Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 12, 2024, 10:00:35 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η σφραγίδα του Όθωνα  (Αναγνώστηκε 16860 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 28, 2013, 07:50:48 μμ »

H προσπάθεια θα γίνει και δεν είμαι και μόνος θα χρηματοδοτήσουν και φίλοι επιχειρηματίες θα έρθει ΕΛΛΑΔΑ
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 28, 2013, 07:59:11 μμ »

Καλη  επιτυχια..σοβαρη ιστορικη αξια...λιγα λογια και καλα
Γιωργος
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 28, 2013, 08:04:56 μμ »

καλη τυχη σε οποιον ελληνα την διεκδικησει και μακαρι να την κερδισει! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 28, 2013, 08:08:50 μμ »

Τι λες τωρα βρε Νικο?
Θα κοιταξουν να επαναπατρισουν κατι που αφορα μια Βασιλεια?
Αυτοι κανουν το παν να ξεχασουμε οτι καποτε η Ελλαδα ειχε Βασιλιαδες!!
Τα εχουμε πει αυτα και παλαιοτερα νομιζω,

Γιωργο μου.. δεν το βλεπω ετσι εγω.. και πολλοι αλλοι πιστευω! σε αυτη τη σφραγιδα.. δεν βλεπω βασιλεια... αλλα Ελλαδα! ηταν η επισημη σφραγιδα του κρατους κατα καποιο τροπο;; σορρυ δεν ξερω..., αλαλ εικαζω οτι την στιγμη που ηταν η σφραγιδα του Οθωνα... η θεα της σε εγγραφο... ηταν νομος! κακα τα ψεματα!

δεν ειναι απαραιτητο οτι επειδη κατι ειναι μιας εποχης Α... οτι στο αντικειμενο βλεπουμε και κατι αλλο...

δηλαδη... οταν με καμαρι εδειχναν στο μουσειο της Ολυμπιας την δαδα του 1936.... ολοι μας βλεπαμε τον Χιτλερ;; οταν βλεπουμε  την ολυμπικη λλαμπαδοδρομια... βλεπουμε ναζιστικη γερμανια;; οχι! βλεπουμε το αλλο... αυτο που αντιπροσωπευε... ετσι κι εδω...

υπαρχουν ελληνικες σημαιες που ειναι πολιτιμες και ιστορικες.. που ηταν σε πολεμους κτλ.. και ανολογα την εποχη.. ειχαν και καποια εξτρα... εχω δει ελληνικη σημαια με κορωνα στο κεντρο του σταυρου... εκει θα δω βασιλεια ή την σημαια...;;; την σημαια βλεπεις.. και λες ελλαδα.. δεν βλεπεις την κορωνα και μες... Γεωργιε ή Κωνσταντινε ή δεν ξερω κι εγω τι! Χαμόγελο

η σφραγιδα αυτη... ναι ηταν η σφραγιδα του οθωνα.. αλλα αντιπροσωπευε... την ιδια την ελλαδα! η σφραγιδα του παπουλια τωρα... αντιπροσωπευει τον παπουλια η την προεδρια της ελλαδος... αρα την ιδια την ελλαδα; φυσικα αυτα ειναι προσωπικες μου αποψεις... Χαμόγελο

Μπαμπη μου σου ευχομαι ολοψυχα να την αποκτησεις και να την επανανπατρισεις.. κι ελπιζω να μην σου πουνε τα λαμογια μετα... οτι ειναι εθνικο κειμηλειο και θησαυρος... you know... Κλείσιμο ματιού

καποιος ομως μπορει να με βοηθησει στην απορια μου για το σημα της βαυαριας που λειπει;; γιατι;;;
επισεις.. το κατω μερος.. το μεταλλικο.. ειναι μπρουτζος;; αν ναι... με κανει να απορρησω... γιατι μπορει να μην ειμαι γνωστης απο σφραγιδες.. αλλα εχω δει και χρυση.. και ασημενια.... ιδιωτων... και ηταν για βουλοκερι! κονταμ βασιλιας... δνε μπορουσε να την κανει χρυση ή ασημενια; χαχαχαχαχαχα

εντιαξει... ειναι ποιο σκληρο μεταλλο... αλλα... με προσοχη... ετσι κι αλλιως.. δεν την χτυπουσες και με δυναμη.... δεν ηταν για μελανι!!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 28, 2013, 08:12:39 μμ »

H προσπάθεια θα γίνει και δεν είμαι και μόνος θα χρηματοδοτήσουν και φίλοι επιχειρηματίες θα έρθει ΕΛΛΑΔΑ
Μακάρι Μπάμπη. Καλή επιτυχία.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 28, 2013, 08:15:18 μμ »

Έχεις απόλυτο δίκιο έχω βέβαια ενδοιασμούς για τη γνησιοτητά της
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 28, 2013, 08:20:39 μμ »

Έχεις απόλυτο δίκιο έχω βέβαια ενδοιασμούς για τη γνησιοτητά της

Ενας επωνυμος οικος παντοτε πριν σηκωσει μια δημοπρασια κοιταει την αυθεντικοτιτα του αντικειμενου αλλα επισεις κοιταζει και εαν ευρισκετε ΝΟΜΙΜΑ στα χερια αυτου που το παραδιδει προς δημοπρατηση.
Επιπλεον θεωρω φυσικο οταν εξοριστηκε ο Οθωνας αναμεσα στα αντικειμενα που πηρε απο το γραφειο του να ηταν και η προσωπικη του σφραγιδα.
Τον τελευταιο καιρο της δυναστειας του επειδη υπηρχε ενταση κινουταν συνεχως , και συνεχεια εστελνε επιστολες προς τους παντες προκειμενου να κατευναση την κατασταση που ειχε δημιουργηθει!!
Τελικα εφυγε εξοριστος μια και δεν τα καταφερε. 
Μην ξεχναμε οτι δεν ειχε απογονους.
Αρα αυτο το αντικειμενο πεθαινωντας θα εμεινε μεσα στον οικο που του ειχε παραχωρηθει απο την Βαυαρικη δυναστεια
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 28, 2013, 08:24:21 μμ »

κι ομως.. εχω ακουσει καποιες φορες.. που δεν ηταν ετσι.....
φυσικα αφορουσαν αρχαιοτητες... που ηταν κλεμμενες... αλλα και αν δεν κανω λαθος.. προσφατα ειχε γινε κατι με ενα αρχαιο νομισμα που ηταν τελικα κοπια του Χριστοδουλου... ή κανω λαθος;; νομιζω οτι το απεσειραν μετα το νομισμα...... ενω τα κλεμμενα επιστραφησαν...


τωρα σωστα... λογικο ειναι να την πηρε μαζι του... αλλα η σφραγιδα ειναι ανευ βαυαρικου θυρεου.. δεν ξερω... μου εχει κατσει περιεργα!! κολλησα εκει!  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 28, 2013, 09:13:34 μμ »

Niko αυτο που αναφερες με τον Χριστοδουλο ενδιαφερει εμενα,
εαν υπαρχουν φωτο του νομισματος κτλ κτλ θα ηθελα να μου στειλεις με πμ τον συνδεσμο να  τον διαβασω.
Ευχαριστω.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 28, 2013, 09:49:21 μμ »

το ειχα διαβασει περσι.. και ειχε γινει και συζητηση αν θυμαμαι καλα σε ενα φορουμ.. αλλα που ηταν τωρα;; το ειχα κρατησει αλλα ηταν στον σκληρο πριν κανω φορματ... οποτε το εχασα... ελεγε και την εταιρεια που εκανε την δημοπρασια.. και την ειδοποιησαν...

ελπιζω να βρω κατι...
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 28, 2013, 10:26:47 μμ »

Λοιπον... το βρηκα!!! Χαμόγελο ειναι σε αλλο φορουμ.. στο the greek collector sοciety.gr..

ειναι στα ελληνικα νομισματα... στον τομεα παλαιωτερα νομισματα στον ελλαδικο χωρο πριν το 1821, και φερει τον τιτλο.. συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες

Ο φιλος ΚωσταςΚ αναφερε εκει το εξεις:

Στα πλαίσια της τελευταίας δημοπρασίας της CNG είχε βγει και η παρακάτω δραχμή του Φίλιππου Ε' μόνο και μόνο για ν' αποσυρθεί άρον άρον όταν διαπιστώθηκε ότι επρόκειτο για ένα ωραίο αντίγραφο του Χριστoδούλου.

ειχε και φωτο... στο θεμα...

το ποστ εγινε 19 Σεπτεμβριου 2012.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 28, 2013, 10:37:08 μμ »

Ενδιαφέρον. Εκεί αποσύρθηκε αμέσως μόλις διαπιστώθηκε. Για να δούμε όμως με τη σφραγίδα τι θα γίνει. Το γεγονός ότι λείπει το σήμα της Βαυαρίας, όπως σωστά διαπίστωσες φίλε Νίκο, είναι ύποπτο...
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 28, 2013, 10:43:01 μμ »

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=1109.0
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 28, 2013, 10:45:05 μμ »



Σφραγίδα του Κράτους επί βασιλείας Όθωνος
« στις: Απρίλιος 28, 2011,   Έκπληξη  Έκπληξη

Ακριβως δυο χρονια πριν   Έκπληξη  Έκπληξη .....τυχαιο  Απορία   Απορία
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 28, 2013, 10:46:24 μμ »

Ειμαι λιγο μπροστα.......... Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences