Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 08:58:59 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 15 χρυσά ρούβλια - 1897  (Αναγνώστηκε 3713 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« στις: Μάιος 12, 2013, 11:24:15 πμ »

Απέκτησα προσφάτως ένα χρυσό νόμισα "15 χρυσά ρούβλια", του 1897.
Θα ήθελα να ρωτήσω τις απόψεις σας, ως προς τα ακόλουθα:
1) Αξιολόγηση κατάστασής του (XF, VF MS ή οτιδήποτε άλλα).
2) Αν βρίσκεται σε κατάσταση που να αξίζει σλαμπάρισμα.
3) Εκτίμηση ως προς την αξία/τιμή του.

Και τώρα οι φωτογραφίες:


























Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απόψεις σας και τη φιλοξενεία!
Φιλικά
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 12, 2013, 02:14:31 μμ »

Φιλε Hannibal,θα ελεγα οτι ειναι ενα xf,κυριως λογω του φρυδιου και καποιων Hairlines στον εμπροσθοτυπο.στον οπισθοτυπο ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα εκτος απο ενα σημαδακι,μαλλον απο χτυπημα..Πολυ ομορφο νομισμα παντως...να το χαιρεσαι..σχετικα με τιμη και αν αξιζει για σλαμπ,δεν μπορω να σου πω γιατι εγω δεν σλαμπαρω τα νομισματα,ουτε ειμαι πολυ υπερ,και απο τιμες σε τετοια νομισματα ειμαι ασχετος θα ελεγα..οποτε περιμενε να σου απαντησουν και οι αλλοι φιλοι!!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 13, 2013, 11:52:09 πμ »

συνφωνω και εγω,περα του οτι υπαρχουν πολλα τετοια νομισματα σε υψηλες καταστασεις!τωρα αν θες να το πιστοποιησεις για προσωπικους λογους,ειναι αλλο θεμα!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 13, 2013, 12:45:09 μμ »

Δεν ειμαι υπερ της πιστοποιησης οποτε......τωρα αν θες για τους δικους σου λογους να το κανεις...Πιστευω οτι ειναι XF
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 13, 2013, 01:22:48 μμ »

Δεν ειμαι υπερ της πιστοποιησης οποτε......τωρα αν θες για τους δικους σου λογους να το κανεις...Πιστευω οτι ειναι XF

+100000000000
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 13, 2013, 04:16:57 μμ »

To νομισμα αυτο ειναι υψηλοβαθμο αου.
Οι φθορες που εχει ειναι ελαχιστες.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 13, 2013, 09:02:20 μμ »

ειναι σε καλη κατασταση το νομισμα αλλα βαθμο δεν παιρνει λογω του μεγαλου scratch που εχει και διατρεχει το κεφαλι του Νικολαου απο πανω πρπς τα κατω.ποσα εδωσες για να το αγορασεις φιλε Αννιβα;
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 13, 2013, 10:56:45 μμ »

Καταρχήν ευχαριστώ θερμά όλους σας για τις απαντήσεις σας.

Η αλήθεια είναι ότι όταν πρωτοείδα το νόμισμα, σε κοντινές φωτογραφίες, αλλά ακόμη και όταν το παρέλαβα και το εξέτασα με μεγεθυντικό φακό, η γραμμή αυτή που διατρέχει το κεφάλι στον εμπροσθότυπο δεν φαινόταν καθόλου !!!

Είναι χαρακτηριστικό ότι τη συγκεκριμένη γραμμή την πρωτοείδα όταν ανέβασα τις φωτογραφίες στον υπολογιστή και έκανα zoom!!!
Μάλιστα η γραμμή αυτή δεν διακρίνεται, αν προσέξετε, ούτε καν σε όλες τις φωτογραφίες που ανέβασα εδώ.
Πιο συγκεκριμένα δεν φαίνεται στις φωτογραφίες 4, 5 και 11 (κοιτάζοντάς τες από πάνω προς τα κάτω).

Για το λόγο αυτό αναρρωτιέμαι αν θα πρέπει να τη χαρακτηρίσουμε ως "scratch", όπως λέει ο φίλος "epop", ή εάν είναι "hairline", όπως πιστεύω εγώ, και όπως λέει και ο φίλος "kostakis88".

Και για να απαντήσω και στην ερώτηση του φίλου "epop" το αγόρασα 756 Ευρώ, που είναι μία φυσιολογική τιμή -πιστεύω!- για το συγκεκριμένο νόμισμα, λαμβάνοντας υπόψιν, ότι όλα (!)  τα χρυσά ρωσικά νομίσματα (τσαρικά, σοβιετικά, νεώτερα), με μοναδική εξαίρεση τα χρυσά των ολυμπιακών της Μόσχας,  πιάνουν πάντα τιμές αρκετά υψηλότερες από την τιμή χρυσού.

Θα ήθελα να πιστέψω το φίλο "heraklioti" που λέει ότι έχει υψηλή κατάσταση (AU), λόγω ελάχιστων φθορών, για να τα'χω καλά με τον εαυτό μου ότι...ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ!!! Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Και πάλι σας ευχαριστώ θερμά όλους για τις απαντήσεις σας.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences