Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 01:59:54 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Διαφορα Ξενα Νομισματα  (Αναγνώστηκε 2343 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
colossusr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 10, 2013, 04:30:39 μμ »

Καλημερα σας ...
Νεο μελος και στο πρωτο μου ποστ θα ηθελα να σας ρωτησω αν καποιο απο τα παρακατω
ξενα νομισματα που εχω εχει καποια αξια ...

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας




Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 11, 2013, 12:05:24 πμ »

απο το codename που εχεις διαλεξει... αναρωτιεμαι αν εισαι απο Ροδο! Χαμόγελο

Ομορφα νομισματα... αν και σε καποια διακρινω χτυπηματακια μικρα στην περιμετρο... πραγμα που τους στερει την ακυκλοφορητη κατασταση... κατ εμε!

τα νομισματα σου ειναι ομορφα αλλα ειναι φτηνα! εχουν κοπει παρα πολλα και ειναι ευκολο να τα βρεις... αυτο δεν παει να πει οτι τα εχουν ολοι... ετσι; πχ.. εγω δεν τα εχω.. αλλα μπορω να τα βρω ευκολα ανα πασα στιγμη και μαλιστα χωρια να ξοδεψω και πολλα! θα σου αναφερω τιμες απο τον καταλογο του κραους...

η κορωνα με τον Τσορτσιλ του 1965 κοπηκε σε 9.640.000 τεμαχια και ακυκλοφορητο το εχει 1.50 δολλαρια αμερικης... αρα λιγο πανω απο 1 ευρω..

οι 25 πεννες του 1981 για τους γαμους του Καρολου με την Νταιανα, κοπηκε σε 26.773.000 τεμαχια και εχει σε ακυκλοφορητο και παλι 1.50 δολλαρια!

το αλλο παλι του 1977... ειναι 25 πεννες και ειναι για το αργυρο ιωβηλαιο της Ελισαβετ... κοπηκε σε 37.061.000 τεμαχια και εχει κι αυτο σε ακυκλοφορητο, 1.50 δολλαρια!

οι 25 πεννες ειναι στο μεγεθος της παλια κορωνας απλα γιατι ειναι το ιδιο νομισμα... οταν το νομισματικο τους συστημα εγινε δεκαδικο... η κορωνα εγινε 25 πεννες!

τωρα... η μιση κορωνα του 1955 κοπηκε σε 23.629.000 τεμαχια και σε extra fine κατασταση κανει 1 δολλαριο! δεν αναφερω σε ακυκλοφορητο (που κανει 10$) γιατι βλεπω 2 χτυπηματα στην περιμετρο.. οποτε παει το ακυκλοφορητο της καταστασεως του!

προσωπικα πιστευω παντως οτι τα μεγαλα νομισματα τα αναμνηστικα κανουν λιγο παραπανω... περιπου 2-3 ευρω το ενα..

Καταγράφηκε
colossusr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 11, 2013, 01:32:38 μμ »

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου ...
Αρκετα διαφωτιστικη για μενα που ειμαι ασχετος με το θεμα ..
Και ναι απο την Ροδο ειμαι ...!!!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 11, 2013, 02:15:03 μμ »

Κι εγω απο Ροδο! Χαμόγελο εδω μενω αλλωστε! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences