Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 12:23:00 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Υπάρχουν σπάνια κυκλοφορημένα ευρώ;  (Αναγνώστηκε 2089 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nikosnikos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 11:58:36 μμ »

Καλησπέρα σας,θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν σπάνια ευρωνομισματα τα οποία να έχουν κυκλοφορήσει κανονικά.Και φυσικά αν έχουν κάποια επιπλέον αξία.
Ευχαριστώ και συγγνώμη αν τυχών υπάρχει και αλλού το θεμα.
Καλή συνέχεια.
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 12:29:51 πμ »

Υπάρχουν πάρα πολλά που έχουν κάποια αξία... ρωτάς από απλά νομίσματα ή για αναμνηστικά.
Μιλάς γενικά ή για Ελλάδα; Όπως καταλαβαίνεις το ερώτημα σου είναι πολύ γενικό.
Σε αυτό το λινκ μπορείς να δεις τα τιράζ όλων των νομισμάτων δυστυχώς μέχρι το 2012 -2013...
http://www.euro-auflagen.de/index.php?lang=en
Αλλά μπορείς να δεις ποια είναι τα πιο σπάνια για αρχή. Μετά μπορείς να κοιτάξεις τις τιμές του σε ακυκλοφόρητη μορφή σε διάφορα μαγαζιά ή ebay για να πάρεις μια ιδέα. Αν σε ακυκλοφόρητη είναι κοντά στην ονομαστική το κυκλοφορημένο πάει απλά ονομαστική.
Από αναμνηστικά να σου αναφέρω μερικά που ακόμα και κυκλοφορημένα έχουν υπεραξία
Σλοβενία 2007 Συνθήκη της Ρώμης
Το Φινλανδικό του 2004
Τα Βέλγικα 2005 - 2006
Ολλανδίας 2011
Και λίγο λιγότερο τα Μαλτέζικα.
Και οτιδήποτε πετύχεις από αναμνηστικό Βατικανό, Σαν Μαρίνο, Μονακό (αυτά φυσικά τα περισσότερα υπάρχουν μόνο σε BU, αλλά μερικά έχουν βρεθεί στην κυκλοφορία είτε έχουν κλαπεί, είτε οι κληρονόμοι, είτε παιδάκια τα έβγαλαν στην κυκλοφορία.

Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
nikosnikos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 01:30:05 πμ »

Αρχικά να ευχαριστήσω για την λεπτομερή απάντησή σου.
Γενικά μιλάω,οποιασδήποτε χώρας και για απλά και για αναμνηστικα.Ναι σίγουρα είναι λίγο γενική η ερώτηση μου και ζητώ συγγνώμη για αυτό.Η απάντηση σου πάντως με βοήθησε να καταλάβω.
Καταγράφηκε
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 10:00:06 μμ »

Με αφορμή το θέμα αυτό, θυμήθηκα μια προσωπική μου εμπειρία:

Το Γενάρη 2016 αγόρασα από έναν έμπορο (και μάλιστα Έλληνα!!!) το αναμνηστικό δίευρο 2006 Βελγίου "Atomium", μαζί με μερικά ακόμα νομίσματα, όλα ακυκλοφόρητα, υποτίθεται. Το συγκεκριμένο νόμισμα κοστίζει ακυκλοφόρητο περίπου 15 ευρώ (και τόσο μου το χρέωσε ο Έλληνας έμπορος), ενώ κυκλοφορημένο περίπου 10.

Αφού, λοιπόν, παρέλαβα την παραγγελία μου και την εξέτασα προσεκτικά, διαπίστωσα ότι το συγκεκριμένο νόμισμα, που υποτίθεται ότι ήταν ακυκλοφόρητο, όπως και τα άλλα, είχε χάσει σε μεγάλο βαθμό τη στιλπνότητά του, ενώ στο edge είχε σχηματιστεί χαρακτηριστική πράσινη "μούχλα" ανάμεσα στα δόντια, που, απ' όσο γνωρίζω, σχηματίζεται όταν το νόμισμα μένει για καιρό μέσα σε ταμειακή μηχανή ή αυτόματο κερματοδέκτη!

Βεβαίως ζήτησα αμέσως εξηγήσεις από τον έμπορο! Ευτυχώς δέχτηκε να μου το αντικαταστήσει γρήγορα με ένα ακυκλοφόρητο, λέγοντάς μου ότι τελικά βρήκε και άλλα κυκλοφορημένα ανάμεσα σε αυτά που του είχε πουλήσει ένας ξένος προμηθευτής! Φυσικά, αναρωτήθηκα γιατί τότε ο Έλληνας το πούλησε σε 'μένα; Δεν τα εξέτασε πριν τα βάλει στο δέμα να μου τα στείλει; Η απάντηση που μου έδωσε ήταν ότι τα εξέτασε, αλλά δυστυχώς "ήταν βράδυ, το φως λιγοστό και τα γυαλιά του δεν τον κάλυπταν, αφού ο αστιγματισμός του είχε μεγαλώσει τελευταία και έπρεπε να πάει στον οφθαλμίαρτρο"! Και σαν να μην έφτανε αυτό, με ρώτησε αν ήθελα, μαζί με το νόμισμα αντικατάστασης, να μου στείλει και τίποτα άλλο, που θα το αγόραζα επιπλεόν! Εδώ γελάμε...

Τώρα ποιος ήταν το αληθινό λαμόγιο, ο Έλληνας έμπορος ή ο ξένος προμηθευτής, ας το συμπεράνει ο καθένας! Εγώ, πάντως, δεν ξαναείχα επαφή μαζί του!
Καταγράφηκε
nikosnikos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 11:55:04 μμ »

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω μπει ποτέ στην διαδικασία να κάνω μια αγορά ή κάποια παραγγελία μιας και δεν είμαι ακριβώς συλλέκτης αλλά καταλαβαίνω μιας και ασχολούμαι ο ίδιος με το εμπόριο ότι τέτοιες περιπτώσεις είναι πραγματικά θλιβερές.Μακριά από όλους μας λοιπόν τέτοιες καταστάσεις.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences