Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 09:28:45 πμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Rodesia and Nyasaland 1 penny 1962  (Αναγνώστηκε 13730 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 12:29:05 πμ »

Συλλεκτης ειναι ο οιοσδηποτε αρεσκεται στο να μαζευει αντικεινενα συνηθως καποιου συγκεκριμενου ειδους.
Ομως ο συλλεκτισμος  συνηθως λειτουργει συνυφασμενα με την εννοια της σπανιοτητας.
Την πενταρα του 36 την προτιμω απο μια τουλιπα σε μωβ χρωμα ,κι ας ειναι ωραιοτερη

Υ.Σ Γιαννη ετσι ειναι οπως το λες, αλλα βαριεμαι να ψαχνω που θα χαρισω τα υπολοιπα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 12:32:43 πμ »

Κάποια κομμάτια από τη συλλογή μου, τα οποία πάνω από όλα αρέσουν σε εμένα Χαμόγελο Σωτήρη γι αυτό δε ψωνίζω στο σωρό  Σαρκασμός












Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 12:37:41 πμ »

Ωραια ειναι Γιαννη και χαιρομαι που τα χαιρεσαι.
Τα 10 φραγκα και ο Νιγηρας ειναι και του δικου μου γουστου.
Αλλα εχω μαθει να ελεγχω το μικροβιο γαι να μην χανω την μπαλα.
Καταγράφηκε
DIRIGO
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 297



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 12:38:30 πμ »

Πολυ ομορφα νομισματα,ειδικα ο Δαρβινος, λες και ειναι ετοιμος να μιλησει.
Οι εννοια του σπανιου και του ομορφου ειναι εντελως διαφορετικες.
Η μια μιλαει στην ψυχη μας και η αλλη στην τσεπη μας.Αλλο το ενα και αλλο το αλλο.
Καταγράφηκε

A PLURIBUS UNUM
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 12:45:01 πμ »

Όλα τους φθηνά νομίσματα, όπως αυτό των νησιών Φερόε, άλλα με ιστορία. Κάποια στιγμή όταν θα βρω χρόνο θα σηκώσω και φωτογραφίες από διάφορες γαλλικές αποικίες, οι οποίες έχουν μερικά εξαιρετικής ομορφιάς νομίσματα σε αλουμίνιο, αξίας 5 φράγκων. Όλα τους ένα και ένα Χαμόγελο
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 11:03:27 πμ »

Το "καλη συλλογη" ειναι τελειως υποκειμενικος ορος,κατα την γνωμη μου.
Για εμενα προσωπικα,καλη συλλογη ειναι αυτη που μου αρεσει να την βλεπω να την μελετω και να μην με τρωει
η αγωνια αν θα αξιζει και ποσο θα κανει οταν την πουλησω.
Το αγχος αυτο δεν το θελω και δεν με εκφραζει....τωρα αν με τα χρονια αυτο που μαζεψα αυξηθει σε αξια παλι καλως....αν οχι...η συλλογη μου θα συνεχισει να μου αρεσει και να μου θυμιζει την διαδρομη που εκανα για να την φτιαξω.


Με βρισκει απολυτα συμφωνο η αποψη σου και νομιζω οτι ειναι μια υγιης εκφραση το γνησιου συλλεκτη απαλαγμενη απο το κυνηγι του θησαυρου των grades και των σπανιοτητων. Αν βεβαια αυτα ταυτιστουν τοσο το καλυτερο αλλα δεν ειναι ο σκοπος.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 11:37:33 πμ »

Πολύ σωστά αγαπητέ Γιώργο.Εχει επικρατήσει η άποψη σε πολλούς οτι τα νομίσματα μιας συλλογής πρέπει να ναι όλα σε κατάσταση σλαμπ.Νομίζω όμως οτι αυτό αφορά τους επαγγελματίες στο είδος και όχι τους απλούς συλλέκτες που θέλουν απλώς να συμπληρώσουν τη συλλογή τους με τα νομίσματα κυρίως σε όποια κατάσταση κι αν αυτά βρίσκονται.Πάντως προσωπικά δεν θα μου άρεσε να έχω ένα κιβώτιο νομίσματα κλεισμένα μέσα σε σλαμπ.Εκτός κι αν τα εμπορευόμουν.Αν τα νομίσματα τα έχει κάποιος για να τα βλέπει πίσω απο αυτά τα πλαστικά κουτάκια τότε ποιά η χαρά τουσυλλέκτη.Το ξαναλέω βέβαια το τέλειο για έναν επαγγελματία του είδους είναι να τα έχει όλα σε άριστη κατάσταση αλλά πόσοι είναι αυτοί ειδικά στην Ελλάδα;Εντάξει δε λέω να τα έχουμε και σε κουτί απο σοκολατάκια τα νομίσματα αλλά όχι να μας γίνει και πάθος το κηνύγι των grades και των slabs ούτε βέβαια να τρυπάμε τους Οθωνες για να φτιάξουμε κολιέ και βραχιόλια.Σε όλα η μέση οδός είναι η καλύτερη απο κεί και πέρα καταντά πάθος για μένα .Δηλαδή μια δεκάρα του 1969 δεν πιάνει ούτε ένα ευρώ ακυκλοφόρητη ,τί την κάνει ένα πλαστικό κουτάκι κι έπειτα κάνει 30  ευρώ;Νομίζω ούτε και οι καλύτεροι συλλέκτες δεν μπορούν να δώσουν σαφή απάντηση.Αν πιστοποιήσουν όλοι τα νομίσματα που έχουν σε άριστες καταστάσεις θα θησαυρίσουν δηλαδή;Απορία.Φιλικά Σπύρος.
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 01:34:56 μμ »

Πολύ σωστά αγαπητέ Γιώργο.Εχει επικρατήσει η άποψη σε πολλούς οτι τα νομίσματα μιας συλλογής πρέπει να ναι όλα σε κατάσταση σλαμπ.Νομίζω όμως οτι αυτό αφορά τους επαγγελματίες στο είδος και όχι τους απλούς συλλέκτες που θέλουν απλώς να συμπληρώσουν τη συλλογή τους με τα νομίσματα κυρίως σε όποια κατάσταση κι αν αυτά βρίσκονται.Πάντως προσωπικά δεν θα μου άρεσε να έχω ένα κιβώτιο νομίσματα κλεισμένα μέσα σε σλαμπ.Εκτός κι αν τα εμπορευόμουν.Αν τα νομίσματα τα έχει κάποιος για να τα βλέπει πίσω απο αυτά τα πλαστικά κουτάκια τότε ποιά η χαρά τουσυλλέκτη.Το ξαναλέω βέβαια το τέλειο για έναν επαγγελματία του είδους είναι να τα έχει όλα σε άριστη κατάσταση αλλά πόσοι είναι αυτοί ειδικά στην Ελλάδα;Εντάξει δε λέω να τα έχουμε και σε κουτί απο σοκολατάκια τα νομίσματα αλλά όχι να μας γίνει και πάθος το κηνύγι των grades και των slabs ούτε βέβαια να τρυπάμε τους Οθωνες για να φτιάξουμε κολιέ και βραχιόλια.Σε όλα η μέση οδός είναι η καλύτερη απο κεί και πέρα καταντά πάθος για μένα .Δηλαδή μια δεκάρα του 1969 δεν πιάνει ούτε ένα ευρώ ακυκλοφόρητη ,τί την κάνει ένα πλαστικό κουτάκι κι έπειτα κάνει 30  ευρώ;Νομίζω ούτε και οι καλύτεροι συλλέκτες δεν μπορούν να δώσουν σαφή απάντηση.Αν πιστοποιήσουν όλοι τα νομίσματα που έχουν σε άριστες καταστάσεις θα θησαυρίσουν δηλαδή;Απορία.Φιλικά Σπύρος.
29 ευρω το κουτι και μεταφορικα και 0.50 η δεκαρα του 1969.
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 01:41:30 μμ »

Ακριβώς έτσι. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences