Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 10:31:36 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 2 δραχμες 1911  (Αναγνώστηκε 3737 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 16, 2014, 02:54:38 μμ »

ερωτηση (αν και υποψιαζομαι την απαντηση)  Χαμόγελο  ντιπαρισμενο???
και αν ναι, σωνεται η κατασταση αν κατσει ησυχο ησυχο σε κανα βελουδο!! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
η φωτογραφιες ειναι με το φως του ηλιου και οχι λαμπας.
ολες η απαντησεις καλοδεχουμενες,ισα ισα να μαθαινουμε και τιποτα!! Χαμόγελο
ευχαριστω πολυ!
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 03:01:42 μμ »

πιστευω δωρα οτι για να ερθει στα ισια του...αν ερθει φυσικα....θα πρεπει να κατσει στο βελουδακι μεχρι την επομενη εποχη των παγετώνων  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 03:05:21 μμ »

Δωρα εμενα παντως μου φαινεται γυαλισμενο με καποιο χημικο και τριμμενο και δεν εχει κανει βουτια σε ντιπ.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 03:10:23 μμ »

δεν ειναι ντιπαρισμενο,ειναι γυαλισμενο.Οτι και να κανεις δωρα το γυαλισμα παραμενει και ειναι ευδιακριτο ακομα και κατω απο την πιο βαρια πατινα. Εχω στειλει αναλογα ασημενια γυαλισμενα με βαρια μαυρη πατινα και γυρισαν ολα καθαρισμενα. Δεν ξερω απο που εχει βγει οτι με μια πατινα καλυπτεις καθαρισμα αλλα αυτο δεν ισχυει. Ελαφρα hairlines ανεπαισθητα  ισως με μια πολυχρωμη. Αλλα καθαρισμα σε τετοιο ευρος δεν παιζει ποτε να γραψει βαθμο.
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 03:13:32 μμ »

προσπαθω να καταλαβω πως ειναι τα ντιπαρισμενα νομισματα!!
που θα παει δεν θα πεσει κανενα στο χερι μου!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
οτι ειναι γυαλισμενο το καταλαβα μωλις ανοιξα το φακελο και το ειδα,γυαλιζει αφυσικα ενω εκει που ειναι τα γραμματα ειναι θαμπο!
πολλα hairlines δεν εχει για αυτο ειπα μηπως και ντιπαριστικε  Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
ευχαριστω παντως παιδια!!
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 04:03:58 μμ »

Το ντιπαρισμενο θα πρεπει να τυχει να πεσει στα χερια σου διπλα με ενα ιδιο (και παρομοιας καταστασης) για να δεις πως ειναι, μετα θα τα ξεχωριζεις απο την πρωτη ματια.(το λουστρο νομισματοκοπειου δεν εχει καμια σχεση με την "γυαλαδα" που εχουν τα ντιπαρισμενα.)
Βεβαια, να πουμε οτι το ντιπαρισμα, εφοσον ειναι ελαφρυ (δηλαδη βυθιζεται το νομισμα για πολυ λιγο χρονο στο ντιπ) ειναι απολυτως αποδεκτο και απο τις εταιρεις και απο την παγκοσμια συλλεκτικη κοινοτητα, γιαυτο και τα ελαφρως ντιπαρισμενα παιρνουν καθαρο βαθμο, απλως τους βαζουν συνηθως ενα βαθμο κατω (για να ειναι δικαιο σε σχεση με τα αντιπαριστα.)
Αντιθετα τα γυαλισμενα η τα ακαταλληλως καθαρισμενα χανουν κατα πολυ την υπεραξια τους.
Το δικο σου, οπως σου ειπαν, ειναι γυαλισμενο.
Θα πω οτι ,ασχετα εαν δεν καλυπτεται με τιποτα το γυαλισμα, οπως σωστα ειπε ο epop, δεν βλαπτει να το αφησεις να πατιναρει για να ειναι πιο ευχαριστο και φυσικο στην οψη.
Γιατι, περα απο βαθμους, αξιες  κλπ, η συλλογη ειναι και θεμα οπτικης ευχαριστησης.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
panosk
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 08:42:38 μμ »


   Οπως τα λενε τα παιδια ειναι...συμφωνω κι εγω..
Ειναι γυαλισμενο ,στιλβωμενο το νομισμα... Εκτος απο το φυσικο λουστρο κ την πατινα που ειναι τα πρωτα που
φευγουν με ενα καθαρισμα,
εχουν αφαιρεθει-καταστραφει τα ανωτερα στρωματα του μεταλλου ( γυαλισμα )και αυτο δεν παιρνει γιατρεια,δεν αναπληρωνεται...Μπορεις φυσικα να δοκιμασεις πολλες
διαφορετικες πατινες αλλα ολες θα εχουν το ιδιο αποτελεσμα : Βρωμικο ή λασπωμενο γυαλισμενο νομισμα..
Πιανει μεν πατινα ενα στιλβωμενο νομισμα ,αλλα οχι την φυσιολογικη και συνηθως ειναι πολυ αποτρεπτικο οπτικά το αποτελεσμα, και φυσικα δεν παιρνει βαθμο..
   
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 09:54:21 μμ »

ευχαριστω ολα τα παιδια για τις απαντησεις τους!! Χαμόγελο
 το πηρα για τις λεπτομερειες που ειχε μιας και πιστευα οτι ηταν τουλαχιστον xf αλλα απο τις φωτογραφιες  δεν φαινοταν οτι ηταν καθαρισμενο!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 19, 2014, 12:56:28 μμ »

μιας και δεν μπορουμε να στειλουμε (ακομα) π.μ  Σαρκασμός  ειπα να ανεβασω αλλη μια δραχμουλα για εκτιμηση για να περασει η ωρα!δεν ειναι κατι το ιδιεταιρο πιο πολυ για να μαθαινω!!
ιδια περιπτωση με το διδραχμο?καθαρισμενο η ντιπαρισμενο???παντως στην γυαλαδα ειναι σχεδον ιδιο με το διδραχμο!! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 19, 2014, 12:57:49 μμ »

οι πρωτες φωτογραφιες ειναι με το φως της ημερας και αυτες τωρα ειναι με λαμπα.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 19, 2014, 01:20:25 μμ »

Αυτό το νόμισμα έχει περισσότερες πιθανότητες να είναι ντιπαρισμένο, γιατί έχει καθαρίσει το πεδίο και ανάμεσα στα γράμματα. Η απορία που μου δημιουργείται είναι ότι τιο δεύτερο έχει πιο αναγλυφο πεδίο γενικά. Έτσι είναι αυτά τα νομίσματα, έτσι είναι οι φωτογραφίες ή το ντιπάρισμα (που υποθέτουμε) έγδαρε το πεδίο με αυτόν τον τρόπο, άραγε;

Πάντως, το δεύτερο νόμισμα έχει περισσότερες λεπτομέρειες και το γυάλισμα δείχνει λιγότερο άσχημο (ίσως επειδή έχει λιγότερες αντανακλάσεις κλπ)... Ή είναι μόνο καθαρισμένο και όχι γυαλισμένο... Πώς τα βλέπεις;
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 19, 2014, 01:38:04 μμ »

οπως ειπα και παραπανω δεν εχω μαθει πως ειναι το ντιπαρισμενο απο το καθαρισμενο.
ενταξει το καθαρισμενο ξερω,βλεπω hairlines και το καταλαβαινω!! Χαμόγελο
η δραχμουλα ειναι παλια αγορα,μπορω να πω πανω απο 6μηνο και την (ξεθαψα) σημερα λογο του οτι η (γυαλαδα) που εχει μου θυμισε το διδραχμο.
η αληθεια ειναι οτι η συγκεκριμενη δραχμη μου ειχε κανει εντυπωση επειδη γυαλιζε και ειχε και τις λεπτομερειες που εχει για αυτο και την ειχα κρατησει(μεχρι να βρεθει καλυτερη)ολες οι αλλες δραχμουλες που εχουν περασει απο τα χερια μου(ασχετως καταστασεως)εχουν την λογικη πατινα και ειναι ψιλομαυρα απο το περασμα του χρονου!
αυτη τωρα???γιατι ειναι ετσι αν εχει ντιπαριστει η αν εχει καθαριστει με καποιο χημικο μην με ρωτατε. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
μακαρι να ηξερα αλλα ........  για αυτο την ανεβασα για να μαθω!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 19, 2014, 01:45:35 μμ »

Υπάρχουν κάτι αλοιφές σε σωληνάρια που με αυτές τρίβεις το νόμισμα και το κάνει να γυαλίζει χωρίς γραμμές και χαρακιές , κάποτε πήρα από αυτές και τις χρησιμοποίησα αλλά ευτυχώς σε φτηνά νομίσματα . Αν θες τα νομίσματά σου λαμπερά κάνουν καλή δουλεία αλλά καταστρέφουν το νόμισμα .Αν θέλετε μάρκες να ψάξω μου έχουν ξεμείνει κάποια σωληνάρια.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 19, 2014, 01:51:44 μμ »

Αυτό που ρώτησα εγώ είναι αν στην πραγματικότητα (στο χέρι) βλέπεις αυτή τη διαφορά που φαίνεται στις φωτογραφίες. Αν το πρώτο δείχνει "χαρακτηριστικά" γυαλισμένο σε σχέση με το δεύτερο. Χμμμ... σαν νοικοκυρά, υποθέτω πώς θα μπορούσες να δεις μια τέτοια διαφορά. :-)

Σχετικά με το ντιπάρισμα, στο δεύτερο φαίνεται "χαρακτηριστικά" ότι το υγρό έχει καθαρίσει και τα σημεία ανάμεσα στα γράμματα, ενώ το πρώτο φαίνεται πιο πολύ "τριμένο". Υποθέτω, βέβαια...
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 19, 2014, 01:55:46 μμ »

δεν ξερω αν παει γενικως η το λες για μενα,αλλα προτιμω τα νομισματα μου να ειναι ακαθαριστα και να μην γυαλιζουν με οποιοδηποτε τροπο!εκτος και αν εχουν το λουστρο τους απο το νομισματοκοπειο!! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
δεν υπαρχει περιπτωση να παρω ενα νομισμα και να αρχισω το τριψιμο η το καθαρισμα με σκοπο να καθαρισει και να γυαλισει!!!ειπαμε γυναικα ειμαι και μου αρεσει η καθαριοτητα αλλα μεχρι ενα σημειο!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
φυσικα ολα τα παραπανω τα λεω χαριτολογοντας χωρις καμια προθεση κοροιδιας η οτιδηποτε αλλο!!δεν θα ηθελα να παρεξηγηθουν τα λεγομενα μου!! Χαμόγελο
ευχαριστω παντως αλλα το πρωτο πραγμα που εμαθα οταν αρχισα να κανω συλλογη νομισματων ειναι οτι να νομισματα δεν τα πειραζουμε!εδω καλα καλα δεν πρεπει να τα αγγιζουμε με γυμνα χερια παρα μονο με ειδικα γαντια!!!βεβαια αυτο το τελευταιο ησχυει για ακυκλοφορητα νομισματα και μεγαλης αξιας νομισματα!τωρα σε ενα που κανει 10-15 ευρω δεν νομιζω να του κανεις και μεγαλο κακο αν το πιασεις με γυμνο χερι!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences