out of stock...

Εμένα προσωπικά η ΤΤΕ αρχίζει να με κουράζει με τις "αλχημείες" της. Ιδικά η "υπόθεση 2ευρο" που συμβαίνει κάθε χρόνο. Πόσοι άραγε κλαίνε τα λεφτά τους με τις τριπλές και τετραπλές τιμές της αστρονομιάς γιατί η ΤΤΕ δεν έλεγε αμα και πότε θα εκδώσει 2ευρο με Ευρώπη... 

Μέχρι και οι ξένοι την έχουν πάρει πρέφα και αρκετοί ξεκόβουν τα Ελληνικά ευρό.Πιστεύω το μπάμ με τα Ελληνικά ευρώ θα γίνει το Σεπτέμβρη με την proof την έκδοση.Αμα το 80% αυτής της έκδοσης καταλήξει στους μαγαζάτορες μέσα σε 3 ώρες με "εξουσιωδοτήσεις" αρκετός κόσμος θα κάνει ότι γράφει και ο φίλος παρακάτω:


.γιαυτο βλεπω πολλα ατομα, που ενω αρχιζουν να συλλεγουν,με παθος και μερακι,μετα απο λιγα χρονια αηδιαζουν,και τα παρατουν,αφου πουλαν οτι αγορασαν,σε τιμες εξευτελιστικες.,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 20, 2011, 08:32:54 πμ »

Εδώ και 5 χρονια που παρακολουθώ το ευρώ η ενημέρωση για το νομισματικό πρόγραμμα της ελλαδος από ΤΤΕ είναι ελλειπής έως ανείπαρκτη. Άλλες χωρες από την αρχή της χρονιάς βγάζουν το νομισματικό προγραμμα και τέλος. Εδώ κάθε χρόνο αρχίζουμε τα ίδια , οι φήμες οργιάζουν, "θα βγει το 2 ευρώ της ευρώπης εκτός από το βλιστερ σε μασούρια ή όχι ;". Οι ντήλερς λένε ότι τους βολεύει για να πουλήσουν τα βλιστερ ακριβότερα, το λογιστήριο δεν ενημερώνει τι θα κάνει και περιμένουμε να έρθει ο οκτώβρης-Νοέμβρης -Δεκέμβρης να δούμε τι θα γίνει. Οπότε καλύτερα να περιμένουμε τις τελικές γραπτές ανακοινώσεις του λογιστηρίου γιατί κατα περίοδους βγάζουν ανακοινώσεις και τις αποσύρουν μετά. Που είναι τα αναμνηστικά νομίσματα (σκάκι, γυναίκα) των δραχμών που είπαν θα έδιναν? Δεν δώθηκαν καθόλου. Οπότε εγώ φήμες δεν ακούω.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 20, 2011, 09:26:19 πμ »

τα κυπριακα ποσο εχουν πουλιετε κανενα sto ebay
Καταγράφηκε

enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 20, 2011, 09:55:28 πμ »

το 20 ευρώ το χρυσό χτες το βρήκα εκτός Ebay : 1800, στο ebay πουλιέται πιο ακριβά σε direct sales
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 20, 2011, 10:37:35 πμ »

καλημερα σε ολην την παρεα,σημερα καθως εψαχνα γενικα σε μια ιστοσελιδα,εγκριτων και σοβαρων,κεντροευρωπαιων εμπορων νομισματων,ξαφνικα το ματι μου επεσε σε ενα αναμνηστικο ενδιαφερον!!!η Τραπεζα της Ισπανιας, εκοψε ενα αναμνηστικο επετειακο,για τον μεγαλο ζωγραφο el greco,ισως πολλοι να τον ξερετε.λοιπον,εκοψε 3.000 κομματια προυφ,αρκετα υψηλης ποιοτητας,το αριστης δεν το γραφω,ισως πολλοι παρεξηγηθουν( σε σχεση) με τα δικα μας αριστουγηματα.αναγραφομενη αξια 400 ευρω,βαρους 27 γραμμαριων,καθαρου χρυσου 999 τοις χιλιοις,ετος κοπης2011.ο γερμανος εμπορος το πουλουσε 1498 ευρω,δεν ειναι ντροπη?κατι τετοιοι χαλανε την πιατσα.γιαυτο μερικοι, κανουν ταξιδακια στην ευρωπη?οχι για αναψυχη βεβαια,χαιρετω, γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 20, 2011, 11:10:15 πμ »

Γιάννη δες λίγο αυτό

400 € - El Greco (Doménikos Theotokópoulos) - 2011
DENOMINACIÓN MÉTRICA : 8 ESCUDOS
VALOR FACIAL : 400 Euro
TIRADA MÁXIMA : 3.000 ex.
PRECIO NETO : 1.300,00 Euro
PRECIO VENTA PÚBLICO : 1.300,00 Euro
PUESTA EN CIRCULACIÓN : Junio

Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 20, 2011, 12:10:30 μμ »

εχω ενα 8 εσκουδος, μεξικου του καρολου του τεταρτου 1797,και αυτο 27 γραμμαρια ειναι σχεδον 22 κ.τωρα το ισπανικο αυτο, που ειναι 999 τοοις χιλιοις?δηλαδη καθαρο χρυσαφι,και ζητα απο 27γραμμαρια ,προυφ νομισματος με κουτι τραπεζης,χαρτια κλπ,να βγαλει 150 ευρω κερδος,ενω εμεις (με  μια λιρα σχεδον βαρος)με το νομισμα των σπεσιαλ ολυμπικς θελουμε χιλιαρικο, παραπανω?κοιτα στο αμπαυ,προχτες ο ενας ελληνας!!! απο νοτια προαστια, ηθελε1800$, και ο αλλος παλι ελληνας2700$,τοτε τι να πουμε?κοιτα στο ma-shops,το νομισμα το ισπανικο,που 27 γραμμαρια γεμιζει η χουφτα σου χρυσαφι,δηλαδη 2,5 φορες πιο βαρυ,και καθαρο χρυσαφι,οσο για ενφανιση,οι εικονες μιλανε μονες τους.και αν πουμε οτι η διαφορα κοπης, 2000 κομματια,σε ολοκληρη ισπανια,συν τις αποικιες,και τις νοτιοαμερικανικες,ισπανοφωνες χωρες,δεν θα γινει αναρπαστο?θα ηθελα να δεις το ισπανικο,και να μου πεις τις εντυπωσεις σου,για διαφορες τιμων,τραπεζης,κλπ,σε χαιρετω,γιαννηςτ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2011, 06:16:50 μμ από giannist » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 20, 2011, 12:33:12 μμ »

Γιάννη δες λίγο αυτό

400 € - El Greco (Doménikos Theotokópoulos) - 2011
DENOMINACIÓN MÉTRICA : 8 ESCUDOS
VALOR FACIAL : 400 Euro
TIRADA MÁXIMA : 3.000 ex.
PRECIO NETO : 1.300,00 Euro
PRECIO VENTA PÚBLICO : 1.300,00 Euro
PUESTA EN CIRCULACIÓN : Junio


26,98γραμμαρια καθαρος χρυσος,απλη συμπληρωση,ως προς το καθαρο βαρος χρυσου!!!η τραπεζα ελλαδος, 7,98γραμμαρια,22 καρατια χρυσου, ζητουσε 450 ευρω(συγκριση τιμων).
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 20, 2011, 06:12:19 μμ »

αυτο ειναι το μονο που δεν εγινε!!!μας επιασε ολους η μανια,για αλλα ζητουμενα?και με πρωτο τον εαυτο μου, αλλα πιστευω,οτι αν καποιος το πουλαγε,η ειχε να του πουλησει?τοσες μερες,δεν θα του ειχε στειλη,ενα προσωπικο μυνημα,κατι?εγω πιστευω,οτι ολοι θελουν να βολιδοσκοπησουν! την τιμη που θαρχισει η πρωτη πωληση.σιγουρα οχι φιλικη,γιαυτο φωνη βωοντος,εν τη ερημω!παντως οπως και να εχει γραψαμε αρκετα,και απο σελιδα ζητησης,εγινε σελιδα διαλογου.ισως τελικα η απαντηση δωθηκε!δεν υπαρχει καποιος?σιγουρα οχι τσαμπα, να πουλησει στον φιλο νικολας.εγω ενα με το ζορι αγορασα,μηπως φτασει το οχι,και πανω, οπως ολοι μας.αναμνηστικα ειδικα ευρω, δεν μαζευω,γιαννηςτ.αγαντα νικολας,κατι θα βρεθει.χαιρετω και συγνωμη, για το μπλα μπλα μου.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences