Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 03:04:11 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 2 ευρώ Γαλλίας  (Αναγνώστηκε 15362 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 29, 2013, 04:14:11 μμ »

μην μπερδευουμε τα κυκλοφορημένα με τα ακυκλοφορητα ευρώ νομισματα
-υπαρχουν συλλεκτες που μαζευουν κυκλοφορημενα διευρα (μεγιά τους με χαρά τους)
- και υπάρχουν συλλεκτες που μαζευουν μόνο ακυκλοφορητα διευρα, οι οποίοι ειναι διαθετιμένοι να πληρώσουν αρκετά λεφτά για να παρουν τα 2 ευρα τσίλικα.
οι δύο παραπάνω κατηγορίες συλλεκτών συνήθως δεν έχουν σχέση μεταξύ τους.

το τι μπορείς να βρεις στα ψιλά , το πότε θα το βρεις και αν θα το βρεις είναι άλλο καπέλο
εγώ εχω βρει σε ψιλά ακυκλοφορητο 2 ευρώ μονακό και? τι εγινε?
αν περιμένει κάποιος να μαζέψει ολα τα 2 ευρά αναμνηστικά από τα ψιλά θα κάνει δεκαετίες και αν τα βρει

 
Καταγράφηκε
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 29, 2013, 10:21:42 μμ »

Ξέρετε φίλοι μου κάποιον απο το στέκι που να ενδιαφέρεται για αναμνηστικά διευρα γιατί έχω καμιά τριανταριά απο διάφορες χώρες τις Ευρώπης .Ολα  κυκλοφοριμένα ,κάποια σε πολύ καλή κατάσταση άλλα όχι.
Καταγράφηκε
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 30, 2013, 12:33:10 πμ »

Ξέρετε φίλοι μου κάποιον απο το στέκι που να ενδιαφέρεται για αναμνηστικά διευρα γιατί έχω καμιά τριανταριά απο διάφορες χώρες τις Ευρώπης .Ολα  κυκλοφοριμένα ,κάποια σε πολύ καλή κατάσταση άλλα όχι.

Κοιτα να δεις, αμα καποιος κανει σοβαρη δουλεια με τα ευρω κατα την γνωμη μου πρεπει να μαζευει αποκλειστικα ακυκλοφορητα νομισματα.Επειδη ομως υπαρχουν και νεοι συλλεκτες μπορεις να τα βαλεις στο ανταλλασονται ή στο πωλουνται να δεις μηπως τα θελει καποιος....
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 30, 2013, 04:57:14 πμ »

μην μπερδευουμε τα κυκλοφορημένα με τα ακυκλοφορητα ευρώ νομισματα
-υπαρχουν συλλεκτες που μαζευουν κυκλοφορημενα διευρα (μεγιά τους με χαρά τους)
- και υπάρχουν συλλεκτες που μαζευουν μόνο ακυκλοφορητα διευρα, οι οποίοι ειναι διαθετιμένοι να πληρώσουν αρκετά λεφτά για να παρουν τα 2 ευρα τσίλικα.
οι δύο παραπάνω κατηγορίες συλλεκτών συνήθως δεν έχουν σχέση μεταξύ τους.

το τι μπορείς να βρεις στα ψιλά , το πότε θα το βρεις και αν θα το βρεις είναι άλλο καπέλο
εγώ εχω βρει σε ψιλά ακυκλοφορητο 2 ευρώ μονακό και? τι εγινε?
αν περιμένει κάποιος να μαζέψει ολα τα 2 ευρά αναμνηστικά από τα ψιλά θα κάνει δεκαετίες και αν τα βρει

 

+1
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
sfentas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 30, 2013, 11:25:45 πμ »

Ξέρετε φίλοι μου κάποιον απο το στέκι που να ενδιαφέρεται για αναμνηστικά διευρα γιατί έχω καμιά τριανταριά απο διάφορες χώρες τις Ευρώπης .Ολα  κυκλοφοριμένα ,κάποια σε πολύ καλή κατάσταση άλλα όχι.

Καλημερα!
Εγω μαζευω μονο κυκλοφορημενα ευρω.
Εαν ισχυει ακομη, θα με ενδιαφερε να τα επαιρνα.
Σου εστειλα και pm αλλα "δεν το χω" και πολυ με αυτα, οποτε ξαναστελνω και απο εδω... Κλείσιμο ματιού
Εαν θες, να επικοινωνησουμε για το αντιτιμο και τη συναντηση.
Ευχαριστω εκ των προτερων
Καταγράφηκε

δωσ’ μου απ’ αυτά τα καινούρια τα διακοσάευρα
guru
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 30, 2013, 12:43:53 μμ »

Ξέρετε φίλοι μου κάποιον απο το στέκι που να ενδιαφέρεται για αναμνηστικά διευρα γιατί έχω καμιά τριανταριά απο διάφορες χώρες τις Ευρώπης .Ολα  κυκλοφοριμένα ,κάποια σε πολύ καλή κατάσταση άλλα όχι.

Καλημερα!
Εγω μαζευω μονο κυκλοφορημενα ευρω.
Εαν ισχυει ακομη, θα με ενδιαφερε να τα επαιρνα.
Σου εστειλα και pm αλλα "δεν το χω" και πολυ με αυτα, οποτε ξαναστελνω και απο εδω... Κλείσιμο ματιού
Εαν θες, να επικοινωνησουμε για το αντιτιμο και τη συναντηση.
Ευχαριστω εκ των προτερων

Κι εγώ συλλέγω ευρωκέρματα, κρατάω από όσα περνάνε από τα χέρια μου ή από πορτοφόλια άλλων (νομίμως πάντα Κλείσιμο ματιού).
Με πρόλαβε ο sfentas, αλλά αν κάποια από αυτά τα έχει ήδη και δεν τα θέλει διπλά, θα με ενδιέφεραν.
Καταγράφηκε
sfentas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 30, 2013, 01:10:06 μμ »

Guru, μετα χαρας!!
Αντε, "συλλεκτες της χουφτας" αποκαλυφθειτε... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

δωσ’ μου απ’ αυτά τα καινούρια τα διακοσάευρα
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 30, 2013, 08:31:11 μμ »

Φίλε μου sfentas σου έστειλα Π.Μ θα προσπαθήσω το Σαββατοκύριακο να ανεβάσω κάποιες φωτογραφίες και ίσως μάθουμε και που πανε περίπου οι τιμές.Καλό βράδυ Π.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 30, 2013, 09:04:57 μμ »

 
Guru, μετα χαρας!!
Αντε, "συλλεκτες της χουφτας" αποκαλυφθειτε... Κλείσιμο ματιού

Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 31, 2013, 12:33:14 μμ »

Μέσα στα αναμνηστικά που σας έχω πεί είναι και το (δύσκολο) που αναφερει ο φίλος silahim Βελγίου 2006 σε πολύ καλή κατάσταση. Τα υπόλοιπα είναι Συνθήκη Ρώμης των χωρών ¨Φιλανδία,Λουξεμβούργο ,Ιρλανδία,Αυστρία,Ισπανία,Γερμανία ,Ολλανδία Ελλάδα. Επίσης 10 χρόνια ΟΝΕ Γαλλία Ισπανία Ελλάδα και διάφορα
άλλα αναμνηστικά Γερμανίας Ιταλίας Γαλλίας. Τώρα στο θέμα της τιμής διάβασα ότι κινούνται στα 4-5 ευρώ αλλά τα αναμνηστικά κάθε χώρας απ΄ οτι ξέρω δεν κόβονται σε ίδιο αριθμό νομισμάτων και έτσι κατα περίπτωση θα πρέπει να έχουν διαφορετική τιμή. Αν κάποιος απο τους φίλους γνωρίζει κατι περισσότερο για τις τιμές παρακαλώ να μου πεί ώστε όταν θα τα δώσω να μην< αδικηθεί >κανένας,ούτε εγώ που θα τα δωσω αλλά και ο φίλος που θα θέλει να τα αγοράσει. Ευχαριστώ πολ
Καταγράφηκε
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 31, 2013, 01:11:42 μμ »

Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι δεις στο γερμανικο εβαυ ποσο πιανουν σε δημοπρασιες(μην κοιτας τις απευθειας πωλησεις γιατι δεν ειναι αντιπροσωπευτικες).Οι τιμες για το καθε 2 ευρω μπορει να διαφερουν αρκετα.Χωρις να θελω να προκαταβαλω κατι εκτος απο το Βελγικο του 2006(αν ειναι σε πολυ καλη κατασταση),ολα τα αλλα κυκλοφορημενα δεν πιανουν σχεδον τιποτα περισσοτερο απο την ονομαστικη τους αξια.Λογω κρισης οι τιμες εχουν πεσει παρα πολυ και με 4-5 ευρω που αναφερεις μπορει πλεον καποιος να παρει πολυ σπανια ακυκλοφορητα 2ευρα με τιραζ 500-600 χιλιαδες κομματια που παλιοτερα θα κανανε 7-9 ευρω.Βεβαια ας πει και καποιος αλλος φιλος τη γνωμη του σχετικα με τις τιμες.....
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5196

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 31, 2013, 01:20:32 μμ »

Εγώ πάλι με τη σειρά μου θα σου πρότεινα να κάνεις ανταλλαγές.
Φυσικά θα συμφωνήσω για δεύτερη φορά
στο ίδιο θέμα με το Γιάννη ότι εκτός μερικών εξαιρέσεων,τα κυκλοφορημένα ευρώ γενικά(αναμνηστικά
και μή)....δεν έχουν υπεραξία καμιά.
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 01, 2013, 02:25:33 πμ »

Και για μένα που είμαι συλλέκτης κυρίως ευρώ δεν έχουν ιδιαίτερη αξία τα κυκλοφορημένα 2Ε αναμνηστικά.
Σχεδόν κανένα συλλέκτης δεν τα παίρνει αφού με 2,5-3Ε μπορεί να βρει σχεδόν όλα σε ακυκλοφόρητη.
Φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις... αλλά και αυτά κυρίως όταν βρίσκονται σε ακυκλοφόρητη κατάσταση.

Μερικά ενδιαφέροντα που έχουν μεγαλύτερη αξία πάντως είναι τα εξής:
Φινλανδία 2004
Βέλγιο 2005
Βέλγιο 2006
Σλοβενία 2007 Συνθήκη της Ρώμης
Λουξεμβούργο 2010
Μάλτα 2011
Πορτογαλία 2011
Μονακό 2011
Πορτογαλία 2012 και τα δύο
Μάλτα 2012
Γαλλία 2012 Abbé Pierre
Μονακό 2012

Βαγγέλης
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 01, 2013, 04:10:00 πμ »

Για τι τιμές μιλάμε Βαγγέλη;
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 01, 2013, 11:28:11 πμ »

Οι τιμες ειναι σχετικες και μπορει να διαφερουν αρκετα απο 2ευρω σε 2ευρω.Οπως ειπα και πριν τωρα με την κριση οι τιμες εχουν πεσει παρα πολυ και μπορεις να βρεις με 4-5 ευρω νομισμα με τιραζ 500,000 που θεωρειται αρκετα σπανιο.
Για νομισματα με τιραζ κατω απο 200,000 κομματια πχ Μονακο,Βατικανο,Σαν Μαρινο οι τιμες ανεβαινουν αρκετα απο 25 εως και 290-300 ευρω για ορισμενα νομισματα(πχ αναμνηστικο του Βατικανο 2005,sede vacante κτλ).
Τελος υπαρχει και το σπανιοτερο 2ευρω που ειναι η Grace Kelly που εκδοθηκε απο το Μονακο το 2007 σε 20,000 κομματια και κοστιζει 1,000+ ευρω,αυτο ειναι μια κατηγορια απο μονο του.

Σε δημοπρασιες βεβαια υπαρχει παντα η πιθανοτητα καποιος να βρει ακριβως τα ιδια νομισματα σε αρκετα καλυτερες τιμες,ειδικα τωρα με την κριση που πολλοι αναγκαζονται ειτε να πουλησουν συλλογες ειτε να ξεστοκαρουν.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences