Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 08:48:58 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πλαστή ή όχι Λίρα Αγγλίας? Αγορά από eBay!  (Αναγνώστηκε 24439 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gkoumas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 26


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 26, 2011, 10:11:30 πμ »

Ο Ρόμπερτ αναφέρει για μία απόκλιση 0,1 ως 0,12mm δηλαδή στα 1,52mm μου δίνει μια απόκλιση 1,62 ως 1,64mm που αυτό δε συμβαίνει συχνά απ'οτι κατάλαβα στη περίπτωση της συγκεκριμένης όμως είναι 1,70mm.Βέβαια δεν είναι μεγάλη διαφορά απο την λεγόμενη του Ρομπερτ αλλά απ του Νομισματικού της Αγγλίας είναι.Σε συνδυασμό βέβαια και με τον έλεγχο των καρατίων που δεν ήταν σωστός όπως μου είπαν.Περιμένω απάντηση και απ τον πωλητή επί του θέματος και θα σας το διαβιβάσω σύντομα.
Ευχαριστώ!
Καταγράφηκε
gkoumas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 26


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 11, 2011, 10:24:03 μμ »

Καλησπέρα σας, θέλω να αναφερθώ πλέον στο θέμα αφού για μένα τουλάχιστον έληξε.Όπως ανέφερα και πρίν επέστρεψα την λίρα στον πωλητή και αυτός τη δέχτηκε όπως και μου επέστρεψε τα χρήματα και στο θέμα του προβλήματος που του έθεσα με παρέπεμψε σε κάποιο βιβλίο ενός συγγραφέα οπου αναφέρει αυτήν την απόκλιση οτι έχει παρουσιαστεί σπάνια και όχι σε κάποιο επίσημο στοιχείο ή αρχή αλλά προσωπικά αυτός πιστεύει ότι ήταν ελλατωματική κοπή νομίσματος.Τρόπος και συμπεριφορά που δε με πείθουν.Δε ξέρω εγώ νομίζω οτι ήταν διαφορετικής κοπής (Ιταλικής,Λιβανικής) και δε μπορώ να τον διαψεύσω αλλά το μάθημα το πήρα και πληροφορίες έμαθα.
Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 12, 2011, 10:07:05 πμ »

Επιβεβαιωνεις λοιπον και την "υπογραφη" του φιλου Γεωργιου  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

  Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 18, 2013, 10:08:30 πμ »

παιδιά , το ίδιο συμβαίναι και σε μένα αλλά δεν είναι τόσο προφανές.Δεν ξέρω τί να κάνω .Εχω μια χρυσή λίρα κοπής 1927 Γεωργίου και νομισματοκοπείου SA.Δέν είναι όπως του φίλου μας εδώ αλλά είναι μόνο λίγο παχύτερη στα τρία τέταρτα της στεφάνης της περιμέτρου.Κατά τα άλλα είναι μια χαρά και απο χρώμα ,βάρος ,ουρά αλόγου και στομάχι αγίου γεωργίου.Και γενικά απο βάρος ok.Δικαιολογείται αυτό κατά την άποψή σας ; Ρωτάω γιατί πιο πάνω ακούστηκε η άποψη οτι αυτό δικαιολογείται .
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 18, 2013, 10:21:54 πμ »

Φίλε μου καλημέρα και καλώς ήρθες, η συγκεκριμένη  ημερομηνία είναι από τις πιο παραχαραγμένες που υπάρχουν. Βάλε καμιά φωτογραφία μπας και μπορούμε από μακριά να διακρίνουμε κάτι.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 18, 2013, 10:22:16 πμ »

παιδιά , το ίδιο συμβαίναι και σε μένα αλλά δεν είναι τόσο προφανές.Δεν ξέρω τί να κάνω .Εχω μια χρυσή λίρα κοπής 1927 Γεωργίου και νομισματοκοπείου SA.Δέν είναι όπως του φίλου μας εδώ αλλά είναι μόνο λίγο παχύτερη στα τρία τέταρτα της στεφάνης της περιμέτρου.Κατά τα άλλα είναι μια χαρά και απο χρώμα ,βάρος ,ουρά αλόγου και στομάχι αγίου γεωργίου.Και γενικά απο βάρος ok.Δικαιολογείται αυτό κατά την άποψή σας ; Ρωτάω γιατί πιο πάνω ακούστηκε η άποψη οτι αυτό δικαιολογείται .

Αν δεν βαλεις φωτο καθαρη-κοντινη να την δουμε μονο εικασιες θα σου πουμε ....
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 18, 2013, 10:30:08 πμ »

Καλημέρα και σας ευχαριστώ για την απάντηση.Επειδή είμαι καινούργιος .Πώς βάζουμε φωτογραφίες εδώ?
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 18, 2013, 07:03:18 μμ »

Λοιπόν εδώ είναι η λιρίτσα μας .Απο το μέτωπο έως και το πηγούνι του Γεωργίου είναι όπως είπα λίγο πιο παχιά στην στεφάνη της περιμέτρου.Κατά τα άλλα εμένα μου γαίνεται οκ.Οποιος γνωρίζει πολύ θα με βοηθούσε αν μου απαντήσει για τη γνησιότητά της .Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 18, 2013, 07:06:26 μμ »

Λοιπόν εδώ είναι η λιρίτσα μας .Απο το μέτωπο έως και το πηγούνι του Γεωργίου είναι όπως είπα λίγο πιο παχιά στην στεφάνη της περιμέτρου.Κατά τα άλλα εμένα μου γαίνεται οκ.Οποιος γνωρίζει πολύ θα με βοηθούσε αν μου απαντήσει για τη γνησιότητά της .Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 18, 2013, 07:08:29 μμ »

Την λιρα δειξε μας μπρος - πισω ....οχι μονο τα δοντακια της  Κλείσιμο ματιού

Βγαλε φωτο χωρις φλας ....σε φυσικο φως
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 18, 2013, 07:08:57 μμ »

Λοιπόν εδώ είναι η λιρίτσα μας .Απο το μέτωπο έως και το πηγούνι του Γεωργίου είναι όπως είπα λίγο πιο παχιά στην στεφάνη της περιμέτρου.Κατά τα άλλα εμένα μου γαίνεται οκ.Οποιος γνωρίζει πολύ θα με βοηθούσε αν μου απαντήσει για τη γνησιότητά της .Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2013, 07:25:05 μμ από Sp1 » Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 18, 2013, 07:27:18 μμ »

Λοιπόν εδώ είναι η λιρίτσα μας .Απο το μέτωπο έως και το πηγούνι του Γεωργίου είναι όπως είπα λίγο πιο παχιά στην στεφάνη της περιμέτρου.Κατά τα άλλα εμένα μου γαίνεται οκ.Οποιος γνωρίζει πολύ θα με βοηθούσε αν μου απαντήσει για τη γνησιότητά της .Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 18, 2013, 07:31:10 μμ »

Παιδια δεν την έχω πάρει απο ebay αλλά απο ιδιώτη.
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 18, 2013, 07:33:16 μμ »

Παιδια δεν την έχω πάρει απο ebay αλλά απο ιδιώτη.

Ηρεμησε .....γνησια ειναι  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 18, 2013, 07:36:58 μμ »

Σε ευχαριστώ πολύ, όμως γιατί αυτή η μικρή διαφορά στην περίμετρο.Είναι λογικό? Δηλαδή συμβαίνει λόγω ελλατωματικής κοπής νομισματοκοπείου?
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences