Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 09:25:22 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΕΑ ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΣΎΣΤΗΜΑ ΕΛΕΓΧΟΥ ΛΙΡΑΣ  (Αναγνώστηκε 9394 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
zanteco
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 120


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 07, 2015, 08:09:00 μμ »

Αγαπητοί και αξιότιμοι κύριοι συλλέκτες συζητώντας σε άλλο σάιτ με κάποιον αξιότιμο κύριο συνάδελφο σας μου είπε ότι υπάρχει ένα εργαλείο που ονομάζεται FISCH για να τσεκάρει τις λίρες αν είναι γνήσιες η όχι αλλά είναι για κάποιον που αγοράζει λίρες κυκλοφορίας διαφόρων ετών από ιδιώτες και όχι για κάποιον που αγοράζει λίρες τελευταία κοπής BU.Εγώ μπήκα σε σάιτ που μου είπε και μου έστειλε ένα λίνκ και είδα ότι αυτή η εταιρεία που είναι στην Αμερική βγάζει διάφορα τέτοια ελεκτικά για διάφορα χρυσά νομίσματα και μάλιστα έχει δύο συστήματα,το ένα ζυγίζει και περνάει την λίρα από μία σχισμή για να διαπιστωθεί αν είναι γνήσια από τις διατάσεις της και το βάρος της και το άλλο είναι ένα σύστημα σαν μεγάλο μανταλάκι που μαγκώνει το νόμισμα και το χτυπάει και από τον ήχο καταλαβαίνεις αν έιναι γνήσια η όχι και μάλισυα έχει μέσα στο σάιτ δύο μικρά βιντεάκια και στο καμμανιστό σύστημα έχει δύο νομίσματα αναφέρει από χρυσό και βολφράμιο και κάνει την επίδειξη το χτυπήματος και θα ήθελα να ερωτήσω τα σεβαστά μέλη του σάιτ αν γνωρίζει κάποιος αυτά τα ελεκτικά συστήματα είναι φερέγγυα η μπορεί να ξεγελαστούν με διάφορα κράματα μετάλλων που είναι φτιαγμένα πλαστά λίρες η οτιδήποτε άλλο?
Ευχαριστώ για τις πολύτιμες γνώσεις σας εκ των προτέρων.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2015, 08:25:25 μμ από zanteco » Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 07, 2015, 08:18:26 μμ »

Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, πάρε λίρες ΒU αχρησιμοποίητες 2013 ή 2015. Και αν είναι και σε μασουράκι με το σήμα του Royal Mint ακόμη καλύτερα...
Μπορεί να δώσεις κάτι παραπάνω, αλλά θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Έδινε ένας τις προάλλες κάτι κομμάτια εδώ μέσα, αλλά δεν θυμάμαι πως τον λέγαν... Απορία

Πάντως προσφωνούσε όλο τον κόσμο....Κύριε συλλέκτα...
Καταγράφηκε
zanteco
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 120


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 07, 2015, 08:29:22 μμ »

Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, πάρε λίρες ΒU αχρησιμοποίητες 2013 ή 2015. Και αν είναι και σε μασουράκι με το σήμα του Royal Mint ακόμη καλύτερα...
Μπορεί να δώσεις κάτι παραπάνω, αλλά θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Έδινε ένας τις προάλλες κάτι κομμάτια εδώ μέσα, αλλά δεν θυμάμαι πως τον λέγαν... Απορία

Πάντως προσφωνούσε όλο τον κόσμο....Κύριε συλλέκτα...
Κύριε lucky louk σας ευχαριστώ για την ενημέρωση αλλά δεν θέλω να πάρω από ιδιώτη λίρες BU αλλά από επίσημη πηγή του εξωτερικού,πρώτον γιατί θα είναι λογικά ακριβώτερες από τον ιδιώτη και δέυτερον άσε μην φάμε καμία στραβή και μας πασσάρουν τίποτα ψεύτικες και έχουν γίνει τόσα στην εποχή μας με πλαστές λίρες,έχω διαβάσει  πολλά μέσα στο ιντερνέτ τα τελευταία χρόνια με πωλήσεις πλαστών λιρών.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 07, 2015, 08:37:50 μμ »

Αφου φιλε μου αφου εχεις αποφασισει να προχωρησεις σε αγορα απο το εξωτερικο ασε τα διαφορα εργαλεια εξακριβωσης γνησιοτητος λιρων και προχωρα στην αποφαση σου....αυτα τα εργαλεια ειναι για αλλα γουστα εσενα δεν θα σου φανουν χρησιμα.....καλη επιτυχια στις αγορες σου
Καταγράφηκε
jimse
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 384

End Of An Era


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 07, 2015, 08:42:02 μμ »

Επίσης απο ιδιώτη θα τις πάρεις πιο φτηνές όχι πιο ακριβές...
Καταγράφηκε

From Wishes To Eternity
zanteco
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 120


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 07, 2015, 08:55:02 μμ »

Αφου φιλε μου αφου εχεις αποφασισει να προχωρησεις σε αγορα απο το εξωτερικο ασε τα διαφορα εργαλεια εξακριβωσης γνησιοτητος λιρων και προχωρα στην αποφαση σου....αυτα τα εργαλεια ειναι για αλλα γουστα εσενα δεν θα σου φανουν χρησιμα.....καλη επιτυχια στις αγορες σου
Κύριε ellinas σας ευχαριστώ για την συμβουλή σας και πιο πολύ ρώτησα από περιέργεια για το FISCH γιατί όταν μπήκα στο σάιτ που μου έστειλε ο κύριος από το άλλα σαιτ μου έκαναν εντύπωση τα δύο εργαλειάκια που έχουν και μίας και είμαι εδώ μέσα στο σάιτ είπα να ρωτήσω τι παίζει με αυτά τα δύο εργαλειάκια.
Καταγράφηκε
zanteco
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 120


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 07, 2015, 08:57:51 μμ »

Επίσης απο ιδιώτη θα τις πάρεις πιο φτηνές όχι πιο ακριβές...
Κύριε jimse πως γίνεται να είναι από ιδιώτη πιο φθηνές οι λίρες BU και όχι πιο ακριβές από κάποιον ντήλερ του εξωτερικού?ειλικρινά με την απλή λογική μου δεν το καταλαβαίνω?θα τις χαρίζει ο άλλος που θα της πουλάει?και μάλιστα από ότι είδα στις αγγελίες δεκάδες μαγαζιά αγοράζουν λίρες και χρυσά νομόσματα?
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 07, 2015, 09:07:48 μμ »

Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, πάρε λίρες ΒU αχρησιμοποίητες 2013 ή 2015. Και αν είναι και σε μασουράκι με το σήμα του Royal Mint ακόμη καλύτερα...
Μπορεί να δώσεις κάτι παραπάνω, αλλά θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Έδινε ένας τις προάλλες κάτι κομμάτια εδώ μέσα, αλλά δεν θυμάμαι πως τον λέγαν... Απορία

Πάντως προσφωνούσε όλο τον κόσμο....Κύριε συλλέκτα...
Κύριε lucky louk σας ευχαριστώ για την ενημέρωση αλλά δεν θέλω να πάρω από ιδιώτη λίρες BU αλλά από επίσημη πηγή του εξωτερικού,πρώτον γιατί θα είναι λογικά ακριβώτερες από τον ιδιώτη και δέυτερον άσε μην φάμε καμία στραβή και μας πασσάρουν τίποτα ψεύτικες και έχουν γίνει τόσα στην εποχή μας με πλαστές λίρες,έχω διαβάσει  πολλά μέσα στο ιντερνέτ τα τελευταία χρόνια με πωλήσεις πλαστών λιρών.
Μπα με αυτόν δεν θα είχες πρόβλημα, ήταν εγγύηση ο τύπος. Τις είχε σε σφραγισμένα φυσίγγια του Royal Μιντ και επιθυμούσε η συναλλαγή να γίνει μέσα στην τράπεζα...
Πως τον λέγαν, πως τον λέγαν...
Το όνομα του ήταν κάπως σαν τατούλης, γατούλης, γατέμπορας...
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 07, 2015, 09:11:53 μμ »

Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, πάρε λίρες ΒU αχρησιμοποίητες 2013 ή 2015. Και αν είναι και σε μασουράκι με το σήμα του Royal Mint ακόμη καλύτερα...
Μπορεί να δώσεις κάτι παραπάνω, αλλά θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Έδινε ένας τις προάλλες κάτι κομμάτια εδώ μέσα, αλλά δεν θυμάμαι πως τον λέγαν... Απορία

Πάντως προσφωνούσε όλο τον κόσμο....Κύριε συλλέκτα...
Κύριε lucky louk σας ευχαριστώ για την ενημέρωση αλλά δεν θέλω να πάρω από ιδιώτη λίρες BU αλλά από επίσημη πηγή του εξωτερικού,πρώτον γιατί θα είναι λογικά ακριβώτερες από τον ιδιώτη και δέυτερον άσε μην φάμε καμία στραβή και μας πασσάρουν τίποτα ψεύτικες και έχουν γίνει τόσα στην εποχή μας με πλαστές λίρες,έχω διαβάσει  πολλά μέσα στο ιντερνέτ τα τελευταία χρόνια με πωλήσεις πλαστών λιρών.
Μπα με αυτόν δεν θα είχες πρόβλημα, ήταν εγγύηση ο τύπος. Τις είχε σε σφραγισμένα φυσίγγια του Royal Μιντ και επιθυμούσε η συναλλαγή να γίνει μέσα στην τράπεζα...
Πως τον λέγαν, πως τον λέγαν...
Το όνομα του ήταν κάπως σαν τατούλης, γατούλης, γατέμπορας...
Aμαν κυριε lucky louk τωρα καταλαβα τι λες.......λες να καθομαι τζαμπα και βερεσε να εξηγω τοση ωρα και να γραφω και να ματαγραφω φτουυυυυυυυυυυυυυ
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 07, 2015, 09:15:46 μμ »

Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, πάρε λίρες ΒU αχρησιμοποίητες 2013 ή 2015. Και αν είναι και σε μασουράκι με το σήμα του Royal Mint ακόμη καλύτερα...
Μπορεί να δώσεις κάτι παραπάνω, αλλά θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Έδινε ένας τις προάλλες κάτι κομμάτια εδώ μέσα, αλλά δεν θυμάμαι πως τον λέγαν... Απορία

Πάντως προσφωνούσε όλο τον κόσμο....Κύριε συλλέκτα...
Κύριε lucky louk σας ευχαριστώ για την ενημέρωση αλλά δεν θέλω να πάρω από ιδιώτη λίρες BU αλλά από επίσημη πηγή του εξωτερικού,πρώτον γιατί θα είναι λογικά ακριβώτερες από τον ιδιώτη και δέυτερον άσε μην φάμε καμία στραβή και μας πασσάρουν τίποτα ψεύτικες και έχουν γίνει τόσα στην εποχή μας με πλαστές λίρες,έχω διαβάσει  πολλά μέσα στο ιντερνέτ τα τελευταία χρόνια με πωλήσεις πλαστών λιρών.
Μπα με αυτόν δεν θα είχες πρόβλημα, ήταν εγγύηση ο τύπος. Τις είχε σε σφραγισμένα φυσίγγια του Royal Μιντ και επιθυμούσε η συναλλαγή να γίνει μέσα στην τράπεζα...
Πως τον λέγαν, πως τον λέγαν...
Το όνομα του ήταν κάπως σαν τατούλης, γατούλης, γατέμπορας...
Aμαν κυριε lucky louk τωρα καταλαβα τι λες.......λες να καθομαι τζαμπα και βερεσε να εξηγω τοση ωρα και να γραφω και να ματαγραφω φτουυυυυυυυυυυυυυ
Μα αγαπητέ κύριε συλλέκτα βρες το προφιλ του αιλουροειδούς διάβασε τα μνμ και ... Έκπληξη
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 07, 2015, 09:21:24 μμ »

Καταραμενες γατες  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 07, 2015, 09:22:49 μμ »

Thunder Cats!
Καταγράφηκε
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 07, 2015, 09:23:14 μμ »

Aχ γατοπαρσε τι κανεις?
Μου φενεται ή καποιος μας δουλευει  Απορία
α.. να παω να αναψω και ενα κερι  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

m42b18 isT
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 07, 2015, 09:28:19 μμ »

Κύριε Zanteco μια ερώτηση θέλω να σας κάνω που μου έρχεται.Λέτε οτι θέλετε να πάρετε λίρες απο το εξωτερικό και όχι απο ιδιώτη επειδή φοβάστε μήπως εξαπατηθήτε.Τόσα χρόνια που εδώ στο στέκι πωλούν και αγοράζουν λίρες τόσα και τόσα μέλη του έχετε την εντύπωση οτι είναι ηλίθια ή χαζά και αγοράζουν απο εδώ ή θεωρείτε οτι θα ρισκάριζαν να αγοράσουν αν μία στο εκατομμύριο υπήρχε η πιθανότητα να ήταν πλαστές;Εφόσον πρίν απο κάθε πώληση οποιουδήποτε νομίσματος μπαίνει πρώτα η φωτογραφία του νομίσματος.Αρκεί κανείς να ξέρει τα βασικά χαρακτηριστικά γνωρίσματα των γνησίων λιρών και είναι οκ.Απλά μια επισήμανση κάνω επειδή βλέπω οτι ενώ ενδιαφέρεστε για αγορά λιρών απο το εξωτερικό ,πελαγώνετε άδικα ρωτώντας όλους εμάς.
Καταγράφηκε
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 07, 2015, 10:06:03 μμ »

Νιαουυυυυυυυυυυυυ
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences