Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 15, 2024, 08:16:06 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Λίρα 1849 με Σφάλματα  (Αναγνώστηκε 4798 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« στις: Οκτώβριος 24, 2013, 08:25:59 πμ »

Δείτε όλα τα γράμματα στον εμπροσθότυπο.
Ενδεικτικά η ημερομηνία σε μεγέθυνση, για να υπάρχει η αναλογία της απόκλισης του 2ου πατήματος. Μία άποψη για τα σφάλματα και μία εκτίμηση κατάστασης και τιμής. Επίσης την άποψή σας, αν αξίζει να πιστοποιηθεί, για τα σφάλματα που έχει.

ΥΓ Εννοείται ότι δεν είναι δική μου.  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 09:01:42 πμ »

Καλημέρα Κώστα, η άποψη μου είναι μια VF30, το μόνο που δεν γνωρίζω είναι αν οι εταιρίες πιστοποίησης θα γράψουν στο κουτί το σφάλμα που βλέπουμε.  Αν αυτό γραφτεί,  μόνο και μόνο για αυτόν το λόγο αξίζει να πιστοποιηθεί διαφορετικά όχι. Στο θέμα τιμή δεν μπορώ να προσδιορίσω την υπεραξία λόγω σφάλματος θεωρώ παράξενη την κατάσταση με τα σφάλματα. Φαίνεται  καθαρά ότι υπάρχει διπλοεκτύπωση στην μπροστά όψη στα γράμματα.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 10:14:37 πμ »

Απο οτι εριξα μια ματια στον καταλογο της pcgs,η πιστοποιηση για  mint errors κοστιζει γυρω στα 60 δολαρια,  δηλαδη κατι παραπανω απο μια απλη πιστοποιηση.(φυσικα ο εδω εκπροσωπος της εταιρειας μπορει να ενημερωσει καλυτερα).
Με μια πρωτη ματια δεν προκειται για πανακριβο error (οπως τα true errors οπου ο χαρακτης εχει κανει λαθος ενα γραμμα κλπ στην ιδια την μητρα), αλλα για double struck error ,που και αυτο εχει το αγοραστικο του κοινο,ειδικα αν ειναι το διπλοχτυπημα πολυ εμφανες.
Εχω ομως μια απορια.
Αν ειναι διπλοχτυπημα με πολυ ελαφρια περιστροφη του δισκου,ετσι ωστε τα γραμματα στην εμπροσθια οψη να διπλοχτυπηθουν ελαφρως εκκεντρα σε σχεση με το πρωτο χτυπημα, τοτε ΠΩΣ ΣΤΟ ΚΑΛΟ το υπολοιπο σχεδιο ειναι ΧΩΡΙΣ αυτη την ατελεια?
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 10:23:49 πμ »

Φιλοι μου τα διπλοχτυπηματα ΔΕΝ θεωρουνται αναγνωρισμενα σφαλματα και ειναι σχετικα κοινα και ευκολα να βρεθουν.
Προσδιδουν κατι το ξεχωριστο σε καποιο κομματι , αλλα ως εκει .
Στην συγκεκριμενη ημερομηνια το αναγνωρισμενο σφαλμα απο την βιβλιογραφια που υπαρχει, ειναι η ποικιλια με Roman I αντι του 1 στην ημερομηνια και μονο αυτη.



Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 10:26:30 πμ »

Σορρυ για την χαλια φωτο μου  Λύπη   δειτε την καλυτερα σε αυτη της pcgs  Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 11:34:55 πμ »

Εχω ομως μια απορια.
Αν ειναι διπλοχτυπημα με πολυ ελαφρια περιστροφη του δισκου,ετσι ωστε τα γραμματα στην εμπροσθια οψη να διπλοχτυπηθουν ελαφρως εκκεντρα σε σχεση με το πρωτο χτυπημα, τοτε ΠΩΣ ΣΤΟ ΚΑΛΟ το υπολοιπο σχεδιο ειναι ΧΩΡΙΣ αυτη την ατελεια?

Καλή απορία... χμ... Δεν ξέρω.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
coleccionista
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 11:41:58 πμ »

Γνώμη μου δέν αξίζει για πιστοποίηση έχει αρκετά χτυπήματα στην περίμετρο
Καταγράφηκε

ms να'ναι και ότι να'ναι
         ΒΑΣΙΛΗΣ
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 12:20:32 μμ »

Αν δεν έχει ξαναβρεθεί μπορεί να είναι ξεχωριστή ποικιλία με σφάλμα!Ψαξτο ποτέ δεν ξέρεις!Εγω δεν εχω ξαναδει σε όλα τα νούμερα double struck!
Καταγράφηκε

haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 12:29:14 μμ »

Βρηκα μια (οχι ιδιας χρονολογιας) με double struck στην χρονολογια και την ζηταει στο by it now πανω απο 7 κατοσταρικα. http://www.ebay.com/itm/1873-Victoria-Young-Head-Half-Sovereign-S-3860-D-Die-303-Date-Double-Struck-/370620329910#ht_1452wt_917
Βεβαια ατο by it now ο καθενας οτι του καπνισει ζηταει και το νομισμα ειναι σε πολυ καλυτερη κατασταση απο αυτο που μας δειχνεις.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 12:30:12 μμ »

Βρηκα μια (οχι ιδιας χρονολογιας) με double struck στην χρονολογια και την ζηταει στο by it now πανω απο 7 κατοσταρικα. http://www.ebay.com/itm/1873-Victoria-Young-Head-Half-Sovereign-S-3860-D-Die-303-Date-Double-Struck-/370620329910#ht_1452wt_917
Βεβαια ατο by it now ο καθενας οτι του καπνισει ζηταει και το νομισμα ειναι σε πολυ καλυτερη κατασταση απο αυτο που μας δειχνεις.
μισόλιρο...
Καταγράφηκε

haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 12:33:27 μμ »

ΩΠ, Δικιο εχεις,σκεψου να ηταν και λιρα τι θα ζητουσε.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 12:38:43 μμ »

ΩΠ, Δικιο εχεις,σκεψου να ηταν και λιρα τι θα ζητουσε.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Και τα ζηταει εδω και 4-5 μηνες απ' οσο θυμαμαι αλλα πουυυυ  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 03:32:08 μμ »

Αν δεν έχει ξαναβρεθεί μπορεί να είναι ξεχωριστή ποικιλία με σφάλμα!Ψαξτο ποτέ δεν ξέρεις!Εγω δεν εχω ξαναδει σε όλα τα νούμερα double struck!

Δεν έχει μόνο στα νούμερα του έτους διπλοπάτημα, έβαλα τα νούμερα που σχεδόν δεν φαίνονται στην μεγάλη φωτό, για να τα δείτε συγκριτικά με τα υπόλοιπα γράμματα που φαίνονται πιο πολύ. Τα VICTORIA DEI GRATIA... είναι πολύ πιο έντονα διπλοχτυπημένα, ειδικά στο GRATIA γίνεται πανικός. Και αυτά που φαίνονται στο πλάι δεξιά, δεν είναι χτυπήματα αλλά die flaw. Δεν ξέρω από λίρες, αλλά σε αντίστοιχα άλλα νομίσματα, θεωρείται μεγάλο σφάλμα... γι αυτό και ρωτώ τους ειδικούς.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2013, 03:49:38 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences