Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 12:46:53 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: περι πνε  (Αναγνώστηκε 4077 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 23, 2014, 03:43:55 μμ »

στις τιμές της πνε βάζε και 10% πάνω το χτύπημα, δηλαδή το 620 για να το πάρεις θέλεις 680...

υγ κσι εγώ το ψάχνω, μην νομίζεις ότι το έχω...

Έτσι είναι. Μη κοιτάτε μόνο τις αναγραφόμενες τιμές και νομίζετε ότι θα αγοράσετε όσο λέει
και έχετε αυτά τα νούμερα ως σημείο αναφοράς.
Να υπολογίζετε και την προμήθεια της Π.Ν.Ε. που καλείται να πληρώσει ο αγοραστής.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2014, 02:35:32 μμ από epop » Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 04:19:07 μμ »

στις τιμές της πνε βάζε και 10% πάνω το χτύπημα, δηλαδή το 620 για να το πάρεις θέλεις 680...

υγ κσι εγώ το ψάχνω, μην νομίζεις ότι το έχω...

Έτσι είναι. Μη κοιτάτε μόνο τις αναγραφόμενες τιμές και νομίζετε ότι θα αγοράσετε όσο λέει
και έχετε αυτά τα νούμερα ως αημείο αναφοράς.
Να υπολογίζετε και την προμήθεια της Π.Ν.Ε. που καλείται να πληρώσει ο αγοραστής.

Να λαμβάνετε υπόψιν ότι οι δημοπρασίες της ΠΝΕ, δεν είναι ανοιχτές σε όλους τους συλλέκτες.
Οι τιμές που κλείνουν στην ΠΝΕ, δεν είναι σε καμία περίπτωση ενδεικτικές σε μεμονωμένα νομίσματα, πρέπει να παρακολουθήσεις πως φεύγουν όλα τα νομίσματα, να βάλεις άλλο 10% και επιπλέον άλλους 1-2 ή και περισσότερους ενδιαφερόμενους σε κάθε δημοπράτηση νομίσματος.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 04:27:37 μμ »

Το έχω ξανά ακούσει αυτό το επιχείρημα: ''τόσο πουλήθηκε στην ΠΝΕ αυτό το νόμισμα άρα
αυτή είναι η τιμή του.''

Αυτό το επιχείρημα δεν λαβαίνει υπ 'όψιν όλους αυτούς τους παράγοντες που αναφέρθηκαν
παραπάνω.

Το καλύτερο είναι να πει κάποιος: ''θέλω αυτό και διαθέτω τόσα.''
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 12:48:58 μμ »

εγω παντος εχω αν θελει καποιος το συζηταμε
και δοσεις η ανταλλαγες με κατι που μπορει να με ενδιαφερει



υγ υπαρχουν και ασημενια

υγ 2 η ΠΝΕ εχει και συνδρομη για οσους δεν το ξερουν
Καταγράφηκε

ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 12:54:10 μμ »

εγω παντος εχω αν θελει καποιος το συζηταμε
και δοσεις η ανταλλαγες με κατι που μπορει να με ενδιαφερει



υγ υπαρχουν και ασημενια

υγ 2 η ΠΝΕ εχει και συνδρομη για οσους δεν το ξερουν
οι δοσεις ειναι ατοκες?
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 12:55:40 μμ »

οι δοσεις ειναι ατοκες?
[/quote]

για εσενα εχει και παραδοση κατ οικον
Καταγράφηκε

KVASSOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 269



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 11:23:57 πμ »



Έτσι είναι. Μη κοιτάτε μόνο τις αναγραφόμενες τιμές και νομίζετε ότι θα αγοράσετε όσο λέει
και έχετε αυτά τα νούμερα ως αημείο αναφοράς.
Να υπολογίζετε και την προμήθεια της Π.Ν.Ε. που καλείται να πληρώσει ο αγοραστής.

Να λαμβάνετε υπόψιν ότι οι δημοπρασίες της ΠΝΕ, δεν είναι ανοιχτές σε όλους τους συλλέκτες.
Οι τιμές που κλείνουν στην ΠΝΕ, δεν είναι σε καμία περίπτωση ενδεικτικές σε μεμονωμένα νομίσματα, πρέπει να παρακολουθήσεις πως φεύγουν όλα τα νομίσματα, να βάλεις άλλο 10% και επιπλέον άλλους 1-2 ή και περισσότερους ενδιαφερόμενους σε κάθε δημοπράτηση νομίσματος.[/quote]


Μην λες ανακριβειες.
1) Οταν πουληθει ενα νομισμα στην ΠΝΕ η τιμη κλεισιματος ειναι αυτη που πληρωνει ο αγοραστης.-Ο πωλητης παιρνει το 90% της αξιας κλεισιματος- φορου.
2)Μονον στην αρχικη τιμη προστιθεται το 10% σαν πρωτο βημα δηλαδη ενα νομισμα που εχει αρχικη τιμη 100 ευρω το πρωτο χτυπημα ειναι110 ευρω.Δεν μπαινει στην τιμη κλεισιματος ακομα 10% επιπροσθετο.
3) Η ΠΝΕ δεν ειναι κλειστο club.Mπορει ο καθενας να γινει μελος πληρωνοντας 40 ευρω το χρονο συνδρομη- κερδιζωντας ομως πολλα περισσοτερα απο γνωση,γνωριμιες,εκδοσεις...
Καταγράφηκε

ΜΕΑ FIDES INVIOLABILIS
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 11:28:06 πμ »



Έτσι είναι. Μη κοιτάτε μόνο τις αναγραφόμενες τιμές και νομίζετε ότι θα αγοράσετε όσο λέει
και έχετε αυτά τα νούμερα ως αημείο αναφοράς.
Να υπολογίζετε και την προμήθεια της Π.Ν.Ε. που καλείται να πληρώσει ο αγοραστής.

Να λαμβάνετε υπόψιν ότι οι δημοπρασίες της ΠΝΕ, δεν είναι ανοιχτές σε όλους τους συλλέκτες.
Οι τιμές που κλείνουν στην ΠΝΕ, δεν είναι σε καμία περίπτωση ενδεικτικές σε μεμονωμένα νομίσματα, πρέπει να παρακολουθήσεις πως φεύγουν όλα τα νομίσματα, να βάλεις άλλο 10% και επιπλέον άλλους 1-2 ή και περισσότερους ενδιαφερόμενους σε κάθε δημοπράτηση νομίσματος.


Μην λες ανακριβειες.
1) Οταν πουληθει ενα νομισμα στην ΠΝΕ η τιμη κλεισιματος ειναι αυτη που πληρωνει ο αγοραστης.-Ο πωλητης παιρνει το 90% της αξιας κλεισιματος- φορου.
2)Μονον στην αρχικη τιμη προστιθεται το 10% σαν πρωτο βημα δηλαδη ενα νομισμα που εχει αρχικη τιμη 100 ευρω το πρωτο χτυπημα ειναι110 ευρω.Δεν μπαινει στην τιμη κλεισιματος ακομα 10% επιπροσθετο.
3) Η ΠΝΕ δεν ειναι κλειστο club.Mπορει ο καθενας να γινει μελος πληρωνοντας 40 ευρω το χρονο συνδρομη- κερδιζωντας ομως πολλα περισσοτερα απο γνωση,γνωριμιες,εκδοσεις...

[/quote]

με εσενα στην πορτα της ΠΝΕ πως να μπει καποιος; Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 01:11:32 μμ »


3) Η ΠΝΕ δεν ειναι κλειστο club.Mπορει ο καθενας να γινει μελος πληρωνοντας 40 ευρω το χρονο συνδρομη- κερδιζωντας ομως πολλα περισσοτερα απο γνωση,γνωριμιες,εκδοσεις...

Από την στιγμή που υπάρχει συνδρομή, είναι ''κλειστό club''.
Τώρα το τι κερδίζεις από την συνδρομή, άσε να το κρίνει ο καθένας μόνος του.
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 01:47:15 μμ »

 Ο ορος "κλειστο κλαμπ" δεν εχει να κανει με το αν υπαρχει συνδρομη, αλλα με το ποσο ευκολο ειναι να μπει-ενταχθει καποιος σε αυτο.
 Στην ΠΝΕ ο οποιοσδηποτε μπορει να ενταχθει, πληρωνοντας την ετησια συνδρομη, υπαρχει βεβαια  ο τυπικος ορος οτι θα πρεπει να τον συστησουν 2 μελη, αλλα αυτο εχει να κανει περισσοτερο με το να αποφευγονται "κακοτοπιες" και οχι φυσικα με την ουσια, αφου δεν νομιζω οτι το ΔΣ θα αρνηθει σε καποιον νεο συλλεκτη να ενταχθει στην ενωση επειδη δεν εχει γνωστους εκει..
 Επι της ουσιας, η κουβεντα εχει ξεφυγει απο το αρχικο θεμα.
 Η αληθεια ειναι, οτι εαν δει καποιος ενα νομισμα να "φευγει" φτηνα ,για οποιονδηποτε λογο, προσπαθει να το παρει σε παρεμφερη τιμη, εστω και για ψυχολογικους λογους, ασχετα εαν αυτο ειναι η οχι εφικτο.
 Ας μην ξεχνουμε τον απαραβατο νομο της συλλεκτικης αγορας, ο καθενας οσο θελει πουλαει και οσο θελει αγοραζει.
 Το να επιχειρηματολογουμε προς την μια η την αλλη κατευθυνση, ειναι λιγο ματαιο.
 Οποιος θελει ενα νομισμα, θα το παρει στην καλυτερη τιμη που μπορει να το βρει.
 Εαν η τιμη που θελει να δωσει ειναι μικροτερη, απλα δεν θα το παρει, η θα ανεβασει αναγκαστικα τον πηχυ.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 01:57:25 μμ »


3) Η ΠΝΕ δεν ειναι κλειστο club.Mπορει ο καθενας να γινει μελος πληρωνοντας 40 ευρω το χρονο συνδρομη- κερδιζωντας ομως πολλα περισσοτερα απο γνωση,γνωριμιες,εκδοσεις...

Από την στιγμή που υπάρχει συνδρομή, είναι ''κλειστό club''.
Τώρα το τι κερδίζεις από την συνδρομή, άσε να το κρίνει ο καθένας μόνος του.

Τολη αν δεν είχε συνδρομή δεν θα είχε και γραφεία .Αν δεν είχε γραφεία τι θα ήταν - δεν θα υπήρχε Π,Ν.Ε
Καταγράφηκε
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 01:59:18 μμ »

Ο ορος "κλειστο κλαμπ" δεν εχει να κανει με το αν υπαρχει συνδρομη, αλλα με το ποσο ευκολο ειναι να
μπει-ενταχθει καποιος σε αυτο.

Δημήτρη γι' αυτό και στον όρο κλειστό Club, έχω εισαγωγικά.

Από την στιγμή όμως που υπάρχει συνδρομή (και δεν θα αναλωθώ στην συζήτηση αν
τα 40 ευρώ είναι πολλά ή λίγα γι' αυτά που προσφέρει), εξ ορισμού δεν μπορούν
να γίνουν μέλη αυτοί που θα το ήθελαν αλλά δεν έχουν (ή δεν θέλουν) να πληρώσουν.

Άρα -υπό αυτή την έννοια για μένα- είναι ''κλειστό''.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2014, 02:12:33 μμ από Epikouros » Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 02:07:03 μμ »

Τολη αν δεν είχε συνδρομή δεν θα είχε και γραφεία .Αν δεν είχε γραφεία τι θα ήταν - δεν θα υπήρχε Π,Ν.Ε

Δημήτρη μου,

είμαι μέλος 4 χρόνια στην ΠΝΕ. Δεν έχω πατήσει ούτε έξω από τα γραφεία να δω τη χρώμα
έχει το κτήριο και φυσικά δεν έχω κάνει καμία (μα καμία) άλλη χρήση των ''προνομίων'' που
προσφέρει.

Και δεν πήγα (και ούτε προβλέπεται να πάω), γιατί όταν είσαι από επαρχία το να κάνεις
ολόκληρο ταξίδι απλά και μόνο για να πας να πιεις καφέ, το θεωρώ -το λιγότερο- ασύμφορο οικονομικά.

Αρά το αν η ΠΝΕ έχει γραφεία ή όχι, εμένα ουδόλως με απασχολεί.
Αν ήθελε να έχει συνδρομή, ας είχε για τα μέλη της εντός Αθηνών μόνο ή ας έδινε την ευκαιρία
στα μέλη που είναι από επαρχία (αν ήθελε να τηρήσει την αρχή της αναλογικότητας), να
πληρώνουν μια συμβολική συνδρομή π.χ. 15-20Ε
Για μένα αυτό θα ήταν το δικαιότερο.
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 02:23:33 μμ »

Τολη ετσι όπως το εθεσες τώρα δεν διαφωνώ.Στο να μειωθεί το κόστος συνδρομής για τα μέλη της π.ν.ε που είναι από επαρχεία.Υπάρχουν άτομα που είναι στο διοικητικό συμβούλιο και θα το διαβάσουν σίγουρα
Καταγράφηκε
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 02:35:09 μμ »

...Στο να μειωθεί το κόστος συνδρομής για τα μέλη της π.ν.ε που είναι από επαρχεία.Υπάρχουν άτομα που είναι στο διοικητικό συμβούλιο και θα το διαβάσουν σίγουρα

Οψόμεθα  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences