Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 11:21:19 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Καθαρισμός Ευρωνομισμάτων  (Αναγνώστηκε 16189 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
stergiosleon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 06:58:43 μμ »

Βασικά θέλω την συλλογή μου οσο ποιο ολοκληρωμένη γίνεται είτε αυτο σημαίνει οτι θα έχω 200 νομίσματα μηδενικής αξίας και 1 σπάνιο.
Καταγράφηκε
stergiosleon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 08, 2012, 03:14:18 μμ »

Μιας και τώρα θυμήθηκα αυτό το ποστ.Να σημειώσω οτι κατέληξα και εγω στο να μην καθαρίζω τα νομίσματα μου καθώς το αποτέλεσμα δεν είναι ισάξιο με τα νομίσματα τραπέζης  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
grlmamo
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 11, 2013, 05:29:42 μμ »

Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Καθάρισα πρόσφατα μία ανοιχτή δεξαμενή στην οποία πετούσαν κέρματα νομίζοντας ότι βρίσκονται στη Ρώμη. Κατά τον καθαρισμό μάζεψα αρκετά τσουβάλια κέρματα, τα οποία είναι είτε δραχμές είτε ευρώ είτε άλλων εθνικοτήτων. Το πρόβλημά μου είναι στα ευρώ, τα οποία έχουν αρκετά μεγάλη αξία, αλλά ακόμα και στην τράπεζα της Ελλάδος να τα πάω έτσι δεν θα τα πάρουνε. Είναι αρκετά μαυρισμένα, και έχουν πάνω κάτι σαν οξείδωση (πράσινο χρώμα) και άλατα. Πως μπορώ να τα καθαρίσω ώστε να τα π΄΄αρουνε στην ΤτΕ?
Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 11, 2013, 05:51:23 μμ »

 Απορία δεξαμενες με κερματα? που ειναι αυτο ρε παιδια??? για βαλε καμμια φωτογραφια ετσι απο περιεργεια. Παντως υπαρχουν σιγουρα υγρα για να καθαριστουν μην ανησυχεις. Θα σου πουν αυτοι που ξερουν καλυτερα, οποτε λιγο υπομονη...μην βιαστεις να τα ριξεις σε κανα οξυ και τα χαλασεις...
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 11, 2013, 10:27:16 μμ »

Πρώτα δες μην έχεις κανένα σπάνιο και τι άλλο θα ξεχωρίσεις για την  συλλογή  σου και τα υπολοιπα που είναι για την Τράπεζα σε δοχείο με χλυαρο νερό και απορρυπαντικό πιάτων και άστα να μουλίασουν και μετά καθάρισμα με πανι μαλακό, οι εύκολες βρωμίες θα φύγουν .
Σε όσα δεν βρεις αποτέλεσμα θα τα αφήσεις σε ενα δοχείο με λάδι για μερικές μέρες , αλλα για τρόπους καθαρισμου έχουν γίνει πολλες συζητήσεις από πιό παλία να μην πολυλογώ, ψάξε θα βρεις  στο "Στέκι".

Και για τον συνονόματο επειδή μαζεύω και γώ ευρό και πολλές φορές βρίσκω και αναμνηστικά το προαναφερόμενο το Βελγικό το έχω βρει σε ρέστα , σε συμβουλεύω να μην τα πηράξεις έγω αυτό κάνω. Εαν  καθαρίσεις τα νομίσματα δεν έχουν να κερδίσουν τίποτα και σίγουρα έχουν να χάσουν οι γραμμές καθαρισμού (hair lines) που θα γίνουν θα τα συνοδεύουν για πάντα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences