ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ

(1/2) > >>

CHRIS1964:
Γνωρίζει κανείς κάποια πληροφορία για την υποχρέωση μας να δηλώσουμε με το νέο χρόνο στο Εθνικό περιουσιολόγιο, οικονομικά στοιχεία της περιουσίας μας όπως μετοχές-έργα τέχνης-μετρητά-κοσμήματα-τιμαλφή-χρυσό σε θυρίδες η σπίτια.
Θα ήθελα και την γνώμη σας σχετικά με τις συλλογές σε πολύτιμο μέταλλο που ενδιαφέρει νομίζω όλους μας.

ΡΟΔΑΚΑΣ:
Καλησπερα.....καταρχην δεν εχει βγει κατι επισημο ακομα και δεν χρηζει πανικος.....
Εχει ψηφιστει ο νομος εδω κ χρονια αλλα πολλοι λογοι το εχουν καθυστερησει μεχρι σημερα κ νομιζω οτι θα καθυστερησει κ φετος.....βεβαια εχουν αλλαξει οι εποχες κ οι συνθηκες....
Το να γινει αποτιμηση για την δηλωση μετρητων ή εργων τεχνης ή απο τιμαλφη θα πρεπει να υπαρχει οπως αναφερει ο νομος βεβαιωση απο πιστοποιημενο εκτιμητη απο το Υποικ και να ξεπερναει το ποσο ανω των 15000€ ειδαλως δεν απαιτειται η δηλωση τους....ομως προσοχη γιατι κ γω οπως κ αλλοι λογιστες εκφραζουμε ανησυχια περι μη δηλωσης εστω κ κατω απο αυτο το ποσο γιατι παραμονευει η δαμοκλια σπαθα της κατασχεσης....τωρα πως θα γινει μια τετοια κατασχεση πχ σε σπιτια και μου εξειρει την περιεργια αλλα με βαζει κ σε σκεψεις.....
Μενει να δουμε την διευκρινιστικη εγκυκλιο κ εννοειτε πως θα ενημερωσω.....νομιζω κ εχω την εντυπωση πως το ειχα αναρτησει παλαιοτερα.....
Υπομονη οχι πανικος αλλα σωστη οργανωση ως προς εκεινη την ωρα....
Φιλικα Νικολας

Υγ οι επισημοι εκτιμητες που ανεφερα ειναι περιπου 800 ατομα εαν θυμαμαι καλα.....
Βαλτε τωρα 10εκ Ελληνες να ''κυνηγαμε'' τα 800 ατομα κ τι κονομα θα βγει.... ;)

ΡΟΔΑΚΑΣ:
https://steki-syllekton.gr/index.php?topic=42343.15


Καλα θυμομουν....τα χω 400 ακομα.... ;D 8) ;)

johneko:
πιστοποιημενο εκτιμητη απο το Υποικ  ??

ε ρε μπιζνα που θα στηθει πάλι....

johneko:
Στον προσχέδιο υπαρχει κατι που να περιγραφει αν πρεπει να κραταμε τις αποδειξεις αγοράς/αποδειξη καταβολης χαρτοσημου ή αν αγοραζουμε απεξω κάποιο αποδεικτικο για κάποια χρονια;

Πχ αν εχω λίρες του 2000 μεχρι ποτε πρεπει να εχω τα αποδεικτικα αγορας;

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα