Περί αξιολόγησης νομισμάτων

(1/15) > >>

ukobke:
Όποιος δεν ξέρει να αξιολογεί τα νομίσματά του, τι σόι συλλέκτης είναι?

Έτσι για να ανοίξουμε κουβέντα.....

(ααααα ρε Τάκη τους δούλεψες όλους κανονικά και το έκανες μόδα. Ακόμη γελάς και τα κονομάς. Δίκιο είχες).

Μολοσσος:
ενοεις το γνωστο εμπορο εξ αθηνων? Παντως σοβαρα τωρα η διαφορες τιμων μεταξυ πιστοποιημενων και raw ειναι πλεον μεγαλες και οποιος αγοραζει raw και πουλαει πιστοποιημενα εχει τεραστιο κερδος! βασικη προυποθεση βεβαια το καλο ματι και προσβαση σε νομισματα.

giannist:
αγαπητε φιλε δεν σε ξερω,αλλα σιγουρα ενα μεγαλο ποσοστο, δεν ξερουν να αξιολογουν νομισματα,ισως δε ν τους συμφερει,ισως δεν εχουν τις γνωσει?παντως βλεπω οτι λιγοι, μπορουν να αξιολογουν,καταστασεις,τιμεςκλπ.οι πιο πολλοι ακολουθουν τις συγκρισεις με αλλα ισαξια νομισματα,δεν ξερω τους λογους,που αναφερεις αυτο το σοβαρο θεμα, αλλα σιγουρα θα προσγειωσει,πολλους αιθεροβαμονες,σε χαιρετω φιλικα γιαννηςτ,

ukobke:
Παράθεση από: giannist στις Ιούνιος 18, 2011, 08:20:57 μμ

αγαπητε φιλε δεν σε ξερω,αλλα σιγουρα ενα μεγαλο ποσοστο, δεν ξερουν να αξιολογουν νομισματα,ισως δε ν τους συμφερει,ισως δεν εχουν τις γνωσει?παντως βλεπω οτι λιγοι, μπορουν να αξιολογουν,καταστασεις,τιμεςκλπ.οι πιο πολλοι ακολουθουν τις συγκρισεις με αλλα ισαξια νομισματα,δεν ξερω τους λογους,που αναφερεις αυτο το σοβαρο θεμα, αλλα σιγουρα θα προσγειωσει,πολλους αιθεροβαμονες,σε χαιρετω φιλικα γιαννηςτ,



Αντάλλαξα με φίλο νομίσματα. Μου έδωσε δυο σε φέρετρο. Το έσπασα αμέσως.
Σε φίλο απέδειξα πόσο ηλίθιοι και άσχετοι είναι αυτοί στις εταιρείες "δήθεν αξιολόγησης".

Τους έστειλα (για χάρη του φίλου μου) Ελληνικά δοκίμια ευρώ από το Ισπανικό Νομισματοκοπείο. (Δούλευε ένας Ισπανός φίλος και μου τα έδωσε). Επίσης τους έστειλα "φτιαγμένο" 20λεπτο του 1874 και δραχμή του 1883. Λοιπόν και τα δυο φτιαγμένα μου τα αξιολόγησαν (NGC). Τα δε άλλα (δοκίμια).... μπερδεύτηκαν και δεν τα αξιολόγησαν.  Πλάκα είχε.

QUIZ: Γιατί θεωρείται η  PCGS και η NGC σαν οι δυο καλύτερες? (Να βοηθήσω:Έχει σχέση με το βίτσιο του "show off")

 

giannist:
δεν απαντω,απλως καπου συμφωνω μαζι σου,γιατι θα κατηγορηθω ως πολεμιος κλπ,ο καθενας εχει μυαλο ας κανει συγκρισεις, και ας βγαλει το δικο του πορισμα,οπως λεμε οποιος εχει τα γενια εχει και τα κτενια,χαιρετω,γιαννηςτ.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα