Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 07, 2024, 10:57:29 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: αξιολογησεις νομισματων..  (Αναγνώστηκε 12383 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
geoval
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 11:33:21 πμ »

Ο φίλος johnmak έγραψε παραπάνω "Εγώ συλλέγω γιατί μου αρέσει το χόμπι και δεν δίνω μία για το αν θα μπορώ να πουλήσω μετά τα νομίσματά μου". Κατά τη γνώμη μου αυτό είναι που λείπει αυτή τη στιγμή από το χόμπι. Σίγουρα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί με τις αγορές μας, αλλά δεν μπορεί την ώρα που αγοράζεις ένα κομμάτι να σκέφτεσαι πόσα θα "κονομίσεις" όταν το πουλήσεις. Αυτή τη στιγμή στο χόμπι υπάρχουν 200 έμποροι και 30 συλλέκτες.
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 11:45:32 πμ »

αυτος που εγραψε οτι τον ενοχλουν οι αξιολογησεις απο ατομα ασχετα πιστευω οτι ειναι λαθος.. κατα την γνωμη μου..... ασχετος εντελως ειμαι...αλλα το να πω ενα βαθμο που ειναι και τροπος για να δω αν εχω μαθει κατι εδω μεσα..και οχι για να μαζεψω <ποντους>....δεν νομιζω να ειναι κατι μεμπτό οπου να χρειάζεται απο αντμιν  να επέμβει
Καταγράφηκε
geoval
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 12:03:59 μμ »

Σε ένα φόρουμ είναι αδύνατον να απαγορεύσεις σε κάποιους να λένε την άποψή τους. Από την άλλη ο αναγνώστης μιας αξιολόγησης ή μιας τοποθέτησης θα πρέπει να μπορεί να κρίνει αν το άτομο το οποίο κάνει αυτή την αξιολόγηση είναι αξιόπιστο και γνώστης του χόμπι. Δεν έχουν όλες οι απόψεις και γνώμες την ίδια βαρύτητα.
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 12:13:41 μμ »

αυτος που εγραψε οτι τον ενοχλουν οι αξιολογησεις απο ατομα ασχετα πιστευω οτι ειναι λαθος.. κατα την γνωμη μου..... ασχετος εντελως ειμαι...αλλα το να πω ενα βαθμο που ειναι και τροπος για να δω αν εχω μαθει κατι εδω μεσα..και οχι για να μαζεψω <ποντους>....δεν νομιζω να ειναι κατι μεμπτό οπου να χρειάζεται απο αντμιν  να επέμβει
Δεν νομιζω Αντωνη να εχεις αξιολογησει(εκφερεις-γνωμη) ..καποδιστριες..αλλα ουτε παυλους ...Ουτε εγω..
Εγω αντιλαμβανομαι..οτι το μελος και η συντονιστικη ομαδα..λεει ..Σεμνααααααα!!!!!
Επισης συνεχεια (οσο εχουμε Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο).ανεβαζουμε νομισματα..για να παρουμε την γνωμη των εμπειροτερων
Δεν νομιζω λοιπον οτι ανηκ-εις(ουμε) ,,σε αυτη την κατηγορια που αναφερεται ο ΑΝΤΟΝΙΟ
Ετσι θελω να πιστευω δηλαδη Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο...Σεμναααα
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 12:14:15 μμ »

Καλημερα σε ολους να διευρύνω καπως την συζητηση σχετικα με την αξιολογηση των νομισματων παραθετοντας ενα Π.Μ. που ελαβα χθες σχετικα με αυτο το θεμα .

Φιλε Αντωνη καλησπερα.

Θα ηθελα να σου πω καποιες σκεψεις μου που μαλλον θα καταλαβεις και σαν αντμην ισως κανεις κατι.
Το τελευταιο διαστημα εχω παρατηρησει οτι πολλοι συμμετεχουν στις συζητησεις περι νομισματων, ατομα τα οποια δεν εχουν την παραμικρη γνωση επ' αυτων.

Θα καταλαβαινεις νομιζω σε ποιους αναφερομαι. Γραφουν απλα για να κανουν σκορ μηνυματων και να γινουν χρυσα μελη. Αυτο εχει ως αποτελεσμα το φορουμ να χανει την σοβαροτητα του.

Δηλαδη ανεβαζει καποιος ενα νομισμα προς εκτιμηση και οι απαντησεις ερχονται βροχη: ΒΦ λεω εγω!!! ΕΦ πιστευω εγω!!! ειναι ακυκλοφορητο ο αλλος!!!!!
Αυτο η αληθεια ειναι οτι κουραζει τον αναγνωστη και μπερδευει εναν νεο συλλεκτη που θελει να μαθει απο αξιολογησεις νομισματων και να ασχοληθει εντελει με συλογη νομισματων..  Λύπη 

Επισης ατομα με πραγματικες γνωσεις βλεπω οτι απλα διαβαζουν τα διαφορα θεματα χωρις να κανουν ουτε ενα σχολιο!!!! Και με στεναχωρει αυτο.

Αυτα τα λιγα ειχα να σου πω και ελπιζω σαν αντμην να μπορεσεις να κανεις κατι...







Κι αν γίνεις χρυσό μέλος τι κερδίζεις? Χαμόγελο
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 12:26:58 μμ »

Να ξεκαθαρισω εξ αρχης οτι σε καμια περιπτωση ΔΕΝ θα ηθελα να αποθαρυνω καποια νεα μελη να εκφραζουν τις αποψεις τους  Χαμόγελο
 
Αλλα και οτι καποιοι εχουν αποψη για ολα απο... δεκαρες Καποδιστρια  εως  διδραχμα του Παυλου  και δεν εχουν ανεβασει ουτε μια φωτογραφια να δουμε αυτα που λενε οτι εχουν και πως τα εχουν αξιολογησει , αρχιζω να ..... Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη


Σεβαστή η άποψη, αλλά δεν είναι και αναγκαία συνθήκη η κατοχή υψηλόβαθμων νομισμάτων, για να έχεις γνώσεις σε σχέση με την αξιολόγηση.
Προσωπικά δεν συλλέγω 'καταστάσεις' σε χάλκινα και χαλκονίκελ. Όλα τα νομίσματα που έχω στη συλλογή μου, αυτού του είδους, ακόμη και τα πιο πρόσφατων ημερομηνιών, είναι κυκλοφορημένα από G - VF (το πολύ XF). Παρόλα αυτά, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχω τις όποιες γνώσεις, για να μπορώ να αξιολογώ κάποια νομίσματα του είδους.
Εννοείται ότι χρειάζεται γνώση και αρκετή εμπειρία.
Επίσης όταν αξιολογούμε κάτι, θα πρέπει να αιτιολογούμε την αξιολόγησή μας. Αυτό είναι και στο οποίο συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο Αντώνη.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 12:39:25 μμ »

Σεβαστή η άποψη, αλλά δεν είναι και αναγκαία συνθήκη η κατοχή υψηλόβαθμων νομισμάτων, για να έχεις γνώσεις σε σχέση με την αξιολόγηση.
Προσωπικά δεν συλλέγω 'καταστάσεις' σε χάλκινα και χαλκονίκελ. Όλα τα νομίσματα που έχω στη συλλογή μου, αυτού του είδους, ακόμη και τα πιο πρόσφατων ημερομηνιών, είναι κυκλοφορημένα από G - VF (το πολύ XF). Παρόλα αυτά, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχω τις όποιες γνώσεις, για να μπορώ να αξιολογώ κάποια νομίσματα του είδους.
Εννοείται ότι χρειάζεται γνώση και αρκετή εμπειρία.
Επίσης όταν αξιολογούμε κάτι, θα πρέπει να αιτιολογούμε την αξιολόγησή μας. Αυτό είναι και στο οποίο συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο Αντώνη.

Συμφωνω απολυτα με τον Κωστα.Δεν χρειαζεται να εχουμε στην κατοχη μας υψηλες καταστασεις για να εκφερουμε αποψη σε καποιο νομισμα.Επισης συμφωνω στο οτι πρεπει να αιτιολογουμε την απαντηση μας (κατι που πλεον δεν το κανω,το εκανα στην αρχη που ημουν υπο μελετη),ετσι μπορουμε να ανταλλαζουμε αποψεις γιατι ειναι βφ και οχι χφ και να μαθαινουν και οι νεοτεροι (μαζι με εμενα)..

Οσο αφορα τον δικο μου ''προβληματισμο'' πιστευω πρεπει οταν κανουμε εκτιμηση σε ενα νομισμα τρυπιο η διαβρωμενο η καθαρισμενο,να λεμε οτι ειναι αου πχ αλλα δεν παιρνει βαθμο η θελει συντηρηση..εκτος και αν βοηθησουμε οοοοολοι και κυριως οι γνωστες (βασιλης-αντωνης-αναργυρος-κωστας κ.α) να φτιαξουμε ενα θεμα με το πως οι graders βαθμολογουν ενα νομισμα,την σειρα προτεραιοτητας στα σημεια που κοιτανε κατα την βαθμολογηση,τους ορους που χρησιμοποιουν οταν ενα νομισμα ειναι καθαρισμενο-διαβρωμενο-τρυπιο κτλ και ετσι να ''γινουμε ολοι μικροι graders'' με βασικες γνωσεις οι οποιες λοιπουν απο πολλους..και σχετικα με το τελευταιο,εχω να πω ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ στον γιωργο (oldgeotzo) για την μεγαλη αλλαγη και τις γνωσεις που καταφερε και απεκτησε και πλεον φαινεται και στα γραφωμενα του σχετικα με τις εκτιμησεις!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 12:53:41 μμ »

Κι αν γίνεις χρυσό μέλος τι κερδίζεις? Χαμόγελο

Η προσωπική μου άποψη... τίποτα.

Η κλίμακα είναι αποτέλεσμα αριθμών. Και όπως έχω πει σε άλλο θέμα...

Οι αριθμοί είναι ο καλύτερος τρόπος για να πεις ψέματα.
Δεν είναι τυχαίο συμπέρασμα και στηρίζεται στις στατιστικές.
Πόσο αληθινό μπορεί να είναι ;
Αφού είναι αποτέλεσμα στατιστικής, σίγουρα είναι ωραίος τρόπος για να πεις ακόμη ένα ψέμα.

Οι αριθμοί είναι ψυχροί.
Κοινώς όλοι διαβάζουν τους αριθμούς ως έχουν.
Ουσιαστικό συμπέρασμα.

Η ερμηνεία όμως, στατιστικά, είναι διαφορετική και τις περισσότερες φορές σχετική.
Ακόμη ένα στατιστικό αποτέλεσμα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 12:55:03 μμ »

και να κανω μια αλλη ερωτηση  και τερμα γιατι ετοιμος ειμαι για κοκκινη  Σαρκασμός
πιστεύετε οτι τα 5-10 άτομα εδω μεσα που εχουν γνώσεις...θα πουν τον ίδιο βαθμό ?...δεν νομιζω......
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 12:58:45 μμ »

Εγω θελω να πω κατι αλλο σχετικα με αυτο το μπλε μυνημα.
Ειμαι ενα χρονο και κατι εδω μεσα,θεωρω τον εαυτο μου πανασχετο με αξιολογησεις.
Δεν με ενδιαφερουν τα μυνηματα που εχω και εχω γινει χρυσο μελος.Ας μου τα σβησουν ολα.
Ομως καποιοι που μιλανε για βαθμο (αυτοι οι ασχετοι οπως λες με τα μυνηματα) γραφουν αυτο που πιστευουν πραγματικα.
Αντιθετως οι γνωστες πολλες φορες δεν γραφουν τιποτα.
ΓΙΑΤΙ?
Και μπορω να αναφερω πολλα παραδειγματα.
Απλως ειπαμε ο κοσμος του νομισματος ειναι ολιγον τι βρωμικος.
Δεν νομιζω οτι ειναι κακο λοιπον να αξιολογει και ο κατοχικος και ο Γιωργος και ο οποιοσδηποτε
το νομισμα.
Αλοιμονο αν περιμεναμε μονο τους γνωστες να πουν την γνωμη τους.Σωθηκαμε.
Αν δεν μπορει ο Κωστας και μερικοι ακομα να γραψουν για καποιο λογο,τη βαψαμε.
Οι ειδικοι σιωπουν.
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 12:59:23 μμ »



Η προσωπική μου άποψη... τίποτα.


 Κάτι κερδίζεις, πονηρευτείτε
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 01:07:31 μμ »

και να κανω μια αλλη ερωτηση  και τερμα γιατι ετοιμος ειμαι για κοκκινη  Σαρκασμός
πιστεύετε οτι τα 5-10 άτομα εδω μεσα που εχουν γνώσεις...θα πουν τον ίδιο βαθμό ?...δεν νομιζω......
Αντωνη αν δουν το νομισμα στο χερι,ενα βαθμο διαφορα μπορει να εχουν.
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 01:09:22 μμ »

το θεμα δεν ειναι αν θα πουν τον ιδιο βαθμο,αλλα να τεκμηριωσει ο καθενας το γιατι δινει αυτον τον βαθμο..απλα επειδη ειναι πιο εμπειροι δεχομαστε την αποψη τους και τελος,πραγμα λαθος..αν δεν μας εξηγησουν πως θα μαθουμε?οχι μονο αυτοι,ολοι και σε ολα τα θεματα... Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 01:12:44 μμ »

αναφερθηκα στο <ιδιο βαθμο> απλα επειδη το μπλε μηνυμα που λεει και ο θανασης έθιγε το θεμα  μη σωστης αξιολόγησης απο μη γνώστες  ..vf...vg...xf....
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 01:13:54 μμ »

και μη ξεχνατε καμια φορα ορισμενα ατομα οταν ανεβαζουν ενα νομισμα για αξιολογηση και δεν εχουν πολλες απαντησεις εκφραζουν παραπονα οτι δεν απανταμε.
Οκ δεν λεω να αξιολογουμε νομισματα στην τυχη,αλλα εαν υπαρχει η καποια γνωση ειναι καλο να εκφερουμε γνωμη!!
Απλα αυτος που ανεβαζει ενα νομισμα δεν πρεπει να παιρνει τις μετρητοις την αποψη του καθενος!!
Αυτο πια με τα αξιωματα εχει παραγινει!!Δεν υπαρχει τροπος να καταργηθουν?
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences