Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 01:59:18 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γραμματοσημο ερμη  (Αναγνώστηκε 7331 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nasos7171
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 12:14:54 πμ »

Τρυφωνα δεν διαφωνο μαζι σου απλα αν ειναι τοσο μαγκας και το κοστολογη 0 ευρω να μας βρει καμια πεντακοσαρια
Καταγράφηκε
nasos7171
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 12:16:48 πμ »

Γιατι με αυτη τη λογικη γι αυτον και τα δικα σου ειναι σκουπιδια για αυτον
Καταγράφηκε
trifonas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 47


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 12:55:23 πμ »

Τρυφωνα δεν διαφωνο μαζι σου απλα αν ειναι τοσο μαγκας και το κοστολογη 0 ευρω να μας βρει καμια πεντακοσαρια

Αγαπητέ Νάσο,

Δεν είναι θέμα μαγκιάς. Είναι θέμα γνώσεων και εμπειρίας. Ο LHH έχει ασχοληθεί για δεκαετίες με τις ΜΚΕ και έχει κάνει πολύτιμες αναρτήσεις στο στέκι. Αυτό που σου είπε θα μπορούσε  να ειπωθεί με ένα σωρό άλλους τρόπους αλλά η κεντρική ιδέα είναι σωστή. Αν έβαζες το κομμάτι σου στο ebay για δημοπρασία με αρχική τιμή ένα δολλάριο + ταχυδρομικά, φοβάμαι ότι θα έμενε απούλητο. Όσο για την πεντακοσαριά που ζητάς, νομίζω ότι θα σταματήσουμε στα πενήντα που απ' ότι φαίνεται δε σε ικανοποίησαν. Αν συνεχίσουμε νομίζω ότι θα καταλήξουμε στο παλιό καλό ανέκδοτο με τις βίδες, που τελείωνει με το θρυλικό "πω πω βίδες..." - πω πω δεκάλεπτα...
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 09:51:13 πμ »

Τι 0 ευρώ τι 1,2? θα το το πούλαγες για 2ευρώ? νομίζω όχι καλύτερα να το κράταγες να λες οτι έχεις και ένα απο τα πρώτα γραμματόσημα που κυκλοφόρησε το κράτος. Έχει μια μηδενική αξία τι διαφορά έχει με το 0?

Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 10:08:06 πμ »

Με τον όρο "εμπορικότητα" προφανώς εννοεί κοινό και οτι κυκλοφορεί εύκολα.
Οπότε μικρή αξία. Τι 0 τι 1 τι 5 Ευρώ. Είναι σε αυτή την κατηγορία.

Στα πλαίσια μια συλλογής πιθανόν θα ανέβαζε λίγο αξία, αλλά σκέτο Λύπη.
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 02:32:37 μμ »

Μέσα σε όλα αυτά μου έβαλε και μια ιδέα ο χρήστης,και οι διάλογοι που ακολούθησαν,για ένα  καινούργιο τόπικ,που πιστεύω θα φανεί χρήσιμο.

οσονούπω...

Και όσο αφορά τη λέξη εμπορικότητα,τη χρησιμοποίησα για ένα γραμμ.που είναι μία από τις τρεις πιο κοινές ΜΚΕ,μαζί με τα 5λ και 20λ ανιλίνης της ίδιας έκδοσης 1880-86.
Βέβαια τα πράγματα αντιστρέφονται όταν είναι επι φακέλλου,καθώς την εποχή κυκλοφορίας τους εμπαιναν με γρήγορο ρυθμό σαν μέσο διαικπεραίωσης της αλληλογραφίας οι φάκελλοι και εγκαταλειπόταν σιγά,σιγα η χρήση των αναδιπλούμενων επιστολών.Αυτό σαν συνέπεια είχε στο όταν λάμβανε κάποιος ένα γράμμα,κραταγε το περιέχομενο και πεταγε το φάκελλο,τις συντριπτικές φορές με τα επικολλημένα γραμμ.,ενώ πριν φύλλαγε όλη τη επιστολή μαζί με τα γραμμ.σχεδόν πάντα.
Ετσι λοιπόν έχουμε πληθώρα EL αναδιπλούμενων επιστολών,με φτηνές σχετικά τιμές,π.χ. επιστολή 1865 με 20λ το παίρνεις με 10-15 ευρώ,αλλά φάκελλος με 20λ ανιλίνης κάνει πάνω από 25ε και αντίστοιχα τα γραμμ.κάνουν του 1865 15ευρώ και του 1886 2ευρώ....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2017, 02:54:00 μμ από LHH » Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 02:46:17 μμ »

Μέσα σε όλα αυτά μου έβαλε και μια ιδέα ο χρήστης,και οι διάλογοι που ακολούθησαν,για ένα  καινούργιο τόπικ,που πιστεύω θα φανεί χρήσιμο.

οσονούπω...

Με αφορμή που λες ότι θα κάνεις νέο θέμα: είχα ανοίξει ένα θέμα τις προάλλες "Το χαμένο χρώμα" που αφορούσε τη χρωματική αλλοίωση στις κεφαλές. Δεν το βλέπω πλέον. Τι μπορεί να σύνεβη;
Καταγράφηκε
trifonas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 47


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 03:15:09 μμ »


Και όσο αφορά τη λέξη εμπορικότητα,τη χρησιμοποίησα για ένα γραμμ.που είναι μία από τις τρεις πιο κοινές ΜΚΕ,μαζί με τα 5λ και 20λ ανιλίνης της ίδιας έκδοσης 1880-86.


Πάνο, εγώ το αντιλαμβάνομαι ως εξής. Όταν λέμε ότι κάτι είναι εμπορικό τότε εννοούμε ότι πουλιέται εύκολα, ότι έχει ζήτηση. Όχι ότι υπάρχει σε αφθονία χωρίς την αντίστοιχη ζήτηση. Όπως ήδη επεσήμανα, το γραμματόσημο του Νάσου, αν έβγαινε μόνο στο σφυρί, μάλλον θα έμενε στα αζήτητα. Και εκεί ήταν που τον μπέρδεψες λίγο. Απ' τη μια του είπες ότι είναι εμπορικό. Κι απ' την άλλη του είπες ότι δεν αξίζει τίποτε.

Τέλος πάντων η όλη συζήτηση καταλήγει να είναι ασήμαντη κι ανούσια αλλ' απ' ότι φαίνεται κάτι καλό μπορεί να βγει μιας και όλοι περιμένουμε να δούμε τι ετοιμάζεις.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 03:28:45 μμ »

Εγω θα πω κατι αλλο...εμενα μια χαρα μου φαινεται το γραμματοσημο του φιλου, μεγαλα περιθωρια και δε βλεπω καποιο κοψιμο. Βεβαια οι φωτογραφιες ειναι αθλιες επιεικως..οποτε θα του ελεγα να βγαλει καθαρες φωτο μπροστα πισω. ΑΝ το γραμματοσημο ειναι σε αρτια κατασταση με αυτα τα περιθωρια θα ελεγα πως κανει 3-4 ευρω. 0 δε κανει σιγουρα παντως Χαμόγελο Θα ηταν σχεδον μηδενικη η αξια οταν το γραμματοσημο ηταν βαρια τραυματισμενο ή κομμενο.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
trifonas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 47


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 04:14:02 μμ »

Δημήτρη, δε νομίζω ότι πολλοί εδώ μέσα θα βγάζαν απ' τη τσέπη 3 ή 4 ευρώ αν αυτό το γραμματόσημο προσφερόταν τυχαία μπροστά τους. Τέλος πάντων δε νομίζω ότι θα καταλήξουμε πουθενά εκτός αν βρεθεί κάποιος που όντως να προσφέρει στο Νάσο τα 3-4 ευρώ που ανέφερες.

Θα ήθελα ν' αλλάξω λίγο τη συζήτηση και να προτείνω στους φίλους να ρίξουν μια ματιά στην εξής συλλογή:

http://www.ebay.com/itm/GREECE-AREA-Lifetime-Dealers-Stock-or-1000s-1000s-of-Stamps-/142256187332?hash=item211f2127c4:g:HJgAAOSw241YhuxA

Θα πρέπει να κάνετε υπομονή μέχρι να κατέβουν όλες οι φωτογραφίες και μετά θα πρέπει να κάνετε υπομονή καθώς τις κοιτάτε αλλά νομίζω ότι αξίζει τον κόπο. Σε κάποια σημεία θα παρατηρήσετε ότι κάποιες, ενδεχομένως πιο αξιόλογες ΜΚΕ, έχουν ήδη πουληθεί αλλά γενικά ο όγκος της συλλογής αυτής είναι αξιοσημείωτος... Καλή διασκέδαση!
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 04:29:37 μμ »

3-4  AN, τονιζω παλι, ΑΝ , το γραμματοσημο ειναι αρτιο με τοσο μεγαλα περιθωρια
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2017, 10:39:52 μμ από LHH » Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 09:46:20 μμ »

Trifona ενδιαφέρουσα δημοπρασία. Ο συγκεκριμένος είναι έμπορος και όχι συλλέκτης.
Εμένα προσωπικά με χαλάει μια τέτοια εικόνα  γιατί δεν έχει χαρακτήρα , δεν έχει επιλογή και επιθυμία, απλά μια μάζα γραμματοσήμων. Οι περισσότερες ΜΚΕ είναι σε κακό χάλι, κάποιες μέσα στα σακουλάκια είχαν ένα ενδιαφέρον. Φυσικά στον όγκο μέσα υπάρχουν και καλά κομμάτια απο διάφορες συλλογές .
Δε ξέρω εάν αξίζουν αυτήν την τιμή . Λογικά τέτοιες δημοπρασίες τις αγοράζουν άλλοι έμποροι και όχι συλλέκτες .

Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 10:40:07 μμ »

3-4  AN, τονιζω παλι, ΑΝ , το γραμματοσημο ειναι αρτιο με τοσο μεγαλα περιθωρια



οκ!
στις κακές φωτο 1-2-3 φαίνετε touch στη δεξιά πάνω μεριά...γράφωντας το παραπάνω ξανακοίταξα και βλέπω ότι στη φωτο 4 τα περιθώριο είναι καλό,κοντό σε ένα σημείο αλλά καλό,πράγμα που αναθεωρώ και οπωσδήποτε έχει μια αξία μικρή αλλά υπαρκτή.

Βαγγέλη το λοτ είναι,κρίνοντας από τις φωτο,πολύ ψηλα σαν τιμή
Εχει ''γοητεία'' η σκέψη ότι ο πωλητής μπορεί να μη γνωρίζει το αντικείμενο και να κρύβει μέσα θησαυρούς{ας πούμε ένας φακελλος με κάθετο ζευγος 10λ Παρίσι,αν είδα καλά} αλλά βλέποντας ότι ξέρει από hellas και Καραμήτσο καταλαβαίνεις ότι έχει γνώση....
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 25, 2017, 12:43:57 πμ »

Προφανως αυτη η τιμη δεν απευθυνεται σε συλλεκτη αλλα σε εμπορο. Βεβαια οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω, ειναι μια μαζα γραμματοσημων που ουτε καν ειναι ευκολο να τα μελετησεις. Ισως θα μπορουσε να τα χωρισει σε καποιες κατηγοριες και να τον βοηθησει αυτο να τα πουλησει και καλυτερα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences