Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 03:38:06 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μια γριά μαϊμού του 1855  (Αναγνώστηκε 29354 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Μάιος 27, 2016, 09:26:41 μμ »

Δεν ξέρω τι απόδειξη θέλετε. Εγω προσωπικά εχω δει πριν ενα μήμα 1855 πλαστό. 100%.

Μακάρι να το ξαναβρώ και να το φωτογραφήσω για χάρη σας γιατί ξέρω απο που ήρθε αλλά σας λεω 100% πλαστό.
Γιώργο μου καλησπέρα.
Δεν δικαιολογούνται παλαιοί συλλέκτες να ζητούν αποδείξεις μου κάνει μεγάλη εντύπωση ειλικρινά.
Αντε και έβαλα φωτό θα καταλάβεις τίποτε άραγε.
Τέλος πάντων δεν νομίζω να βγάζω ιστορίες από το κεφάλι μου για να κάνω εντύπωση,απλά κάποια στιγμή στην πορεία από τον πολύ σανό μπούκωσα.
Καλό βράδυ κ. Γιώργο. Κλείσιμο ματιού

Γεια σου Δημήτρη μου τι κάνεις?

Ε δεν πειράζει μωρέ...μιλάμε για να ζούμε και να περνά η ώρα.
Μια χαρά είμαι Γιώργο μου.
Δεν παρεξηγούμαι με κανέναν να είσαι σίγουρος ούτε και το παίζω παντογνώστης, απλά έρχεται κάποια στιγμή που δεν αντέχω, άνθρωπος είσαι και λυγάς. Σαρκασμός
Το αντίθετο μάλιστα γίνεται, καταλαβαίνω ότι βρίσκομαι στον σωστό δρόμο.
  
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Μάιος 27, 2016, 09:39:35 μμ »

Απο την στιγμή που είδα πλαστό σε σλαμπ NGC να πωλείται απο την Heritage (το κατέβασαν μετά απο παρέμβασή μου, ενα απο τα πρώτα μου ποστ εδω μέσα, ενα Countermarked Dollar του Γεωργίου Γ) ολα είναι δυνατά. Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες.
Μου εχει συμβεί και εμένα Απορία
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Μάιος 27, 2016, 10:15:55 μμ »

Απο την στιγμή που είδα πλαστό σε σλαμπ NGC να πωλείται απο την Heritage (το κατέβασαν μετά απο παρέμβασή μου, ενα απο τα πρώτα μου ποστ εδω μέσα, ενα Countermarked Dollar του Γεωργίου Γ) ολα είναι δυνατά. Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες.
Μου εχει συμβεί και εμένα Απορία
Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Σε προηγούμενο πόστ έγραψα κάτι, όποιος κατάλαβε κατάλαβε.
Φαντάσου τι γίνεται σε μικρές χώρες που δεν έχουν εμπειρία μεγάλη οι εκτιμητές, π.χ. ........ Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Τέλος πάντων γι αυτό αναφέρομαι αποκλειστικά σε αυτοκρατορικά νομίσματα κυκλοφορίας ότι είμαι μόνο σίγουρος σε αυτά, τυχαίο δεν νομίζω.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Μάιος 27, 2016, 11:42:52 μμ »

Δεν ξέρω τι απόδειξη θέλετε. Εγω προσωπικά εχω δει πριν ενα μήμα 1855 πλαστό. 100%.

Μακάρι να το ξαναβρώ και να το φωτογραφήσω για χάρη σας γιατί ξέρω απο που ήρθε αλλά σας λεω 100% πλαστό.
Γιώργο μου καλησπέρα.
Δεν δικαιολογούνται παλαιοί συλλέκτες να ζητούν αποδείξεις μου κάνει μεγάλη εντύπωση ειλικρινά.
Αντε και έβαλα φωτό θα καταλάβεις τίποτε άραγε.
Τέλος πάντων δεν νομίζω να βγάζω ιστορίες από το κεφάλι μου για να κάνω εντύπωση,απλά κάποια στιγμή στην πορεία από τον πολύ σανό μπούκωσα.
Καλό βράδυ κ. Γιώργο. Κλείσιμο ματιού

Γεια σου Δημήτρη μου τι κάνεις?

Ε δεν πειράζει μωρέ...μιλάμε για να ζούμε και να περνά η ώρα.
Μια χαρά είμαι Γιώργο μου.
Δεν παρεξηγούμαι με κανέναν να είσαι σίγουρος ούτε και το παίζω παντογνώστης, απλά έρχεται κάποια στιγμή που δεν αντέχω, άνθρωπος είσαι και λυγάς. Σαρκασμός
Το αντίθετο μάλιστα γίνεται, καταλαβαίνω ότι βρίσκομαι στον σωστό δρόμο.
  
Αγαντα Δημητρη και οταν λυγας να παιρνεις τον Γιαννη ενα τηλεφωνο να σε ανεβαζει ψυχολογικα.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Μάιος 28, 2016, 06:46:28 πμ »

Συγνωμη για να καταλαβω κατι.Οταν αναφερομαστε σε πλαστους θυρεους εννοουμε πολυ καλες κοπιες που ξεγελουν τα εμπειρα ματια και υπολειπονται σε καρατια ή δεν κοπηκαν Αγγλια ή αποικιες.Γιατι αν αναφερομαστε σε κοπιες σαν αυτη του 1881 που βλεπω παραπανω και την αναγνωριζει και παιδακι δημοτικου συγνωμη αλλα δεν ειναι του επιπεδου πολλων εμπειρων συλλεκτων να προβληματιζονται ουτε να ασχολουνται με τετοιες γελοιοτητες.

Δεν ξερω αν με καταλαβαινετε..

 Ενας εμπειρος συλλεκτης θα προβληματιστει πχ με τις Ιταλικες κοπιες καθως δημιουργουν προβλημα στο χομπυ μας αλλα ΟΧΙ με τις κακοφτιαγμενες λιβανεζικες που εχουν και σφραγιδα οτι ειναι κοπιές.

Τωρα οσο αφορα τις εταιριες πιστοποιησης για τους θυρεους.Τοσα χρονια στειλαμε ενα σωρο πληρωσαμε ενα καρο λεφτα σε πιστοποιησεις στεναχωρηθηκαμε χαρηκαμε απογοητευτηκαμε ομως τωρα πια ΜΑΘΑΜΕ.Για μενα το θεωρω πια περιττο να  στειλω Αγγλικο θυρεο για πιστοποιηση.Ξερω ολα τα κομματια μου (στο περιπου) σε τι κατασταση ειναι.Ουτε περιμενω απο μια εταιρεια πιστοποιησης να μου αποφανθει αν ενα κομματι ειναι γνησιο ή οχι.Υπαρχουν εμπειροτατοι συλλεκτες στην Αθηνα που πιο πολυ εμπιστευομαι την γνωμη τους.Καταλαβα πολλα τα τελευταια χρονια βλεποντας πλαστα νομισματα κλεισμενα σε slab......
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Μάιος 28, 2016, 09:37:17 πμ »

Επειδή έχω μια μικρή συλλογή με μη συνηθισμένα πλαστά, αν βρεθεί καποιο κομματι χρυσο φυσικά, δύσκολα αναγνωρίσιμο δηλαδή και σε καλή κατάσταση παρακαλώ με ενδιαφέρει.
Αν είναι και σε κουτι ακόμα καλύτερα.


ΥΣ Ζητώ συγνώμη αν η οποία διαφωνία μου ,με σκοπο την προσωπική γνωση ,κανει τους άλλους να λέγανε
Είναι όντως λυπηρό
Ναι φίλε το μισο έφυγε στις 161λιρες αν θυμάμαι καλα
Καλή σας μερα



Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Μάιος 28, 2016, 10:00:23 πμ »

Επειδή έχω μια μικρή συλλογή με μη συνηθισμένα πλαστά, αν βρεθεί καποιο κομματι χρυσο φυσικά, δύσκολα αναγνωρίσιμο δηλαδή και σε καλή κατάσταση παρακαλώ με ενδιαφέρει.
Αν είναι και σε κουτι ακόμα καλύτερα.


ΥΣ Ζητώ συγνώμη αν η οποία διαφωνία μου ,με σκοπο την προσωπική γνωση ,κανει τους άλλους να λέγανε
Είναι όντως λυπηρό
Ναι φίλε το μισο έφυγε στις 161λιρες αν θυμάμαι καλα
Καλή σας μερα
Coll δεν είναι θέμα συγνώμης ούτε να το βλέπεις λυπηρά απλά μου κάνει εντύπωση ότι παλαιοί συλλέκτες με τέτοια τεράστια εμπειρία από τα λεγόμενά σου είναι δυνατόν να μην έπιασαν κάποιον στο χέρι τους, τουλάχιστον κάτι θα άκουσαν.
Το λέω από προσωπική άποψη και δεν είμαι τόσο έμπειρος στο θέμα λίρας, τώρα άν εσύ το πήρες διαφορετικά ίσως φταίει το ύφος μου να με συγχωρείς.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Μάιος 28, 2016, 10:08:41 πμ »

Επειδή έχω μια μικρή συλλογή με μη συνηθισμένα πλαστά, αν βρεθεί καποιο κομματι χρυσο φυσικά, δύσκολα αναγνωρίσιμο δηλαδή και σε καλή κατάσταση παρακαλώ με ενδιαφέρει.
Αν είναι και σε κουτι ακόμα καλύτερα.


ΥΣ Ζητώ συγνώμη αν η οποία διαφωνία μου ,με σκοπο την προσωπική γνωση ,κανει τους άλλους να λέγανε
Είναι όντως λυπηρό
Ναι φίλε το μισο έφυγε στις 161λιρες αν θυμάμαι καλα
Καλή σας μερα
Coll δεν είναι θέμα συγνώμης ούτε να το βλέπεις λυπηρά απλά μου κάνει εντύπωση ότι παλαιοί συλλέκτες με τέτοια τεράστια εμπειρία από τα λεγόμενά σου είναι δυνατόν να μην έπιασαν κάποιον στο χέρι τους, τουλάχιστον κάτι θα άκουσαν.
Το λέω από προσωπική άποψη και δεν είμαι τόσο έμπειρος στο θέμα λίρας, τώρα άν εσύ το πήρες διαφορετικά ίσως φταίει το ύφος μου να με συγχωρείς.


Δεν γνωρίζω αν έπεσε κάτι στα χέρια τους, ούτε αν άκουσαν πότε κάτι.
Θα μπορουσα όμως να επικαλεστω την μνήμη σας όταν ο αγαπητός Αντώνης επανειλημμένα είχε εκφρασει τέτοια απορία.
Δεν θυμάμαι τότε η και μεταγενέστερα να βγήκε κανείς να πει ότι εχει στηλει θηρεους και γύρισαν πτώματα,η ότι εχει δει κάτι αξιο λογου
Τόσα τοπικ εδώ εμενα δεν εχει πέσει στην αντίληψη μου τέτοιο θέμα.
Αν κανεις δεν βγαλει φωτός  και δεν γίνει συζήτηση πως θα μάθουμε;;

Υ.Σ Ναι ίσως να φταίει το ύφος και οι λοιποί που πήγαν να συμπαρασταθούν αφού το θεώρησαν δραματικο
Δεκτη η συγνώμη και έχεις φυσικά και την δική μου
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Μάιος 28, 2016, 10:13:25 πμ »

τα λόγια είναι περιττά , βάλτε φωτογραφίες να δούμε αν είναι πλαστοί η όχι γιατί και αυτόν τον βγάλατε πλαστό αλλά δεν νομίζω να είναι!
Καταγράφηκε

milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Μάιος 28, 2016, 10:14:10 πμ »

τα λόγια είναι περιττά , βάλτε φωτογραφίες να δούμε αν είναι πλαστοί η όχι γιατί και αυτόν τον βγάλατε πλαστό αλλά δεν νομίζω να είναι!

Ετσι ακριβως τα πολλα λογια ειναι φτωχια Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Μάιος 28, 2016, 10:30:15 πμ »

Τωρα οσο αφορα τις εταιριες πιστοποιησης για τους θυρεους.Τοσα χρονια στειλαμε ενα σωρο πληρωσαμε ενα καρο λεφτα σε πιστοποιησεις στεναχωρηθηκαμε χαρηκαμε απογοητευτηκαμε ομως τωρα πια ΜΑΘΑΜΕ.Για μενα το θεωρω πια περιττο να  στειλω Αγγλικο θυρεο για πιστοποιηση.Ξερω ολα τα κομματια μου (στο περιπου) σε τι κατασταση ειναι.Ουτε περιμενω απο μια εταιρεια πιστοποιησης να μου αποφανθει αν ενα κομματι ειναι γνησιο ή οχι.Υπαρχουν εμπειροτατοι συλλεκτες στην Αθηνα που πιο πολυ εμπιστευομαι την γνωμη τους.Καταλαβα πολλα τα τελευταια χρονια βλεποντας πλαστα νομισματα κλεισμενα σε slab......
Σωστός ο Γιάννης.
Εγώ Γιάννη είμαι ιδιόρρυθμος συλλέκτης Μεγάλο χαμόγελο αυτά που πρέπει να πιστοποιηθούν θα τα πιστοποιήσω ακόμα και xf να είναι, στο κοντινό μέλλον η πιστοποίηση θα είναι το σήμα κατατεθέν στις πωλήσεις.
Απλά σαν χώρα έχουμε πάντα μια δεκαετία διαφορά σε καθυστέρηση με πιο προηγμένες χώρες.
Δεν σημαίνει αυτό ότι μου αρέσει το slab, αντίθετα μάλιστα απλά δεν μπορεί ο καθένας νέος συλλέκτης να φάει τα νιάτα του για γνώση (χώρια το άγχος) και τα λεφτά του για τον κάθε επιτήδιο που θέλει να κάνει πονηριές.
Απλά πρέπει να καταλάβει ο επίδοξος συλλέκτης ότι δεν έχει τόσο απόλυτα σημασία ο βαθμός αλλά μόνο η αυθεντικότητα.
Τώρα όσο αναφορά για τα πλαστά νομίσματα κλεισμένα σε slab εξαρτάται τι μαζεύεις, έχω δεί ανθρώπους εδώ σχετικότατους να διαφωνούν για την αυθεντικότητα π.χ. μιας χούντας τι να σου κάνουν λοιπόν και οι εκτιμητές δεν είναι θεοί, σε αυτά τα νομίσματα κάποιος θα την πατήσει.
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Μάιος 28, 2016, 10:41:00 πμ »

ΟΚ Παιδιά δεν υπάρχουν πλαστοί θυρεοί έχετε δίκιο.
Δεν έχω αποδείξεις τι να κάνω, έχω το κακό να σβήνω τα πάντα.
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Μάιος 28, 2016, 11:34:52 πμ »

Δυστυχώς και εγω δεν το βρίσκω, δόθηκε απο ο,τι μου είπαν. Πάντως έμοιαζε πολύ με αυτό εδώ.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #73 στις: Μάιος 28, 2016, 11:57:00 πμ »

Μου προκαλεί εντύπωση το ότι, παρά α)το γεγονός ότι υπάρχουν πλαστοί θυρεοί από το 1861(πωλούνται και σαν σπάνιοι μιας και περιέχουν πλατίνα, δεν παύει όμως να είναι πλαστοί) β) το γεγονός ότι έμπειροι συλλέκτες παγκοσμίου κλάσης και αναγνώρισης (και όχι τίποτα παπατζήδες) δηλώνουν ρητά και κατηγορηματικά ότι καμία χρονολογία λίρας δεν είναι σίγουρη πως δεν έχει κοπιαριστεί γ) φωτογραφίες από πλαστούς θυρεούς που υπάρχουν αλλά κάνουν πως δεν βλέπουν και δ) δημοπρασία με πλαστό θυρεό (που επιχειρούν να την υποβαθμίσουν σαν γεγονός με το χαρακτηρισμό της γελοιότητας που δεν ξεγελά κανέναν λησμονώντας πως είχαν νταλαβέρια και ξεγελάσματα με χειρότερες γελοιότητες, Βικτώριες που χασμουριούνται ή χρονολογίες που δεν έχουν κοπεί...) κάποιοι ακόμα επιμένουν και διαιωνίζουν μια αντίληψη που έχει να κάνει μόνο με το αλάθητο του Πάπα....

Αν κάποτε όσοι ακολούθησαν αυτήν την αντίληψη περάσουν από τα συνηθισμένα τεστ που κάνουμε για όλες τις λίρες και τον τύπο με τον θυρεό είμαι σχεδόν σίγουρος ότι κάποιοι από αυτούς θα εκπλαγούν, αυτούς και μόνο σκέφτομαι....   Άνεση
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Μάιος 28, 2016, 12:14:50 μμ »

Μιχάλη αυτό που γνωρίζω είναι ότι οι περισσότεροι είναι δεκαετίας του 50.
Οι ημερομηνίες που πέρασαν από τα χέρια μου ήταν 1852 - 1855 - 1856.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences