Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 02:59:14 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αρχειοθετηση αναμνηστικων διευρων.  (Αναγνώστηκε 2327 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nerwnas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 177


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 23, 2017, 07:41:12 μμ »

Ας ανοιξω και εγω ενα θεμα πιο πολυ σαν μια μινι δημοσκοπηση. Θα ηθελα να μου πειτε πως αρχειοθετειτε, εκθετετε , ταξινομειτε τα νομισματα τας. Εγω επελεξα τις καψουλες και το encap συστημα του φαρου. Το κυριοτερο ειναι τα της ταξινομησης. Τι προτιμηση εχετε? Ανα χρονολογια ή ανα χωρα? Εγω τα ειχα ανα ετος αλλα μαλλον θα τα βαλω ανα χωρα. Π.χ τα γερμανικα κρατιδια δειχνουν πιο ομορφα ολα μαζι. Τελος, με αυτα τα ρημαδια τα coincards , blister, τι κανετε? ειδικα τα ελληνικα εχουν διαφορετικα μεγεθη.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 07:49:19 μμ »

Τα γερμανικά, αν τα έχεις και από τα 5 νομισματοκοπεία, όντως είναι πιο όμορφα να τα βάλεις μαζί με χρονολογική ταξινόμηση.
Τα υπόλοιπα, εγώ τα έχω ανά έτος, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και ανά χώρα δεν είναι όμορφα.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5195

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 08:02:09 μμ »

ανά χώρα ανά έτος. Καθόλου δύσκολο και ομορφότερο πιστεύω. Άλλωστε όπως πάει το πράγμα
σε λίγο θα χρειαζόμαστε ένα ντοσιέ για κάθε χώρα και αν θα μας φτάσει!
Όποιος μπορεί να διαθέσει και χρήματα παραπάνω, τα βάζει και σε κάψουλες και μετά σε σελίδες ειδικές
για κάψουλες και μετά σε ντοσιέ.   
Καταγράφηκε
nerwnas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 177


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 08:04:44 μμ »

Της γερμανιας μαζευω και τα 5 νομισματοκοπεια αλλα και με ενα νομιζω ποιο ωραια θα δειχνουν στην σειρα. Αλλα βλεπω πολλες χωρες να βγαζουν πλεον σειρες που δειχνουν πιο ωραια μαζι και ειπα να τολμησω την αλλαγη. Προχειρα μου ερχεται η Λετονια αλλα και Λιθουανια θα ξεκινησει σειρα νομιζω. Ασε που και τα κεφαλια του λουξεμβουργου θα μπουν σε ενα ενα μερος ( για να μην τα βλεπουμε και ποτε😂😂😂). Με τα coincards -blister τι προτιμας?
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 08:22:33 μμ »

.... Με τα coincards -blister τι προτιμας?

Το παρακάτω αγορασμένο από μέλος μας.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 09:41:40 μμ »

Εγώ προτιμώ να τα ταξινομώ ανά έτος! Ως λάτρης τής ιστορίας, θέλω να βλέπω τι επιλέγει να γιορτάσει κάθε χώρα σε κάθε χρονιά ή μάλλον τι δεν επιλέγει και να μπαίνω στη διαδικασία τής σύγκρισης μεταξύ των χωρών! Επιπλέον, με την ταξινόμηση ανά έτος, παρακολουθώ πώς κυμαίνεται η τάση των χωρών συνολικά, να βγάζουν όλο και περισσότερα κάθε χρόνο!

Ως μέθοδο αρχειοθέτησης, χησιμοποιώ τις σελίδες - θήκες VISTA που εκδίδει ο Φάρος. Ο λόγος που δεν επιλέγω τις κάψουλες ή τα χαρτονάκια (αν και ξέρω ότι προσφέρουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής στο λούστρο των νομισμάτων), είναι γιατί θέλω να έχω πάντα άμεση επαφή με τα νομίσματά μου! Για 'μένα, είναι απόλαυση να φοράω τα γάντια μου και να πιάνω τα νομίσματα, να τα εξετάζω με το μεγεθυντικό φακό από όλες τις πλευρές τους, να τα "ζυγίζω" με το χέρι! Για τον ίδιο λόγο, δεν κρατάω ποτέ νόμισμα μέσα σε coincard, ούτε μέσα σε κάψουλα, όταν εκδίδονται από τις χώρες τους μόνο έτσι! Τα ανοίγω πάντα και τα βάζω στις θήκες!
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 10:18:36 μμ »

Τα αναμνηστικά 2ευρα, τα εχω σε χαρτονακια ανά έτος με ταμπελίτσα δίπλα, που γράφω πληροφορίες για το κάθε ενα ξεχωριστά. Τα επετειακα, ανά χρονιά και αυτά ολα μαζί. Μέχρι το 2014 όπου και στοπ..... Τα blister τώρα, τα εχω όλα μαζί πακέτο σε σακούλα, σε αυτά περιμένω να πάρω ιδέες από εσάς Χαμόγελο.
Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 10:33:18 μμ »

Τα βλιστερ και τα τριπτυχα μπορεις να τα βάλεις και σε ζελατινές Α5 (Α4/2) και μετα σε άλμπουμ , τα ελληνικά μπλιστερ μπαινουν μια χαρά, αλλων χωρών που οι συσκευασίες είναι μεγαλύτερα μεγέθη και ποιο ογκώδη μπαινουν σε ζελατίνες Α4, αν δεν χωράνε στο Α5. Το άλμπουμ δεν μπορεί να πάρει πολλές σελίδες γιατι μετα δημιουργείται πρόβλημα λογω βάρους, ειναι όμως μια οικονομική λύση για να τα βλέπεις.
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 11:15:28 μμ »

Και εγώ τα ταξινομώ ανά έτος σε χαρτονάκια και τα βάζω σε άλμπουμ. Μου άρεσε αυτό με τις ταμπελίτσες του exmim αλλά σκέφτομαι ότι θα διπλασιαστεί ο χώρος στις σελίδες  και την βάψαμε. Τώρα τα blister και τα coincards και εγώ δεν έχω αποφασίσει και τα βάζω σε ένα κουτί.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences