Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 08:28:21 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νομίσματα από όλα τα κράτη;  (Αναγνώστηκε 5328 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 02:21:44 μμ »

Δεν ειναι δυσκολο......
Συλλεγει χαρτονομισματα της συγκεκριμενης χρονολογιας(83)   . -

Καταγράφηκε
maiko222
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 12


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 02:39:53 μμ »

δεν λεω... καλο αυτο... αλλα πολλα κρατη δεν θα εχεις... οποτε μπορεις ανετα και ακυκλοφορητα!

βουλγαριας δεν... Σκοπιων.. δεν... σερβια; γιουγκοσλαβια; τσεχοσλοβακια;; γερμανια;ρωσια;κινα;κροατια, σλοβενια, τσεχια, σλοβακια... και πολλα αλλα.... τιποτα αν θυμαμαι καλα..!

μετα.. υπαρχουν χαρτονομισματα που η ημερομηνια δεν αναγραφεται αλλα ειναι αναλογα με τις υπογραφες... εκει τι κανεις;; το ιδιο ειναι και σε χαρτονομισματα που μπορει να εχουν ημερομηνια 1983 αλλα η υπογραφες δειχνουν οτι ειναι κοπη του 1990 και μετα! το εχεις ψαξει;;

με την τουρκια τι κανεις;;; εκει γραφουν 1970 αλλα αυτο ηταν μεχρι και προσφατα.... ποιο εχεις απο εκει;;;

Συλλέγω τα χαρτονομίσματα με αυτήν την ημερομηνία, όταν δεν υπάρχει σε κάποια χώρα, μαζεύω κάποια που κυκλοφορούσαν αυτήν την περίοδο για παράδειγμα (στο Αβγανιστάν πήρα όλη την σειρά που κυκλοφορούσε εκείνη την περίοδο του 1979, όπως και στην Αλβανία την σειρά του 76 σε ακυκλοφόρητη κατάσταση)φυσικά εάν το σηκώνει η τσέπη μου.

Τώρα για την Τουρκία δεν ξέρω δεν έχω κοιτάξει ακόμα, πιστεύω ότι κάπως έτσι θα συνεχίσω, αν και κόλλησα με τα ελληνικά και μάλλον θα περάσει αρκετός καιρός για να ξεκολλήσω.
Καταγράφηκε
DIRIGO
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 297



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 06:22:31 μμ »

Επισης θα μπορουσε κανεις να κανει πολυ ενδιαφερουσα συλλογη νομισματων απο χωρες που επαψαν να υπαρχουν, οπως Βελγικο Κονγκο,Ζαιρ,Ρουαντα,British Caribbean, Βορνεο, κ.τ.λ.
Αν καποιος συλλεγει τετοια νομισματα εχω αρκετα απο Βελγικο Κονγκο, και Ζαιρ, ΚΑΤΑΝΓΚΑ και αλλα τετοια κρατη.

Καταγράφηκε

A PLURIBUS UNUM
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 07:08:00 μμ »

εχεις μονο νομισματα ή και χαρτονομισματα;;

νομισματα κατανγκας;; 3 εχουν βγει.. το 1 φραγκο, τα 5 φραγκα που ειναι φτηνα.. και τα 5 φραγκα σε χρυσο... που δεν ειναι φτηνο...

εχεις συγγενεις εκει κτλ;;; χαρτονομισμα απο βελγικο κονγκο και κατανγκα δεν εχω! νομισμα... εχω ενα απο βελγικο κονγκο εχω δεν εχω ουτε απο ζαιρ ουτε απο κονγκο τωρα (δεν ξερω αν εχουν...), ουτε καταγκας.... ενδιαφερον!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences