Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 09:26:48 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 100 ευρω χρύσο των παραολυμπιακών αγωνων  (Αναγνώστηκε 16576 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« στις: Ιούλιος 18, 2011, 09:23:14 πμ »

και ειναι πραγματικα ευκαιρια!!!κυκλοφορει τουλαχιστον? ενα μηνα ,αυτη η σπανιοτητα,τρεξτε να προλαβετε.ειναι συγκινητικο στις μερες μας να υπαρχουν, εμποροι με τοσο κοινωνικη ευαισθησια.μπραβο,αυτη ειναι προωθηση, του αγνου και αδολου συλλεκτισμου.γιαννηςτ.

Το θεμα διαχωριστηκε και μεταφερθηκε στα ευρωνομισματα ως αυτουσιο, αφου υπαρχει ενδιαφερον απο την πλευρα των συλλεκτων
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2011, 01:48:09 μμ από epop » Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 18, 2011, 09:38:03 πμ »

γιαννη και ολοι οι αλλοι φιλοι μου  ποσο πιστευεις-ετε  οτι αξιζει το χρυσο,

 οταν τα ασημενια τα πουλανε 150-160 ευρω και εχουν αγοραστει 35 ευρω

δηλαδη 4 φορες επανω τουλαχιστον

στο μοναστηρακι μου ζητησανε 370 για τα 2 προχθες δηλαδη 5 φορες και βαλε  επανω

και ρωταω το χρυσο γιατι να μην πουληθει 3 φορες επανω οταν εχει και τα μισα κομματια
δηλαδη αν θα πω εγω 900 ευρω τα διπλα απο την κτηση  σε καποιον για να του δωσω το χρυσο τοτε ειμαι εμποροτοκογληφος ?
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 18, 2011, 10:32:30 πμ »

λεωνιδα θυμασαι οτι τα αργυρα προυφ,φυγαν κιολας απο την πρωτη εβδομαδα,ενω τα απλα σχεδον τα πουλαει ακομα η τραπεζα.το λεγαμε κιολας,οτι τα αργυρα θα ανεβουν πολυ,απο την αρχικη τους ζητηση απο την τραπεζα.τα χρυσα,ηταν φυσιολογικο,να αργησουν λιγο να εξαντληθουν,λογω του κοστους,κλπ.εσυ τι πιστευεις?ολοι οι κανονικοι(δηλαδη,οι στανταρ) ελληνες συλλεκτες νομισματων,δεν θα εχουν αγορασει,απο ενα χρυσο?ενω ασημενια πολοι δεν προλαβαν,εκτος των απλων.γιαυτο αυτη η μεγαλη,και αναμενομενη ανοδο.στην ελλαδα, οι στανταρ συλλεκτες σου κανω μια συγκριση,απο τα μελη της πνε,αντε να ειναι 500-700 ατομα,το αποδεικνυει,και η ζητηση των χρυσων,βαλε και ποσοι πηραν δυο,η παραπανω,ποσα στοκαραν οι εμποροι?τωρα οποιος δεν το εχει σιγουρα θα το πληρωσει,αλλα οχι,δυο,τρεις φορες επανω,πριν καλα-καλα κλειση μηνας.τα αργυρα επιμελημενης κοπης,προυφ,κλπ,σιγουρα θα γινουν υπερσπανια,οσο για τα χρυσα τα υπολογιζω,σε βαθος χρονου,γυρω στο διχιλιαρο,αλλα οχι απο τωρα!!,ειναι λιγο,εκβιαστικο στις μερες μας,αφου δεν το αγορασες! τωρα θα σε σφαξουμε.ασε που με την κριση που υπαρχει,λογοι θα ενδιαφερονται να το αγορασουν,σε σχεση με αλλα επενδυτικα,οπως οι λιρες κλπ.μια αποδειξη,αν πας να πουλησεις ενα σε εμπορο,το πολυ να σου δωσει,δυο τρια κατοσταρικα παραπανω,και το ξερεις καλα,αφου ολοι εχουν απο δυο, τρια για ωρα αναγκης.καταλαβαινεις τι ενοω?οι κερδισμενοι σιγουρα ειναι οι κατοχοι των ακριβων αργυρων,και ακομα ειναι νωρις.σε χαιρετω,περιμενω νεα σου,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 18, 2011, 11:22:41 πμ »

κατα την γνωμη μου το προβλημα ξεκινησε γιατι στα ασημενια τα εδινε ανα 5 και με εξουσιοδοτηση επερνε 15 -20 ο καθε ενας για αυτο και τελειωσαν απο την πρωτη μερα

τα χρυσα απο την αλλη εκτος απο τα 450 ευρω που ειχαν εδιναν 1 τεμαχιο στον καθε ενα

αρα κατα την αποψη μου η ΤΤΕ τα εκανε μανταρα στην διαχειρηση
Καταγράφηκε

melios
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 16


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 18, 2011, 01:41:53 μμ »

Εγώ σχετικά με τα ασημένια ξέρω ότι μια μέρα πρίν την κυκλοφορία τους υπήρχε η "φήμη" ότι θα παίρνει μέχρι 2 ο καθένας. Την μέρα κυκλοφορίας τελικά αποφάσισαν να τα δίνουν πέντε - πέντε. Και το ωραίο είναι ότι τελευταία στιγμή αποφάσισαν να τα δίνουν και με εξουσιοδότηση...
Καταγράφηκε
sotis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 56


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 18, 2011, 02:40:34 μμ »

Τραγικό τιράζ από την ΤΤΕ να το κόψει με τιράζ 1000, θυμόμενη το παλιό καλό "ΟΧΙ". Αρκεί για να γίνει μακελειό στην αγορά. Τα χρυσά περίμενα ότι θα έφευγαν πιο νωρίς, τελικά δεν συνέβη. Αυτός που ΗΘΕΛΕ να το πάρει είχε αρκετό χρόνο, όπως εγώ που τελικά το πήρα.
Από εκεί και πέρα να πληρώνεις 2 και 3 φορές πάνω την αξία του σε τέτοια ποσά, τέτοιες μέρες για να βγάλει ο άλλος μηνιάτικο νομίζω ότι είναι παράνοια. Άλλος το πουλάει 800, άλλος 1000 άλλος 1500. Προσωπικά αν δεν το είχα πάρει δεν θα το αγόραζα τώρα με τίποτα. Καλύτερα ένα κρούγκερ ή 3 λίρες παρά 1 χρυσό 7,98 γραμμάρια στα ίδια λεφτά. Και να τολμήσω να πώ και την κακία μου, σιγά το θέμα... (όχι για το σκοπό των αγώνων αλλά για το ντόρο που ποτέ δεν έγινε).οι μισοί Έλληνες αμφιβάλλω καν αν έμαθαν ότι διοργανώσαμε special olympics για να τα φάνε οι λεγάμενοι ξανά.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 18, 2011, 04:19:16 μμ »

οι μισοί Έλληνες αμφιβάλλω καν αν έμαθαν ότι διοργανώσαμε special olympics για να τα φάνε οι λεγάμενοι ξανά.

Αυτο αξιζει να μεταφερθει μονο του, μπορει να διαφυγει και να μην το διαβασουν μερικοι Κλείσιμο ματιού

Υ.Γ Το ποσον που δαπανηθηκε το ξερεις αγαπητε φιλε??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
sotis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 56


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 18, 2011, 07:53:17 μμ »

72.000.000 ευρώ εμείς, όταν η Σανγκάη τα έκανε με 30.
Η ΤΤΕ κοιμάται τον ύπνο του δικαίου. Με την ιστορία και τις στιγμές που έχουμε στη χώρα μας θα μπορούσε να βγάζει ένα χρυσό κάθε χρόνο και όχι για ένα γεγονός που ξεχάστηκε πριν καν αρχίσει ποτέ δυστυχώς.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 18, 2011, 08:03:13 μμ »

Μπραβο φιλε , εισαι αρκετα ενημερωμενος βλεπω , και ας αναλογιστουμε ολοι οτι αυτοι η σπεσιαλ ολυμπικ δεν εχουν να κανουν με τους Ολυμπιακους Αγωνες!!
Παρα πολλες αθλητικες οργανωσεις βγηκαν και ειπαν οτι το παιγνιδι στηθηκε μονο και μονο για τα λεφτα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
sotis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 56


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 18, 2011, 08:39:06 μμ »

Επειδή έχετε πολύ περισσότερα χρόνια από μένα για σας είναι εύκολο να αντιληφθείτε πράγματα και καταστάσεις πολύ ευκολότερα. Δυστυχώς η μάσα δεν έχει τελειωμό (πρωτότυπο!!!) και αυτό απεικονίζεται και στο χόμπι μας.
Πιο πολύ ήταν το τιράζ των χρυσών από το συνολικό αριθμό των ανθρώπων που είδαν τους αγώνες. Και αυτό δεν το λέω για να μειώσω τα παιδιά, άλλωστε έχω και εγώ ΑΜΕΑ στην οικογένεια μου. Αντίθετα ορισμένοι προσπαθούν να κερδίσουν ένα μηνιάτικο σε λίγες μέρες πουλώντας τα 8 παρά γραμμάρια χρυσού που αγόρασαν σε 3πλάσια τιμή και ενώ ορισμένοι τρελλαίνονται μη χάσουν το μονάκριβο και πολύτιμο 100ευρώ...λες και θα χάσει η βενετιά βελόνι αν δεν το έχουν στη συλλογή τους...αλλά είπαμε λύκοι θα υπάρχουν όσο υπάρχουν πρόβατα...
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 18, 2011, 09:33:01 μμ »

μου αρεσει ,πριν τους αγωνες,στην τηλεοραση,ειχαν βγει ολοι οι παραγοντες,αθλητες,ο κυριος κορκολης, σαν συνθετης του υμνου των σπεσιαλ ολυμπικς,και τονιζαν,την ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΗ,και χαμηλου κοστους εκδηλωση,προς το συμφερον?και δερεαν συμβολη προς τους συνανθρωπους μας.δεν καταλαβα ποιους εννοουσε,τα ατομα με νοητικη στερηση?η τα ατομα με νοητικη υπερτροφια?καποιους απο τους δυο? απο οτι εδειξε,η ΣΕΜΝΗ τελετη,και σε αλες τετοιες ευκαιριες αδελφια.δοξα τω θεω,ατομα με αναγκες υπαρχουν,τσανακογλυφτες,ουκ και ολιγοι!μακαρι για μερικους να γινονται συχνοτερα τετοιες φιλανθρωπιες?χαιρετω,γιαννηςτ.υγ. η κριση μας εφαγε!
Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 19, 2011, 09:40:49 πμ »

Αν και έχουμε ξεφύγει από το θέμα λόγω το ότι είναι αγγελία ζήτησης, κάποιες διορθώσεις,
Το φυλλάδιο της ΤΤΕ για τα συλλεκτικά νομισματα special olympics γράφει πάνω "κάθε συλλέκτης δικαιούται μέχρι 5 τεμάχια" για τα αργυρά, οπότε κάθε άτομο μπορούσε να πάρει σίγουρα 5 τεμάχια. Όμως στα τοπικά καταστήματα της ΤΤΕ οι ποσότητες που είχαν στοκ ήταν λίγες και ο προιστάμενος της ΤΤΕ αποφάσιζε εκείνη την στιγμή τι θα έδινε.

Οσον αφορά για το χρυσό 100 ευρώ χτες έκλεισε στο εβαυ 867 ευρώ και δεν υπάρχει κάποιο eshop ή δημοπρασία που να το πουλάει κάτω από 1200 ευρώ σε άμεση αγορά.

Διορθωση
βρήκα έναν και μοναδικό dealer που το πουλάει 870 ευρώ διαθεσιμότητα δεν ξέρω όμως Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2011, 09:56:29 πμ από margiriou » Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 19, 2011, 10:18:54 πμ »

νομιζω οτι εχει ενα τεμαχιο

ναι ειναι οπως τα λες μπορουσε ο καθε ενας να παρει μεχρι 5 αλλα ειχανε και εξουσιοδοτησεις και γνωριμιες και καποιοι πηραν απο 40 τεμαχια
Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 19, 2011, 10:31:35 πμ »

επιπλεων πιστευω οτι αξιζει να εχεις ενα κομματι στην συλλογη σου, το οποιο εχει 1000 τεμαχια τιραζ

ασχετα με το θεμα που εχει επανω

 η ερωτηση ειναι

ενα χρυσο νομισμα 8 γραμμαρια περιπου και τιραζ 1000 τεμαχια ms 69-70 ποσο πρεπει να κανει ?

οταν διαφορα παυλακια σε αυτη την κατασταση εχουν φτασει εκει που εχουν φτασει κλπ
 
η αποψη μου ειναι οτι ειναι οτι  ακομα πολυ χαμηλα η τιμη του μιας που εχουν βγει στη φορα πολλα σε λιγο καιρο που θα εχει κατσει το θεμα θα ξεπερασει το 1500 για πλακα

αλλο πραγμα ο συλλεκτισμος και αλλο η πολιτικη
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 19, 2011, 11:09:32 πμ »

Όπως και να έχει το πράγμα 1.000 τεμάχια για αναμνηστικό Ελληνικού, Ευρωπαϊκού και Ολυμπιακού ενδιαφέροντος είναι πάρα πολύ λίγα τεμάχια.  Το "ΟΧΙ" ήταν αποκλειστικά Ελληνικού ενδιαφέροντος και έχει 1.800 ευρώ.  Θα δούμε σε 2-3 χρόνια ποια θα είναι η τιμή του όταν πάψει να υπάρχει η προσφορά που υπάρχει τώρα από τους κερδοσκόπους.
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences