Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 08, 2024, 07:03:22 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1991 ISLE OF MAN !!!!!  (Αναγνώστηκε 4522 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 01, 2015, 07:19:51 μμ »

Σε ερευνα που εκανα για ένα νέο μου αποκτημα βρηκα σε καταλογους - σαιτ από το ιντερνετ οτι το συγκεκριμενο νομισμα εχει κοπει μονο σε 25 τεμαχια σε κατασταση proof κατι το οποιο το κανει πιθανον εξαιρετικα σπανιο !!!!! Χαμόγελο
isle of man 1991 Norwegian cat pcgs pr66dcam  ΚΜ-292Α ....
Δεν εχω βρει εως τωρα καποια ενδεικτικη τιμη η κατι για να μαθω την αξια του και την σπανιοτητα ...οποτε οποιος γνωριζει κατι ας βοηθησει παρακαλω .
Ευχαριστω πολύ

χαρης .
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 07:22:40 μμ »

.
Καταγράφηκε
kostas1
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 07:39:49 μμ »

νομιζω οτι αυτο ειναι το νομισμα σου χαρη

 http://colnect.com/en/coins/list/country/1871-Isle_of_Man/expiry_year/1991/series/63580-I80_-_One_Crown_Cats_Silver

τα ασημενια ειναι ολα proof οσα ιδια νομισματα ειναι ms πρεπει να  μην ειναι απο ασημι..
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 07:41:24 μμ »

Ναι είναι αυτο, το 292α, όχι το 292...
http://www.ngccoin.com/price-guide/world/isle-of-man-crown-km-292a-1991-cuid-23615-duid-68807
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 08:08:04 μμ »

Κωστα και ανδρεα δεν είναι κανενα από τα 2 που ειδα στα λινκ που βαλατε γιατι αυτό δεν είναι ασημενιο είναι copper - nickel και σε προυφ ο καταλογος που εχω βρει από το ιντερνετ μου το βγαζει ότι είναι μονο 25 τεμαχια !!!!!!
http://www.ngccoin.com/price-guide/world/isle-of-man-crown-km-292-1991-cuid-23617-duid-68810
Για αυτό εχω μπερδευτεί τοσο και δεν ξερω εάν ισχυει κατι τετοιο ....εκτος αυτου δεν αναγραφεται πουθενα καποια τιμη  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 08:10:45 μμ »

 Χάρη αφού το γράφει το σλαμπ, 292a Ag, είναι το ασημένιο proof, τιμή 40$... Ξαναμπες στο λινκ που σου έβαλα...
 
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 08:15:07 μμ »

Χωρις να εχω δει τα λινκ που ανεβασατε,πιο νωρις που εριξα ενα ματι,βρηκα κ εγω το ιδιο σε ασημι αλλα ειναι ουγγιες,κ το αναγραφουν διπλα στο "1" της αξιας..αυτο δεν γραφει κατι...το αν ειναι ασημι η οχι δ το γνωριζω...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 08:15:47 μμ »

 Και πιθανολογώ ότι στο 292, έχει κάνει λάθος στην στοίχιση. Το 25 θα έπρεπε να πάει τέρμα δεξιά και να είναι η τιμή σε δολάρια. Συχνό λάθος στους καταλόγους του Krause.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2015, 08:27:52 μμ από lucky_louk » Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 08:17:03 μμ »

Ανδρεα δεν είναι το ασημενιο γιατι όλα αυτά από ασημι πανω από την λεξη crown γραφουν και ag 1 οζ ....εμενα δεν το γραφει επανω στο νομισμα εάν το δεις καλα ...είναι σκετο crown σαν και αυτό στο λινκ που εβαλα  Χαμόγελο...είναι copper - nickel ...μαλλον εχουν κανει λαθος στο slab ...σιγουρα δεν είναι ασημενιο
Καταγράφηκε
kostas1
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 08:24:16 μμ »

ναι μαλλον εχει δικιοο χαρης ,δεν φαινεται και σαν ασημενιο μαλιστα οποτε υπαρχουν και προυφ στα cooper nickel
βρηκα αυτο στο ebay http://www.ebay.com/itm/ISLE-OF-MAN-1991-NORWEGIAN-FOREST-CAT-DIAMOND-FINISH-PROOF-CROWN-mint-sealed-/181551393977?hash=item2a454e6cb9:m:m1r2XSzYn9SAnZRaNVX0tKg

με βαση την τιμη του σιγουρα δεν εχει 25 mintage
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 08:24:41 μμ »

Αν κάνεις cert verification το νόμισμα στην pcgs βγάζει αυτό...
http://www.pcgs.com/cert/31300165
http://www.pcgs.com/Pop/ValueView.aspx?s=702326
Το 292a Ag(Ασημένιο)
Τώρα αν τα είχαν τσούξει οι εκτιμητές και μπέρδεψαν το νόμισμα και το έβγαλαν ασημένιο, αυτό είναι ένα άλλο θέμα.
Πάντως αυτό που λες είναι σωστό! Το ασημένιο γράφει ag. 1 oz.
Νομίζω όμως και αυτοί να έχουν κάνει λάθος, ότι έχει κάνει λάθος και ο Krause στην στοίχιση...
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 08:31:05 μμ »

Χμμμ σωστα κωστα αυτό είναι ακριβως το ιδιο νομισμα ...και όπως βρηκε και ο ανδρεας στο λινκ της εταιρειας λεει ότι είναι ασημενιο κατι το οποιο δεν ισχυει .....
Αρα δεν είναι ασημι εχουν κανει λαθος στο slab στην περιγραφή είναι copper - nickel και δεν ξερουμε εάν είναι σωστο και το τιραζ 25 ...
εντωμεταξύ στην pcgs λειπει η φωτο από το νομισμα κατι που με βαζει σε σκεψεις αλλα δεν ξερω τι να πω .
Ανδρεα στον κραους τι τιραζ λεει ότι εχει ?
Μηπως τελικα εχω το πιο σπανιο νομισμα του κοσμου  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
kostas1
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 08:36:31 μμ »

χαρη σαν σπανιοτητα νομιζω μοναχα αν ειναι λαθος της pcgs (που ειναι αρκετα πιθανο, γιατι αν το συγκρινεις με αλλα ασημενια proof δεν εχει καμια σχεση οπως το βλεπω)αλλιως  με τις τιμες που πωλουνται ειναι σπανιο οσο παταει η γατα!!! Σαρκασμός
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 08:42:15 μμ »

Πάντως μπορεί να έχει και ενδιαφέρον ως σφάλμα της PCGS...Αυτό ψάξε. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 08:44:37 μμ »

χαρη σαν σπανιοτητα νομιζω μοναχα αν ειναι λαθος της pcgs (που ειναι αρκετα πιθανο, γιατι αν το συγκρινεις με αλλα ασημενια proof δεν εχει καμια σχεση οπως το βλεπω)αλλιως  με τις τιμες που πωλουνται ειναι σπανιο οσο παταει η γατα!!! Σαρκασμός
χαχαχαχα οσο παταει η γατα ..............
Ζητωωωωωωωω αυτό ηθελα ανδρεα ...να βγαλω κανενα καλο λαυρακι για να φαει η γατουλα μου  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Τελικα δεν παει χαμενο το καθημερινο ψαξιμο νομισματων και τα χιλιόμετρα που γραφει το κοντερ  Χαμόγελο
Και να σκεφτει κανεις ότι περασε απλα από την ακρη του ματιου μου πριν το παρω και ειπα μεσα μου : απαπααα πως είναι ετσι αυτό ...δεν μου αρεσει !!!! τωρα πλεον αλλαξα γνωμη ...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences