Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 10, 2024, 02:25:13 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τί θέλει τελικά το συλλεκτικό σώμα;  (Αναγνώστηκε 25281 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 11, 2014, 09:03:30 μμ »

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σε συλλεκτικό φόρουμ να γίνεται συζήτηση (υποτίθεται σοβαρά) να σταματήσουν κάποιοι να συλλέγουν!
Τελικά το πιο ενδιαφέρον εδώ μέσα είναι η "ψυχανάλυση" κάποιων συλλεκτών...

Εγω φίλε προσπαθώ να τα πάρω όλα τα ελληνικα αναμνηστικά, με κουτι και πιστοποιητικό, σε τιμη μετάλλου. Επειδη όμως είμαι καλό παιδί δίνω και 10% premium. Οποίος απο σας εχει κάνει την Μ###### και ασχολείστε με τα ελληνικα αναμνηστικα ή γνωρίζει άλλους αχάπαρους, ας μου στείλει π.μ. να ολοκληρώσουμε την συναλλαγή.

Εγώ σύμφωνα με κάποια γραφόμενα πρέπει να είμαι αχάπαρος (ανίδεος) αφού αγόρασα 3 Πυθαγόρες, έναν στα 65 ευρώ (ΤτΕ) και τους άλλους 2 στα 89 ευρώ έκαστος (Συλλεκτικό Κατάστημα). Αφού δεν αξίζει να αγοραστεί πάνω απο την τιμή έκδοσης, άρα μηδέν υπεραξία, θά έχω μόνιμη χασούρα 24+24=48 Ευρώ.

Επειδή δεν έχω πρόβλημα με την χασούρα, έχω χρήματα για πέταμα, αγοράζω Πυθαγόρες (οι οποίοι αγοράστηκαν απο ΤτΕ στα 65 ευρώ) στα 75 ευρώ - οπότε κέρδος 10 ευρώ στον πωλητή και χασούρα 10 Ευρώ σε εμένα για κάθε κομμάτι.

Διαφορετικά, θεωρώ την παραπάνω άποψη ότι είναι εκ του πονηρού.

Εγώ προσωπικά δεν είπα σε κανένα να στοκάρει σε Πυθαγόρα. Μάλλον με παρεξήγησες. Είπα οτι εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να στοκάρω κάποια κομμάτια σε Πυθαγόρα, όπως και σε άλλα σύγχρονα ελληνικα αναμνηστικά, γιατί μου αρέσουν και πιστεύω θα πάρουν υπεραξία. Έχω πολλές φορές τονίσει ότι συλλέγω αναμνηστικά Ελλάδας και Κύπρου, και έχω αγοράσει και απο πολλούς φίλους στο Στέκι.
Όσο πιο γρήγορα σταματήσει κανείς τα συγκεκριμμένα τόσο πιο γρήγορα θα βρει την υγειά του!
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 11, 2014, 09:08:19 μμ »

Και ο ίδιος θα βρει την υγεία του και οι άλλοι...

(Εννοείς και τα κυπριακά ή μόνο τα "καλαμαράδικα"; )
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 11, 2014, 09:24:17 μμ »

Για τους άλλους δεν ξέρω, εγώ μια χαρά είμαι  Μεγάλο χαμόγελο

Τα κυπριακά αναμνηστικά συλλέγονται εύκολα: μια χαρά είναι - λίγα  νομίσματα, αραιά και που, χωρίς ιδιαίτερο ζόρι .....
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Ιούλιος 11, 2014, 09:48:55 μμ »

Προσωπικά αδιαφορώ τι κάνουν οι άλλες χώρες. Ας βγάζουν και ενα νόμισμα για κάθε κάτοικο. Ότι ανοησία δούμε αμέσως να τη θεοποιήσουμε και να την αντιγράψουμε. Δεν έχουν όλες οι χώρες την ίδια συλλεκτική κουλτούρα, τον ίδιο αριθμό συλλεκτών και κυρίως την ίδια οικονομική ευμάρεια. Τι σχέση έχουν οι μισθοί μας με των κεντρο-βορειοευρωπαίων και των αμερικανών?
Και γω ήθελα μια ανανέωση στην παραγωγή των συλλεκτικών αλλά όπως πάντα να υπερβάλουμε και να το ξεφτιλίσουμε το θέμα. Προσωπικά θεωρώ άσχετους περί συλλεκτισμού τους ανθρώπους που ασχολούνται με το Νομισματικό μας πρόγραμμα. Απο τη γέννηση μέχρι τη διαθεσή του. Αρχικά ήταν άτομα άσχετα και αδιάφορα ενώ τώρα είναι άσχετα με το συλλεκτισμό μα πολύ σχετικά με τη δημιουργία κέρδους. Και λογικό αφού μιλάμε για τράπεζα. Αλλά μην ακούμε μ@#^#ς ότι όλα αυτα γίνονται για να ικανοποιηθούν οι πραγματικοί συλλέκτες!!!
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Ιούλιος 11, 2014, 09:56:40 μμ »

κάποτε ξεκίνησα να μαζεύω τηλεκάρτες . μια τον μηνά μετά κατάντησε ο ΟΤΕ να βγάζει 20 - 30 δεν ξέρω και εγω πόσες τον μήνα . συμπλήρωσα 10ετια έκλεισα τα άλμπουμ και ούτε που τα ξανά άνοιξα  . νομίσματα Ελληνικά είχα πολλά χρόνια που έκανα συλλογή οι τηλεκάρτες με κράτησαν μακριά . είπα να μαζέψω και ευρώ και αναμνηστικά  , πάντα Ελληνικά . Και όλα τα 2ευρα . και τώρα βλέπω την τράπεζα και κάθε χρόνο και πιο πολλά νομίσματα βγάζει , 1-2-3-4 χρυσά 2-3-4 ασημένια , 2-3 2ευρα , 5αευρα , κασετίνες προοφ , blister απλά , τρίπτυχα και δεν ξέρω και εγώ που θα πάει . δηλαδή ενα μέτρο δεν υπάρχει , η του ύψους η του βάθους . πιστεύω οτι αν δεν πατήσουν λίγο φρένο και συνεχίσουν ετσι μόνο κακό μπορούν να κάνουν στον συλλεκτικό κόσμο . όλοι χαμένοι θα βγούμε και οι συλλέκτες και οι έμποροι , αλλά και η τράπεζα , κάπως ετσι τα βλέπω τα πράγματα . φιλικά πάντα Ευθύμης  Χαμόγελο
 
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 11, 2014, 10:06:07 μμ »

Τα ελληνικά αναμνηστικά άρχισαν να ξεφεύγουν. Κάποιοι το είδαν νωρίτερα και την έκαναν, εγώ άργησα λίγο αλλά κάλιο αργά πάρα ποτέ ..... Αν συνεχιστεί αυτό το πρόγραμμα για τα επόμενα 3-4 χρόνια, τότε η κατάληξη ειναι γνωστή, viz. γραμματόσημα, τηλεκάρτες ,......
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Ιούλιος 11, 2014, 10:15:03 μμ »

Παιδια ωραια συζητηση, και το ρεζουμε (για μενα) ειναι:

Α. Δεν ειναι νομισματα κυκλοφοριας. Επισης αυτοι που τα αγοραζουν διπλα και τριπλα ειναι για να κερδισουν.  (solferino)

B. Οι συλλεκτες ας χαλαρωσουν λιγο γιατι τους δινουν τοσο μεγαλη υπεραξια γι'αυτο βλεπουμε τετοιες τιμες. (herakliotes)

Γ. Οντως το προγραμμα ειναι βαρυ και δεν μπορει να το ακολουθησει ενας μεσος Ελληνας συλλεκτης τη σημερινη εποχη. (hellas num)

Δ. Προφανως πρεπει να υπαρξει καποιο καλυτερο συστημα στον τροπο διαθεσης των αναμνηστικων νομισματων. (haros)
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #67 στις: Ιούλιος 11, 2014, 11:11:56 μμ »

Οι Αυστριακοί βγάζουν κάθε χρόνο ένα σωρό νιόβια

Ιερά και όσια δεν έχουμε.

Ένα κάθε χρόνο βγάζουν και από το 2003 σε παγκόσμια πρωτιά, ας μην τους πιάνουμε στο στόμα μας γι' αυτό. Το είδος αυτό του νομίσματος που μόλις 2 νομισματοκοπεία παγκοσμίως μπορούν να το κατασκευάσουν, εκτός από το αξεπέραστο αποτέλεσμα έχει προκαλέσει τώρα πια και ένα παγκόσμιο ενδιαφέρον που το ελληνικό πρόγραμμα και νομισματοκοπείο δεν έχει τολμήσει καν να ονειρευτεί.
Καταγράφηκε

Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 12, 2014, 12:14:31 πμ »

Προσοχή για να μην παρεξηγηθώ Δεν απαξιώνω τα νιόβια,ειναι πολύ ωραία νομίσματα!!Ένα λέω δεν είμαστε ποιοτικά και καλλιτεχνικά πίσω απο τους ξένους αλλά ωργανωτικά έχουμε πολύ δρόμο ακόμα!Αλλα ξαναλέω δεν είναι πανάκεια το υλικό για να είναι ωραίο ενα νόμισμα!!Τη γνώμη μου λέω πάντα.Απο εκει και πέρα δεν καταλαβαίνω ορισμένους που αφου δεν μπορούν γιατί να  αγοράσουν ολόκληρο το πρόγραμμα;Υπάρχουν προτάσεις για όλα τα βαλάντια!!Να σας πω κάτι;Ας πούμε ότι πάω ν´αγοράσω αυτοκίνητο στόν Ιταλό που βγάζει το φιατάκι Βγάζει όμως και τη φερράρι!! Τι να του πώ δηλαδή;επειδή εγώ μπορώ να αγοράσω μόνο το φιατάκι να μην βγάλει αυτός τη φερράρι που άλλος μπορει ν´αγοράςει;;;Σέβομαι σας ξαναλέω όλες τις απόψεις και μπορει να έχω λάθος!Δέν έχω όμως βρεί πειστικά επιχειρήματα πέρα απο προσωπικές απόψεις που να με πείθουν γιατί να αγοράζω ολόκληρο το πρόγραμμα για να είμαι πραγματικός συλλέκτης!!και κάτι ακόμα δεν κάνω αντιπαράθεση με κανέναν!και δικές μου απορίες προσπαθώ να λύσω.
Καταγράφηκε
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Ιούλιος 12, 2014, 12:42:57 πμ »

Πολύ ατυχές το παράδειγμα με τα αυτοκίνητα εδώ μιλάμε για συλλεκτισμό. Το ότι δεν έχεις βρεί επιχείρημα στη πληθώρα νομισμάτων που βγαίνουν κάθε χρόνο, είναι επειδή θέλεις να βγαίνουν για να έχεις δουλεία. αυτό είναι θεμιτό! αλλα και το επιχείρημα που σου είπαμε ότι δεν έχουν πια οι Έλληνες τόσα χρήματα να καλύψουν τις συλλογές ευρωνομισμάτων θα παραμένει το ίδιο. Νομίζω πως επαναλαμβανόμαστε τόση ώρα..
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Ιούλιος 12, 2014, 01:00:51 πμ »

     Οταν δεν εχεις δεν αγοραζειςή αγορσζεις οτι μπορεις.τι πιο απλο απο αυτο. Γιατι θελετε το προγραμμα να προσαρμοστει στα δικα σας μετρα;
Το προγραμμα τραβαει προφανως αφου τα κερματα ξεπουλουν αμεσως. Οσο τραβαει λογικο το βλεπω να συνεχισει ετσι
Καταγράφηκε
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Ιούλιος 12, 2014, 01:14:02 πμ »

Προσοχή για να μην παρεξηγηθώ Δεν απαξιώνω τα νιόβια,ειναι πολύ ωραία νομίσματα!!Ένα λέω δεν είμαστε ποιοτικά και καλλιτεχνικά πίσω απο τους ξένους αλλά ωργανωτικά έχουμε πολύ δρόμο ακόμα!Αλλα ξαναλέω δεν είναι πανάκεια το υλικό για να είναι ωραίο ενα νόμισμα!!Τη γνώμη μου λέω πάντα.Απο εκει και πέρα δεν καταλαβαίνω ορισμένους που αφου δεν μπορούν γιατί να  αγοράσουν ολόκληρο το πρόγραμμα;Υπάρχουν προτάσεις για όλα τα βαλάντια!!Να σας πω κάτι;Ας πούμε ότι πάω ν´αγοράσω αυτοκίνητο στόν Ιταλό που βγάζει το φιατάκι Βγάζει όμως και τη φερράρι!! Τι να του πώ δηλαδή;επειδή εγώ μπορώ να αγοράσω μόνο το φιατάκι να μην βγάλει αυτός τη φερράρι που άλλος μπορει ν´αγοράςει;;;Σέβομαι σας ξαναλέω όλες τις απόψεις και μπορει να έχω λάθος!Δέν έχω όμως βρεί πειστικά επιχειρήματα πέρα απο προσωπικές απόψεις που να με πείθουν γιατί να αγοράζω ολόκληρο το πρόγραμμα για να είμαι πραγματικός συλλέκτης!!και κάτι ακόμα δεν κάνω αντιπαράθεση με κανέναν!και δικές μου απορίες προσπαθώ να λύσω.

Συγνώμη που στο λέω αλλά δεν είναι αυτοκίνητα τα νομίσματα. Δεν μπορείς να συλλάβεις την έννοια της συλλογής και της πληρότητας. Απλά εκροσωπείς επάξια τη ΤΤΕ που έχει γίνει εργοστάσιο παραγωγής. Γι αυτό νομίζεις ότι μοιάζουν και με αυτοκίνητα βέβαια. Το λες ευθέως ότι έγινε βιομηχανία. Παραγωγή μαζικών νομισμάτων για όλα τα πορτοφόλια σαν να είναι αυτοκίνητα. Και στο κάτω κάτω αυτοκίνητο παίρνεις ένα και για κάποια χρόνια καθάρισες. Αν έχεις και λεφτά θα πάρεις και φερράρι. Αλλά αν κάθε χρόνο για να είναι πλήρης η φερράρι σου πρέπει να αγοράσεις και άλλη γιατί πάει σετ με μια νέα, και άλλη μια νέα κτλ κτλ κάποια στιγμή τα λεφτά θα τελειώσουν ή θα αφήσεις τις αναίτια ακριβές φερράρι και θα πάρεις κανένα διαστημόπλοιο.(νόμισμα κυκλοφορίας) Θα μου πεις και γιατί να πάρεις και άλλη αφου δεν θες να δώσεις και άλλα λεφτά?? Γιατί αυτό δεν μπορείς να καταλάβεις!! Εγώ όπως και πολλοί άλλοι λέγαμε μαζεύουμε νεοελληνικό νόμισμα. Όθωνα, Παύλο, Αναμνηστικά. Όλα όσα έχουμε εκδόσει. Αγοράζαμε σταθερά και τα αναμνηστικά γιατί ήταν όμορφα και συνέχεια της έκδοσης νομισμάτων απο την Ελλάδα. Ξέραμε πως είναι 3-4 κομμάτια και θα  είναι ενα Χ ποσό κάθε χρόνο γι αυτά. Τώρα με 13-14 κομμάτια και ποσό 10Χ κάθε χρόνο δυστυχώς η προσπάθεια μιας τέτοιας συλλογής φαντάζει αδύνατη. Οπότε οι σταθεροί πελάτες-συλλέκτες τα παρατάνε και έρχονται νέοι που μυρίστηκαν απλά χρήμα και θα μείνουν για όσο κρατήσει αυτό το πανηγύρι δηλαδή μέχρι και οι τελευταίοι συλλέκτες τα παρατήσουν. Αυτό θέλω να πω.
Όλα αυτά τα λέω για τις απόψεις σου περι συλλεκτισμού και δεν αφορούν το σχεδιαστικό κομμάτι και τα δείγματα δουλειά σου τα οποία όπως έχω πει πολλές φορές είναι πανέμορφα!
Καταγράφηκε
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Ιούλιος 12, 2014, 01:31:23 πμ »

    Οταν δεν εχεις δεν αγοραζειςή αγορσζεις οτι μπορεις.τι πιο απλο απο αυτο. Γιατι θελετε το προγραμμα να προσαρμοστει στα δικα σας μετρα;
Το προγραμμα τραβαει προφανως αφου τα κερματα ξεπουλουν αμεσως. Οσο τραβαει λογικο το βλεπω να συνεχισει ετσι
Τι προχωράει βρε Ανάργυρε? Αμα βγάλεις 600τμχ και δώσεις 300 σε εμπόρους. Πάρουν καμια 50 οι υπάλληλοι. Πάρουν καμιά 100+ διάφοροι για μεταπώληση και οι υπόλoιποι για συλλογή ναι προχωράει. Και απο όσους πήραν για συλλογή να ακούς ότι θα είναι σπάνιο και γι αυτό έκοψα απο αλλού για να το πάρω, με δανεικά κτλ... Και συνεχίσει αυτή η δουλειά τα ίδια και τα χειρότερα πόσο πια θα τραβήξει....
Και πέρα απο το οικονομικό. Έχει χαθεί η μπάλα. Βγάζουμε 800 πράγματα και ούτε τα θυμώμαστε. Έχει χαθεί το νόημα. Ποια ανάμνηση? Ποιος θα θυμάται τα φετινά σε 2-3 χρόνια που θα έχουν βγει 30 νέα?
Γενικά εγώ δεν έχω σκοπό να γράψω άλλα για τα αναμνηστικά. Είναι κουραστική η επανάληψη και το θάψιμο των κομματιών αυτών . Στο κάτω κάτω έχω και γω αρκετά απο αυτά και δεν με συμφέρει να τα θάβω!  Σαρκασμός
Προσωπικά αποφάσισα να τελειώσω κάποιες σειρές που έχω αρχίσει.. πχ φιλόσοφοι κτλ και να τα παρατήσω τελείως. Βέβαια αν βγάλουμε για όλους όσους θεωρούνται φιλόσοφοι δεν θα τελειώσω ποτέ!!
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #73 στις: Ιούλιος 12, 2014, 01:41:33 πμ »

Προσωπικά αποφάσισα να τελειώσω κάποιες σειρές που έχω αρχίσει.. πχ φιλόσοφοι κτλ και να τα παρατήσω τελείως.

Ωραία! Άρχισες να μπαίνεις στο νόημα. Θα τελειώσεις τις σειρές που έχεις αρχίσει και θα ηρεμήσεις.

Και κάποια στιγμή κάποια άλλη σειρά θα σου προκαλέσει το ενδιαφέρον. Θα την ξεκινήσεις, θα την τελειώσεις και θα ξανασταματήσεις.

Και αργότερα... το ίδιο...
Καταγράφηκε
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Ιούλιος 12, 2014, 01:48:07 πμ »

Προσωπικά αποφάσισα να τελειώσω κάποιες σειρές που έχω αρχίσει.. πχ φιλόσοφοι κτλ και να τα παρατήσω τελείως.

Ωραία! Άρχισες να μπαίνεις στο νόημα. Θα τελειώσεις τις σειρές που έχεις αρχίσει και θα ηρεμήσεις.

Και κάποια στιγμή κάποια άλλη σειρά θα σου προκαλέσει το ενδιαφέρον. Θα την ξεκινήσεις, θα την τελειώσεις και θα ξανασταματήσεις.

Και αργότερα... το ίδιο...
Μα είναι βασικός λόγος που το κόβω. Γιατί το χούι του συλλέκτη δεν κόβεται!!! Πάντα θα λες έστω αυτή τη σειρά και μια ακόμα κτλ. Συμφωνώ μαζί σου και το αντιλαμβάνομαι. Το καλύτερο είναι να τα αφήσω επι τόπου. Μα εξαρχής δεν είναι εύκολο. Σταδιακή απεξάρτηση!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences