Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 01:20:16 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΣΟΚ !!!!!  (Αναγνώστηκε 9550 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
aa_frag
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 282


Μέτρον Άριστον. Παν μέτρον 100 πόντους


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 07, 2016, 09:20:10 πμ »

εγω θυμαμαι πριν κατι χρονια κατι πηγαδακια παλια που ελεγαν οτι η ΤτΕ θα εχει eshop   Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός ΣΟΚ!!!!


Δε σε καταλαβαινω. αφου εχει και μαλιστα την τελευταια λεξη της τεχνολογίας!!!!!

http://www.bankofgreece.gr/BoGDocuments/registration_2016_Gr.doc

 Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5195

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 07, 2016, 11:52:27 πμ »

το σκεπτικό μου έχεις ως εξής:
Οτιδήποτε βρίσκετε σε μονοπωλιακή σχέση, είναι ζημιογόνο για τον καταναλωτή. (υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά
δεν είναι του παρόντος)
Θα φέρω ένα παράδειγμα για να γίνω κατανοητός.
Ο μεγάλος και τρανός Γερμανός δημοπράτης, Κούνγκερ αποφασίζει να αγοράσει όλα τα μίνι χρυσά του 2016.
Και τα 1500 τμχ. Πληρώνει τα 91,470 ευρώ και παραλαμβάνει το εμπόρευμα. (ξέχασα.......μπορεί να πληρώσει και λιγότερα εφόσον θα υπάρχει πλειοδοτικός διαγωνισμός) 

Βάζει τους φόρους που πληρώσει στη Γερμανία,υπολογίζει και το ελάχιστο κέρδος του Στριφογύρισμα ματιών Κλάμα
Και εφόσον έχει το μονοπώλιο του νομίσματος και 1500 τμχ χρυσό κλπ
υπολογίζει πάντα και τη σπέκουλα και τη ρεμούλα και το στοκάρισμα και βγάζει
μία τιμή στα 120 ευρώ! Ωραίος!!!!! Πάρτε κόσμε!!!! Μαααααα είναι πολλά!!!!!!
Δεν πειράζει και η Γαλλία τόσο τα δίνει! Όλη η Ευρώπη τόσο τα δίνει! Σκάσε και αγόραζε.
Να μην μιλήσω για νομίσματα με μικρό τιράζ και άλλα πολλά!!!
 

Τώρα.
Θα ήθελα από τους υπέρμαχους των Ντίλερ να μου πούν τους λόγους που θα ήταν καλλίτερα τα
πράγματα αν την διάθεση την αναλάμβαναν ντίλερ. Για εμάς τους Έλληνες. Οι ξένοι δεν με ενδιαφέρουν!
Να υπενθυμίσω σε πολλούς,ότι μας διαβάζουν διάφοροι. Κλείσιμο ματιού

ΥΓ τελικά γνωρίζει κάποιος αν αληθεύει ή αναλωνόμαστε ξανά,στα μία από τα ίδια!
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5195

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 07, 2016, 12:02:57 μμ »

γιατι εισαι ικανοποιημενος απο το service που σου παρεχετε μεχρι τωρα?

Ικανοποιημένος όχι δεν θα το έλεγα. Ένα μάτσο μπάχαλο είμαστε. Λύπη
να βελτιωθούμε ναι μάλιστα θα το ήθελα. Αλλά το πονάει χέρι, κόψει χέρι δεν μου αρέσει
όπως και να έχει.

Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 07, 2016, 12:18:52 μμ »

ΥΓ τελικά γνωρίζει κάποιος αν αληθεύει ή αναλωνόμαστε ξανά,στα μία από τα ίδια!

Προτείνω να περιμένουμε και να σταματήσουμε τις υποθέσεις. Αν γίνει όμως θέλουν γερό κράξιμο.

Άποψή μου είναι ότι το βρίσκω πολύ τραβηγμένο. Βατικανό και Άγιος Μαρίνος δεν το τόλμησαν ποτέ, τουλάχιστον στην εποχή του ευρώ. Και τώρα που ακόμη και το Μονακό έκανε έστω αυτό το μικρό άνοιγμα στους συλλέκτες να έχουμε τους δικούς μας φωστήρες να το σκέφτονται; (Είμαι σίγουρος ότι κάπου συζητήθηκε γιατί ως γνωστό δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά).
Τώρα ας ελπίσουμε ότι δεν θα υλοποιηθεί.
Καταγράφηκε

silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5195

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 07, 2016, 12:20:44 μμ »

Θα πρεπει να αξιολογηθούν η υλοποίηση της υπηρεσίας και η συμπεριφορα καθώς και οι τιμες του ντιλερ ΟΤΑΝ και ΑΝ συμβει αυτο... δεν καταλαβαίνω γιατι προκαταβολικά υπάρχει μια κακη προδιάθεση ειδικά οταν η κατασταση που υπάρχει τώρα δεν ειναι ικανοποιητική...

Γιατί εμείς εδώ στην Ελλάδα όταν κάτι δεν μας αρέσει,προσπαθούμε να το αλλάξουμε ολοκληρωτικά,χωρίς
να γνωρίζουμε τις συνέπειες του καινούργιο;;; Απορία Και ότι μπορεί να βρεθούμε χειρότερα!!!!
Και δεν μπορούμε να φτιάξουμε αυτό που έχουμε και το γνωρίζουμε καλά!!! Απορία
Απορία το έχω σε όλη μου τη ζωή.
Κάθε καινούργιος που ερχόταν,άλλαζε ριζικά τα πάντα. Φτού και από την αρχή!! Δώστου νέο
ξεκίνημα!!!! Αλλαγή σε όλα!!!  
Κανείς δεν προσπάθησε να φτιάξει να οργανώσει να διορθώσει να συμπληρώσει να συμπεριλάβει κλπ κλπ
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 07, 2016, 12:22:36 μμ »


Γιατί εμείς εδώ στην Ελλάδα όταν κάτι δεν μας αρέσει,προσπαθούμε να το αλλάξουμε ολοκληρωτικά,χωρίς
να γνωρίζουμε τις συνέπειες του καινούργιου

Απορία το έχω σε όλη μου τη ζωή.

Κάθε καινούργιος που ερχόταν,άλλαζε ριζικά τα πάντα. Φτού και από την αρχή!! Δώστου νέο
ξεκίνημα!!!! Αλλαγή σε όλα!!!  

Κανείς δεν προσπάθησε να φτιάξει να οργανώσει να διορθώσει να συμπληρώσει να συμπεριλάβει κλπ κλπ

Αχ Μιχάλη είπες το πιο σωστό πράγμα για αυτή την έρμη την Ελλάδα!!
Καταγράφηκε

nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 07, 2016, 01:44:33 μμ »

Γιατί εμείς εδώ στην Ελλάδα όταν κάτι δεν μας αρέσει,προσπαθούμε να το αλλάξουμε ολοκληρωτικά,χωρίς
να γνωρίζουμε τις συνέπειες του καινούργιο;;; Απορία Και ότι μπορεί να βρεθούμε χειρότερα!!!!
Και δεν μπορούμε να φτιάξουμε αυτό που έχουμε και το γνωρίζουμε καλά!!! Απορία
Απορία το έχω σε όλη μου τη ζωή.
Κάθε καινούργιος που ερχόταν,άλλαζε ριζικά τα πάντα. Φτού και από την αρχή!! Δώστου νέο
ξεκίνημα!!!! Αλλαγή σε όλα!!!  
Κανείς δεν προσπάθησε να φτιάξει να οργανώσει να διορθώσει να συμπληρώσει να συμπεριλάβει κλπ κλπ
+1000
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 07, 2016, 01:58:33 μμ »

Γιατί εμείς εδώ στην Ελλάδα όταν κάτι δεν μας αρέσει,προσπαθούμε να το αλλάξουμε ολοκληρωτικά,χωρίς
να γνωρίζουμε τις συνέπειες του καινούργιο;;; Απορία Και ότι μπορεί να βρεθούμε χειρότερα!!!!
Και δεν μπορούμε να φτιάξουμε αυτό που έχουμε και το γνωρίζουμε καλά!!! Απορία
Απορία το έχω σε όλη μου τη ζωή.
Κάθε καινούργιος που ερχόταν,άλλαζε ριζικά τα πάντα. Φτού και από την αρχή!! Δώστου νέο
ξεκίνημα!!!! Αλλαγή σε όλα!!!  
Κανείς δεν προσπάθησε να φτιάξει να οργανώσει να διορθώσει να συμπληρώσει να συμπεριλάβει κλπ κλπ
+1000
Εσύ, το χέρι στην τσέπη και να βλέπω να βγαίνει το 1000€!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 07, 2016, 02:06:39 μμ »

Εσύ, το χέρι στην τσέπη και να βλέπω να βγαίνει το 1000€!  Κλείσιμο ματιού
Κυκλοφόρησε καινούργιο χαρτονόμισμα και δεν το πήρα χαμπάρι Σαρκασμός;
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5195

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 07, 2016, 03:07:55 μμ »

Πλάκα έχουμε.
Ξεπουλήθηκε η Ελλάδα, θα πληρώνουν και τα εγγόνια μας, θα μας πάρουν τα σπίτια...
Και αυτό μας πειράζει!!!! Απορία Στριφογύρισμα ματιών Απορία
Καλημέρα

Το ίδιο λέμε φίλε μου, αλλά σκεπτόμαστε διαφορετικά τις συνέπειες.
Όταν μετά από 30 χρόνια ο Κούνγκερ θα πουλά το μίνι χρυσό(που εσύ δεν θα έχεις προλάβει να πάρεις)
στα εγγόνια σου,2000 ευρώ, φυσικά και μας πειράζει.
Καταλαβαίνω φυσικά ότι αστειεύεσαι και μιλάς ως προς το γενικό πάθημα της Ελλάδος.
Απλά είδα φώς και μπήκα!!!  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
gerta
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 993


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 07, 2016, 03:53:31 μμ »

Πλάκα έχουμε.
Ξεπουλήθηκε η Ελλάδα, θα πληρώνουν και τα εγγόνια μας, θα μας πάρουν τα σπίτια...
Και αυτό μας πειράζει!!!! Απορία Στριφογύρισμα ματιών Απορία
Καλημέρα

Το ίδιο λέμε φίλε μου, αλλά σκεπτόμαστε διαφορετικά τις συνέπειες.
Όταν μετά από 30 χρόνια ο Κούνγκερ θα πουλά το μίνι χρυσό(που εσύ δεν θα έχεις προλάβει να πάρεις)
στα εγγόνια σου,2000 ευρώ, φυσικά και μας πειράζει.
Καταλαβαίνω φυσικά ότι αστειεύεσαι και μιλάς ως προς το γενικό πάθημα της Ελλάδος.
Απλά είδα φώς και μπήκα!!!  Μεγάλο χαμόγελο


Και καλά έκανες  Κλείσιμο ματιού Φυσικά και μιλώ για το γενικό κακό της χώρας μεταξύ σοβαρού και αστείου.. Μεγάλο χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"ΟΙΑ ΗΩ Ω ΥΙΕ ΑΕΙ ΕΙ"
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 07, 2016, 09:09:46 μμ »

Τώρα.
Θα ήθελα από τους υπέρμαχους των Ντίλερ να μου πούν τους λόγους που θα ήταν καλλίτερα τα
πράγματα αν την διάθεση την αναλάμβαναν ντίλερ. Για εμάς τους Έλληνες. Οι ξένοι δεν με ενδιαφέρουν!
Να υπενθυμίσω σε πολλούς,ότι μας διαβάζουν διάφοροι. Κλείσιμο ματιού

Καταρχήν, ένας είμαι. :-)

Είσαι από τους λίγους ανθρώπους που μπορώ να ανοίξω σοβαρή συζήτηση. Έχω στο μυαλό μου το παράδειγμα της Φιλανδίας, πάνω από όλα. Από το 2002 το πρόβλημα ήταν μόνο στα μασούρια και στα αναμνηστικά των 5 ευρώ, που δεν μπορούσες να τα βρεις στην ονομαστική τους αξία.

Το μόνο φιλανδικό που έχει αποχτήσει σοβαρή υπεραξία είναι το αναμνηστικό δίευρο του 2004, αλλά για αυτό φταίει ο τρόπος μασουριάσματος και όχι ο τρόπος διάθεσης.

Μέτά από 10+ χρόνια, βρίσκεις αρκετά πράγματα στο 1/5 της "αρχικής τιμής".

Επίσης, βλέπω και το παράδειγμα της Τράπεζας της Αγγλίας. Ό,τι διαθέτει η συγκεκριμένη τράπεζα σε δημοπρασία, π.χ. οι μικροί αριθμοί χαρτονομισμάτων (σειρά Α...), βρίσκεται εύκολα σε "φυσιλογικές" τιμές και δεν χρειάζεσαι μέσον.

Τέλος, αναφέρω ότι ο Πυθαγόρας ξεκίνησε να πουλιέται από τους εμπόρους 85 ευρώ. Η τιμή του ανέβηκε επειδή στοκάρισαν οι ιδιώτες (εμείς), όχι από τη σπέκουλα των εμπόρων.

Ότι τους πρώτους μήνες θα γίνει χαμός, είναι σίγουρο. Τα ελληνικά blister του 2002 πουλιόντουσαν 50 ευρώ στο ebay. Εξάλλου, εσύ ο ίδιος μου έλεγες για τα proof δίευρα του 2015...

"Συνελόντι ειπείν", αν δεν στοκάρουν οι "εμποροσυλλέκτες", οι τιμές θα πέσουν γρήγορα.
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 08, 2016, 11:39:48 πμ »

Ατυχή παραδείγματα με τη Φινλανδία σε τεράστια mintage.
Επίσης ο καθένας έχει πρόσβαση στο e-shop του Φινλανδικού νομισματοκοπείου για να αγοράσει πανάκριβα ένα κομμάτι που σε λίγα χρόνια θα το βρει μισή τιμή.
Το ίδιο συμβαίνει και στο Γαλλικό νομισματοκοπείο. Γιατί όμως;
Μα πολύ απλά γιατί ο dealer αγοράζει με έκπτωση 40%-50% από τη βασική τιμή έκδοσης. Οπότε και 20% κάτω να το πουλήσει (από την επίσημη τιμή) πάλι κέρδος έχει.
 
Για πες μου σε παρακαλώ τιμή έκδοσης του περυσινού του Μονακό και την τιμή που το βρίσκεις ένα χρόνο μετά περίπου.

Να σου πω επίσης ότι από τον καιρό που σταμάτησαν να ασχολούνται οι dealers με Βατικανό και Άγιο Μαρίνο οι τιμές είναι πλέον φυσιολογικότατες σε σχέση πάντα με το ενδιαφέρον και το Mintage ενώ έστρεψαν το βλέμμα τους σε Μονακό και Ανδόρα με τα γνωστά αποτελέσματα.
Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 08, 2016, 11:54:17 πμ »

Τα σβήνω όλα. Δεν έχει νόημα η συζήτηση έτσι.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 08, 2016, 01:24:41 μμ »

Διονύση, άφησα να περάσει αρκετή ώρα, για να σου απαντήσω ψύχραιμα. Και θα σου το πω κατάμουτρα και δημόσια, όπως έχω συνηθίσει να κάνω πάντα.

Το μήνυμά σου δεν μου άρεσε καθόλου. Δείχνει άνθρωπο που δεν ξέρει να συζητάει.

Το ζητούμενο ποιο είναι; Να πληροφορηθείς τη δική μου άποψη ή να επιβάλεις τη δική σου; Να ενημερωθούμε τι λένε και οι άλλες πλευρές ή να αποδείξουμε ότι εμείς την έχουμε μεγαλύτερη (τη γνώμη);
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences