Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 01:57:44 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 50 ΛΕΠΤΑ 1874  (Αναγνώστηκε 4408 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 04:38:54 μμ »

τα φωτα σας παρακαλω!!ειναι καθαρισμενο αυτο το νομισμα η οχι???
οσο ειναι βεβαια δυνατον να δειτε απο τις φωτογραφιες!!
ευχαριστω δωρα!!
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 04:42:02 μμ »

yeap..

τουλαχιστον απο τις φωτο διακρινονται hairlines..αλλα δειχνει παλιο καθαρισμα..
πρεπει να ερχεται σιγα σιγα παλι στα πιο νορμαλ..αλλα ειναι σε πολυ καλη κατασταση..
εγω παιζει να το επαιρνα σε αυτην την κατασταση ακομα και καθαρισμενο αν ειναι καλη η τιμη του...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 04:59:35 μμ »

και ποσο περιπου θα εδινες για αυτο το νομισμα???εστω και καθαρισμενο??
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 05:03:59 μμ »

χμμμμμ,αυτο εξαρταται απο μια ''σχετικη ερευνα αγορας'' και το ποσο πολυ το θελω...προς το παρον δεν ειμαι στην φαση της αναβαθμισης και της ενασχολησης με αυτην την περιοδο οποτε εχω μαυρα μεσανυχτα απο τιμες στην αγορα τωρα..αλλα με μια ματια σε καταλογους προσφατα θα δεις ποσο παιζει,κανεις συγκριση ποσο πουλιεται στην αγορα αυτον τον καιρο,κοιτας αν σε παιρνει οικονομικα και αν σε ικανοποιει η τιμη,και κανεις η δεν κανεις την αγορα...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 05:10:08 μμ »

οκ κωστα!!!σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!!
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 05:18:18 μμ »


     Δωρα ,  ειναι  AUnc καθαρισμενο το κομματι ,φαινονται εμφανως τα hairlines
οπως παρατηρησε σωστα κ ο Κωστας ..βαθμο δηλ δεν παιρνει αν κανεις slab ...
Ειναι απο τα πολυ κοινα του Γεωργιου ..
       Απο τιμη τωρα : .... 10 ευρω ειναι σουπερ ,15-20ευρω ειναι  ΟΚ  ...20-30 τσιμπημενο κ οτιδηποτε πανω απο 30 ασυμφορο κ υπερβολικο .
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 05:20:49 μμ »

δωρα,οι ερωτησεις του τυπου ''εσυ ποσα θα εδινες'' δεν ειναι σωστες..εγω για το συγκεκριμενο πχ,μπορει να εδινα 200 ευρω γιατι το εχω αναγκη,το εχω καψουρα,γιατι εχω λεφτα για πεταμα,γιατι δεν θελω να το παρει κανεις αλλος το συγκεκριμενο,γιατι δεν εχω ιδεα απο τιμες και ειδα το 1874 και υπεθεσα ειναι πανακριβο,γιατι,γιατι,γιατι.....αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο..οπως επισης αν πω οτι μια λιρα που μου προσφερουν θα εδινα 2 ευρω γιατι δεν μαζευω λιρες αρα μου ειναι αδιαφορο,γιατι δεν εχω αλλα λεφτα,γιατι δεν μου αρεσει γιατι,γιατι,γιατι,παλι δεν ειναι σωστο..ο καθε αγοραστης ειναι αυτος που θα δει ποσο τον συμφερει να αγορασει κατι..εσυ μπορει να θες να διαθεσεις για το συγκεκριμενο ενα ποσο των 20 ευρω μαξιμουμ με το ιδανικοτερο για σενα στα 12 ευρω..δεν σημαινει οτι και εγω θα εδινα 12-20 ευρω για να το παρω.. Κλείσιμο ματιού αρα ειναι ανουσιες και πολλες φορες λανθασμενες αυτες οι ερωτησεις γιατι αν πω οτι εγω θα εδινα μεχρι 20 ευρω,αν μου πεις ''οκ,παρτο'' δεν θα το επαιρνα τωρα..και αν εσυ σκεφτεις σαν απειρη οτι αφου αυτος θα εδινε 20 ευρω ας δωσω και εγω καπου εκει,σε παρασυρω σε λαθος αγορα αν το νομισμα ειναι αξιας 5 ευρω..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 05:31:41 μμ »


     Δωρα ,  ειναι  AUnc καθαρισμενο το κομματι ,φαινονται εμφανως τα hairlines
οπως παρατηρησε σωστα κ ο Κωστας ..βαθμο δηλ δεν παιρνει αν κανεις slab ...
Ειναι απο τα πολυ κοινα του Γεωργιου ..
       Απο τιμη τωρα : .... 10 ευρω ειναι σουπερ ,15-20ευρω ειναι  ΟΚ  ...20-30 τσιμπημενο κ οτιδηποτε πανω απο 30 ασυμφορο κ υπερβολικο .

πανο σε ευχαριστω πολυ για την γνωμη και την εκτιμηση σου!!
το ξερω οτι ειναι απο τα κοινα του γεωργιου αλλα εγω μιας και ειμαι καινουργια δεν το εχω Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
τωρα για το slab δεν νομιζω οτι αν το παρω η γενικα οτι παρω θα το στειλω ποτε για  slab αλλωστε για να το κανεις θα πρεπει να στειλεις ενα νομισμα που να το αξιζει πραγματικα και για αυτο το νομισμα χρειαζονται αρκετα λεφτα για να διαθεσεις!! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
εγω απλα ψαχνω για καλα κοματια οχι κατι το εξαιρετικο μιας και η τσεπη μου δεν φτανει για εκει!!!
παντως σε ευχαριστω οπως και να εχει γιατι με βοηθησες να καταλαβω πανω κατω αν αξιζει να το παρω το συγκεκριμενο εστω και καθαρισμενο!!
το συγκεκριμενο λοιπων το πουλαει 17 ευρω που οπως ειπες ειναι οκ!οχι τιποτα το ακριβο αλλα σε συμπαθητικη κατασταση εστω και καθαρισμενο!!
φιλικα δωρα!!
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 05:36:33 μμ »

κωστα εχεις δικιο σε αυτα που λες!αλλα επειδη ειμαι ακομα απειρη δεν ξερω ποσο ριχνει την τιμη ενος νομισματος αν ειναι καθαρισμενο!!το ξερω οτι πρεπει να ψαχτω για ενα νομισμα πριν το αγορασω και αυτο κανω!κοιταω τον καταλογο που εχω αγορασει κοιταω στο e-bay να δω τιμες και κοιταω και τον ηλεκτρονικο καταλογο που εχει ανεβασει ο φιλος μας ο κωστας!απλα ρωτησα για τιμη γιατι αλλη τιμη εχει το AU το κανονικο και αλλο το καθαρισμενο!!παιρνω γνωμες απο παντου για αυτο και αλλωστε ανεβασα το νομισμα για να μου πειτε και σεις την γνωμη σας και μετα αναλογως πρατω!!! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
παντως ολα αυτα που ειπες συμφωνο και απαυξανω!!!
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 05:52:25 μμ »

Παιδια ,καθε νομισμα εχει διαμορφωμενη πανω κατω τιμη στην αγορα ,η οποια ειναι κ δυναμικη
κ αλλαζει ανα τις εποχες...Προκυπτει απο εναν αδρο μεσο ορο των πωλησεων ,(διαδικτυακα, χερι με χερι ,
,λεσχη κτλ ),της καθε εποχης ,κ ενας συλλεκτης οφειλει να ειναι ενημερωμενος γιατι αλλιως δεν γινεται να κανει συλλογη με σωστο τροπο....
      Προσωπικα συμφωνω με τα ερωτηματικα καθε νεου συλλεκτη ,(οπως πχ η Δωρα), γυρω απο το θεμα των τιμων κ ειναι θεμιτο πιστευω να τα εκφραζει ,να απευθυνεται στην κοινοτητα και να παιρνει απαντησεις για το θεμα ,μεσα απτις οποίες καποια στιγμη
θα βρει την δικη του αληθεια κ μακροπροθεσμα θα σχηματισει προσωπικη αποψη...
      Φιλε Κωστα ολα αυτα τα σεναρια που λες σαφως κ παιζουν αλλα δεν απαγορευουν μια καλοπροαιρετη κουβεντα μεταξυ συλλεκτων για τις τιμες...
      Με απλα λογια Συλλογη κ τιμες νομισματων ειναι δυο πραγματα που συνδεονται αμεσα ....
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 05:56:47 μμ »

πανο,φυσικα και δεν ειναι ''απαγορευτικο'' τετοιες συζητησεις-αποριες μεταξυ συλλεκτων,αλλα ειναι πιο σωστη η ερωτηση ''ποσο κοστολογειται αυτο'' η ''σε τι τιμες παιζει'' αντι του ''εσεις ποσα θα δινατε''..
αυτη ηταν η ''παρατηρηση'' μου..φυσικα και ειμαστε εδω,ο καθενας με τις γνωσεις και την εμπειρια που εχει,να βοηθα τους νεοτερους και πιο απειρους στον κοσμο των συλλογων..

 ολα οσα εχω πει,τα εχω πει φυσικα με καλοπροαιρετο τροπο,ετσι?
 Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5197

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 06:16:10 μμ »

Εγώ πάντως Δώρα,το νόμισμα το έχω για VF35,βίαια XF40,και όπως επισήμανε ο Κώστας...με παλιό καθάρισμα.

Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 06:50:46 μμ »

κωστα μην ανυσηχεις δεν παρεξηγιεμαι με αυτα που γραφεις.το ξερω οτι το λες για καλο και οχι για κακο.
η ερωτηση μου ομως που σου εκανα την εκανα για τον λογο οτι μου ειπες
(εγω παιζει να το επαιρνα σε αυτην την κατασταση ακομα και καθαρισμενο αν ειναι καλη η τιμη του...)
οποτε και γω σκεφτηκα να σε ρωτησω ποσο θα εδινες για να το επαιρνες!!!για να καταλαβω τι εννοεις καλη τιμη μιας και οπως ειπα παραπανω δεν ξερω ποσο κατεβαζει την τιμη ενος νομισματος το καθαρισμα!
ισως και να σκεφτηκα λαθος και να μην επρεπε να ρωτησω!!
φιλικα δωρα!!!
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 06:54:03 μμ »

Εγώ πάντως Δώρα,το νόμισμα το έχω για VF35,βίαια XF40,και όπως επισήμανε ο Κώστας...με παλιό καθάρισμα.



γιατι τοσο χαμηλα???δεν το λεω με τροπο ειρωνειας αλλα ρωταω για να μαθω σε ποια σημεια βλεπεις φθορα και το λες τοσο χαμηλα!! Χαμόγελο
ενταξει για το καθαρισμα τα ειπαμε  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
για τον βαθμο ομως οχι!στο δικο μου ματι παντως το βλεπω για πιο ψηλα αν εξαιρεσεις το καθαρισμα!!
να μου πεις ποιο ματι λες και ξερεις να ξεχωριζεις Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5197

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 07:25:12 μμ »

Αν και η φωτό δεν βοηθάει θα πώ τη γνώμη μου.
Εμπροσθότυπος:
Πίσω μαλλιά Γεωργίου πολύ κατεβασμένα. Εμφανώς και στο αυτί. Σήματα χαράκτη και νομισματοκοπείου και
αυτά κατεβασμένα. Μπίλιες στην περίμετρο καλές αλλά και αυτές έχουν τη φθορά της χρήσης.
Ο οπισθότυπος είναι μεν λίγο καλύτερος.
Γράμματα εμφανώς είναι αλλοιωμένα. Οι μπίλιες στο στέμμα έχουν μικρή φθορά,αλλά έχουν.
Και επίσης σε όλο το στέμμα έχουν πάψει πλέον η γωνίες να υπάρχουν.
Είναι το δικό μου ''μάτι'' να μη παρεξηγηθώ. Μεγάλο χαμόγελο

 
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences