Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 08:05:43 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νέος συλλέκτης μετοχών και παλαιών εγγράφων  (Αναγνώστηκε 10778 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
mitsosb
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 08, 2015, 08:25:26 πμ »

Καλημέρα σας! Είμαι καινούργιος χρήστης και εδώ και αρκετό καιρό σκέφτομαι να ξεκινήσω να συλλέγω παλαιές τραπεζικές επιταγές, μετοχές και γενικά παλαιά έγγραφα. Υπάρχει κάποιος site ή βιβλίο από όπου να μπορώ να ενημερωθώ και μάθω κάποια βασικά πράγματα και τιμές?
Καταγράφηκε
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 08, 2015, 09:55:26 πμ »

Και εγω ασχολουμαι με μετοχες και επιταγες και τα μονα στοιχεια που εχω βρει στο διαδικτιο ειναι οι δημοπρασιες, ειτε σε τυπου ebay sites ειτε απο καταλογους μεγαλων οικων δημοπρασιων. Εξειδικευμενος καταλογος πανω στα αντικειμενα που ψαχνεις δεν υπαρχει. Υπαρχουν ομως πολλα βιβλια που ασχολουνται με την οικονομικη και τραπεζικη ιστορια απο οπου μπορεις να αντλησεις πολλα στοιχεια. Για οτιδηποτε θελεις να ρωτησεις ειμαι στη διαθεση σου
Καταγράφηκε

Dir
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 411


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 08, 2015, 02:09:39 μμ »

Καλημερα, οπως ειπε και ο Βαγγελης, απο το ebay μπορεις να παιρνεις μια ιδεα για το τι παιζει και σε τι τιμες περιπου
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 08, 2015, 05:23:40 μμ »

Οι μετοχές και οι επιταγές δεν είναι μέσα στα συλλεκτικά μου ενδιαφέροντα, αυτό που περιγράφεις όμως σαν "γενικά παλαιά έγγραφα", είναι ένας τεράστιος τομέας, που δε βοηθάει πολύ στην εξειδίκευση και ανάλογα με το πού θα κατευθυνθείς, μπορεί να είναι και τεράστιο "ναρκοπέδιο".

Θα πρότεινα επομένως να ξεκινήσεις με το βασικό σου ενδιαφέρον, τις μετοχές και τις επιταγές, παίρνοντας μια ιδέα για τη σωστή αίσθηση, όψη (...και μυρωδιά) του παλιού χαρτιού, την όψη των στοιχείων που δημιουργούσαν οι παλιές τεχνικές τυπώματος, τη ροή, το ξεθώριασμα και την επικάλυψη του μελανιού στις υπογραφές και τα υπόλοιπα χειρόγραφα στοιχεία και μετά να προχωρήσεις σε άλλους, πιθανόν πιο "επικίνδυνους" τομείς.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Dir
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 411


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 08, 2015, 05:47:39 μμ »

Μεχρι ποια χρονολογια θεωρεις κατι παλιο; Που επικεντρωνεσαι αν επιτρεπεται;
Καταγράφηκε
mitsosb
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 12, 2015, 09:36:39 πμ »

Καλημέρα σας! Συγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά είναι η περίοδος τέτοια στην δουλειά!! γενικά με ενδιαφέρουν μετοχές, επιταγές και δάνεια! Τωρα για χρονολογία, από αρχές του 1900 λέω να ξεκινήσω και στην συνέχεια βλέπω για παλιότερα έτη!! Άρα μόνο μέσω κάποιων βιβλίων ιστορίας των τραπεζών μπορώ να ενημερωθώ καλήτερα! Επίσης γνωρίζετε με ποιον τρόπο μπορώ να τα διαφυλάξω καλήτερα?
Καταγράφηκε
Dir
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 411


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 12, 2015, 09:45:54 πμ »

Κατευθειαν στα βαθια βλεπω πας!
Οι κλασικες ζελατινες ντοσιε για εγγραφα Α4 ειναι ενταξει. Οι επιταγες στις θηκες για χαρτονομισματα. Αν ειναι κατι μεγαλο, τυλιγμενο ομορφα μεσα σε σκληρο τουμπο.
Στο μερος-ραφι-ντουλαπι που αποθηκευεις κατι καλα ειναι να εχεις και μερικα φακελακια σιλικονη, σαν αυτα που εχουν τα κουτια απο τα παπουτσια οταν τα αγοραζεις. Τραβανε την υγρασια.
Καταγράφηκε
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 13, 2015, 09:46:56 μμ »

Για τις μετοχες και τα δανεια θα χρειαστεις ντοσιε μεγεθους Α3. Μαλιστα καποια απο τα δανεια πρεπει να τα διπλωσεις στη μεση για να χωρεσουν. Τετοια ντοσιε ειχα βρει στο πλαισιο
Καταγράφηκε

Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 13, 2015, 09:52:28 μμ »

μηπως μπορειτε να μου πειτε λιγα λογια και μια εκτιμηση για αυτό...

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=23664.0
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 13, 2015, 09:57:42 μμ »

Αρα μπορεις να απκαλεις τον εαυτον σου **Συλλεκτη τραπεζικων εγγραφων** ακούγετε ωραιος ο ορο και κατατοπιστικότατος όταν το λες σε καποιον τι συλλεγεις ,και οριοθετείς  αυτά που σε ενδιαφερου να συλλεγεις,

Εχω καποια παλια βιβλιάρια καταθεσεν του παππου μου ξεχασμένα σε ένα συρταρι δεκαετιας 50-60 καπου κει αν θυμαμαι καλα ,σε μενα πιανου σκονη ευχαρίστως να στα δωσω αν σε ενδιαφερει .

καληνύχτα
Καταγράφηκε
mitsosb
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 14, 2015, 11:50:20 πμ »

Γιώργο θα ήταν καλό αντί να ειρωνεύεσαι να βοηθάς όπως έκαναν οι υπόλοιποι. Όπως είδες λέω ότι είμαι νέος συλλέκτης. Ναι δεν ξέρω ακριβώς τους ορισμούς, απλά ξέρω ότι μου αρέσει να συλλέγω κάποια έγγραφα. Και όχι παλιά βιβλιαράκια δεν μου αρέσει να συλλέγω.
Πιστεύω ούτε εσύ γεννήθηκες και ξαφνικά τα ήξερες όλα! Και θεωρώ το νόημα του φορουμ είναι να ρωτάνε κάτι όσοι δεν ξέρουν και να απαντάνε αυτοί που ξέρουν. Όσοι έχουν διάθεση για ειρωνία καλύτερα να μην απαντάνε καθόλου.

Καλημέρα
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 14, 2015, 03:07:32 μμ »

Γιωργο αυτα τα βιβλιαρακια ευχαριστως θα τα ηθελα φιλε και οταν με το καλο ξανακανουμε ανταλλαγη μεταξυ μας να μου τα βαλεις στο δεμα,νασαι καλα,εχω και εγω του παππου μου και στο ενα προσφατο του 1984 εχει βαλει και εμενα δικαιουχο ηταν τα χρηματα του κουμπαρα που μου ειχε κανει δωρο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 14, 2015, 03:33:53 μμ »

Γιώργο θα ήταν καλό αντί να ειρωνεύεσαι να βοηθάς όπως έκαναν οι υπόλοιποι. Όπως είδες λέω ότι είμαι νέος συλλέκτης. Ναι δεν ξέρω ακριβώς τους ορισμούς, απλά ξέρω ότι μου αρέσει να συλλέγω κάποια έγγραφα. Και όχι παλιά βιβλιαράκια δεν μου αρέσει να συλλέγω.
Πιστεύω ούτε εσύ γεννήθηκες και ξαφνικά τα ήξερες όλα! Και θεωρώ το νόημα του φορουμ είναι να ρωτάνε κάτι όσοι δεν ξέρουν και να απαντάνε αυτοί που ξέρουν. Όσοι έχουν διάθεση για ειρωνία καλύτερα να μην απαντάνε καθόλου.

Καλημέρα

Φιλε μου ζητω συγγνωμη αν νομιζεις ότι σε ειρωνευομουνα .δεν υπηρχε τετοια διαθεση από τη μερια μου .Δεν ξερω τι  να σου πω ?? λαθος καταλαβες . ΣΥΓΓΝΩΜΗ .εδώ Ειμαστε μια παρεα και μου εκανε εντηπωση που θελησες νς συλλεξεις παλια τραπεζικα εγγραφα και χωρις κοροιδια και ειρωνια ειπα οσα ειπα . Τα εννουσα . Καμια φορα ο απρόσωπος γραπτος λογος παρεξηγηται. Ξανα ζητω συγγνωμη και δεν ξαναενοχλώ το θεμα σου .Γιωργος
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 14, 2015, 03:35:40 μμ »

Γιωργο αυτα τα βιβλιαρακια ευχαριστως θα τα ηθελα φιλε και οταν με το καλο ξανακανουμε ανταλλαγη μεταξυ μας να μου τα βαλεις στο δεμα,νασαι καλα,εχω και εγω του παππου μου και στο ενα προσφατο του 1984 εχει βαλει και εμενα δικαιουχο ηταν τα χρηματα του κουμπαρα που μου ειχε κανει δωρο Χαμόγελο

Μαρκο κατεβαινω στο χωριο αυτές τις μςρες τα βρισκω και στα στελνω .
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 14, 2015, 03:58:28 μμ »

Καλημέρα σας! Είμαι καινούργιος χρήστης και εδώ και αρκετό καιρό σκέφτομαι να ξεκινήσω να συλλέγω παλαιές τραπεζικές επιταγές, μετοχές και γενικά παλαιά έγγραφα. Υπάρχει κάποιος site ή βιβλίο από όπου να μπορώ να ενημερωθώ και μάθω κάποια βασικά πράγματα και τιμές?
Κατ'αρχήν,καλωσόρισες στο Στέκι.
Αν σε ενδιαφέρουν τα παλιά τραπεζικά έγγραφα όπως μετοχές,μπλόκ επιταγών κλπ,θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με μια βόλτα στα παζάρια.Εκεί καταλήγουν διάφορα έγγραφα τέτοιου τύπου,συνήθως απο τύπους"αδειάζω-καθαρίζω παλιά σπίτια".Κατα καιρούς,έχω πέσει πάνω αε μετοχές με όλα τα κουπόνια πάνω, σε άριστη κατάσταση.Δεν νομίζω να τα δίνουν πάνω απο 2-3€το κομμάτι.Παζάρεψέ τα.Δεν με ενδιαφέρουν και δεν ρώτησα.Πάντως σε παλαιοπωλείο δεν θα πήγαινα,τουλάχιστον στην αρχή γιατί κάποιοι νομίζουν οτι πουλάνε το χειρόγραφο ραβασάκι του Μέγα Ναπολέοντος προς την Ιωσηφίνα.
Κατάλογο δεν νομίζω πως θα βρείς,αναζήτησε τις σπανιότητες στις ίδιες τις μετοχές.Μεγάλες εταιρίες που τώρα δεν υφίστανται πλέον σίγουρα αποτελούν κομμάτι της οικονομικής ιστορίας του τόπου και έχουν ανάλογη αξία.
Καλή επιτυχία στη συλλογή σου και να το διασκεδάζεις.(Το μαζεύειν).
Αν βρείς και καμμία της ΑΣΠΙΣ ΠΡΟΝΟΙΑ,πούλησέ την σε μένα.Θα την κάνω κορνίζα να θυμάμαι τη μ@&@#!@ που έκανα το 1998! Θυμός Θυμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences