Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 03:25:51 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Rodesia and Nyasaland 1 penny 1962  (Αναγνώστηκε 13732 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 11:22:31 μμ »

Την υγεία μας να 'χουμε... και οι συλλογές είναι απλώς για να περνάμε όμορφα τον ελεύθερο χρόνο μας και ίσως για να τρέφουμε και λίγο την ματαιοδοξία μας. Ευτυχώς ή δυστυχώς, ελεύθερο χρόνο έχω πολύ, ματαιοδοξία καθόλου. Κι όσο για το χρήμα... χαρτί είναι και το παίρνει ο αέρας. Υπομονή και περισυλλογή χρειάζεται, και με το καλό, μπορώ να σπαταλήσω ξανά χρόνο και χρήμα, χτίζοντας μια νέα συλλογή. Αλλά όχι πλέον με Ελληνικά νομίσματα (εκτός από κάποια συγκεκριμένα)... πάμε γι' άλλα.
Λευτέρη έκανες την καλύτερη επιλογή... συγχαρητήρια.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 11:23:16 μμ »

Ειναι ευχαριστο γεγονος να στρεφει κανεις το ενδιαφερον του και σε αλλα νομισματα αλλων χωρων, που μπορει να μην εχουν μεγαλη αξια, αλλα επεκτεινουν τις γνωσεις μας και μα δινουν φρεσκες εικονες/θεματα για να ασχοληθουμε.
Εχω στρεψει και εγω το ενδιαφερον μου σε ξενα νομισματα,τα βρισκω πολυ ομορφα και ενδιαφεροντα και
δεν κοστιζουν μια μικρη/μεγαλη περιουσια για να τα αποκτησει κανεις. Χαμόγελο
Σωστα τα λες και εμενα βασικα μου αρεσουν οτι μου κανει κλικ και ας εχουν και την πιο μικρη αξια Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο Χαμόγελο
Συγγνωμη αν σου χαλασαμε λιγο το θεμα Ντροπή Ντροπή
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 11:26:09 μμ »

Την υγεία μας να 'χουμε... και οι συλλογές είναι απλώς για να περνάμε όμορφα τον ελεύθερο χρόνο μας και ίσως για να τρέφουμε και λίγο την ματαιοδοξία μας. Ευτυχώς ή δυστυχώς, ελεύθερο χρόνο έχω πολύ, ματαιοδοξία καθόλου. Κι όσο για το χρήμα... χαρτί είναι και το παίρνει ο αέρας. Υπομονή και περισυλλογή χρειάζεται, και με το καλό, μπορώ να σπαταλήσω ξανά χρόνο και χρήμα, χτίζοντας μια νέα συλλογή. Αλλά όχι πλέον με Ελληνικά νομίσματα (εκτός από κάποια συγκεκριμένα)... πάμε γι' άλλα.
Λευτέρη έκανες την καλύτερη επιλογή... συγχαρητήρια.
Κωστα ευχομαι να ειναι ολα καλα,δεν ξερω,διαβαζοντας αυτα που γραφεις νιωθω οτι κατι συμβαινει και ευχομαι να κανω λαθος. Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 11:26:53 μμ »

Εδω εχει καποια να χαζεψετε με ομορφα χρωματακια .
Αλλα εγω παντα προτιμουσα το χαρτι.
Ακομα δεν εχω κατι σε  Nyasαland αλλα απο Ρodesia κατι γινεται.


Υ.Σ Εγω θα διαφωνησω Κωστα . Ειναι μια καλη εποχη για να φτιαχτει μια καλη Ελληνικη συλλογη.



http://www.ebay.com/sch/Coins-Paper-Money-/11116/i.html?_from=R40&_nkw=rhodesia+nyasaland&_pgn=3&_skc=100&rt=nc
Καταγράφηκε
DIRIGO
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 297



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 11:34:06 μμ »

Καθολου δεν χαλασατε το θεμα, το χιουμορ χρειαζεται παντα και ειδικα στις ημερες που ολοι περναμε.
Η ενασχοληση μας με τα νομισματα,περνει σωστη κατευθυνση (κατα την γνωμη μου παντα) οταν κανεις
επεκτεινει τους οριζοντες του και σε νομισματα περα απο τα Ελληνικα συνορα.
Ισως να το λεω γιατι μας κανει να δουμε περισσοτερο την αρτιστικη,ιστορικη πλευρα των νομισματων περα
απο εμπορικες αξιες,υπεραξιες και τιμες κτησης.
Ενα νομισμα ειναι ομορφο, οχι γιατι ειναι ακριβο, αλλα γιατι μας αρεσει να το βλεπουμε......
Καταγράφηκε

A PLURIBUS UNUM
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 11:40:13 μμ »

Προσωπικά έχω μία μικρή συλλογή με νομίσματα, από όλο τον κόσμο. Τα περισσότερα από αυτά είναι μικρής αξίας άλλα και μόνο η διαδικασία εύρεσής τους σε οδηγεί σε απίστευτες αναζητήσεις, να μάθεις την ιστορία της χώρας και της συνθήκες κοπής τους. Μπορώ να πω ότι η συλλογή αυτή με ικανοποιεί σε μεγαλύτερο βαθμό από ότι τα ελληνικά. Η αίσθηση του να έχεις νομίσματα από χώρες όπως kiau chau, tonkin, spitzbergen, tatarstan, πρώην γαλλικές αποικίες ή βρετανικές, απίστευτης ιστορικής αξίας νομίσματα. Μια φθηνή συλλογή που όμως αξίζει
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 11:41:18 μμ »

Ωραιο θεμα ανοιξατε,και σιγουρα ο καθεις μαζευει οτι του αρεσει.
Προσπωπικα εχω ενα κουτι με ξενα ,αλλα παραλληλα πιστευω οτι συλλεκτης χωρις κατευθυνση και στοχο ειναι ΧΑΜΕΝΟΣ,και φυσικα δεν το εστιαζω στο οικονομικο μονο.
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 11:50:16 μμ »

Ειναι ευχαριστο γεγονος να στρεφει κανεις το ενδιαφερον του και σε αλλα νομισματα αλλων χωρων, που μπορει να μην εχουν μεγαλη αξια, αλλα επεκτεινουν τις γνωσεις μας και μα δινουν φρεσκες εικονες/θεματα για να ασχοληθουμε.
Εχω στρεψει και εγω το ενδιαφερον μου σε ξενα νομισματα,τα βρισκω πολυ ομορφα και ενδιαφεροντα και
δεν κοστιζουν μια μικρη/μεγαλη περιουσια για να τα αποκτησει κανεις. Χαμόγελο

Μπράβο, αν μου επιτρέπεις συμφωνώ και όχι μόνο σαν έμπορος.

Γιωργος
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 11:53:37 μμ »

Ειναι ευχαριστο γεγονος να στρεφει κανεις το ενδιαφερον του και σε αλλα νομισματα αλλων χωρων, που μπορει να μην εχουν μεγαλη αξια, αλλα επεκτεινουν τις γνωσεις μας και μα δινουν φρεσκες εικονες/θεματα για να ασχοληθουμε.
Εχω στρεψει και εγω το ενδιαφερον μου σε ξενα νομισματα,τα βρισκω πολυ ομορφα και ενδιαφεροντα και
δεν κοστιζουν μια μικρη/μεγαλη περιουσια για να τα αποκτησει κανεις. Χαμόγελο

Μπράβο, αν μου επιτρέπεις συμφωνώ και όχι μόνο σαν έμπορος.

Γιωργος



Γιωργη με μεγαλη μου χαρα .....
Η αποψη μου ειναι οτι οι εχοντες το μικροβιο του συλλεκτισμου πολυ ευκολα παρασυρονται σε οτι τους αρεσει.
Μονο που η αληθεια ειναι οτι ευκολα τους αρεσουν τα ΠΑΝΤΑ σχεδον.
Ετσι μαζευουν γενικως χωρις στοχο και χωρις προοπτικη να αποκτησουν μια καλη συλλογη
Καταγράφηκε
DIRIGO
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 297



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 12:02:58 πμ »

Το "καλη συλλογη" ειναι τελειως υποκειμενικος ορος,κατα την γνωμη μου.
Για εμενα προσωπικα,καλη συλλογη ειναι αυτη που μου αρεσει να την βλεπω να την μελετω και να μην με τρωει
η αγωνια αν θα αξιζει και ποσο θα κανει οταν την πουλησω.
Το αγχος αυτο δεν το θελω και δεν με εκφραζει....τωρα αν με τα χρονια αυτο που μαζεψα αυξηθει σε αξια παλι καλως....αν οχι...η συλλογη μου θα συνεχισει να μου αρεσει και να μου θυμιζει την διαδρομη που εκανα για να την φτιαξω.
Καταγράφηκε

A PLURIBUS UNUM
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 12:06:57 πμ »

Οτι και να συλλεγει κανεις , συλλεκτης ειναι.......
Ομως.
Για μενα καλη συλλογη ειναι αυτη που εχει μια συναφεια ,και κατα προτιμηση εχει αρχη και τελος ,εστω και αν αυτο ειναι ανεφικτο για οικονομικους ή πρακτικους λογους σπανιοτητας.
Φυσικα η χαρα ερχεται μεσα απο την ερευνα και την αποκτηση δυσκολων κομματιων, που την καθιστα  πλουσιοτερη στον χρονο.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 12:14:37 πμ »

ακομα και με λιγα χρηματα μπορεις να εχεις μια ομορφη συλλογη με ξενα απο πολλα κρατη.. και να τα χαιρεσαι!
Κωστα μου σου ευχομαι οτι καλυτερο στην νεα συλλογη σου...

αν θελεις πες μας πως το σκεφτεσαι... πχ.. ενα παο καθε κρατος που υπαρχει ή υπηρχε; να κανεις συλλογη μεταλλου; να ειναι ολα δηλαδη ασημενια ή ολα νικελ ή χαλκινα; να τα μαζεψεις ολα ακυκλοφορητα.. ή ολα κυκλοφορημενα;Χαμόγελο

τα βασικο ειναι να το χαρεις εσυ!!! η συλλογη ειναι κατι που κανεις για παρτι σου! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 12:20:43 πμ »

ακομα και με λιγα χρηματα μπορεις να εχεις μια ομορφη συλλογη με ξενα απο πολλα κρατη.. και να τα χαιρεσαι!
Κωστα μου σου ευχομαι οτι καλυτερο στην νεα συλλογη σου...

αν θελεις πες μας πως το σκεφτεσαι... πχ.. ενα παο καθε κρατος που υπαρχει ή υπηρχε; να κανεις συλλογη μεταλλου; να ειναι ολα δηλαδη ασημενια ή ολα νικελ ή χαλκινα; να τα μαζεψεις ολα ακυκλοφορητα.. ή ολα κυκλοφορημενα;Χαμόγελο

τα βασικο ειναι να το χαρεις εσυ!!! η συλλογη ειναι κατι που κανεις για παρτι σου! Κλείσιμο ματιού

Θα σου απατησω για μενα.
Αγοραζεις με 30 ευρω ενα λοτ νομισματα 2-3 κιλα,και τα ξεδιαλεγεις να περνα η ωρα.
Στην συνεχεια αφου το κανεις αλλη μια φορα  και μετα ψαχνεις να βρεις που θα τα βαλεις.......
Καταγράφηκε
DIRIGO
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 297



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 12:24:43 πμ »

Σωστη και η δικη σου αποψη,αλλα τελικα, καλη συλλογη "αντικειμενικα" ειναι αυτη που ευχαριστει, τον καθε ενα συλλεκτη,ξεχωριστα, και που την δημιουργει,μεσα απο τη δικη του προοπτικη και την δικη του αποψη του για το τι ειναι ομορφο.
Τα σπανια νομισματα ειναι και ακριβα, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και ομορφα.
Η πενταρα του 1836 ειναι ΣΠΑΝΙΑ αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι ομορφη.......
Η σπανιοτητα ειναι μια σημαντικη συλλεκτικη παραμετρος αλλα δεν σημαινει οτι ολοι οι συλλεκτες ειναι καρφωμενοι στο τι ειναι σπανιο....γιατι τους εκφραζει.
Τελικα ανοιξαμε μεγαλο και ενδιαφερον θεμα,αλλα χαιρομαι που υπαρχει διαλογος και ανταλλαγη αποψεων.
Ισως τελικα καταληξουμε στο τι σημαινει συλλεκτης,με την γενικη εννοια του ορου.

Καταγράφηκε

A PLURIBUS UNUM
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 12:27:16 πμ »

Σωτήρη δεν είναι έτσι, από κάθε χώρα επιλέγεις ποιο ή ποια κομμάτια θέλεις, δεν διαλέγεις στο σωρό. Βρίσκεις κάτι που να σ΄ αρέσει. Άλλωστε η συλλογή πρέπει πάνω από όλα να σε ικανοποιεί.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences