Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 14, 2024, 03:31:08 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση  (Αναγνώστηκε 6935 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 29, 2014, 12:40:05 πμ »

Μάλλον θα έχεις ακούσει ότι το μονόλεπτο κοστίζει στο κράτος περισσότερο από την ονομαστική τιμή του.
Για να παραχθεί. Μη ξεχνάς όμως στο κράτος,στο κόστος δεν είναι μόνο το κόστος του μετάλλου,
αλλά και το κόστος παραγωγής και διάθεσης και πολλά άλλα που δεν είναι του παρόντος. Γι'αυτό λοιπόν ανεβαίνει η τιμή του,παραπάνω από την τιμή παραγωγής και άρα δεν συμφέρει το κράτος.
Το κράτος λοιπόν έχει συμφέρον να κόβει μεγάλες αξίες,όπως το δίευρω.
Νομίζω αν θυμάμαι καλά η Ολλανδία και κάποια άλλο κράτος,από φέτος σταμάτησε να κόβει μικρές
αξίες,νομίζω 1 και 2 λεπτά,παρά μόνο για συλλεκτικούς λόγους. Μπλίστερ κλπ.
Οπότε αν πάς 200 μονόλεπτα για σκράπ, θα πάρεις σίγουρα λιγότερα χρήματα από 2 ευρώ.
Στο μέλλον όμως κανείς δεν ξέρει πόσο θα φτάσει το μέταλλο. Και μπορεί τότε να πάς 200 μονόλεπτα
και να πάρεις 2,5 ευρώ. Λέω εγώ τώρα!!!

μια παρένθεση άσχετη ... και η Ελλάδα για το 14 κόβει μόνο 1.2.5 λεπτά , δηλαδή αυτό που την ζημιώνει  Απορία Απορία δεν ξέρω αν είναι για γέλια η για κλάματα  Απορία
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 29, 2014, 07:39:02 πμ »

μια παρένθεση άσχετη ... και η Ελλάδα για το 14 κόβει μόνο 1.2.5 λεπτά , δηλαδή αυτό που την ζημιώνει  Απορία Απορία δεν ξέρω αν είναι για γέλια η για κλάματα  Απορία

Απάντηση... ακόμη πιο άσχετη με τα συλλεκτικά...

Η κοπή αυτή ήταν το ανθρωπίνως δυνατό.
Αν και έχουμε αποδείξει ότι δεν είμαστε 'κοινοί' άνθρωποι οι Έλληνες.
Τι άλλο θα μπορούσαμε να κάνουμε, για να αποδείξουμε ότι είμαστε για κλάματα ;;
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5198

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 29, 2014, 09:41:33 πμ »

καλησπέρα,θα ηθελα να κανω και εγω μια ερωτηση,περι ευρω...
ειχα αναφερθεί στο παρελθον,οτι εχω τα πρωτα ευρω που ηρθαν στην Ελλαδα μεσα στο σακουλακι τους.
αν θυμαστε ηταν περιπου 15 € σε διαφορα κερματα.
Τωρα ...αν τα πιστοποιουσα τι βαθμο θα επιαναν περιπου? θεωρητικα εινα απιαστα από χερι,? η όχι?
ευχαριστω



Τα κέρματα στο σακουλάκι είναι UNC και όχι BU.Ακυκλοφόρητα μεν,ταλαίπωρα δε!!! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 29, 2014, 04:41:36 μμ »

μια παρένθεση άσχετη ... και η Ελλάδα για το 14 κόβει μόνο 1.2.5 λεπτά , δηλαδή αυτό που την ζημιώνει  Απορία Απορία δεν ξέρω αν είναι για γέλια η για κλάματα  Απορία

Απάντηση... ακόμη πιο άσχετη με τα συλλεκτικά...

Η κοπή αυτή ήταν το ανθρωπίνως δυνατό.
Αν και έχουμε αποδείξει ότι δεν είμαστε 'κοινοί' άνθρωποι οι Έλληνες.
Τι άλλο θα μπορούσαμε να κάνουμε, για να αποδείξουμε ότι είμαστε για κλάματα ;;
τίποτα αυτό αρκεί . . . χάθηκε να κόψουν όλες τις αξίες και σε μικρότερο τιράζ , να έχουμε και εμείς κάτι να βάζουμε στο άλμπουμ σαν συλλέκτες ?? και όταν λέω μικρότερο τιράζ δεν λέω για  τα 16000 των blister . βγάζουν 20 - 30 εκατομμύρια μονόλεπτα και δίλεπτα . ήθελα να ξέρα ποιος χρησιμοποιεί μονόλεπτα ??
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 29, 2014, 04:52:29 μμ »

ήθελα να ξέρα ποιος χρησιμοποιεί μονόλεπτα ??
Καλώς ή κακώς, Ευθύμιε, όλοι. Μη κοιτάς τι γίνεται στην Ελλάδα, που σ' αυτές τις αξίες εξακολουθούμε και είμαστε "large". Στο εξωτερικό 1 cent να σου λείπει την "έβαψες".
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 29, 2014, 06:52:23 μμ »

ήθελα να ξέρα ποιος χρησιμοποιεί μονόλεπτα ??
Καλώς ή κακώς, Ευθύμιε, όλοι. Μη κοιτάς τι γίνεται στην Ελλάδα, που σ' αυτές τις αξίες εξακολουθούμε και είμαστε "large". Στο εξωτερικό 1 cent να σου λείπει την "έβαψες".
δεν έχω πάει ποτέ στο εξωτερικό (εξαίρεση Κιουσαντασι για 5 ώρες , Αμερικάνικη πρεσβεία για 15 λεπτά , και Αλβανία γιατί χάθηκα στο κυνήγι  Κλείσιμο ματιού)  και δεν ξέρω , αλλά ποιος χρησιμοποιεί μονόλεπτα ??μα μονόλεπτα ? αυτά πρέπει να τα κόβουν μόνο για συλλεκτικούς λόγους .... χωρείς ίχνος αντιπαραθεσης και πάντα φιλικά  Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 29, 2014, 09:31:39 μμ »

καλησπέρα,θα ηθελα να κανω και εγω μια ερωτηση,περι ευρω...
ειχα αναφερθεί στο παρελθον,οτι εχω τα πρωτα ευρω που ηρθαν στην Ελλαδα μεσα στο σακουλακι τους.
αν θυμαστε ηταν περιπου 15 € σε διαφορα κερματα.
Τωρα ...αν τα πιστοποιουσα τι βαθμο θα επιαναν περιπου? θεωρητικα εινα απιαστα από χερι,? η όχι?
ευχαριστω



Τα κέρματα στο σακουλάκι είναι UNC και όχι BU.Ακυκλοφόρητα μεν,ταλαίπωρα δε!!! Κλείσιμο ματιού

δεν ξερω ...μπορει... αλλα δεν θελω να τα ανοιξω θα τα δωσω στα παιδια σαν αναμνηστικο Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5198

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 30, 2014, 10:09:13 πμ »

Αυτό να κάνεις.
Αν το ανοίξεις,χάνει την όποια υπεραξία μπορεί να έχει(σαν σακουλάκι). Τώρα ή στο μέλλον.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences