Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 07, 2024, 04:56:02 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5cents κακέκτυπο;  (Αναγνώστηκε 1146 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
mitsuko
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 194


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 19, 2021, 04:04:39 μμ »

Καλησπέρα σας, πρόσφατα έπεσε αυτό το 5λεπτο στα χέρια μου. Θεωρείται ότι ανήκει στα κακέκτυπα; Οι "λεκέδες" που έχει στην μπροστά όψη κάνουν δόντι γύρω τους αν γρατζουνιστει με το νύχι πχ το νιώθεις όχι έντονο αλλά υπάρχει. Στην πίσω όψη πάλι δεν έχει λεκέδες αλλά σαν αυλακώσεις οι οποίες όμως σταματάνε πριν την περίμετρο πράγμα το οποίο με κάνει να πιστεύω ότι δεν έγιναν μεταγενέστερα. Την γνώμη σας παρακαλώ. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Υ.Γ. τι αξία θα μπορούσε να έχει κάτι τέτοιο;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 19, 2021, 04:09:17 μμ από mitsuko » Καταγράφηκε

Όσο ζω θα μαθαίνω κι όσο μαθαίνω θα μοιράζομαι.
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 19, 2021, 04:28:36 μμ »

Και σφάλμα να είναι δεν είναι από εκείνα τα εντυπωσιακά που δίνουν αξία στα νομίσματα ή από εκείνα που χτυπιόνται σε δημοπρασίες και πιάνουν τιμή. Δείχνει πάντως να είναι πρόβλημα του δίσκου . Καμια φορά τα λένε defected planchets δηλαδή ελαττωματικοί δίσκοι .  Γνώμη μου είναι και σφάλμα να είναι να το προσπεράσεις και να μη πονοκεφαλιάζεσαι δεν έχει νόημα ούτε καν να το πιστοποιήσεις.   

Καταγράφηκε
mitsuko
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 194


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 19, 2021, 04:53:00 μμ »

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας. Από δική μου παράλειψη μάλλον δεν έγινα κατανοητή, η γνώμη που ζήτησα να μου δώσετε ήταν σχετικά με την πιθανή αιτία αυτού που βλέπω και τον τρόπο τον οποίο έγινε. Σε καμία περίπτωση δεν ενδιαφέρομαι να πιστοποιησω η να πουλήσω το εν λόγω κέρμα. Η πιθανή αξία που ζήτησα ήταν για να έχω μια εικόνα και να αποκτώ κι εγώ γνώση ως προς αυτές.
Ώντας τελειομανής κάθε τι το παράξενο που βγαίνει από τα όρια του φυσιολογικού με ιντριγκάρει.
Καταγράφηκε

Όσο ζω θα μαθαίνω κι όσο μαθαίνω θα μοιράζομαι.
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 19, 2021, 05:30:25 μμ »

Ναι κατάλαβα. Σαρκασμός  Καταρχάς μιλάμε για ελαττωματικό δίσκο. Η αιτία τώρα δεν είναι προφανής.  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 904


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 19, 2021, 06:56:20 μμ »

Οι δίσκοι αυτών των νομισμάτων είναι φτιαγμένοι από επιχαλκωμένο ατσάλι .Πολλές φορές από έντονη  οξείδωση που ξεκινάει από το εσωτερικό του νομίσματος εμφανίζονται διάφορες αλλοιώσεις στην επιφάνεια του νομίσματος . Μπορεί να είναι , αυτός ο λόγος που έχει αυτό το κυματισμό στην επιφάνεια του .
Καταγράφηκε

mitsuko
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 194


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 19, 2021, 07:22:57 μμ »

Στην πίσω όψη δεν είναι απλά κυματισμός δεν πιστεύω ότι είναι θέμα οξείδωσης, τουλάχιστον σε αυτην, κάνει σαν βαθούλωμα σαν να έχει χτυπηθεί έτσι η σαν να υπήρχε το βαθούλωμα αυτό πριν χτυπηθεί.
Καταγράφηκε

Όσο ζω θα μαθαίνω κι όσο μαθαίνω θα μοιράζομαι.
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences