Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 12:52:59 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναμνηστικό ΜΑΛΤΑΣ με mintmark Ολλανδίας  (Αναγνώστηκε 2645 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« στις: Ιούνιος 24, 2013, 01:01:37 μμ »

Οπως και πέρισυ η ΜΑΛΤΑ θα εκδώσει στις αρχές Ιουλίου αναμνηστικό 2ευρω με το σήμα νομισματοκοπείου της Ολλανδίας. Απ' ότι βλέπω οι τιμές  προπώλησης πάνε στα ύψη. Ξέρει κανείς κάτι; Κυρίως ποιος είναι ο λόγος, αφού τον Οκτώβριο θα γίνει η κανονική αναμνηστική έκδοση.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 24, 2013, 02:28:35 μμ »

To 2 ευρω που λες βγηκε σημερα και ανηκει στο ετησιο σετ με ολες τις αξιες ευρω που εκδιδει η Μαλτα.
Δηλαδη δεν βγηκε μονο του σε μασουρακι.Ο λογος που ειναι ακριβο ειναι οτι οπως ειπες εχει και το mintamark του Ολλανδικου νομισματοκοπειου,κατι που τα αλλα 2ευρα που θα βγουν τον Νοεμβρη δεν θα το εχουν.
Για οποιον μαζευει ποικιλιες αυτο το 2ευρω εχει μια αξια.Για καποιον που απλως θελει να το εχει στη συλλογη του μπορει να περιμενει και να το παρει με 4-5 ευρω σε κανα 2-3 μηνες.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 24, 2013, 06:44:42 μμ »

Γιάννη, το περυσινό το φτάσανε στα 25 ευρώ το ένα και εξαντλήθηκε. Κάτι παραπλήσιο υποψιάζομαι και φέτος. Τώρα αν είναι στο σετ πως γίνεται και το πουλάνε χώρια δεν ξέρω. Μάλλον όπως κάνουν με την δική μας proοf σειρά.

Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 24, 2013, 07:05:09 μμ »

Γιάννη, το περυσινό το φτάσανε στα 25 ευρώ το ένα και εξαντλήθηκε. Κάτι παραπλήσιο υποψιάζομαι και φέτος. Τώρα αν είναι στο σετ πως γίνεται και το πουλάνε χώρια δεν ξέρω. Μάλλον όπως κάνουν με την δική μας proοf σειρά.



το ποιο ευκολο πραγμα ειναι να τα πουλησεις χωρια!!!
"σπας" την κασετινα και πουλας το καθε νομισμα ξεχωριστα,ο λογος που το κανεις ειναι γιατι γενικα πιανει πιο πολλα "σπασμενη" απο το να την πουλησεις ολη μαζι....
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 25, 2013, 01:42:04 πμ »


το ποιο ευκολο πραγμα ειναι να τα πουλησεις χωρια!!!
"σπας" την κασετινα και πουλας το καθε νομισμα ξεχωριστα,ο λογος που το κανεις ειναι γιατι γενικα πιανει πιο πολλα "σπασμενη" απο το να την πουλησεις ολη μαζι....

Ειδικά της Μάλτας είναι πολύ εύκολο να πουληθεί χώρια αφού τα νομίσματα είναι σε κάψουλες που τις βγάζεις πολύ εύκολα.
Ο λόγος που πωλούντε χώρια είναι ο εξής.
Κάποιοι μαζεύουν μόνο 2Ε και θέλουν και τις ποικιλίες.
Κάποιοι δεν μαζεύουν ποικιλίες και μαζεύουν την σειρά από κάθε χώρα.
Ο πρώτος δίνει 20-25Ε για να πάρει το 2Ε. Ο δεύτερος 10-15 για το σετ.
Και είναι και οι 3 κερδισμένοι (οι δύο και ο πωλητής).
Το σετ 2012 είχε 35Ε και του 2013 30Ε.
Το σετ ολόκληρο αυτή την στιγμή πάει στα 30-35Ε.

Γιάννη, το περυσινό το φτάσανε στα 25 ευρώ το ένα και εξαντλήθηκε. Κάτι παραπλήσιο υποψιάζομαι και φέτος. Τώρα αν είναι στο σετ πως γίνεται και το πουλάνε χώρια δεν ξέρω. Μάλλον όπως κάνουν με την δική μας proοf σειρά.



Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν έχει εξαντληθεί ακόμα. 35,000 σετ είναι πάρα πολλά.
Πάντως στις φόρμες για το 2013 το είχαν διαθέσιμο.
Βαγγέλης
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences