Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 11:50:02 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Πως θα διακυμανθει ο χρυσός το 2016;  (Η ψηφοφορία έληξε: Ιανουάριος 10, 2017, 09:35:52 μμ)
700$-900$ - 10 (6.5%)
900$-1100$ - 37 (24.2%)
1100$-1300$ - 45 (29.4%)
1300$-1500$ - 39 (25.5%)
1500$-2000$ - 22 (14.4%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 148

Σελίδες: 1 ... 29 30 [31] 32 33 ... 55
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τι εκτίμηση κάνετε για την τιμή του Χρυσού το 2016?  (Αναγνώστηκε 199570 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #450 στις: Αύγουστος 19, 2016, 10:49:17 μμ »

 Ελπιδοφόρε, έχεις δίκιο στο γεγονός ότι όταν ανέβουν τα επιτόκια της FED, τότε θα σκάσει η φούσκα του dow jones, όμως δεν έχεις δίκιο στο ότι η άνοδος των επιτοκίων θα έχει ως αποτέλεσμα την κατρακύλα των μετάλλων. Αφού όπως συμφωνήσαμε άνοδος επιτοκίων συνεπάγεται κατρακύλα dow jones, αντιλαμβάνεσαι ότι οι άνθρωποι θα προσπαθούν να βρουν ασφαλές καταφύγιο και αυτό θα είναι οι τραπεζικές καταθέσεις (οι οποίες λόγο αύξησης επιτοκίων θα έχουν γίνει ελκυστικότερες) και ο χρυσός. Μην επικαλεστείς το επιχείρημα την ανατίμησης δολάρίου και συνεπώς πτώση της τιμής του χρυσού, διότι αυτό ισχύει βραχυπρόθεσμα, σε μια έντονη όμως πτώση του dow όλα αυτά θα εξανεμιστούν.
   Αγαπητέ milou, κάπου είχες γράψει για 1800 (ευρώ ή δολάρια δεν θυμάμαι) το Σεπτέμβριο. Για ποιο λόγο 1800; Όταν λέμε τιμές και χρόνους πρέπει να το αιτιολογούμε.
 Άποψή μου είναι ότι ο χρυσός θα επανέλθει σταδιακά στο προ brexit επίπεδα και ακολούθως μετά την επαπειλούμενη πτώση του dow θα πάρει την ανιούσα. Σημάδι θα είναι η άνοδος των επιτοκίων της FED και των λοιπών κεντρικών τραπεζών.
Κάπου έχασες την ουσία φίλε μου,αυτή την στιγμή υπάρχει ένας τεράστιος όγκος χρημάτων και λόγω μηδενικών επιτοκίων κατευθύνονται στο χρηματιστήριο,γι αυτό και ο dow κάνει συνεχώς ρεκόρ.
Οταν γίνει αύξηση γενικότερα, ο μεγάλος όγκος αυτός θα πάει στα ομόλογα και καθόλου σχεδόν στα μέταλλα.
Μην ξεχνάς την συντηρητικότητα αυτών.
Οταν γίνει αυτό που θα γίνει, τότε θα με θυμηθείς.
Καταγράφηκε
ΠΡΥΤΑΝΗΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 157


Προφίλ
« Απάντηση #451 στις: Αύγουστος 19, 2016, 11:15:14 μμ »

 Ελπιδοφόρε, έχεις δίκιο στο γεγονός ότι όταν ανέβουν τα επιτόκια της FED, τότε θα σκάσει η φούσκα του dow jones, όμως δεν έχεις δίκιο στο ότι η άνοδος των επιτοκίων θα έχει ως αποτέλεσμα την κατρακύλα των μετάλλων. Αφού όπως συμφωνήσαμε άνοδος επιτοκίων συνεπάγεται κατρακύλα dow jones, αντιλαμβάνεσαι ότι οι άνθρωποι θα προσπαθούν να βρουν ασφαλές καταφύγιο και αυτό θα είναι οι τραπεζικές καταθέσεις (οι οποίες λόγο αύξησης επιτοκίων θα έχουν γίνει ελκυστικότερες) και ο χρυσός. Μην επικαλεστείς το επιχείρημα την ανατίμησης δολάρίου και συνεπώς πτώση της τιμής του χρυσού, διότι αυτό ισχύει βραχυπρόθεσμα, σε μια έντονη όμως πτώση του dow όλα αυτά θα εξανεμιστούν.
   Αγαπητέ milou, κάπου είχες γράψει για 1800 (ευρώ ή δολάρια δεν θυμάμαι) το Σεπτέμβριο. Για ποιο λόγο 1800; Όταν λέμε τιμές και χρόνους πρέπει να το αιτιολογούμε.
 Άποψή μου είναι ότι ο χρυσός θα επανέλθει σταδιακά στο προ brexit επίπεδα και ακολούθως μετά την επαπειλούμενη πτώση του dow θα πάρει την ανιούσα. Σημάδι θα είναι η άνοδος των επιτοκίων της FED και των λοιπών κεντρικών τραπεζών.
Κάπου έχασες την ουσία φίλε μου,αυτή την στιγμή υπάρχει ένας τεράστιος όγκος χρημάτων και λόγω μηδενικών επιτοκίων κατευθύνονται στο χρηματιστήριο,γι αυτό και ο dow κάνει συνεχώς ρεκόρ.
Οταν γίνει αύξηση γενικότερα, ο μεγάλος όγκος αυτός θα πάει στα ομόλογα και καθόλου σχεδόν στα μέταλλα.
Μην ξεχνάς την συντηρητικότητα αυτών.
Οταν γίνει αυτό που θα γίνει, τότε θα με θυμηθείς.

 Αγαπητέ Ελπιδοφόρε, περίπου 11 τρις δολάρια έχουν επενδυθεί σε ομόλογα μηδενικού ή αρνητικού επιτοκίου, γιατί; Φυσικά λόγο αυξημένης ζήτησης τους κάτι που ανεβάζει τις τιμές τους και μηδενίζει ή κάνει αρνητικό το προεξοφλητικό τους επιτόκιο. Συνεπώς, ήδη υπάρχει αυξημένη ζήτηση σε ομόλογα και σε μεγάλο βαθμό με αρνητικές αποδόσεις. Ποιος ο λόγος να διογκωθεί περαιτέρω η ζήτηση σε ομόλογα όταν κατρακυλήσει ο DOW και να μην οδηγηθούν σε κάτι ακόμα πιο ασφαλές διαχρονικά όπως ο χρυσός ο οποίος επίσης θεωρείται συντηρητική επένδυση; Ίδωμεν
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #452 στις: Αύγουστος 20, 2016, 11:15:29 πμ »

Μην ξεχνάτε ότι όταν μιλάμε για την τιμή του χρυσού που ανεβαίνει ή κατεβαίνει, αναφερόμαστε σε ένα άυλο τίτλο με σχετική αξία. Δεν μιλάμε για φυσικό μέταλλο. Όταν σφίξουν τα γάλατα, τότε να μου πείτε ποιά θα είναι η αξία του τίτλου που λέει "ΘΑ σου δώσω Χ ουγγιές χρυσού" και ποιά η αξία της προβληματικής (sic) λίρας του 2011 που κρατάει στα χέρια του ο καθένας.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #453 στις: Αύγουστος 20, 2016, 11:37:05 πμ »

Μην ξεχνάτε ότι όταν μιλάμε για την τιμή του χρυσού που ανεβαίνει ή κατεβαίνει, αναφερόμαστε σε ένα άυλο τίτλο με σχετική αξία. Δεν μιλάμε για φυσικό μέταλλο. Όταν σφίξουν τα γάλατα, τότε να μου πείτε ποιά θα είναι η αξία του τίτλου που λέει "ΘΑ σου δώσω Χ ουγγιές χρυσού" και ποιά η αξία της προβληματικής (sic) λίρας του 2011 που κρατάει στα χέρια του ο καθένας.

Γεια σου Νικολα Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #454 στις: Αύγουστος 20, 2016, 12:37:03 μμ »

Μην ξεχνάτε ότι όταν μιλάμε για την τιμή του χρυσού που ανεβαίνει ή κατεβαίνει, αναφερόμαστε σε ένα άυλο τίτλο με σχετική αξία. Δεν μιλάμε για φυσικό μέταλλο. Όταν σφίξουν τα γάλατα, τότε να μου πείτε ποιά θα είναι η αξία του τίτλου που λέει "ΘΑ σου δώσω Χ ουγγιές χρυσού" και ποιά η αξία της προβληματικής (sic) λίρας του 2011 που κρατάει στα χέρια του ο καθένας.
Μην ξεχνάς όμως Νίκο ότι βάση του άυλου τίτλου αγοράζεις και πουλάς. Κλείσιμο ματιού

Υ.Γ. Milou το τρένο σου πάει ολοταχώς για  Άουσβιτς.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #455 στις: Αύγουστος 20, 2016, 12:48:27 μμ »

Θα περασει και απο Λεστινιτσα;Για το τρενο ρωταω    Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #456 στις: Αύγουστος 20, 2016, 01:06:54 μμ »

Θα περασει και απο Λεστινιτσα;Για το τρενο ρωταω    Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο


Oχι φιλε μου , απο τον αλλο δρομο πηγε
http://www.iefimerida.gr/news/223389/vrethike-treno-me-hryso-ton-nazi-stin-polonia-ravdoi-pinakes-kosmimata-eikones

τωρα κανει σταση εδω

http://www.protothema.gr/world/article/603235/polonia-nees-ereunes-gia-to-perifimo-treno-ton-nazi/

Και οταν σταματηση επιτελους και το βρουνε να δεις που θα κατρακυληση ο χρυσος!!
Πατο θα πιασει.  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #457 στις: Αύγουστος 20, 2016, 02:08:42 μμ »

Μην ξεχνάτε ότι όταν μιλάμε για την τιμή του χρυσού που ανεβαίνει ή κατεβαίνει, αναφερόμαστε σε ένα άυλο τίτλο με σχετική αξία. Δεν μιλάμε για φυσικό μέταλλο. Όταν σφίξουν τα γάλατα, τότε να μου πείτε ποιά θα είναι η αξία του τίτλου που λέει "ΘΑ σου δώσω Χ ουγγιές χρυσού" και ποιά η αξία της προβληματικής (sic) λίρας του 2011 που κρατάει στα χέρια του ο καθένας.
Μην ξεχνάς όμως Νίκο ότι βάση του άυλου τίτλου αγοράζεις και πουλάς. Κλείσιμο ματιού
Εννοείται Δημήτρη και αυτό εκμεταλλευόμαστε, γιατί μόλις ο άυλος γίνει καπνός... καταλαβαίνεις τι έχει να γίνει με το φυσικό μέταλλο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #458 στις: Αύγουστος 20, 2016, 02:35:04 μμ »

Μην ξεχνάτε ότι όταν μιλάμε για την τιμή του χρυσού που ανεβαίνει ή κατεβαίνει, αναφερόμαστε σε ένα άυλο τίτλο με σχετική αξία. Δεν μιλάμε για φυσικό μέταλλο. Όταν σφίξουν τα γάλατα, τότε να μου πείτε ποιά θα είναι η αξία του τίτλου που λέει "ΘΑ σου δώσω Χ ουγγιές χρυσού" και ποιά η αξία της προβληματικής (sic) λίρας του 2011 που κρατάει στα χέρια του ο καθένας.
Μην ξεχνάς όμως Νίκο ότι βάση του άυλου τίτλου αγοράζεις και πουλάς. Κλείσιμο ματιού

Υ.Γ. Milou το τρένο σου πάει ολοταχώς για  Άουσβιτς.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Καλα ελπιδοφορε το φετινο ηταν απλα το ζεσταμα.Του χρονου θα γινουν πραματα και θαματα που θα τριβεις τα ματια σου.

Εσυ ελεγες περυσι τα 300αρια στις λιρες να τα ξεχασουμε.Και να φετος τι εγινε.

Σταματα τις προβλεψεις γιατι σε βλεπω να τρεχεις και να μην βρισκεις που να κρυφτεις.Ακομα και τον Μπολτ θα προσπερασεις σαν σταματημενο και θα παρεις το χρυσο μεταλλιο στο αγωνισμα του χειροτερου συμβουλου επενδυσεων... Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #459 στις: Αύγουστος 20, 2016, 04:42:45 μμ »

Καλά Γιαννάκη μου καλά.
Από το 2013 φωνάζεις ότι θα πάει 1800$ ήμουν νιος και γέρασα. Μεγάλο χαμόγελο
Πως σου πέρασε ότι το παίζω σύμβουλος επενδύσεων με τίποτε αδελφέ μου.
Αλλά εσύ αγόρι μου πιάνεις χρυσό τον κάνεις σίδερο πιάνεις σίδερο το κάνεις σκουριά και ακόμη μυαλό δεν έβαλες.
Κατέβα από το τρένο του  Άουσβιτς σε βλέπω σύντομα σαπούνι Κλεοπάτρα. Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #460 στις: Αύγουστος 20, 2016, 04:46:08 μμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Τα σεβη μου Δημητρη Χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #461 στις: Αύγουστος 20, 2016, 04:55:36 μμ »

Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Τα σεβη μου Δημητρη Χαμόγελο
Τα σέβη μου και σε εσένα και τις προβλέψεις σου.
Αντε πάρε κανένα συλλεκτικό, αρκεί να ξέρεις τι θα πάρεις γιατί σε βλέπω πάλι να χάνεις και το φορτίο και τον γάιδαρο.
Οσο τα μέταλλα ΠΑΙΖΟΥΝ στα ταμπλώ το παιχνίδι είναι ΣΤΗΜΕΝΟ μόνο από σπόντα και τεράστια υπομονή θα δείς άσπρη μέρα.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #462 στις: Αύγουστος 22, 2016, 09:21:27 πμ »

Μεγάλη κόντρα για το τίποτα.  Απορία
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #463 στις: Αύγουστος 22, 2016, 10:09:09 μμ »

Τι συμβαίνει και πέφτουν τα μέταλλα; Απορία
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #464 στις: Αύγουστος 22, 2016, 10:14:16 μμ »

Ακόμα δέν συνέβη Σπύρο. Άσ'τα να κάνουν το παιχνίδι τους! Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 29 30 [31] 32 33 ... 55
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences