Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 12, 2024, 11:28:20 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 15
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τούρκικο πεντόλιρο  (Αναγνώστηκε 73695 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GNikolaou11
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 10:10:32 πμ »

Ξέρει κάποιος να μου πει που μπορώ να το πάω να το εκτιμήσουν, καθώς και το κόστος αν είναι γνήσιο ή αν δεν είναι?
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 10:32:12 πμ »

Ξέρει κάποιος να μου πει που μπορώ να το πάω να το εκτιμήσουν, καθώς και το κόστος αν είναι γνήσιο ή αν δεν είναι?


Απο χτες αυτο σου λεω!!
Εδω : http://www.ngccoin.com/index.aspx
μπορουν να σου πουν αν το νομισμα ειναι γνησιο και μονο αυτους δεχωμαστε !!
ΟΧΙ τον καθε ενεχυροδανιστει που μεχρι χτες πουλουσε παπουτσια ή αυτοκινητα ΄η καραμελες και ουτε τον καθε χρυσοχοο που του λες < εχεις σπιρτα να κανουμε μια δοκιμη? > και σου απαντανε δεν εχω σπιρτα αλλα εχω αναπτηρα , σου κανει?
Αυτο το τελευταιο μην το γελατε , δεν ειναι φανταστικο σεναριο , συνεβει σε μενα !!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
GNikolaou11
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 10:56:29 μμ »

Στο site που μου έστειλες πως μπορώ να κάνω την εκτίμηση που λες?
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 08:19:30 πμ »

Αγαπητέ φίλε διάβασε εδώ
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=3757.0
και εδώ http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=1494. (την πρώτη σελίδα)
και η επιλογή είναι δική σου.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 02:45:44 μμ »

Mην τον ταλαιπωρειτε τον χριστιανο!!!!!
Φιλε το νομισμα σου δεν ειναι γνησιο και αν το στηλεις για πιστοποιηση απλα θα χασεις το πενηνταρι.
Αποψη μου να το πουλησεις λιγο πανω απο την  τιμη μεταλου.
Αν θες να βρεις καρατια μονο σε εμπιστο σου που διαθετει χημικα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2012, 02:59:29 μμ από coll » Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 03:13:30 μμ »

Μόνος του ταλαιπωρείται του λένε έμπειροι συλλέκτες ότι δεν είναι γνήσιο και ο φίλος επιμένει. Ε τι άλλο πρέπει να του πουν αφού δεν τους πιστεύει. Ας το στείλει για πιστοποίηση να δει τι έχει στα χέρια του ή ας κάνει αυτό με τα χημικά.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
GNikolaou11
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 05:55:23 μμ »

Επειδή δε το κατέχω το θέμα. Αν είναι πλαστό (και ούτε καν του λιβάνου πχ όπως είπε ένας φίλος) τι σημαίνει? Ότι δεν έχει καθόλου αξία ή ότι είναι λιγότερα καράτια?
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 06:20:42 μμ »

Φιλε μου μπορω να σου πω την ταπεινη μου γνωμη.
Ειμαι πολυ νεος στο φορουμ και γενικα στα νομισματα.
Ετσι και εγω ηθελα να μαθω για δικα μου νομισματα.
Ολοι μου ειπαν τι ειναι για αυτο σεβασου τη γνωμη τους.
Και αφου θελεις να πειστεις βαλε μια τιμη για πωληση που νομιζεις εσυ και θα δεις αν θα σε παρει κανεις.
Οσο για την αξια του αν ειναι πλαστο πηγαινε καπου και βρες αν ειναι χρυσο οποτε εχει αξια.
Μετα δεσ ποσα καρατια ειναι για να δεις ποσο κανει.(ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΧΡΥΣΟΥ)
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
GNikolaou11
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 06:37:32 μμ »

ok αλλά που πρέπει να πάω για να δω πόσο χρυσό και πόσα καράτια είναι? Τι επιλογές υπάρχουν ξέρει κανείς?
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 06:49:09 μμ »

Φιλε μου πηγαινε σε ενα χρυσοχοειο της γειτονιας σου και ρωτα .
Δεν ειναι ολοι οι Ελληνες απατεωνες.
Εξαλλου αν σου πει οτι δεν ειναι χρυσο θα το παρεις πισω
Δεν εχει να κερδισει τιποτα.
Εσυ θα τον ρωτησεις αν ειναι χρυσο οχι οτι το πουλας
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 06:49:34 μμ »

υπαρχουν πλαστα και πλαστα...
μπορει να ειναι πλαστο αλλα χρυσο... απλα ειναι με λιγοτερα καρατια χρυσο, και διαφορετικα στανταρ απο το γνησιο...

αυτο δεν εχει καμια νομισματικη αξια... δενειναι νομισμα!... αλλα αξιζει οσο και ο χρυσος που κουβαλαει... πχ... ειναι 10 γραμμαρια και αντι 22 καρατια ειναι 14 (μεταφραζεται σε 585 χρυσο); αξιζει τοτε οσο ο χρυσος που κουβαλαει...

στα 10 γραμμαρια εχει καθαρο χρυσο 5.85 γραμμαρια... βρισκεις ποσο εχει το γραμμαριο ο χρυσος (με την σημερινη τιμη απο το XE ενα site για συναλλαγμα και μεταλλα..) και βγαινει 252 περιπου ευρω...

σκεψου... ακομα και γνησιες λιρες.. αν ειναι ελλιποβαρεις.. λογο φθορας απο κυκλοφορια (ηταν νομισμα κυκλοφοριας τοτε...), η τραπεζα τις παιρνει με λιγοτερα χρηματα....

τωρα... υπαρχουν και πλαστα που δεν ειναι καν χρυσα! ειναι απο ευτελες μεταλλο και απλα το εχουν επιχρυσωσει για να φαινεται σαν χρυσο... αυτα ειναι τελειως αχρηστα κομματια.. χωρις καμια αξια.... αντε να το εχει καποιος απλα για μελετη.. αλλα ουτε νομισμα ειναι ουτε τιποτα! εξαιρεση αποτελουν τα πλαστα εποχης.. αλλα αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο... κι εκει δεν μιλαμε παλι για χρυσο... κτλ.. αλλα μονο για συλλεκτες του ειδους.... μη σε μπερδεψει αυτο...

το δικο σου πρεπει να ειναι μεν χρυσο... αλλα με χαμηλα καρατια... ακομα κι ενα καρατι κατω να ειναι.... ειναι πλαστο! και αυτος που το εκανε κερδισε!! η διαφορα ειναι αρκετη!!!
αλλο 917 χρυσος.. κι αλλο 900....

σκεψου..... στα 36 γραμμαρια του δικου σου....
με 917 χρυσο... εχει καθαρο χρυσο 33 γραμμαρια!
με 900 χρυσο... εχει καθαρο χρυσο 32 γραμμαρια... χοντρικα... νομιζω ειναι 32.4

αν παρουμε ομως και τον παραγοντα του συλλεκτισμου... που το γνησιο νομισμα αυτου που εχεις... δεν αξιζει μονο το χρυσο του... αλλα αρκετα παραπανω μιας και δεν ειναι ευκολο.... σκεψου... στην τουρκικη αγορα... ακυκλοφορητο εχει 5000 δολλαρια... για σκεψου κερδος....

προσωπικα πιστευω οτι ειναι μοντερνα κοπια... ειτε τουρκικη ειτε λιβανου... για να τα πουλανε στην αγορα σε τουρκους που τα θελουν για γαμους και αλλες εκδηλωσεις... ή σε ανιποψιαστους τουριστες...

καλο ειναι να το ελεγξεις για το τι χρυσος ειναι, και αν εχεις αμφιβολιες... στειλε το για πιστοποιηση! αν ειναι πλαστο.. θα σου γυρισει πισω... αλαλ θα χασεις τα 40 ευρω της αποστολης και αξιολογησης...  αν ειναι γνησιο... θα αυξησεις την αξια του και φυσικα θα σου οφειλουμε και συγνωμη για το λαθος μας! Χαμόγελο

αν θελεις επισεις... μπορεις να στειλεις και μηνυμα σε αυτον που εχει το site που δημοσιευσα σε αλλο μου ποστ εδω... το τουρκικο site... ζητωντας του βοηθεια... βαλε και τις φωτογραφιες... και ελπιζω να απαντησει...


Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 06:53:27 μμ »

Αγαπητέ φίλε στην χειρότερη περίπτωση μπορείς να πας στα μαγαζιά που αγοράζουν χρυσο και να προσποιηθείς ότι θέλεις να πουλήσεις το νόμισμα σου εκεί θα σου πουν μια τιμή πες είναι λίγα δεν το πουλάω και γειά σας . Δεν γνωρίζω εάν μπορείς να κανείς το ίδιο και στην Τράπεζα τις Ελλάδος. Ίσως έτσι μπορέσεις χωρίς περαιτέρω έξοδα να προσδιορίσεις την περιεκτικότητα του νομίσματος σε χρυσο και  να μάθεις την αξία του.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 06:53:39 μμ »

χμμ.. το θεμα ειναι μην χαλασει με το να το ελεγξει καποιος χρυσοχοος... στο σημειο εκεινο μενει σημαδι.. που μειωνει την τιμη...

σε αυτο ισως σε διαφωτησει καποιος που γνωριζει καλυτερα...

στειλε εμαιλ στον τουρκο για βοηθεια... δεν χανεις τιποτα!!! θα σου πει κατ αρχας αν ειναι γνησιο... και λογικα θα ξερει τι παιζει με αυτο...
το site του φυσαει! ειναι απ οτα καλυτερα και το συμβουλευομαι κι εγω εδω και χρονια... απο πριν αλλαξει το λοοκ της σελιδας του... πριν του την πουν αγρια... μαλλον... επειδη ειχε τιμες και σε νομισματα που απαγορευονται στην τουρκια....
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 06:56:24 μμ »

μπα... δεν νομιζω να μπορεις να το κανεις αυτο Χρηστο στην ΤΕ... εκει στο πηραν... ξεχνα το!! δεν εχει επιστροφες! τουλαχιστον δε νεχω ακουσει κατι τετοιο...
εδω χωρις να ελεγξουν... βγαζουν ελλιποβαρεις λιρες και δινουν λιγοτερα χρηματα.... και αμα πεις οχι.. δεν νομιζω να στις δινουν πισω....
ασε που θα το παρουν μονο στην τιμη χρυσου... (οπως και οι χρυσοχοοι, σαραφηδες, αργυραμοιβοι....)
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 07:00:12 μμ »

Γεια σου ρε Νικο βλεπω εχεις ορεξη σημερα, παλι δυο σελιδες εγραψες!!!! Γλώσσα
Κυριε Νικολαου σας τα ειπαν και στην πρωτη σελιδα.
Το νομισμα δεν ειναι γνησιο μεν  αλλα ειναι χρυσο δε.
Η τιμη πωλησης εξαρταται απο την περιεκτικοτητα του σε χρυσο. Η ευρεση αυτης μπορει να γινει σε κοσμηματοπωλη, και καλο ειναι να διασταυρωθει και σε αλλον.
Δηλαδη τι αλλο να σου πουμε περισσοτερο;;;
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 15
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences