Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 06:50:01 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δοκίμιο?  (Αναγνώστηκε 2385 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 07, 2017, 08:17:58 μμ »

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Θα ήθελα τη γνώμη σας για το συνημμένο. Το αγόρασα για 10ε στο ebay. Είναι όντως δοκίμιο ή όχι. Εμένα μου φαίνεται για repro. Το γνωρίζει κανείς;
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 07, 2017, 08:42:49 μμ »

Πρόκειται για γνωστή απομίμηση της αξίας των 20λ σε χαλκογραφία που τυπώθηκε σε διάφορα χρώματα, πιθανά βελγικής προέλευσης. Ο Feenstra αναφέρει πως τυπώθηκαν για έμπορο της Κωνσταντινούπολης ο οποίος τα δώριζε στους πελάτες του.
Καταγράφηκε

Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 07, 2017, 08:47:14 μμ »

Έχει κάποια αξία ή να "κλάψω'' τα χρήματα?
Καταγράφηκε
Ioannis_collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 11:54:14 μμ »

Σόρρυ, καμμία αξία (νομίζω τυπώθηκαν κάπου στο 1965)
Καταγράφηκε

Πότε πουλάει ένας συλλέκτης;
trifonas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 47


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 04:00:30 πμ »

Αγαπητέ Varg,

Καλή χρονιά και σε σένα και σε όλους τους φίλους του στεκιού. Τα "δοκίμια" αυτά αναφέρονται από τον Ure στο έργο του για τα πλαστά των ΜΚΕ και από ότι αναφέρεται εκεί έχει γραφεί στο παρελθόν καί ένα άρθρο από το Moseley. Σίγουρα δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη αξία αλλά υπάρχουν συλλέκτες που συλλέγουν πλαστογραφίες. Η ειρωνία είναι ότι απόδειξη της έστω και κάποιας μικρής ζήτησης που έχουν είναι το γεγονός ότι το αγόρασες στο eBay. Η αξία είναι συνάρτηση της ζήτησης και κάποιοι τα ψάχνουν. Δεν ξέρω αν θα τ' αγόραζες στην περίπτωση που γνώριζες ότι πρόκειται περί πλαστογραφίες. Πάντως έχω δει και άλλα να πουλούνται στο eBay κατά καιρούς. Κάποιοι ζητάνε υπερβολικές τιμές (κοντά στα 100 δολλάρια) αλλά δεν έχω δει κανένα ν' ανταποκρίνεται σ' αυτές.

Αν το αγόρασες για κελεπούρι, σίγουρα δεν είναι. Αν σ' ενδιαφέρουν πραγματικά οι ΜΚΕ, είναι ένα ενδιαφέρον κομμάτι να έχεις στη συλλογή σου.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences