Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 10:08:46 μμ
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 12
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Slabs γερμανικων νομισματων απο την συλλογη μου epop  (Αναγνώστηκε 57459 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #105 στις: Ιούνιος 22, 2013, 11:06:45 μμ »

σημερα επρεπε να φωτογραφησω μερικα νομισματα μου για να τα στειλω σε ενα φιλο να κανει συγκριση με τα δικα του.Ετσι μαζι φωτογραφισα κια αυτο το gulden με τον πατερα του Οθωνα τον Λουδοβικο τον Α.
Το νομσιμα το εχω ξαναποσταρει  σε αυτο το θρεντ αλλα μου αρσε το αποτελεσμα των φωτο και γιαυτο θελησα να το μοιραστω μαζι σας.
ΥΓ το κερμα το πουλησα στον Ανδρεα αλλα επειδη σταματησε την συλλογη και πουλησε ολα τα νομισματα που ειχε αγορασει ,κυριως απο εδω μεσα, το ξαναγορασα πισω.

Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #106 στις: Ιούνιος 22, 2013, 11:07:49 μμ »


Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #107 στις: Ιούνιος 22, 2013, 11:12:07 μμ »

Αναργυρε εσκισεςς, και να μην ξεχάσω ΜΣΚΚ 64
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #108 στις: Ιούνιος 22, 2013, 11:19:00 μμ »

Βασιλη εισαι ο ανθρωπος μου!
οταν ανεβεις θα σου κανω τραπεζι με λουκανικα και κρασι σουφλιου
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #109 στις: Ιούνιος 23, 2013, 12:16:19 πμ »

ομορφα νομισματα Αναργυρε!! Μοιαζουν πολυ με τον Οθωνα τελικα ε? ουτε πατερας-γιος να ηταν!! Γλώσσα Μεγάλο χαμόγελο
Παντως καποια γερμανικα και τα περισσοτερα αυστριακα ειναι τρομερα νομισματα..Αναργυρε,ποσο κοστολογειται περιπου αυτο το νομισμα?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #110 στις: Ιούνιος 23, 2013, 09:10:46 πμ »

o αξια του ειναι γυρω στα 70 ευρω σ αυτην την κατασταση. Αν ηταν 62 γυρω στα 150
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #111 στις: Ιούνιος 23, 2013, 09:15:03 πμ »

μοιαζουν πολυ με τό πατερα του, ομως μονο εμφανισιακη.αυτος ηταν σοβαρος κυβερνητης.τοπολυφαδι που μας εστειλε να μας κυβερνησει 30 χρόνια δεν εκανε τιποτα.τα αφησε ολα οπώς τα βρηκε.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #112 στις: Ιούνιος 23, 2013, 09:19:14 πμ »

η μοιρα της χωρας θα ηταν διαφορετικη αν ερχοταν ο λεοπολδος που του προσφερθηκε το στεμμα αλλα προτιμησε το βελγιο
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #113 στις: Ιούνιος 23, 2013, 09:28:42 πμ »

Καλημέρα Αναργυρε  να σε ρωτήσω μπορεί να μου πεις πόσο κάνει το νόμισμα που μπροστά έχει το παλικάρι που βλέπουμε στης ποιο πάνω φωτό και πίσω όλα τα παιδιά του,αν θυμάμαι καλά 8 ήταν και στη μέση η γυναίκα του έχεις να μας δείξεις γιατί θα ήθελα ένα στη συλλογή μου κάποια στιγμή στο μέλλον..
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #114 στις: Ιούνιος 23, 2013, 09:38:58 πμ »

οι τιμες ειναι συναρτηση παντα σπανιοτητας καταστασησης. Το συγκεκριμενο ταληρο ειναι αναμνηστικο.οποτε κατι λιγοτερο απο χφ κατ εμε δεν εχει αξια. Σε χφ εχει 200 ευρω. Για να εχεις ενα καλο νομισμα που θα διατηρησει αξια στο χρονο πρεπει να παρει μσ.οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερα.αυριο θα σου πω τιμες για οταν κοιταξω το αρχειο μσ.τωρα γραφω απο τηλεφωνο
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #115 στις: Ιούνιος 23, 2013, 09:43:01 πμ »

οι τιμες ειναι συναρτηση παντα σπανιοτητας καταστασησης. Το συγκεκριμενο ταληρο ειναι αναμνηστικο.οποτε κατι λιγοτερο απο χφ κατ εμε δεν εχει αξια. Σε χφ εχει 200 ευρω. Για να εχεις ενα καλο νομισμα που θα διατηρησει αξια στο χρονο πρεπει να παρει μσ.οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερα.αυριο θα σου πω τιμες για οταν κοιταξω το αρχειο μσ.τωρα γραφω απο τηλεφωνο

Εντάξει κατάλαβα θα περιμένω και σε ευχαριστώ πολύ να σαι καλά.
Και εγώ από το κινητό γράφω Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #116 στις: Ιούνιος 23, 2013, 09:57:35 πμ »

για να συνεχισω με τον λεοπολδο.ειναι ο δημιουργος του συγχρονου κρατους του βελγιου. Μετα τη αποσχιση απο την ολλανδια το βελγιο ηταν σε κακα χαλια αφου με την επανασταση ειχε καταστραφει. Ο λεοπολδος το εστησε στα ποδια του και το εκανε δυναμη αποικιοκρατικη(βλεπε κονγκο) και παραλιγο θα γινοταν και συζυγος της μετεπειτα βικτωριας της αγγλιας
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #117 στις: Ιούνιος 23, 2013, 10:40:53 πμ »

Οι Βαβαροί κυκλοφώρησαν και αναμνηστικό τάληρο με την Ελλάδα να προσφέρει το στέμα,  στον Οθωνα το 1832.
http://en.numista.com/catalogue/pieces30117.html
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #118 στις: Ιούνιος 23, 2013, 06:46:30 μμ »

Αναργυρε,δεν γνωριζω το πως κυβερνουσε ο ενας η ο αλλος..αλλα πιστευω οτι σε σχεση με τον λεοπολδο που προανεφερες,ισως ηταν καλυτερα ισως και χειροτερα..η ιστορια εχει μια διαδρομη..αν αλλαξει κατι τοτε πανε ολα ντομινο και θα αλλαζαν πολλα..τωρα αν ηταν προς το καλυτερο η προς το χειροτερο,κανεις δεν ξερει και κανεις δεν θα μαθει..δηλαδη πως θα ηταν η ελλαδα αν κυβερνουσε ο λεοπολδος? τι θα γινοταναν αν οι αγγλοι δεν προτειναν τον γεωργιο α' στην θεση του οθωνα και προτειναν καποιον αλλον? τι θα γινοταν αν ο παπαδοπουλος καθοταν αλλα λιγα χρονια στην εξουσια? η αν εμεις δεν συνεχιζαμε να ψηφιζουμε τους ιδιους μ@λ@κες να μας κυβερνανε? η αν δεν δεχομασταν τα μνημονια? Για εμενα,ποτε δεν επαιζε μεγαλο ρολο το ''αν δεν γινοταν εκεινο και γινοταν αυτο'' αλλα παιζει σημαντικοτατο ρολο το ''οκ,τωρα εγινε..τι μπορουμε να κανουμε να το καλυτερεψουμε?'' σε ολη μου την ζωη,απο τοτε που καταλαβα τον εαυτο μου,με αυτον τον τροπο λειτουργω..

τελος παντων,ισως βγηκα λιγο οφ-τοπικ και συγνωμη..μου αρεσουν τα νομισματα που ανεβαζεις και μου αρεσει ακομα περισσοτερο που τα συνοδευεις με μια ιστορια σχετικα με το τι συνεβαινε εκεινη την περιοδο του καθε νομισματος..συνεχισε την καλη δουλεια!! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #119 στις: Ιούνιος 24, 2013, 10:37:40 πμ »

Μα ποσο ομορφα είναι!!!!να είσαι καλα και να τα χαίρεσαι!!!!!!! Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 12
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences