Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 02:48:59 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τάλιρο Ragusa για συζήτηση  (Αναγνώστηκε 1811 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« στις: Δεκέμβριος 15, 2021, 05:08:51 μμ »

Καλησπέρα σε όλους. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει - συλλέγει Κροάτικα Τάλιρα Ragusa.
Ανεβάζω ένα κομμάτι να το δείτε και θα ήθελα να μάθω αν έχετε ξαναβρεί κοπή 1774 GA//DA ή είναι λάθος.??

Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 15, 2021, 07:15:01 μμ »

Κακέκτυπο είναι από μήτρα . Αλλά στα συγκεκριμένα τάληρα έχουμε πάρα πολλά λιμαρίσματα δίσκων και πολλά die adjustment marks διότι τα περισσότερα τυπώθηκαν πάνω σε Αυστρογερμανικά τάληρα εποχής . Αυτά πολλές φορές καταστρέφουν τμήματα των νομισμάτων ή και των μητρών. Δείχνει έτσι και μπορεί να είναι υπόλειμμα από το σχέδιο του προηγούμενου νομίσματος.  Πάντως σε αυτά τα νομίσματα αυτό που ενδιαφέρει τους περισσότερους συλλέκτες παγκοσμίως είναι η ποιότητα στην εκτύπωση του σχεδίου η λεπτομέρια και το λούστρο .
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 15, 2021, 07:31:57 μμ »

Προσπάθησα να το βάλω στο προηγούμενο ποστάρισμα αλλά δεν το έπαιρνε και στο δείχνω εδώ.  Άν δείς το συγκεκριμένο φαίνεται και ο διάκοσμος από το σχέδιο του προηγούμενου νομίσματος πάνω σε αυτό το τάλερο. Αυτός ήταν και ένας από τους λόγους που λιμάριζαν τα κέρματα αυτά πρίν τα τυπώσουν.
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 15, 2021, 07:54:07 μμ »

Ευχαριστώ πολύ για την συμμετοχή στο θέμα που άνοιξα άλλα όλα αυτά που αναφέρεις τα γνωρίζω. Δεν ρώτησα για τα adjustment marks και φυσικά στο συγκεκριμένο νόμισμα δεν φαίνονται σημάδια από προηγούμενο νόμισμα.
Για να γίνω περισσότερο σαφής στο ερώτημα μου στην παρακάτω φωτογραφία σημαδεύω 4 μονογράμματα.

Στην συγκεκριμένη χρονολογία (1774) είναι γνωστές οι κοπές με μονογράμματα DM/DM και GA/DM ενώ στο δικό μου νόμισμα τα μονογράμματα είναι GA/DA.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 15, 2021, 07:55:03 μμ από Smartmorpheus » Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1210


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 16, 2021, 12:51:50 μμ »

Όμορφο τάληρο, γεμάτο ιστορία. Είναι από αυτά που με ενθουσιάζουν.
Το τάληρο είναι γνήσιο κατά τη γνώμη μου. Υπάρχουν πολλές ποικιλίες που πολλές φορές δεν αναγράφονται στους καταλόγους. Ίσως και να είναι λάθος του νομισματοκοπείου. Αν δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία, ακόμη και οι εταιρίες πιστοποίησης ίσως στο βγάλουν κόπια. Επειδή όμως πράγματι, δεν βρήκα κάτι παρόμοιο, χρειάζεται περαιτέρω διερεύνηση. Ίσως αυτό το βιβλίο θα σε βοηθούσε:

https://www.njuskalo.hr/numizmatika-kovanice/numizmaticki-katalog-novac-dubrovacke-republike-oglas-26927471
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 16, 2021, 12:56:04 μμ »

Στέλιο σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου. Δεν τίθεται θέμα μη γνησιότητας απλώς είναι κάτι μοναδικό που δεν έχει βρεθεί ξανά. Επειδή σου αρέσουν αυτά τα νομίσματα το μεσημέρι θα ανεβάσω ένα ακόμα με πιο χοντρό λάθος.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 16, 2021, 02:04:54 μμ »

Όπως ανέφερα νωρίτερα ανεβάζω ένα νόμισμα ακόμη με πιο εμφανές λάθος. Όποιος φίλος θέλει να προσθέσει κάτι θα χαρώ να ακούσω απόψεις...
Το λάθος φυσικά είναι στο RHACUSIN λείπει το U...
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1210


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 16, 2021, 02:36:53 μμ »

Φίλε smartmorpheus άλλο ένα καταπληκτικό τάληρο της Ραγούσας. Πολύ καλές λεπτομέρειες.  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Πράγματι πολύ εμφανές το λάθος σε αυτή την περίπτωση. Μου αρέσουν περισσότερο αυτά τα νομίσματα με λάθη. Είναι μοναδικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2021, 02:40:39 μμ από thaler » Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 16, 2021, 02:54:04 μμ »

 Σφάλμα χαράκτη   είναι σε γνήσιο νόμισμα . Επειδή έχω τεράστιο αρχείο δημοπρασιών από το 2000 μέχρι σήμερα δεν έχω δεί να πιάνουν τιμές μεγάλες σφάλματα τέτοιου είδους σε τάληρα. Η συλλεκτική τους αξία εξαρτάται από την ποιότητα που έχουν εκτός και αν μιλάμε για 2 κατηγορίες σφαλμάτων όπως Brockage , Uniface strike και για 1 κατηγορία των  επισημάνσεων  (counter strikes) όπου εκεί ναι έχω δεί τιμές αλλά σε συγκεκριμένες επισημάνσεις. Για παράδειγμα μια Κινέζικη επισήμανση σε Thaler είναι συνηθισμένη αλλά μια Ισπανική ή μια Λατινοαμερικάνικη επισήμανση ή μια κεντροευρωπαϊκή έχει ενδιαφέρον συλλεκτικό γι αρκετούς.  Ως πρός γνησιότητα δείχνει οκ το νόμισμα .Φαντάζομαι το χεις ζυγίσει κιόλας.  Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1210


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 16, 2021, 03:01:42 μμ »

Μιας και ο λόγος για αυτά τα πανέμορφα τάληρα, έχω ανεβάσει το δικό μου στο θέμα που παρουσιάζω τα τάληρα της συλλογής μου, σελίδα 3.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 23, 2021, 06:58:45 μμ »

Aυτά εδώ τα τάληρα Ragusa έχω την εντύπωση ότι είναι σιδερένια - χαλύβδινα ...Μου χει καρφωθεί στο μυαλό ότι έχουν σκουριά σίδηρου πάνω.  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 23, 2021, 07:49:58 μμ »

Τα νομίσματα έχουν επάνω τους ξένα σώματα τα οποία έχουν προσκολληθεί με τα χρόνια αναλόγως που ακουμπούσαν και σε τι ήταν τυλιγμένα. Δεν έχει να κάνει με το μέταλλο του νομίσματος είναι εξωτερικός ο παράγοντας.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences