Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 15, 2024, 12:04:01 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Στο σφυρί το Νόμπελ του Φράνσις Κρικ για την ανακάλυψη  (Αναγνώστηκε 4433 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 05:45:36 πμ »

http://www.philenews.com/el-gr/eidiseis-kosmos/47/134868/sto-sfyri-to-nompel-tou-fransis-krik-gia-tin-anakalypsi-tis-domis-tou-dna
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1865


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 06:42:22 μμ »

Η γνωμη μου τετοια πραγματα δεν πωλουνται οσο οικονομικη αναγκη υπαρχει. Λαθος της οικογενειας.
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 09:20:31 μμ »

Ποια ανάγκη; Βρήκε ευκαιρία η εγγονή να τα κονομήσει. Πέρασαν ανεπιστρεπτί οι εποχές που ο κόσμος είχε αξίες και ιδανικά.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 01, 2013, 05:02:50 μμ »

Συμφωνώ απόλυτα με τον Parker, έχει τύχει μπροστά μου αφού είχε πεθάνει πριν λίγες μέρες υψηλόβαθμο στέλεχος τραπέζης, η γυναίκα του να σκοτώνει ακυκλοφόρητα τριαντάρια, κάποια άλλα νομίσματα αλλά και χαρτονομίσματα.Μάλιστα τον υποτιμούσε τον συγχωρημένο κατά κάποιον τρόπο για αυτήν του την ασχολία λέγοντας διάφορα.Εγώ το μόνο που μπόρεσα να πάρω (από ότι θυμάμαι) ήταν 2 unc τριαντάρια και 1 unc χαρτονόμισμα των 100 ΔΡΧ. πλήρως μετατοπισμένο.Τόσα είχα πάνω μου εκείνη τη στιγμή.Τα άλλα όταν πήγα την επόμενη μέρα, είχαν ήδη πουληθεί.Από τότε πέρασαν κάμποσα χρόνια.Αξίες και ιδανικά  λοιπόν μηδέν, Θεός το χρήμα και τίποτε άλλο στη ζωή μας.   
Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 01, 2013, 09:18:03 μμ »

Λιγο σουρεαλ η τελευταια σου προταση... χρημα μαζευουμε κ μεις αν το σκεφτεις
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 01, 2013, 10:13:07 μμ »

Σιγά ...μια συλλογή κάνουμε αλλά δεν ξευτυλίζουμε κάποια πράγματα ...
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 02, 2013, 12:06:09 μμ »

η συλλογη κατα την δικη μου αποψη ειναι τελειως προσωπικο πραγμα.Την κανουμε γιατι ευχαριστει εμας. Καλο ειναι να μην  περιμενουμε να κανει το ιδιο και με αλλους. Την κανουμε για παρτη μας.
Συχνα ακουω συλλεκτες να λενε  τα φτιαχνω για τα παιδια μου, να τους αφησω κατι,να το συνεχισουν και αλλα τετοια. Κατα τη μικρη προσωπικη πειρα που εχω 99.999% μολις χαιρετησουν το ματαιο τουτο κοσμο  ολα θα μπουν μεσα σε μια τσαντα,και οι κληρονομοι θα παρουν σβαρνα τα ενεχυροδανειστηρια προς πωληση.Αντε ισως να το ψαξουν και λιγω μεσω ιντερνετ.
Κατα την αποψη μου αυτο το γνωριζουν ηδη -τα περι ξεπουληματος-και οι συλλεκτες αλλα το λενε συνεχεια για κληρονομια μπας και το πιστεψουν και οι ιδιοι γιατι δεν ειναι συμβιβασμενοι με την ιδεα οτι ξοδευουν τοσα χρηματα για την ευχαριστηση τους. Αυτη ειναι η μοιρα των ιδιωτικων συλλογων. Να σπαζονται και να πουλουνται απο κληρονομους. Εγω εχω αγορασει πολλα κερματα στην συλλογη μου απο κληρονομους.Μην βαυκαλιζετε λοιπον τους εαυτους σας με ευσεβεις ποθους. Αυτο που εχετε στο μυαλο σας δεν προκειται να γινει.Η συλλογη σας θα αρχισει και θα τελειωσει σε σας. Δεν θα γινει Δυναστεια συλλεκτων. Μεγάλο χαμόγελο Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2013, 12:19:30 μμ από epop » Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 02, 2013, 12:10:48 μμ »

αυτη τη συζητηση ειχα χτες με συλλεκτη.Μου λεγε οτι κανει τρεις συλλογες για τα παιδια.Του για να τα κληρονομησουν και να την συνεχισουν,να τους αφησει κατι που θα παρει αξια.Ενοσω μου τα ελεγε αυτα λεγα μεσα μου κριμα να μην ειμαι ποιο νεος  για να τα αγορασω εγω οταν θα βγουν για πουλημα απο τους κληρονομους Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2013, 12:42:19 μμ από epop » Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 02, 2013, 05:36:11 μμ »

Ετσει ακριβως ειναι η συλλογες ειναι γιατι εμας αρεσει,εχω δει συλλεκτες που μολις αποδημησαν εις κυριον ναγινεται λειλασια απο τους-τεις κληρονομους . Να απολαμβανεται και να χαιρεστε την  η της συλλογες σας και μη βαυκαλιζεσται για τα παιδια σας. Αυτα απο αρκετα μεγαλη πειρα.                                        Φιλικοτατα και με συμπαθεια Απορία Απορία. Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 02, 2013, 05:51:08 μμ »

εχω δει συλλεκτες που μολις αποδημησαν εις κυριον ναγινεται λειλασια απο τους-τεις κληρονομους

Για στο στόμα σου ρε Φάνη, και να συμπληρώσω εάν τα παιδιά σας δεν ενδιαφέρονται για συλλεκτικά, πουλήστε τα όσο είστε ζωντανοί (κούφια η ώρα). Διότι άμα τα κληρονομήσουν αφού θα έχουν άγνοια της άξιας τους, θα τους τα πάρουν για ένα κομμάτι ψωμί.  Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 02, 2013, 06:55:37 μμ »

Γενικώς συμφωνώ και εγώ με εσάς αλλά θα ήθελα να βάλω μια παράμετρο που δεν ακούστηκε. Υπάρχουν μερικές συλλογές που διαιωνίστηκαν από πατερα σε παιδί και αυτό θα ξανασυνεχιστεί. Ναι, το ξέρω είναι η εξαίρεση στον κανόνα, ΑΛΛΑ αυτές οι λίγες συλλογές που πάνε κληρονομια κ.ο.κ. δυστυχως για ολους μας είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ, και σε μέγεθος και σε ποιότητα με κομμάτια σπανιώτατης συναισθηματικής, ιστορικής και οικονομικής αξίας. Εγώ ξέρω 3 τετοιες συλλογες, καλά ναναι οι άνθρωποι να τις χαίρονται και να τις χαρούν και τα παιδια τους.


Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
htsopelas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 05, 2013, 02:44:47 μμ »

σίγουρα υπάρχουν κια οι εξαιρέσεις αλλα οταν οι κληρονομοι σκέφτονται τα λεφτα εκει χανεται το παιχνίδι

Καταγράφηκε
Kostas_
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 47


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 05, 2013, 05:28:36 μμ »

Καλα κανουν και σκεφτονται τα λεφτα οι κληρονομοι. Αλλιως θα ειχαν μαζευτει ολα τα συλλεκτικα σε 5-10 οικογενειες και οι αλλοι θα μαζευαμε μεχρι extra fine.

Στην τελικη, αμα καποιος δεν εχει ενδιαφερον για την συλλογη που του ρθε κληρονομια να την κρατησει να την κανει τι;
Εσας αν σας εμενα κληρονομια απο τον παππου 1 δεσμιδα 500ευρα που τα συνελλεγε ο παππους θα τα κραταγατε για συλλεκτικη αξια η θα τα ξοδευατε να τα κανετε οικοπεδα/σπιτια/κλπ; Διοτι ετσι τις βλεπουν τις συλλογες οι κληρονομοι (εφοσον δεν ειναι συλλεκτες οι ιδιοι), σαν ματσο ευρω.

Και το νομπελ που το πουλησε η οικογενεια καλα εκανε, τι να το κανει δηλαδη; να το εχει σε ενα τοιχο να το κοιταει, οταν μπορει με τα λεφτα της δημοπρασιας να αγορασει καμια μονοκατοικια η να πληρωσει τιποτα ιδιωτικα πανεπιστημια για παιδια κλπ;

Εγω ειμαι τις γνωμης οτι ολα τα συλλεκτικα πρεπει να πηγαινουν σε ανθρωπους που τα εκτιμουν και τους αρεσουν, κατα την διαδικασια αυτη κερδιζουν ολοι (και δεν το ενοω μονο χρηματικα). Το να τα κραταει καποιος χωρις να τον ενδιαφερουν μονο και μονο επειδη αρεσαν στον 'παππου', ειναι κριμα και κανεις δεν το ευχαριστιετε - ουτε αυτος που τα θελει ουτε αυτος που τα εχει.

Για αυτο δημιουργησαμε το χρημα, για να μεταφερουμε αγαθα μεταξυ αυτων που εχουν μεγαλυτερη ωφελιμοτητα απο αυτα!
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 05, 2013, 05:41:38 μμ »

Oλη η ιστορια ομως ειναι ο παππους να ενημερωσει για την αξια της συλλογης ωστε οι κληρονομοι να μη πιαστουν κοροιδο απο τα κορακια
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 13, 2013, 01:02:04 πμ »

Δεν τα πήγε και άσχημα .... Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο

http://www.nooz.gr/science/227-ekat-piase-to-nompel-tou-patera-tou-dnapsxzs
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences