Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 07, 2024, 01:16:25 πμ
Σελίδες: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 29
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνωριση κεφαλων  (Αναγνώστηκε 96203 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #180 στις: Ιούλιος 20, 2016, 09:25:07 μμ »

Αν και λίγο ψιλο off topic αλλά οι ώρες που μπαίνω στο στέκι είναι συγκεκριμένες,10-15"00 και 21'00 με 23'00,αλλά κάθε  μέρα -και πάντα απαντάω ή γράφω την γνώμη μου στα θέματά μας  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #181 στις: Ιούλιος 20, 2016, 09:30:33 μμ »

Ο συγκεκριμενος δε μου εστειλε καν καλυτερο σκαναρισμα, οποτε το ρισκαρισα..Ηταν ενα λοτ χωρις περιγραφη. Σε αυτα τα λοτ απλα κανεις την προσευχη σου.
Απορια...γιατι το 2ο ειναι καθαρισμενων? Στα καθαρισμενα δε ξερω τι μου γινεται...απλα ξερω οτι ειναι με λιγο ξεθωριασμενα χρωματα αλλα αν δε τα δεις στα χερια σου....
Επισης το 20λεπτο δε ξερω και εκει τι γινεται...γιατι λες 71-72? Εχει χοντρο σχετικα ΑΕ αλλα το χρωμα του μου παει προς 62-67. Τα χρωματα τα εχω πετυχει αρκετα καλα.
Επισης το πρωτο 10λ ...εχει μεν λιγο δικτυωμα αλλα δε ξερω...
Θελεις καποια φωτο σε διαφανεια?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #182 στις: Ιούλιος 20, 2016, 09:41:24 μμ »

Αν και λίγο ψιλο off topic αλλά οι ώρες που μπαίνω στο στέκι είναι συγκεκριμένες,10-15"00 και 21'00 με 23'00,αλλά κάθε  μέρα -και πάντα απαντάω ή γράφω την γνώμη μου στα θέματά μας  Χαμόγελο
....μ αρέσει που κάθεσαι κι απολογεισαι φιλε μου :-) .....
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #183 στις: Ιούλιος 20, 2016, 09:52:38 μμ »

Αν και λίγο ψιλο off topic αλλά οι ώρες που μπαίνω στο στέκι είναι συγκεκριμένες,10-15"00 και 21'00 με 23'00,αλλά κάθε  μέρα -και πάντα απαντάω ή γράφω την γνώμη μου στα θέματά μας  Χαμόγελο

Το βιαστικό γράψιμο είναι το λάθος. Το να γράφει κανείς όποτε έχει την ησυχία του και το μυαλό του συγκεντρωμένο (θα έπρεπε να) είναι το λογικό.
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #184 στις: Ιούλιος 20, 2016, 09:59:12 μμ »

heretic
Το δεύτερο 10λ είναι εύκολη περίπτωση,γιατί έχει στο βάθος του μεταλλίου ασπρα στιγματα,+καλή /σαφή εκτύπωση,+αε με πολύ μικρη διαφορα δεξιάς-αριστερης πλευράς,α,και το χρώμα βεβαίως...και πάντα όταν εξετάζουμε ένα γραμμ,κοιτάμε και τι δεν έχει για να το κατατάξουμε.
Το πρώτο σου 10λ άμα μου λες ότι έχει και ελαφρο δικτύωμα τότε κουμπώνει 100% για 1872-75-εξάλλου η πολύ μικρη διπλοεκτύπωση που έχει το μαρτυράει και χωρίς διαφάνεια,υπάρχουν πολλές περιπτώσεις τέτοιες και βεβαίως με μεγαλύτερη διπλοεκτύπωση, σε αυτή τη αξία των δικτ.
 Τώρα,το 20λ όπως σου γράφω,είναι λίγο δύσκολη περίπτωση,αλλά τώρα είδα ότι το μηδεν έχει στο πάνω μέρος μια βλάβη,τα περιέγραφε αυτά ο μεγάλος μελετητης-μπορει και ο μεγαλύτερος!- Groom,αρχές του περασμένου αιώνα,ειδικά στα '2' και στα '0',και η μικρη ολίσθηση που πάει για διπλοεκτύπωση αε,δεν συμβαίνει συχνα στις συνεχόμενες....
Αρα αδίστακτα ατσ 1871...μέχρι να καταθέσει και ο helios την γνώμη του σχετικά
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #185 στις: Ιούλιος 20, 2016, 10:06:00 μμ »

Ευχαριστω παρα πολυ, η βοηθεια που παιρνω ειναι πραγματικα πολυτιμη γιατι ειναι γνωσεις επι τουτου και οχι απλα θεωρια Κλείσιμο ματιού Οντως στο 20λεπτο το ειχα προσεξει και εγω την ανωμαλια στον ΑΕ. Μου λειπει απο τη βιβλιογραφια το βιβλιο του Κουνδουρου που απο οσο ξερω τα περιγραφει, αλλα θα το παρω κ αυτο καποια στιγμη. Η Μελετη ειναι ωραια αλλα λιγο δυσχρηστη ειναι η αληθεια , πολυ πληροφορια αλλα θελει κ λιγο απτα παραδειγματα για να μπουνε ολα αυτα σε μια ταξη.
Οσον αφορα το μονολεπτο, στη μελετη του Φαιππεα ειδα οτι τα πρωτα μονολεπτα ειχανε βαθος γραμμωτο ή καθετο και τα επομενα που εχουν συνεχες ειναι αλλης αποχρωσης απο το δικο μου. Υπαρχει περιπτωση να παει για επιμελημενο προσωρινο? Εχει πολυ καλη εκτυπωση, τωρα βεβαια αν μου πεις για αναγλυφα κ τετοια θα σε γελασω..
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #186 στις: Ιούλιος 20, 2016, 10:12:47 μμ »

Το μονόλεπτο κατατάσσεται απο εμένα στα προσωρινά επιμελημένα και οι λόγοι είναι οι εξής:

Α. Διακρίνονται ίχνη λευκού περίγυρου της κεφαλής. Ελάχιστα αλλα υπάρχουν.
Β. Ο χρωματισμός και η εντύπωση συνολικά πάνε προς το επιμελημένο σοκολατί.
Οι επάνω γωνίες δεν ειναι τόσο καθαρές, αρκετές τελείες δεν αιωρούνται ενδιάμεσα των γραμμών αλλα πέφτουν επάνω σε αυτές. Τα γένεια είναι σχετικά λεπτά και οι επάνω 3-4 γραμμές τους καταλήγουν αρκετά σουβλερές στις άκρες. Χαρακτηριστικά προσωρινών τραβηγμάτων και συγκεκριμένα "επιμελημένων".
Γ. Αναφέρθηκαν τα πρώτα τραβήγματα 62-67, τα τραβήγματα όμως εκείνα (τράβηγμα Μαίου 1862 καθώς και το αμέσως επόμενο) παρουσιάζουν εντονότατο ανάγλυφο το οποίο το συγκεκριμένο γραμ/μο δεν παρουσιάζει. Ακόμα, τα συγκεκριμένα εκείνα τραβήγματα του ενός λεπτού παρουσιάζουν το βάθος του μεταλλίου πάντα κάθετα γραμμωτό. Το γραμ/μο όμως που δημοσιεύθηκε εδώ παρουσιάζει συμπαγές μετάλλιο στο οποίο δεν διακρίνεται κανένα απολύτως ίχνος γράμμωσης.

...μέχρι να καταθέσει και ο helios την γνώμη του σχετικά

Σχετικά με τις υπόλοιπες ταυτοποιήσεις, συμφωνώ απόλυτα με αυτές του LHH.
Καταγράφηκε

LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #187 στις: Ιούλιος 20, 2016, 10:29:29 μμ »

tats
αφού βάζω emotion δεν υπάρχει διάθεση απολογίας,απλά καμιά φορα μπορεί κάποιος,να περιμένει κάποια γνώμη,και να μη λαμβάνει,για να ξέρει ότι αν είναι ώρες που είμαι μέσα ότι του κρατάω μούτρα  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #188 στις: Ιούλιος 20, 2016, 10:30:39 μμ »

http://www.ebay.com/itm/GREECE-Large-Hermes-Heads-Unclassified-Selection-7187-/272304956942?_trksid=p2047675.l2557&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&nma=true&si=y6tQgF%252BVuNZwb%252FOJukiUckS8UIY%253D&orig_cvip=true&rt=nc

Αυτος ηταν ο περιβοητος λαχνος. Ζητησα καλυτερες φωτο , δε πηρα, ειδα το μονολεπτο αριστερα και ειπα να ρισκαρω. Ειναι καθαρα σοκολατι ο χρωματισμος. Σε καθε περιπτωση μαλλον βγηκανε τα λεφτα του απο αυτο κ μονο.
Ισως βοηθησει και στο χρωμα των αλλων η φωτογραφια.
Σας ευχαριστω πολυ και τους δυο για την  βοηθεια σας, το στεκι αποδεικνυει για αλλη μια φορα το υψηλο επιπεδο γνωσεων και τη μεταδοση της γνωσης και σε ανθρωπους λιγοτερο ειδικους σα και μενα που προσπαθουν να ξεστραβωθουν Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #189 στις: Ιούλιος 20, 2016, 10:33:21 μμ »

Δεν θα το πιστέψεις,heretic αυτό θα έγραφα τώρα ,ότι από την στιγμή της τεκμηρίωσης του helios σχετικά με το 1λ,σκέφτηκα ,τον τυχεράκια  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #190 στις: Ιούλιος 20, 2016, 10:37:49 μμ »

sac
Επειδη μου αρέσει πάντα να απαντάω,και ειδικά σε ένα τόσο παλιο΄και τακτικό χρήστη,ναι,κάνω καμιά φορά λάθη,ας όψεται ότι γράφω σε χώρο εργασίας-εντάξει δικό μου είναι και με παίρνει Χαμόγελο-αλλά δεν νομίζω,όπως μαρτυρούν και οι γνώμες φίλων ότι με χαρακτηρίζει...
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #191 στις: Ιούλιος 20, 2016, 10:43:25 μμ »

Αστα φιλε Πανο, στις τοσες φολες που εχω φαει, αυτο ειναι σταγονα στον ωκεανο χαχα...
Το εκοψα απο το χρωμα ομως, βεβαια εχει μια τσακιση πισω αρκετα εμφανη. Αν δεν ειχε θα ηταν η αγορα του αιωνα χεχε
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #192 στις: Ιούλιος 20, 2016, 10:45:57 μμ »

sac
Επειδη μου αρέσει πάντα να απαντάω,και ειδικά σε ένα τόσο παλιο΄και τακτικό χρήστη,ναι,κάνω καμιά φορά λάθη,ας όψεται ότι γράφω σε χώρο εργασίας-εντάξει δικό μου είναι και με παίρνει Χαμόγελο-αλλά δεν νομίζω,όπως μαρτυρούν και οι γνώμες φίλων ότι με χαρακτηρίζει...

Δεν είπα αυτό, αγαπητέ μου.

Αντίθετα, περισσότερο κράζω αυτούς που προσπαθούν να δώσουν σοβαρή απάντηση στα "πεταχτά".
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #193 στις: Ιούλιος 21, 2016, 09:11:48 πμ »

tats
αφού βάζω emotion δεν υπάρχει διάθεση απολογίας,απλά καμιά φορα μπορεί κάποιος,να περιμένει κάποια γνώμη,και να μη λαμβάνει,για να ξέρει ότι αν είναι ώρες που είμαι μέσα ότι του κρατάω μούτρα  Μεγάλο χαμόγελο

Μμμμ.....Ίντριγκα στα χρόνια της τσιμπίδας.
Έτσι μπράβο, για να ζεσταινόμαστε. Σαρκασμός
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #194 στις: Ιούλιος 21, 2016, 09:45:17 πμ »

Μιας και εγινε ο λογος για το μονολεπτο, να πουμε οτι το ακριβοτερο μονολεπτο ειναι το κακεκτυπο προσωρινο, με τιμη καποιες χιλιαδες ευρω, απο οτι το εχω δει σε δημοπρασιες.Νομιζω κιολας οτι δεν εχει τιμη στον καταλογο, τουλαχιστον στο δικο μου του 2010 δεν εχει.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Σελίδες: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 29
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences