Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 10, 2024, 11:31:50 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΔΕΣΜΙΔΩΝ UNC  (Αναγνώστηκε 5669 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 955



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 14, 2016, 11:43:21 μμ »

@Douglas Δεν πειράζει τίποτα από τα παραπάνω. Απλα μην παρεκκλίνουμε σε σοβαρότερα θέματα όπως των cash declaration. Επειδή έχω εξαντλήσει τα θέματα αυτά δεκάδες φορές, ξέρω ότι ερωτήματα όπως αν πχ είναι υποχρεωτική η δήλωση άνω των 10000€ εντος ΕΕ ή άλλα σχετικά, δεν έχουν εύκολη απάντηση
http://www.tsig.gr/lang-el/forum/13-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%81%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1/19533-Capital-controls-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%B1?start=1341#71111


@sac δεν το ήξερα αυτό, ευχαριστώ
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 15, 2016, 10:55:39 πμ »

@Douglas Δεν πειράζει τίποτα από τα παραπάνω. Απλα μην παρεκκλίνουμε σε σοβαρότερα θέματα όπως των cash declaration. Επειδή έχω εξαντλήσει τα θέματα αυτά δεκάδες φορές, ξέρω ότι ερωτήματα όπως αν πχ είναι υποχρεωτική η δήλωση άνω των 10000€ εντος ΕΕ ή άλλα σχετικά, δεν έχουν εύκολη απάντηση

@sac δεν το ήξερα αυτό, ευχαριστώ


Miou, το έχω παρακολουθήσει το θέμα που λες, και δεν υπάρχει λογική σε μερικά απ' αυτά που γράφτηκαν εκεί.
Τι θυμάμαι (ότι έχω διαβάσει, εν περιλήψει):

Έχει κάποιος π.χ. 100k στο στρώμα.
Θέλει να τα βγάλει έξω.
Βάσει των cc, δεν μπορεί. Θα του χρειαστούν 50 ταξίδια, να τα βγάλει 2-2-2k τη φορά (τόσα επιτρέπεται να πάρει μαζί του σε κάθε ταξίδι).
Σύμφωνα με αυτό που υποστήριξε κάποιος εκεί (tsig - δε θυμάμαι ποιος ήταν), και αν καταλαβαίνω καλά το ίδιο λες κι εσύ τώρα, αυτός μπορεί να κάνει το εξής:
Πάει με τα 100k του και αγοράζει 350 (σήμερα, περίπου) χρυσές λίρες Αγγλίας.
Βάζει τις 350 στη βαλίτσα (ή το hand luggage) του, και φεύγει από το αεροδρόμιο κανονικά σαν κύριος.
Αν του τις βρουν και τον σταματήσουν (λένε κάποιοι, δεν ξέρω αν το λες κι εσύ), δεν τρέχει τίποτα. Θα τον αφήσουν να φύγει με τις 350 λίρες του.

Η δικιά μου άποψη είναι ότι αυτή η υπόθεση ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να είναι σωστή και ισχύουσα. Διότι αν είναι, τότε τα cc για τους κατέχοντες cash στο στρώμα δεν υφίστανται. Βγάζουν έξω ό,τι θέλουν, μετατρέποντας το πρώτα σε χρυσό. Και αυτό, (λέω εγώ) αποκλείεται να ισχύει.

Θεωρητική είναι η κουβέντα μας, δεν σκοπεύω (και υποθέτω ούτε κι εσύ) να φορτωθώ με λίρες ή ράβδους και να περάσω τα σύνορα. Αλλά "κουβέντα να γίνεται", που λένε.
Δε συμφωνείς με αυτό που λέω?
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5198

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 16, 2016, 10:32:40 πμ »

Ενδιαφέρομαι τι υπεραξία μπορεί να έχουν δεσμίδες (100 χαρτονομίσματα) 100€, 200€, 500€ ευρω και 100$ σε καταστάσεις αυστηρώς UNC.
Ρωτάω επειδή θα ταξιδέψω σύντομα για να ξέρω αν συμφέρει να φέρω καμμία προς πώληση  Μεγάλο χαμόγελο
Ευχαριστώ


Δεν υπάρχει συλλεκτική αξία από πλευράς συλλεκτών.
Υπάρχει όμως υπεραξία από την παράπλευρη αγορά, λεγόμενη κοινός ''μαύρη''.
Εκεί υπάρχει περίπτωση να βρείς να τα δώσεις με υπεραξία από 3-5% λόγο του ότι είναι δεσμίδες
με μεγάλη ονομαστική αξία. Και εύκολα ''βγαίνουν'' στο εξωτερικό η κρύβονται.
Φυσικά θα πάρεις ''ψιλά'' τα οποία θα καθυστερήσεις πολύ να τα καταθέσεις και να τα νομιμοποιήσεις.
Προσωπικά δεν θα το επιδίωκα. Είναι παράνομο.
Αν και εξ'αρχής πιστεύω ότι αυτός ήταν ο σκοπός του θέματος.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 16, 2016, 11:51:23 πμ »

Προσωπικά δεν θα το επιδίωκα. Είναι παράνομο.

Ποιο είναι παράνομο ρε silahim?
Το να αλλάζεις λεφτά δεν είναι.
Αν σου δώσω ένα πεντάευρο και μου δώσεις 3 ευρώ μονά και ένα δίευρο, είναι παράνομο?
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 16, 2016, 12:00:49 μμ »

Προσωπικά δεν θα το επιδίωκα. Είναι παράνομο.

Ποιο είναι παράνομο ρε silahim?
Το να αλλάζεις λεφτά δεν είναι.
Αν σου δώσω ένα πεντάευρο και μου δώσεις 3 ευρώ μονά και ένα δίευρο, είναι παράνομο?
Απομονωσες ενα κομματι απο τα γραφομενα και προφανως δεν εχεις διαβασει αυτα που γραφει απο πανω.Μιλα για υπεραξια 3-5% και σε αυτο επανω λεει οτι λεει.Το παραδειγμα σου δεν αφορα τα γραφομενα του silahim
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 16, 2016, 01:00:50 μμ »

Ο φίλος DW δίνει καινούριους ορισμούς σε διάφορα πράγματα. Το πρόβλημα είναι ότι η Εφορία, τα Δικαστήρια κλπ χρησιμοποιούν τους "παλιούς" ορισμούς. :-/
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 16, 2016, 01:07:15 μμ »

Πώς ειναι δυνατον να μην εχει υπεραξια η δεσμιδα, οταν μεμονωμενα ακυκλοφορητα πωλουνται ως και 2 φορες την αξια τους στη συλλεκτικη αγορα?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5198

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 16, 2016, 01:19:43 μμ »

Μάλλον εννοείς για τα Ελληνικά. Που όντως ισχύει. Αλλά μιλάει για Γερμανικά.
ΣτΑ 100,200,500 δεν έχουμε υπεραξίες. Δύσκολο να βρείς κάποιον να πληρώσει ένα π.χ 200αρι......220 ευρώ.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 16, 2016, 01:37:25 μμ »

Δε νομιζω να ισχυει αυτο που λες, ακυκλοφορητο αυστηρα 200ρι να μη πωλειται 220. Αλλα οκ, δεν ειμαι ειδικος, ας πουνε τη γνωμη τους οι ειδικοι των ευρω.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 16, 2016, 11:07:21 μμ »

Δεν απαντάω σε κανέναν ειδικά, γι' αυτό δε βάζω παράθεση.
3-5% υπεραξία σε δεσμίδα?
Καλά.
Όταν βρείτε κάποιον που θα μου δώσει 1.500-2.500 ευρώ παραπάνω από τις 50.000 που έχει η δεσμίδα πεντακοσάρικα, να μου τον στείλετε.
Έχω να του δώσω.

Και ναι, είτε πεντάευρο δώσω και πάρω κέρματα, είτε 100 500ρικα και πάρω 1.000 50ρικα, το ίδιο είναι.
Ποιος νόμος λέει ότι είναι διαφορετικό πράμα?
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 17, 2016, 01:56:00 πμ »

@sac δεν το ήξερα αυτό, ευχαριστώ


Κατά λάθος το βρήκα

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=24511.msg316110#msg316110
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences