Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 10, 2024, 01:11:16 πμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τί θέλει τελικά το συλλεκτικό σώμα;  (Αναγνώστηκε 25259 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Ιούλιος 12, 2014, 01:51:32 πμ »

Το παράδειγμα Με τη Φεράρι δεν ειναι καθόλου άτυχες κατα τη γνώμη μου γιατι ειναι συλλεκτικά αντικείμενα!! Πόσοι απο αυτούς που τις συλλέγουν τις έχουν όλες;απο τότε που βγήκαν;ΚΑΝΕΝΑΣ!!!!!Δηλαδη σώνει και καλά πρέπει να τις έχω όλες για να γίνω συλλέκτης;Η πληρότητα είναι τα πάντα;;;;Εάν κάποιοι δεν μπορούν συλλέγουν φιατάκια δεν είναι κακό και εκει υπάρχουν σπανιότητες και ομορφιές!!Σας ευχαριστώ πάντως όλους γίαυτην την πολιτισμένη και εποικοδομητική συζήτηση!!!Σας προτρέπω και πάλι να δείτε το νόμισμα περισσότερο σαν έργο τέχνης,και όχι μόνο συλλεκτεμπορικά!!!!
Καταγράφηκε
kimon
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 432



Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Ιούλιος 12, 2014, 01:55:54 πμ »

Ανέκαθεν παρακολουθούσα τις εκδόσεις διάφορων νομισματοκοπείων και ''ζήλευα'' το πρόγραμμα τους, χωρίς να σημαίνει ότι δεν υπήρχαν κομμάτια που τα έβρισκα μη δελεαστικά.

Η ποικιλομορφία είναι δείκτης πολιτιστικού πλούτου και σεβασμού του πολυσχιδούς χαρακτήρα των συλλεκτών.

Ήταν καιρός να ξεφύγουμε από το μονοδιάστατο μικρόκοσμο μας. Και εδώ βέβαια σημαντικό παράγοντα συνιστά το κερδός που στον τραπεζικό χώρο είναι εκ των ων ουκ άνευ.

Συνέλεγα τα 1 έως κανένα ελληνικά αναμνηστικά, γιατί τόσα υπήρχαν. Τώρα έχω τη δυνατότητα επιλογής. Ό,τι δε με ενδιαφέρει το απορρίπτω.

Οι ενστάσεις μου αφορούν στον τρόπο διάθεσης!

Όσο για τα τιράζ, λειτουργούν ως ερασιτέχνες που αγνοούν τους νόμους της αγοράς και την έννοια του σχεδιασμού και του μάρκετινγκ και θα πάρει χρόνο μέχρι να εξομαλυνθούν οι ποσότητες με την πραγματικότητα.
Καταγράφηκε

το συλλέγειν εστί φιλοσοφείν
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #77 στις: Ιούλιος 12, 2014, 01:56:38 πμ »

Το παράδειγμα Με τη Φεράρι δεν ειναι καθόλου άτυχες κατα τη γνώμη μου γιατι ειναι συλλεκτικά αντικείμενα!! Πόσοι απο αυτούς που τις συλλέγουν τις έχουν όλες;απο τότε που βγήκαν;ΚΑΝΕΝΑΣ!!!!!Δηλαδη σώνει και καλά πρέπει να τις έχω όλες για να γίνω συλλέκτης;Η πληρότητα είναι τα πάντα;;;;Εάν κάποιοι δεν μπορούν συλλέγουν φιατάκια δεν είναι κακό και εκει υπάρχουν σπανιότητες και ομορφιές!!Σας ευχαριστώ πάντως όλους γίαυτην την πολιτισμένη και εποικοδομητική συζήτηση!!!Σας προτρέπω και πάλι να δείτε το νόμισμα περισσότερο σαν έργο τέχνης,και όχι μόνο συλλεκτεμπορικά!!!!

Και οπωσδήποτε όχι σαν αρρώστια, ναρκωτικό.... ο,τιδήποτε χρειάζεται απεξάρτηση...
Καταγράφηκε
Han
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 890


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Ιούλιος 12, 2014, 02:09:59 πμ »

Κύριε Σταματόπουλε μην σας στεναχωρούν αυτά που διαβάζετε . Η δουλειά σας είναι φανταστική. Συνεχίστε με τον ίδιο ρυθμό την δουλειά σας . Τώρα για τι νομίσματα μιλάτε με 50 και 60 χιλιάδες κομμάτια.. Εγώ αυτό που έμαθα με τα όσα διαβάζω εδώ μέσα είναι όσο μικρότερο το mintage τόσο μεγαλύτερη συλλεκτική αξία έχει το νόμισμα. Εδώ αγοράζουν λίρες που έχουν 100.000 κομμάτια και θεωρείτε σπάνια . Φαντάσου τα Ελληνικά αναμνηστικά ύστερα από 100 χρόνια, δεν θα ζούμε να το δούμε όποτε μην στεναχωριέστε που δεν μπορείτε να τα μαζέψετε όλα.

Το έχετε πει 10 φόρες και δεν λένε ή δεν θέλουν να το καταλάβουν .

Δεν μπορείς να είσαι συλλέκτης σε ολόκληρο το Νομισματικό πρόγραμμα για πολλά συνεχόμενα χρόνια.Πρέπει να αποφασίσεις τι μπορείς να ακολουθήσεις .
Μια δεν θα φτάσουν , μια θα έχεις δουλειά , μια δεν θα έχεις λεφτά.
Μαζεύετε ΜΟΝΟ όσα αντέχει η τσέπη σας και όσα ξέρεις ότι και μια βδομάδα μετά να πας στην Τράπεζα θα βρεις το συλλεκτικό σου νόμισμα να σε περιμένει , χωρίς ουρές και χωρίς υπεραξίες

Φιλικά προς όλους Σταύρος
Καταγράφηκε
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Ιούλιος 12, 2014, 02:41:37 πμ »

Φίλε Han δεν υπάρχει κανένας λόγος να στεναχωρηθώ Τις απόψεις τους λένε οι άνθρωποι και είναι σεβαστές!!Βλέπουν τα πράγματα απο μια συγκεκριμένη γωνία!Με το θέμα που άνοιξα κάνω και εγώ την ερευνά μου!Δεν τα ξέρω όλα!Απο όλους αποκομίζω κάτι,γιατί έτσι πρέπει να είναι ένας καλλιτέχνης.να έχει ανοιχτό μυαλό!Εάν κάτι απο αυτα που υποστηρίζω μπορει να αποδειχθεί λανθασμένο θα το παραδεχτώ!!Δεν συμφωνώ όμως με την απολυτότητα ορισμένων που νομίζουν οτι κατέχουν οποιαδήποτε μορφή αλήθειας!Τίποτα δεν κατέχουμε απόλυτα.Οφείλουμε να ερευνούμε και αυτό κάνω προσωπικά!!!Διαφωνόντας πολιτισμένα μεταξύ μας δίνουμε αξία σε αυτο που αγαπάμε!Δεν προσπαθώ να αλλάξω τις απόψεις κανενός!αποκόμισα απο αυτούς που διαφωνώ.Ας αποκομίσουν και αυτοι κάτι απο εμένα!
Καταγράφηκε
Han
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 890


Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Ιούλιος 12, 2014, 02:56:45 πμ »

Μακάρι να αποκομίζουν κάτι από εσάς και να μην σας βάζουν στο στόχαστρο ότι προσπαθείτε να κατευθύνετε τα πράγματα...
 Η "Συλλεκτική" κοινότητα ΠΟΤΕ δεν θα είναι ευχαριστημένη.
Καλό βράδυ να έχουμε και καλό κουράγιο σας εύχομαι..
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Ιούλιος 12, 2014, 05:49:16 πμ »

Προσωπικά αδιαφορώ τι κάνουν οι άλλες χώρες. Ας βγάζουν και ένα νόμισμα για κάθε κάτοικο. Ότι ανοησία δούμε αμέσως να τη θεοποιήσουμε και να την αντιγράψουμε. Δεν έχουν όλες οι χώρες την ίδια συλλεκτική κουλτούρα, τον ίδιο αριθμό συλλεκτών και κυρίως την ίδια οικονομική ευμάρεια. Τι σχέση έχουν οι μισθοί μας με των κέντρο-βορειοευρωπαίων και των Αμερικανών?
Και εγώ ήθελα μια ανανέωση στην παραγωγή των συλλεκτικών αλλά όπως πάντα να υπερβάλουμε και να το ξεφτιλίσουμε το θέμα. Προσωπικά θεωρώ άσχετους περί συλλεκτισμού τους ανθρώπους που ασχολούνται με το Νομισματικό μας πρόγραμμα. Από τη γέννηση μέχρι τη διάθεσή του. Αρχικά ήταν άτομα άσχετα και αδιάφορα ενώ τώρα είναι άσχετα με το συλλεκτισμό μα πολύ σχετικά με τη δημιουργία κέρδους. Και λογικό αφού μιλάμε για τράπεζα. Αλλά μην ακούμε μ@#^#ς ότι όλα αυτά γίνονται για να ικανοποιηθούν οι πραγματικοί συλλέκτες!!!

+1
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Ιούλιος 12, 2014, 05:50:41 πμ »

κάποτε ξεκίνησα να μαζεύω τηλεκάρτες . μια τον μηνά μετά κατάντησε ο ΟΤΕ να βγάζει 20 - 30 δεν ξέρω και εγω πόσες τον μήνα . συμπλήρωσα 10ετια έκλεισα τα άλμπουμ και ούτε που τα ξανά άνοιξα  . νομίσματα Ελληνικά είχα πολλά χρόνια που έκανα συλλογή οι τηλεκάρτες με κράτησαν μακριά . είπα να μαζέψω και ευρώ και αναμνηστικά  , πάντα Ελληνικά . Και όλα τα 2ευρα . και τώρα βλέπω την τράπεζα και κάθε χρόνο και πιο πολλά νομίσματα βγάζει , 1-2-3-4 χρυσά 2-3-4 ασημένια , 2-3 2ευρα , 5αευρα , κασετίνες προοφ , blister απλά , τρίπτυχα και δεν ξέρω και εγώ που θα πάει . δηλαδή ενα μέτρο δεν υπάρχει , η του ύψους η του βάθους . πιστεύω οτι αν δεν πατήσουν λίγο φρένο και συνεχίσουν ετσι μόνο κακό μπορούν να κάνουν στον συλλεκτικό κόσμο . όλοι χαμένοι θα βγούμε και οι συλλέκτες και οι έμποροι , αλλά και η τράπεζα , κάπως ετσι τα βλέπω τα πράγματα . φιλικά πάντα Ευθύμης  Χαμόγελο
 

Πείτε τα ... γιατί βαριέμαι να τα ξαναγράφω!
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Ιούλιος 12, 2014, 05:58:10 πμ »

Προσοχή για να μην παρεξηγηθώ Δεν απαξιώνω τα νιόβια,ειναι πολύ ωραία νομίσματα!!Ένα λέω δεν είμαστε ποιοτικά και καλλιτεχνικά πίσω από τους ξένους αλλά οργανωτικά έχουμε πολύ δρόμο ακόμα! Αλλά ξαναλέω δεν είναι πανάκεια το υλικό για να είναι ωραίο ένα νόμισμα!!Τη γνώμη μου λέω πάντα. Από εκεί και πέρα δεν καταλαβαίνω ορισμένους που αφού δεν μπορούν γιατί να  αγοράσουν ολόκληρο το πρόγραμμα;Υπάρχουν προτάσεις για όλα τα βαλάντια!!Να σας πω κάτι;Ας πούμε ότι πάω ν´αγοράσω αυτοκίνητο στον Ιταλό που βγάζει το φιατάκι Βγάζει όμως και τη φερράρι!! Τι να του πώ δηλαδή;επειδή εγώ μπορώ να αγοράσω μόνο το φιατάκι να μην βγάλει αυτός τη φερράρι που άλλος μπορεί ν´αγοράσει;;;Σέβομαι σας ξαναλέω όλες τις απόψεις και μπορεί να έχω λάθος! Δεν έχω όμως βρει πειστικά επιχειρήματα πέρα από προσωπικές απόψεις που να με πείθουν γιατί να αγοράζω ολόκληρο το πρόγραμμα για να είμαι πραγματικός συλλέκτης!!και κάτι ακόμα δεν κάνω αντιπαράθεση με κανέναν!και δικές μου απορίες προσπαθώ να λύσω.
Συγνώμη που στο λέω αλλά δεν είναι αυτοκίνητα τα νομίσματα. Δεν μπορείς να συλλάβεις την έννοια της συλλογής και της πληρότητας. Απλά εκπροσωπείς επάξια τη ΤΤΕ που έχει γίνει εργοστάσιο παραγωγής. Γι αυτό νομίζεις ότι μοιάζουν και με αυτοκίνητα βέβαια. Το λες ευθέως ότι έγινε βιομηχανία. Παραγωγή μαζικών νομισμάτων για όλα τα πορτοφόλια σαν να είναι αυτοκίνητα. Και στο κάτω κάτω αυτοκίνητο παίρνεις ένα και για κάποια χρόνια καθάρισες. Αν έχεις και λεφτά θα πάρεις και φερράρι. Αλλά αν κάθε χρόνο για να είναι πλήρης η φερράρι σου πρέπει να αγοράσεις και άλλη γιατί πάει σετ με μια νέα, και άλλη μια νέα κτλ κτλ κάποια στιγμή τα λεφτά θα τελειώσουν ή θα αφήσεις τις αναίτια ακριβές φερράρι και θα πάρεις κανένα διαστημόπλοιο.(νόμισμα κυκλοφορίας) Θα μου πεις και γιατί να πάρεις και άλλη αφού δεν θες να δώσεις και άλλα λεφτά?? Γιατί αυτό δεν μπορείς να καταλάβεις!! Εγώ όπως και πολλοί άλλοι λέγαμε μαζεύουμε νεοελληνικό νόμισμα. Όθωνα, Παύλο, Αναμνηστικά. Όλα όσα έχουμε εκδόσει. Αγοράζαμε σταθερά και τα αναμνηστικά γιατί ήταν όμορφα και συνέχεια της έκδοσης νομισμάτων απο την Ελλάδα. Ξέραμε πως είναι 3-4 κομμάτια και θα  είναι ένα Χ ποσό κάθε χρόνο γι αυτά. Τώρα με 13-14 κομμάτια και ποσό 10Χ κάθε χρόνο δυστυχώς η προσπάθεια μιας τέτοιας συλλογής φαντάζει αδύνατη. Οπότε οι σταθεροί πελάτες-συλλέκτες τα παρατάνε και έρχονται νέοι που μυρίστηκαν απλά χρήμα και θα μείνουν για όσο κρατήσει αυτό το πανηγύρι δηλαδή μέχρι και οι τελευταίοι συλλέκτες τα παρατήσουν. Αυτό θέλω να πω.
Όλα αυτά τα λέω για τις απόψεις σου περί συλλεκτισμού και δεν αφορούν το σχεδιαστικό κομμάτι και τα δείγματα δουλειά σου τα οποία όπως έχω πει πολλές φορές είναι πανέμορφα!

Πες τα ξανά μπας και το καταλάβουν μερικοί ...αν θέλουν να καταλάβουν...διαφορετικά αργά ή γρήγορα όλοι έξοδο με ελαφρά πηδηματάκια...
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Ιούλιος 12, 2014, 06:01:39 πμ »

Τα ελληνικά αναμνηστικά άρχισαν να ξεφεύγουν. Κάποιοι το είδαν νωρίτερα και την έκαναν, εγώ άργησα λίγο αλλά κάλιο αργά πάρα ποτέ ..... Αν συνεχιστεί αυτό το πρόγραμμα για τα επόμενα 3-4 χρόνια, τότε η κατάληξη είναι γνωστή, viz. γραμματόσημα, τηλεκάρτες ,......

Αυτό προσπαθούμε να δώσουμε ... σε κάποιους για να καταλάβουν,  ορισμένοι όμως δεν ... το πιάνουν! ή δεν θέλουν ...για δικούς τους λόγους; ...

Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #85 στις: Ιούλιος 12, 2014, 07:32:31 πμ »

Έχει ξαναγραφεί αλλά θα το ξαναπώ.
Από το 1974 ως το 2007 ήμουν φιλοτελιστής.
Τα ΕΛΤΑ έβγαζαν μέχρι και 11 σειρές το χρόνο αλλά σε οικονομικό επίπεδο άντεχα μέχρι και τετράδα να αγοράσω άντε και κανένα ΦΠΗΚ που τελευταία έχουν γίνει πανέμορφοι.
Μετά άρχισαν τα τευχίδια, τα maximum prepaid, τα χίλια μύρια και δεν συμμαζεύεται. Η ονομαστική αξία ανέβηκε σε δυσθεώρητα ύψη (βλέπε τιμή διάθεσης νομισμάτων) και έτσι το 2007 δεν ξαναέβαλα χρήματα στο λογαριασμό και μοιραία σταμάτησαν οι αποστολές νέων προϊόντων. Τα ΕΛΤΑ έχασαν ένα πελάτη και εγώ με λύπη σταμάτησα τη συλλογή.
Μπήκαμε στο ευρώ το 1999, το πρώτο αναμνηστικό 2 ευρώ κόπηκε το 2004 (πρωτοπόροι) και εκτός από τα κοινά το επόμενο το βγάλαμε το 2010. Τώρα 2 κάθε χρόνο. Τι κάνουμε; Μα απλά από τη μια υπερβολή στην άλλη.
Το πρώτο αναμνηστικό ασημένιο σε ευρώ το 2003 (δύο μαζί με της ΤτΕ) άλλο ένα το 2005 μέσα στο τρίπτυχο και κάποια στιγμή από το 2011 και μετά άρχισε η μαζική παραγωγή πολλών διαφορετικών κομματιών για να αποφύγουμε το φιάσκο των 5.000 αδιάθετων τεμαχίων.
Δεν λέω, πιασάρικο το κολπάκι και για την ΤτΕ και για τους "παροικούντες την Ιερουσαλήμ", αλλά προσέξτε μην την πάθετε σαν τα ΕΛΤΑ.
Καταγράφηκε

xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Ιούλιος 12, 2014, 08:08:51 πμ »

Έχει ξαναγραφεί αλλά θα το ξαναπώ.
Από το 1974 ως το 2007 ήμουν φιλοτελιστής.
Τα ΕΛΤΑ έβγαζαν μέχρι και 11 σειρές το χρόνο αλλά σε οικονομικό επίπεδο άντεχα μέχρι και τετράδα να αγοράσω άντε και κανένα ΦΠΗΚ που τελευταία έχουν γίνει πανέμορφοι.
Μετά άρχισαν τα τευχίδια, τα maximum prepaid, τα χίλια μύρια και δεν συμμαζεύεται. Η ονομαστική αξία ανέβηκε σε δυσθεώρητα ύψη (βλέπε τιμή διάθεσης νομισμάτων) και έτσι το 2007 δεν ξαναέβαλα χρήματα στο λογαριασμό και μοιραία σταμάτησαν οι αποστολές νέων προϊόντων. Τα ΕΛΤΑ έχασαν ένα πελάτη και εγώ με λύπη σταμάτησα τη συλλογή.
Μπήκαμε στο ευρώ το 1999, το πρώτο αναμνηστικό 2 ευρώ κόπηκε το 2004 (πρωτοπόροι) και εκτός από τα κοινά το επόμενο το βγάλαμε το 2010. Τώρα 2 κάθε χρόνο. Τι κάνουμε; Μα απλά από τη μια υπερβολή στην άλλη.
Το πρώτο αναμνηστικό ασημένιο σε ευρώ το 2003 (δύο μαζί με της ΤτΕ) άλλο ένα το 2005 μέσα στο τρίπτυχο και κάποια στιγμή από το 2011 και μετά άρχισε η μαζική παραγωγή πολλών διαφορετικών κομματιών για να αποφύγουμε το φιάσκο των 5.000 αδιάθετων τεμαχίων.
Δεν λέω, πιασάρικο το κολπάκι και για την ΤτΕ και για τους "παροικούντες την Ιερουσαλήμ", αλλά προσέξτε μην την πάθετε σαν τα ΕΛΤΑ.

Α! μπράβο αυτό λέμε!
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Ιούλιος 12, 2014, 09:12:41 πμ »

Να ξεκαθαρίσω και τη δική μου άποψη γιατί βλέπω ότι έχει ξεφύγει το θέμα. Τα νομίσματα είναι πολύ όμορφα και ο αριθμός κοπής τους μια χαρά. Οι αντιρρήσεις μου είναι στον τρόπο διάθεσης (π.χ. προτεραιότητες σε υπαλλήλους της ΤΤΕ) και σε αυτά που μεταδίδουν κάποιοι που έχουν συμφέρον ότι το νόμισμα θα φτάσει τα 1500 ευρώ, οπότε πάρτε το από εμένα τώρα στα 900 να κερδίσετε! Δεν με ενοχλεί το ότι είναι μεγάλο το πρόγραμμα, μιας και αγοράζω μόνο τα 10ευρα, το μίνι gold και τα blister.  To blister το αγοράζω για να έχω σε πολύ καλή κατάσταση μία σειρά ευρώ κάθε χρονιάς και τα άλλα δύο δεν τα θεωρώ νομίσματα, όμως μου αρέσουν πολύ αυτές οι σειρές οπότε τις αγοράζω. Αν είχα μία δουλειά καλύτερη, ίσως να αγόραζα και τα μεγάλα χρυσά που είναι φανταστικά. Δεν θα έδινα όμως πάνω από ότι ζητάει η τράπεζα γιατί απλά δεν αξίζουν τόσα λεφτά.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Ιούλιος 12, 2014, 09:31:19 πμ »

Δεν θα έδινα όμως πάνω από ότι ζητάει η τράπεζα γιατί απλά δεν αξίζουν τόσα λεφτά.
Εννοείται, Διονύση! Η κάθε τράπεζα τα εκδίδει σε μια "δίκαιη", για μένα, τιμή. Το ότι φτάνει σε δυσθεώρητα ύψη, δεν οφείλεται μόνο στο μηχανισμό προσφοράς και ζήτησης, αλλά στο κερδοσκοπικό ένστικτο των εμπόρων και την αφέλεια, άγνοια, αγαθοσύνη, όπως θέλετε πέστε το, των αγοραστών.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #89 στις: Ιούλιος 12, 2014, 10:46:26 πμ »

Συμπληρώνουμε ήδη 6 σελίδες σχολίων και οι προτάσεις λιγοστές. Γι αυτό που ήδη συμβαίνει, δεν χρειάζεται να αναλώνουμε τόσες σελίδες. Ο καθένας εξέθεσε την άποψή του για το τι συμβαίνει και από προτάσεις 'nulla'. Κλασσικοί Έλληνες. Μπορούμε να εμβαθύνουμε ακόμη πιο πολύ τη συζήτηση για τα αίτια. Μπορούμε να περιγράψουμε το χτες από πολλές πλευρές. Να ξεκινήσουμε από την κατάληψη της Κων/πουλης, και το πως επηρέασε τη νοοτροπία μας ή ακόμη πιο παλιά.

Τη λύση όμως κανείς δεν έχει τα 'cochones' να την εφαρμόσει... ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ !!!

Ποιο είναι το Ελληνικό πρόβλημα ;; Το δημόσιο ... εκεί πάσχει η Ελλάδα μας. ΠΡΟΣΟΧΗ !!! Δεν αναφέρομαι στους δημόσιους υπαλλήλους, αλλά στη νοοτροπία. Λέτε στην ΤτΕ να έχουν τη νοοτροπία του ιδιωτικού τομέα. Σκέφτονται λέτε οι υπάλληλοι πως θα κερδίσει, ο εργοδότης που τους ταΐζει ;; ... προσωρινά (αυτό να σημειωθεί) ;; Εξ αρχής σας λέω ν' αφήσουμε τα μισόλογα κλπ η αλήθεια είναι μία και δεν επιδέχεται πολλές αναγνώσεις. Το σύστημα της ΤτΕ τροφοδοτεί τους ημέτερους, διότι έτσι μπορεί και επιζεί το ίδιο το σύστημα. Αν δεν μπουν ιδιωτικά κριτήρια, αν δεν μπλεχτεί η ίδια οι αγορά με τους δικούς της κανόνες, τα πράγματα δε θα αλλάξουν. Όσο οι διανομή γίνεται από την ΤτΕ, δε θα αλλάξει κάτι.

Ευθεία απάντηση στην ερώτηση : Τί θέλει τελικά το συλλεκτικό σώμα;
Το συλλεκτικό σώμα θέλει κάτι, που δεν μπορεί με τίποτα να εγγυηθεί η σημερινή ΤτΕ και το ΥπΟικ... Θέλει τα ίδια δικαιώματα και τις ίδιες ευκαιρίες για όλους. Θέλει να μπορεί ο καθένας να ελπίζει, ότι θα αποκτήσει τη φεράρι.

Η λύση :
Απλά πράγματα... έχετε 6 μήνες να δηλώσετε και να πληρώσετε.
Όσα πληρωθούν θα κοπούν.
Αν αντέχετε να δώσετε πολλά θα πάρετε πολλά, αλλά με τον κίνδυνο να κοπούν και πολλά και να γίνει η δουλειά φούσκα.
Αν θέλετε να χαλιναγωγήσετε την τιμή και να δοθεί μεγάλη υπεραξία, η κοπή πρέπει να είναι μικρή, άρα θα πάρετε λίγα.
Έτσι η αγορά θα αυτοελέγχεται και όλα θα πάρουν το φυσιολογικό ρου.
Γιώργο, 'πέτα' τους έναν προβληματισμό, μία σκέψη-πρόταση-αερολογία (όπως λέω)... Αν κάποια κοπή βγει δημοπρασία με αρχική τιμή και όχι πώληση με σταθερή τιμή... Υποθετικά πάντα... με φορέα υλοποίησης της δημοπρασίας... ας πούμε... την ΠΝΕ... πως θα το έβλεπαν αυτό το σενάριο ;;
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences